Контакт

Македонија

Стојаноски: Во ревизорскиот извештај за Клиниката за онкологија се наоѓа потврда за системскиот криминал

Објавено пред

Денес, на Комисијата за финансирање и буџет, ќе се разгледува конечниот извештај за извршена ревизија на финансиските извештаи и ревизија на усогласеноста за 2021 година на јавна здравствена установа Универзитетска клиника за радиотерапија и онкологија – Скопје.

dobivaj vesti na viber

„Ова е првпат во историјата на Собранието на Република Македонија да биде разгледуван поединечен ревизорски извештај. Од извештајот гледаме дека Државниот завод за ревизија изразил неповолно мислење во однос на вистинитоста и објективноста на финансиските извештаи, како и за усогласеноста на финансиските трансакции со релевантната законска регулатива за 2021 година.

Од ревизорскиот извештај можеме да констатираме огромни пропусти во работењето на раководството на клиниката. Одговорни лица на клиниката во 2021 година се д-р Никола Васев, кој е в.д. медицински директор од јуни 2017 година, и Нехат Нухи, кој е организациски директор од јуни 2021 година“, вели Бојан Стојаноски, пратеник од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ.

„Не може да се амнестираат ниту министрите за здравство во тие периоди бидејќи и тие имаат клучна одговорност во дизајнирање на систем на функционирање помеѓу Министерството, Фондот и јавните здравствени установи.

Нивна е одговорноста за дизајнирање, имплементирање и одржување на интерната контрола, како и спроведување активности, финансиски трансакции и информации во согласност со релевантната законска регулатива, упатства и воспоставени политики.

Во овој ревизорски извештај се наоѓа потврда за системскиот криминал на Клиниката за радиотерапија и онкологија и затоа ќе ви прочитам еден извадок од ревизорскиот извештај.

„Клиниката нема донесено пишана процедура за процесот на прием, издавање, трошење и евидентирање на резервата лекови и медицински потрошен материјал во рамките на аптеката и секоја организациска единица одделно. Работењето во оваа област се одвива во согласност со воспоставена пракса, а месечните извештаи врз основа на кои се евидентира потрошувачката на резервите не се соодветно архивирани, потпишани и одобрени од страна на одговорните лица на организациските единици“.

Дополнително, сакаме да потенцираме дека во текот на 2016 година Министерството за здравство набавило линеарен акцелератор во вредност од 1,7 милион евра, кој до денес не е ставен во употреба. Како резултат на неговото некористење, истечен е гарантниот рок и не може да се даде понуда колку би чинело негово инсталирање и пуштање во употреба“, изјави Стојаноски.

„За крај, само сакам да истакнам дека раководството на Клиниката за радиотерапија и онкологија воопшто немало коментари и забелешки на овој ревизорски извештај, што укажува на можна политичка заштита од врвот на извршната власт.

Состојбите на Клиниката за радиотерапија и онкологија се алармантни и повеќе од загрижувачки. Овој извештај преставува крунски доказ за случувањата во клиниката.

На денешната седница на Комисијата за финансирање и буџет повикан е и државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, кој ќе треба да одговори како е можно да има толку големи прекршувања, а тие сè уште да немаат поведено обвиненија. До нас има информации дека Државниот завод за ревизија го има пратено ревизорскиот извештај и до Јавното обвинителство уште во март оваа година. Дали доколку медиумите не објавеа дека биолошка терапија е продавана во Косово, Јавното обвинителство ќе почнеше истрага за работењето на Клиниката?

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова на Македонија“ во текот на наредните неколку денови ќе го прашува државниот ревизор подетаљно да ни ги опише случувањата во Клиниката за радиотерапија и онкологија со цел добивање дополнителни информации, кои ќе бидат искористени од анкетната комисија со цел побрзо расветлување на овој грозоморен чин.

На крајот, ќе предложиме заклучоци за брзо надминување на пропустите, а од државниот обвинител ќе побараме истрагата да се интензивира и во најбрз можен рок да се поведе обвинение за овие грозоморни случувања“, додаде Бојан Стојаноски, пратеник од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ.

Скопје

Без струја неколку скопски општини

Објавено пред

Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје, по добиеното известување од ЕВН, информира дека поради технички зафати во електро дистрибутивната мрежа, денеска, без електрична енергија ќе останат општините Гази Баба, Карпош, Ѓорче Петров и Илинден.

dobivaj vesti na viber

Oд 09:00 до 10:30 часот, корисниците од делови од улиците: Христифор Жефаровиќ, Пролетна Офанзива и Радован Ковачевиќ во општина Гази Баба.

Oд 09:00 до 14:00 часот, корисниците од улица Багдатска бр.20 и бр.18., булевар Партизански Одреди бр.59., улица Рузвелтова бр.30 и бр.47 Ангел Димовски и 23-ти Октомври во општина Карпош.

Oд 09:00 до 14:00 часот, корисниците од населбата Стопански двор (Блага вода) – дел од улицата покрај гробиштата кај црквата Св.Арахангел Гаврил во општина Ѓорче Перов.

Oд 12:00 до 13:00 часот, корисниците од дел од населба Илинден во општина Илинден.

од 12:00 до 13:30 часот, корисниците од село Крушопек во општина Сарај, Долно и Горно Нерези и објектите на Водно дел од населба Илинден во општина Карпош.

Прикажи повеќе...

Македонија

Ковачевски: Кога во Белата палата купувале вазни од по 10.000 евра, социјалната помош била 3.000 денари

Објавено пред

„Кога во белата палата купувале вазни од по 10.000 евра, социјалната помош била 3.000 денари,а ние ја зголемивме скоро за 4 пати и сега е околу 200 евра, е толку на ВМРО ДПМНЕ им се важни граѓаните“, рече претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски вчера од Штип.

dobivaj vesti na viber

СДСМ никогаш не се водела од партиските или лични интереси, рече Ковачевски, одлуките кои се носат се за општо добро на граѓаните, за поквалитетен живот на сите генерации и за економски просеритет на државата, истакна претседателот на партијата.

„СДСМ работи за граѓаните, за разлика од ВМРО ДПМНЕ кои не престанаа да работат за лични интереси, за луксузирање на тесното партиско раководство, за нивните лични фрустрации. Нивната ненаситност во трошење на буџетски пари се кршеше на грбот на граѓаните, сведоштво е Белата Палата, каде само главните актери се сменија, Груевски избега, дојде Мицкоски, но се друго остана исто“, рече Ковачевски на отворањето на партискиот промотивен штаб во Штип.

Прикажи повеќе...

Македонија

Променливо облачно со повремени врнежи од дожд

Објавено пред

Променливо облачно со повремени врнежи од дожд, наместа пообилни, особено во текот на ноќта. Ќе дува слаб до умерен, а долж Повардарието и во источните делови засилен ветер од југоисточен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 4 до 10, а максималната ќе достигне од 12 до 18 степени.

dobivaj vesti na viber

Во Скопје променливо облачно со повремен дожд. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од југоисточен правец. Минималната температура ќе се спушти до 8, а максималната ќе достигне 16 степени.

Во петок на повеќе места ќе има врнежи од дожд. Наместа врнежите ќе бидат пообилни, особено во западните и јужните делови (над 20 л/м2). Ќе дува повремено силен ветер од јужен правец (над 60 км/час). За време на викендот времето ќе биде сончево и релативно топло со мала до умерена облачност.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 часа

Извршниот одбор на СДСМ го поддржа Стево Пендаровски за кандидат за Претседател на државата

На денешната седница во Штип, Извршниот одбор на СДСМ ја разгледа информација за спроведената постапка за можни кандидати за Претседател...

Македонија14 часа

(Видео) Средба Пендаровски – Зеленски: Македонија силно ја осудува руската агресија врз Украина

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на самиот Украина – Југоисточна Европа, денеска во Тирана оствари средба со претседателот...

Топ14 часа

Силувана малолетничка во Скопје

Вчера во 13.30 часот во Полициското одделение Шуто Оризари, 34-годишна жена од Скопје пријавила дека 23-годишниот М.К. од Скопје извршил...

Топ15 часа

Прегазен пешак во Неготино, мажот починал на местото на несреќата

Денеска во 12.25 часот во ОВР Неготино било пријавено дека на паркинг простор на улица „ЈНА“ во Неготино, товарно возило...

Топ17 часа

52-годишна жена починала во охридската болница, била примена во тешка состојба

На 27.2.2024, во 16.25 часот, во СВР Охрид е пријавено дека во ЈЗУ Општа болница Охрид во тешка здравствена состојба...

Македонија18 часа

Уставниот суд го укина делот националност во матичните книги: „Се работи за приватно и внатрешно чувство на човекот“

Уставниот суд на денешната седница донесе одлука, со која се укинува делот националност во три члена од матичните книга на...

Економија20 часа

Од задутре нема повеќе гарантирани цени во маркетите, секое нелогично зголемување ќе биде санкционирано, порача Битиќи

Од задутре нема повеќе гарантирани цени на производите во маркетите. Но, вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, порача дека секое...

Македонија20 часа

Ванковска поблиску до претседателска кандидатура, собра 7.876 потписи, Јакимовски досега има 6.676

Професорката Билјана Ванковска која е предложена од политичката партија Левица, досега има собрано 7.876 од потребните 10.000 потписи за претседателската...

Топ22 часа

Три лица повредени во сообраќајната несреќа на патот Росоман – Кавадарци

Три лица се повредени, од кои едно потешко во сообраќајната несреќа што се случи утрово на патот Росоман-Кавадарци. Две oд...

Македонија23 часа

Законот за пасошите, законот за игрите на среќа и изборот на член на ДИК на дневен ред во Собранието

Денес на дневен ред на седница на Собранието се измените на Законот за патни исправи. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека овие...

Македонија23 часа

Владата донесе одлука за приоритетно издавање пасоши за сите професионални возачи

Владата, синоќа на седница донесе одлука со којашто на професионалните возачи кои поседуваат валиден сертификат, Министерството за внатрешни работи треба...

Македонија23 часа

Вработените на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје од овој месец ќе добиваат повисоки плати

Владата ја разгледа и усвои и Информацијата за известување за склучен Колективен договор на Сојузот на синдикати на вработените на...

Македонија23 часа

Земјотрес во Албанија, почувствуван во Дебар и околината

Земјотрес синоќа во 23 часот и 37 минути ја погоди Албанија. Потресот бил со рихтерова магнитуда од 3,2 степени, на...

Македонија1 ден

Демири: Ќе разговарам со семејството на Леонид Индов за можните решенија за подмирување на досегашните трошоци за рехабилитација

Министерот за здравство д-р Илир Демири информира дека на денешната владина седница беше разгледан случајот на Леонид Индов и исто...

Македонија1 ден

Максим Димитриевски собра 10 000 потписи за кандидат за претседател

Градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски собра 10 000 потписи за кандидат за претседател. „Над 10.000+ потписи за кандидат за Претседател!...

Македонија1 ден

Таравари влегува во трка за претседател, собра 10.000 потписи

Кандидатот на опозициските партии на Албанците, Арбен Таравари, е вториот од вкупно единаесетте кандидати кој досега успеа да ги собере...

Македонија2 дена

Македонските граѓани, сепак, ќе може да патуваат со личните карти со старото име во БиХ, информира Бојмацалиев

Дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи, Митко Бојмацалиев, оствари телефонски разговор со министерот за безбедност на Босна и Херцеговина, Ненад Нешиќ,...

Македонија2 дена

ДНК собраа 690.000 денари за лекување на Лео со лицитацијата на статуетката од „Златна бубамара“

Музичарите Панчо и Андреј објавија дека успеале да соберат 690.000 денари за лекувањето на Леонид откога ја ставија на лицитација...

Македонија2 дена

ДИК потврди: Османи собра над 10 илјади потписи

Според последните податоци објавени на страната на Државната изборна комисија заклучно со вчерашниот ден, кандидатот на Демократската унија за интеграција,...

Македонија2 дена

(Видео) Јас можам да се туркам и на рацете: кочанчанец го продава својот инвалиден скутер, парите ќе ги намени за лекување на Лео

Кочаначанецот Благојчо Ѓоргиев реши да го проддаде својот скутер за хендикепирани и покрај здравствениот проблем, а парите, како што вели,...