Контакт

Македонија

Сопственикот на „НИКОБ обезбедување“, Кирил Лазаров, реизбран за претседател на Македонско-бугарската стопанска комора

Објавено пред

На редовното годишно собрание одржано на 30.9.2020 повторно и со акламација е усвоен предлогот за доделување нов двегодишен мандат на старо-новиот претседател на Комората, г. Кирил Лазаров.

Во своето обраќање пред членовите на Комората и пред видни претставници од бизнис и дипломатската фела во земјата тој ја истакна важноста за интензивирање на економската соработка помеѓу двете земји, давање приоритет на почетокот со реализација на неколку круцијални и капитални проекти во делот на енергетиката, во патната и железничката инфраструктура, како и реализација на проектот за гасификација преку интерконектор од Петрич до Струмица.

Во оваа насока од членовите на управниот одбор даден му е целосен мандат и поддршка на претседателот на Комората во остварување директни билатерални и мултилатерални средби со високи политички претставници од двете земји, кои се од суштинско значење за овозможување услови за почеток со реализација на зацртаните проекти. Во дел од своето обраќање претседателот даде посебен осврт на новата реалност и економските предизвици пред кои сме соочени во услови на глобална пандемија.

„Особено значајно е во овој период да се насочат целокупната енергија и активностите во остварување на зацртаните цели, а како врвен приоритет е почетокот со реализација на крупните проекти и инвестиции во двете земји што е клучно за економскиот развој на овој регион“, изјави Лазаров.

„Охрабрува фактот дека и во услови на глобална пандемија предизивикана од Ковид-19 имаме само мал пад на трговската размена помеѓу двете земји, што преставува реален индикатор и поттик за бизнис-заедниците во двете земји економските прашања да бидат во фокусот на интерес во претстојниот период, кој е особено сензитивен и важен за двете земји“, истакна Кирил Лазаров и притоа искажа особена благодарност до присутните за укажаната чест и доверба да ја води Комората и во наредните две години.

Како дел од редовните активности во рамките на редовното годишно изборно собрание беа нотирани економските приоритети и проекти за наредниот период, а кои се дел од програмата за работа на Комората за период од една година, беа разгледани досегашните реализирани активности на Македонско-бугарската комора, а воедно беа избрани и нови членови на Управниот и Надзорниот одбор на МБСК.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Тетовец и охриѓанец шетале наместо да седат во самоизолација, едниот одбил за соработува

Објавено пред

Полицијата информира дека поденесени се кривични пријави против две лица од Охрид и Тетово кои не биле затекнати дома, иако имале решенија за задолжителна самоизолација.

Станува збор за С.А.(57) од Охрид и А.Б.(34) од Тетово.

При контола од полициски службеници тие не биле затекнати во домот, со што постапиле спротивно на Решението за задолжителна самоизолација.

Тетовецот не го подигнал своето решение, и одбил да соработува со Центарот за јавно здравје, велат од полицијата.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Инспекторите за една недела извршиле 3.959 контроли

Објавено пред

Претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска-Грашкоска, ги презентираше податоците од спроведените контроли извршени во периодот од 19 до 25 октомври од страна на Државниот пазарен инспекторат, Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Државниот трудов инспекторат, Државниот инспекторат за транспорт, Агенцијата за храна и ветеринарство и Агенцијата за лекови и медицински средства.

Во наведениот период извршени се вкупно 3.959 контроли, од кои 1.436 се инспекциски надзори. Контролите се однесуваат на почитување/непочитување на законите, владините уредби, одлуки, протоколи, како и мерки за превенција и спречување на ширењето на коронавирусот во државата.

Од страна на инспекторите на Државниот пазарен инспекторат, во периодот од 19 до 25 октомври извршени се 2.523 контроли, односно 613 надзори поврзани со почитување на здравствени протоколи, отворање и работа на угостителски објекти, Закон за трговија, Закон за заштита на потрошувачи, Закон за угостителска дејност и Закон за заштита од пушење. Како резултат на истите, поднесени се 19 прекршочни пријави и 8 кривични пријави за непочитување на ковид-протоколите и материјалните закони. Дополнително, изречени се 66 решенија и 29 платени налози по материјални закони.

Од страна на Државниот здравствен и санитарен инспекторат, извршени се 90 надзори, при што се издадени 5 решенија за констатирани неправилности. На лица позитивни на Ковид-19 и лица кои биле во контакт со заболени лица, од страна на здравствените инспектори издадени се 6.715 решенија за изолација и домашно лекување. Државниот инспекторат за труд во истиот период спроведе 400 надзори на правни субјекти во однос на почитување на Протоколот за заштита на здравјето на вработените. Донесени се 12 решенија кои се однесуваат на утврдени неправилности од областа на работните односи. Во истиот временски период, од страна на Инспекторатот за транспорт од вкупно извршени 48 надзори, изречени се 4 кривични пријави, 6 прекршочни пријави, донесени се 3 решенија и 2 прекршочно платни налози. Агенцијата за лекови и медицински средства МАЛМЕД при извршени 33 надзори на територијата на целата држава нема констатирано прекршувања на законските одредби и отстапувања од протоколите. Од страна на инспекторите на Агенцијата за храна и ветеринарство извршени се 252 надзори и издадени се 5 решенија, 3 прекршочни платни налози и паралелно спроведени се 15 едукации. Констатираните недостатоци се однесуваат на неизвршени здравствени прегледи, неспроведување на општи хигиенски мерки, нерегистрирани објекти и небезбедни производи.

На прес-конференцијата на новинарско прашање поврзано со нови вработувања во инспекциските служби директорот на Државниот пазарен инспекторат, Стојко Пауновски, посочи дека врз основа на претходна анализа, Владата во текот на следната година ќе ги засили дефицитарните кадри во инспекциските служби.

Воедно, директорката на Инспекцискиот совет, Филиповска–Грашкоска, информираше дека измените на Законот за заштита на населението од заразни болести, со кои се воведуваат нови поголеми надлежности за инспекциските служби, е веќе во собраниска процедура по скратена постапка и истите ќе стапат во сила веднаш штом ќе бидат изгласани.

Прикажи повеќе...

Македонија

Османи: Поддршката од Шведска e важен чекор за европскиот пат на Северна Македонија

Објавено пред

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска оствари видеосредба со министерката за надворешни работи на Кралството Шведска, Ан Линде.

Од Кабинетот на Османи соопштија дека главен фокус на разговорот бил ставен на потребата од јасен и недвосмислен одговор на европските аспирации и перспективите на Република Северна Македонија, особено по одлуката за почеток на преговорите на мартовскиот европски совет.

„Продолжуваме да работиме активно на европската агенда, на негувањето на добрососедските односи, на економскиот развој на државата – посветени сме на крајната цел: полноправно членство во ЕУ“, нагласил Османи информирајќи ја министерката за досегашните постигнувања и резултати во клучните реформски области, за добрососедските односи и состојбите во регионот.

Османи искажал благодарност до Шведска, која со континуираната поддршка потврдува дека е конзистентен промотор на процесите на суштинска демократизација во нашата држава и на регионот во целина.

„Особено сме благодарни за интензивната соработка со Шведската агенција за меѓународен развој и соработка – SIDA, преку многубројните реализирани и предвидени проекти, кои придонесуваат кон прифаќањето на заедничките европски вредности за демократска стабилност, за владеење на правото и за економски просперитет во земјата“, потенцирал Османи.

Министерката Линде ја поздравила, како што се наведува во соопштението, силната и одлучна посветеност на Владата на Северна Македонија за спроведување на реформската агенда неопходна за забрзување на европската интеграција на земјата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

МОН го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение

Министерството за образование и наука го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение поради несоодветна и дискриминирачка содржина. „Во...

Македонија2 часа

Пауновски: Нови вработувања ќе има в година, дотогаш ќе се снаоѓаме

Државниот пазарен инспекторат добил од Владата ветување дека в година ќе им бидат одобрени бараните 20 нови вработувања. Директорот на...

Македонија2 часа

Поради контакт со Спасовски, само едно лице е во изолација

Државниот санитарен и здравствен инспекторат издал само едно решение за изолација на лице што било во контакт со министерот за...

Македонија3 часа

Пожарникарите протестираа пред канцеларијата на Шилегов

Пожарникарите на мирниот протест пред канцеларијата на градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, порачаа дека не се откажуваат од своето барање...

Македонија3 часа

Поранешениот шеф на кабинетот на Мијалков, Тони Јакимовски, осуден на шест години затвор

Поранешениот шеф на кабинетот на ексдиректорот во УБК, Сашо Мијалков, Тони Јакимовски, е осуден на шестгодишна затворска казна во случајот...

Македонија3 часа

„Изброј до 15 пред да ја заколеш жена ти“ – совет во учебник по македонски за шесто одделение

„Изброј до 15 пред да ја заколеш жена ти“ – ова е совет во учебник по македонски за шесто одделение....

Македонија5 часа

Советот за безбедност ќе одржи седница за состојбата со коронавирусот

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно“, утре, 29 октомври, со почеток во 11 часот, ќе се одржи...

Свет5 часа

Куба ја регистрира својата втора вакцина против коронавирусот

Куба официјално регистрира втора вакцина против Ковид-19, а испитувањата се очекува да почнат набргу, објави „Агенсија Кубана де нотисијас“ (АКН)....

Македонија6 часа

Мицкоски: Бремените жени да се ослободат од работа поради загадувањето и пандемијата

Поради високата загаденост на воздухот, паралелно со пандемијата на Ковид-19, апелирам бремените жени да се ослободат од работа, и во...

Свет6 часа

(Видео) Меланија Трамп: Медиумите од мојот сопруг направија личност што не је препознавам

Првата дама на САД, Меланија Трамп, вчера одржа говор на предизборен митинг во Пенсилванија – тоа беше нејзино прво соло...

Македонија8 часа

Митко Јанчев повикува на протест за смена на Мицкоски

Митко Јанчев повикува на протест за смена на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.   Поранешниот потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен...

Свет8 часа

Блумберг донира уште 15 милиони долари за кампања на Бајден

Американскиот милијардер Мајкл Блумберг донира дополнителни 15 милиони долари за претседателската кампања на демократскиот претседателски кандидат Џо Бајден во Охајо...

Свет8 часа

Од коронавирус во светот заразени повеќе од 44.155.000 лица

Повеќе од 44.155.000 лица се заразени од коронавирус во светот, според најновите статистички податоци што ги одржува специјализираната страница worldometers.info....

Свет8 часа

Русија ја поднесе својата вакцина во СЗО за забрзана регистрација

Русија поднесе барање до Светската здравствена организација (СЗО) за забрзана за регистрација и претквалификација на својата прва вакцина против новиот...

Европа8 часа

Ватикан најави божикна прослава на папата на интернет

Божикната прослава на папата Франциско ќе се емитува преку интернет оваа година без лично присуство на јавноста поради пандемијата на...

Свет19 часа

СЗО: Дневниот број на смртни случаи од Ковид-19 во Европа е 40% поголем од минатата недела

Дневниот број на смртни случаи од Ковид-19 во Европа е 40% поголем од минатата недела, соопшти Светската здравствена организација (СЗО)....

Македонија19 часа

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, позитивна на Ковид-19

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, објави дека е позитивна на Ковид-19. Таа вели дека нема симптоми и дека се чувствува...

Европа21 час

Во Италија рекордни 21.994 новозаболени и 221 починат од коронавирус

Во изминатите 24 часа во Италија се регистрирани 21.994 нови случаи на коронавирус, соопшти денеска Министерството за здравство. Ова е...

Македонија22 часа

Во Македонија 628 нови случаи на коронавирус и 15 починати

Во последните 24 часа во Македонија потврдени се 628 нови случаи на коронавирус, починаа 15 пациенти, соопшти Министерството за здравство....

Македонија23 часа

Собранието ги верифицира мандатите на четворицата нови пратеници

Собранието на денешната седница ги верифицираше мандатите на новите чет ворицатапратеници Мирче Аџиоски од ВМРО-ДПМНЕ, Рина Ајдари од ДУИ, Мирослав...

Досие