Контакт

Македонија

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози

Објавено пред

Сообраќајот се одвива континуирано без застој. Препорака до возачите за прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација.

dobivaj vesti na viber

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

ГД „Гранит“ АД Скопје известува дека согласно издаденото одобрение за времен режим на сообраќај за време изведба на Aвтопат А4, делница ГП „Блаце” – Скопје (клучка 2Стенковец”) Подделница 1 – проширување на постоен пат А4 од ГП „Блаце” до с. Блаце до ниво на автопат и изградба на дел од автопат со клучка за поврзување со локален пат до с. Блаце, на 2км пред граничниот премин „Блаце” од 17.6.2022 г. на местото на изведување на градежните работи се одвива дополнителен времен двонасочен режим на сообраќај со поставена соодветна сообраќајна сигнализација.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Македонија

И денес тензично на Комисијата за европски прашања, потпретседателката не дозволи процедурални обраќања

Објавено пред

Пратеничката Дафина Стојановска од ВМРО-ДПМНЕ побара процедурални обраќања, а не амандманска расправа за измените на Законот за работни односи. Таа го зема статичниот уред со микрофон и стана пред потпретседателката на Комисијата за европски прашања, за да говори.

dobivaj vesti na viber

„ Јас овде стојам бидејќи некој си поигрува со мојата приватност и моето право да седам од столче и да говорам. А не ми е овозможено, бидејќи треба постојано тука да трчам за да ја спречам заменик претседателката, професорка по право, овде да го силува правото и демократијата, да чита членови кои се однесуваат на пленарна седница“, кажа Дафина Стојановска.

Таа одби да седне на место се додека не се дозволи измена и дополнување на дневниот ред.

„ Да не гледам и да заминам? Тоа е вашата желба? За да помине овој криминален закон. Засрамете се. Нека гледаат студентите, кои ги осакатувате“, рече Стојановска.

Потпретседателката Арта Биљали-Зендели ја замоли пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ да седне на место.

„ Ве молам, ве молам!“, рече Биљали-Зендели, а Стојановска и врати: „ Немојте да ме молите, помина вашето време за молење“.

Потпреседателката по само 20 минути, даде пауза на Комисијата.

Прикажи повеќе...

Македонија

Силјановска-Давкова: И за лаик е јасно законот кој доведе до тепачка не може да одредува пензионирање на судии и обвинители

Објавено пред

Пратеничката Гордана Силјановска-Давкова од ВМРО-ДПМНЕ посочи дека не и е јасно како на дел од судиите и обвинителите им се продолжени мандатите до 31 месецов, кога Судскиот совет и Советот на јавни обвинители немаат таква надлежност.

dobivaj vesti na viber

Таа смета дека не може со измени на Законот за работни односи да се даде можност судиите и обвинителите да ја обавуваат должноста до 67 години како останатите граѓани.

Според неа, во Законот за работни односи јасно стои дека пензионирање на 62 односно 64 години важи за сите, освен ако со друг закон, не е поинаку предвидено.

Во конкретниот случај, Законот за судии и јавни обвинители кој се носи со 2/3 мнозинство.

„ Судскиот совет не може да одлучува за одлагање на пензионирањето и единствениот закон кој може оваа материја да ја регулира е Законот за судии и јавни обвинители. Овде и за лаик е јасно дека има неуставност. Цел е спротивен на Уставот бидејќи утврдува дека Советот на јавни обвинители односно Судскиот совет може да продолжи некој мандат. Да, на Универзитетот може, бидејќи ректорот не вработува. Но Судскиот совет нема таква надлежност. Затоа сакавме овој закон да оди по редовна постапка. Надлежен за ваквиот закон е Министерството за правда, а не Министерството за труд и социјална политика“ – посочи Силјановска-Давкова.

Претседателот на Собранието, Талат Џафери требало да го врати законот и не смеел да оди со европско знаменце.

„ Предлогот законот е усогласен со препораките на оценската мисија за судска обука со основните начела на ОН, со европската повелба на статусот на судиите и европската конвенција за човекови права. Извинете, ниту еден од овие документи не е извор на европското право, ниту е регулатива“, кажа пратеничката.

Според неа, трката да се донесе побрзо законот е бидејќи на судии и обвинители им е продолжен мандатот до крајот на овој месец, а ако не се донесе, тие ќе треба да се пензионираат.

Прикажи повеќе...

Македонија

Костовски за Адеми: За осуда е, недозволиво е такво однесување

Објавено пред

Пратеникот Мартин Костовски од СДСМ кажа дека ВМРО-ДПМНЕ се виновни за вчерашната тепачка, дека ја испровоцирале и дека штитат криминал. За парламентарното мнозинство, кажа само пофални зборови и додаде: „ Ние нема да дозволиме со Собранието да завладее хаос“.

dobivaj vesti na viber

Костовски упати и порака до опозицијата велејќи: „ Бадијала прават тензии, одговорност за криминалот ќе има“.

За фрлањето на тврди предмети кон пратениците од страна на Арбер Адеми, пратеникот на СДСМ вели: „ Ние сме сведоци на не така славна историја на законодавниот дом. За осуда е, недозовлено е однесувањето на било кој пратеник, дали е пратеник кој учествува во работа на комисијата, дали е претседател на комисијата. Пратениците мора да бидат на висина на задачата која ја спроведуваат. Но пред се, опозицијата мора да сфати дека мора да работи во интерес на граѓаните. Да не опструира и провоцира. Не знам што можат да добијат вака. Ова оди на штета на граѓаните“.

„ Јавноста може да види кој навистина прави тензии и конфликти во Комисијата за европски прашања. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ со навреди, дрско и безобразно однесување не дозволуваат ниту да започне работата на Комисијата. Тоа е доказ дека тие се виновниците кои го предизвикаа и вчерашниот инцидент. Секогаш кога овде во Собранието се расправа за закони од правосудството, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се нервозни, деструктивни, прваат тензии, ги малтретираат собраниските служби и пратениците, а често се обидуваат да испровоцираат и физички пресметки. На јавноста и е јасно дека во Собранието нема жестоки кавги меѓу пратениците на власта и опозицијата, туку обид за тензии со цел пратениците на ВМРО-ДПМНЕ по налог на Мицкоски да го одбранат криминалот“, кажа Мартин Костовски, пратеник на СДСМ.

Прашан зошто не дозволиле да се измени дневниот ред, Костовски рече: „ Ова е обид се со цел, дали на судиите кои треба да им биде продолжен работниот век се вклучени во осуда, во ефективни казни на криминалците од режимот на ВМРО-ДПМНЕ“.

Тој додаде и: „Интенцијата на мнозинството СДСМ-ДУИ е со цел граѓаните да имаат подобра правна заштита“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

И денес тензично на Комисијата за европски прашања, потпретседателката не дозволи процедурални обраќања

Пратеничката Дафина Стојановска од ВМРО-ДПМНЕ побара процедурални обраќања, а не амандманска расправа за измените на Законот за работни односи. Таа...

Македонија2 часа

Силјановска-Давкова: И за лаик е јасно законот кој доведе до тепачка не може да одредува пензионирање на судии и обвинители

Пратеничката Гордана Силјановска-Давкова од ВМРО-ДПМНЕ посочи дека не и е јасно како на дел од судиите и обвинителите им се...

Македонија3 часа

Нови 168 ковид-позитивни – нема починати

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се...

Македонија5 часа

Високи тонови и караница во Собранието, каде што вчера имаше тепачка

Со високи тонови и карање почна денешната седница на Комисијата за европски прашања, каде што вчера имаше тепачка. Координаторот на...

Регион6 часа

Одел во Грција на одмор со семејството, го уапсиле за воени злосторства

Соседна Грција одредила притвор за 59-годишен српски државјанин, кој е уапсен по европска потерница од хрватските власти поради воени злосторства...

Македонија7 часа

Милошоски со кривична пријава против Азири, кој напиша „Антиалбанец како Милошоски заслужува и повеќе“

Пратеникот Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривична пријава против државниот секретар во Министерството за култура, Валмир Азири. Ваквиот чекор доаѓа...

Европа8 часа

Поранешен функционер на ЦИА: Во Кремљ се подготвува заговор против Путин, би можел да заврши како Троцки

Даниел Хофман, поранешен висок офицер на ЦИА, кој служел како шеф на станица во Москва, тврди дека Путин би можел...

Свет8 часа

Во камион во Тексас починале 46 мигранти

Американските служби јавуваат дека најмалку 46 тела се пронајдени во приколка на напуштен камион на периферијата на Сан Антонио, Тексас....

Европа8 часа

Зеленски: Русите извршија терористички чин со нападот на трговскиот центар

Украинскиот претседател Володимир Зеленски утрово ја осуди Русија за нејзините пресметани воздушни напади врз трговскиот центар во градот Кременчук велејќи...

Македонија9 часа

(Видео) „Како на Дивиот Запад“ – собранискиот инцидент во медиумите од соседството

Во Собранието на Северна Македонија дошло до физичка пресметка кога пратеникот на СДСМ-ДУИ, Арбер Адеми, со шолји за кафе и...

Македонија10 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Адеми да си поднесе оставка како пратеник, а потоа да одговара за нападите

ДУИ си го брани криминалот со физички напади врз пратениците, Ковачевски да го осуди дивеењето на Арбер Адеми, реагираат од...

Европа10 часа

Медведев: Секој упад на Крим ќе биде објава на војна на Русија

Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев изјави дека секој упад на полуостровот Крим од страна на земја членка на НАТО може...

Македонија20 часа

Џафери свикал итна координација: Граѓаните самите ќе проценат од снимките кој го предизвика инцидентот

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, попладнево свика итна координација на која беа поканети сите координатори и...

Македонија1 ден

Вархеји очекува Скопје и Тирана во наредните денови да ги отворат пристапните преговори со ЕУ

Говорејќи пред членовите на Европскиот парламент и парламентите на земјите на патот кон членство во ЕУ, еврокомесарот за проширување Оливер...

Европа1 ден

(Видео) Ракетиран трговски центар во Украина

Најмалку две лица загинаа, а 20 се повредени во ракетен напад врз трговски центар во Кременчук, изјави Кирило Тимошенко, заменик-шеф...

Македонија1 ден

Димитрoв: Ако потрае играта со зборови од историското „Не“ ќе остане само прашина

Поранешниот министер за надворешни работи, Никола Димитров повикува на итна реафирмација на македонските позиции во однос на спорот со Бугарија...

Европа1 ден

Борел: Проширувањето на ЕУ – геополитички императив

Проширувањето повторно е високо на агендата на ЕУ, но со неговото заживување, мора да се направат напори за реформирање на...

Европа1 ден

Петков: Поднесов оставка од функцијата премиер, следните избори ќе бидат реален референдум за тоа каква Бугарија сакаме

Утрово поднесов оставка од функцијата премиер на Бугарија, напиша на социјалните мрежи досегашниот премиер на Бугарија, Кирил Петков. „Во овие...

Македонија1 ден

Османи добил уверување од Макрон – со употребата на Северномакедонци направил ненамерна грешка

Министерот за надворешни работи Бујар Османи имаше телефонски разговор со Кабинетот на францускиот претседател Емануел Макрон, од каде што доби...

Економија1 ден

Намалување на цената на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните...