Контакт

Македонија

Сугарески: Градиме станови за 36 социјално ранливи семејства во Виница

Објавено пред

„Од држава во која долго време граѓаните беа на последно место, во текот на овие три години, креирајќи социјални мерки за извлекување илјадници семејства од зоната на сиромаштијата, успеавме да создадеме држава во која животот и благосостојбата на граѓаните е врвен приоритет. Оваа година инвестираме преку 3 милиони евра во изградба на социјални згради и градиме 506 станови во 5 општини” – истакна министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, при денешната работа посета на Виница, каде заедно со директорот на АД за изградба и стопанисување со станбен и со деловен простор од значење за Републиката, Кристијан Трајковски и градоначалникот на општина Виница, Ивица Димитров, извршија увид во изградба на социјална зграда.

Проектот е со вредност од преку 1 милион евра и предвидува изградба на зграда со вкупно 36 станбени единици, наменети за социјално ранливите категории на граѓани во општина Виница.

„Покрај крупните капитални проекти што ги работиме насекаде низ државата, максимално сме фокусирани на решавање на статусот на социјално загрозените лица на кои по разни основи не им е решено станбеното прашање. Наша обврска е да создаваме услови за сите овие лица да добијат кров над глава, сигурност и подобри услови за живот. Затоа интензивно работиме на мерки и политики кои значат подобрување на социјалната положба на ранливите категории. Со изградба на оваа зграда, овозможуваме пристоен дом за 36 семејства во Виница. Сакам да истакнам дека оваа година, во соработка со АД за станбен и деловен простор, максимално сме посветени на обезбедување кров над глава на најранливите групи на граѓани и само во моментов градиме преку 500 станови во Неготино, Пробиштип, Бутел, Виница и Свети Николе, додека во меѓувреме активно работиме на подготовка за изградба на нови згради во уште неколку други општини. Граѓаните се наш врвен приоритет и со ваквите политики продолжуваме и во наредниот период“, изјави министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески.

Министерот Сугарески додаде дека во тек е силна градежна сезона, активно се работи во сите региони на државата и се реализираат преку една милијарда евра капитални инвестиции, а градежната офанзива продолжува и понатаму.

Според директорот на АД за изградба и стопанисување со станбен и со деловен простор од значење за Републиката, Кристијан Трајковски, согласно динамиката на градежните работи, се очекува изградбата на овој социјален станбен објект да заврши и пред предвидениот рок од 18 месеци.

„Изградбата на социјалната зграда во Виница се одвива со силен интензитет. Веќе сме во подготовки да почнеме со реализација на нови проекти од овој вид. Во тек се сите постапки за јавни набавки и очекувам до крајот на месецот да бидат избрани изведувачи за уште 4 до 5 социјални станбени објекти и веднаш потоа да почнат градежните активности за изградба на нови социјални станови. Но не застануваме тука, предвидовме нов пакет на финансиски средства и за година и половина, најдоцна две години, ќе бидат отворени околу 13 нови градилишта каде со силен интензитет ќе се градат нови социјални станбени објекти“ – изјави директорот на АДСДП, Кристијан Трајковски.

Градоначалникот на општина Виница, Ивица Димитров, истакна дека покрај изградбата на социјалната зграда, со поддршка на Министерството за транспорт и врски во општината се реализираат поголем број  проекти, како во патната, така и во комуналната инфраструктура, со што во голема мера се подобрува квалитетот на живот на жителите на Виница.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Директорката на кумановската болница е позитивна на коронавирус

Објавено пред

Директорката на Општа болница Куманово, Снежана Захариева, утрово на социјалните мрежи објави дека е позитивна на Ковид-19.

„Како за добро утро, позитивен резултат од тестот за САРС-КоВ-2. Без маска само дома, 5 месеци работа-дома, но имунитетот попушти. Хроничниот стрес и премореноста си го направија своето. Чувајте се. Инаку,  тестот го направив вчера на пладне, благодарност до МАНУ за брзиот резултат“, напиша таа.

Директорката на кумановската болница претходно беше во самоизолација поради присуство на партискиот состанок, по што беше откриено дека директорката на УЈП, Сања Лукаревска, е позитивна, но резултатите беа негативни.

Прикажи повеќе...

Македонија

Единствена Македонија се залага за поништување на договорот со Грција и спроведување попис

Објавено пред

„Единствена Македонија“ и коалицијата „Никогаш северна, само Македонија“ остварија средби избирачите на оптините Карпош и Центар.  Од партијата истакнаа дека нема да отстапат од заветувањето за десетте стратешки определби од платформата, кои се нивниот план и визија за Македонија.

„Сега е најбитно да си ја вратиме државата назад, а потоа лесно се решаваат реалните проблеми на народот“, велат од коалицијата и додаваат дека во Медонија во изминатите 30 години се украдени околу 15 илјади евра.

Во програмата, Единствена Македонија предвидува „ревизија и одземање на украденото во приватизацијата на СДСМ и постприватизацијата на ВМРО-ДПМНЕ од позиција на власт во изминатите 30 години“.

„На 15 јули ќе завршиме со предавствата и бандитизмот на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, кои 30 години се менуваат на власт, а на државата не ѝ оди добро.
Главата горе Македонци, ова е наша држава. Ние одлучуваме. На 15 јули гласајте за Единствена Македонија и коалицијата ‘Никогас северна, само Македонија’ и бројот 11 за да си ја вратиме државата назад и да ја направиме Македонија со убав економски стандард за живеење, истакна во своето обраќање Билјана Џинго.

Од партијата обвинуваат дека е воведена досега невидена цензура со усвојувањето на уредбата со законска сила со којашто е предвидено на час емитувана програма телевизиите да ги емитуваат ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ по 6 минути, а нив само по 10-тина секунди. Од тука, како што велат, принудени се на терен, очи в очи со народот да ги кажат нивните определби.

Партијата се залага за поништување на, како што велат, антимакедонските договори, бараат да се спроведе попис и да се анулира лажниот попис од 2002 година, со кој, како што тврдат, Албанците биле лажно прикажани дека се 25,27 %.

„Ова што го слушате од Заев од Пендаровски, дека договорот со Грција е завршена работа, тоа заборавете го. Тоа е една голема лага, бидејќи договорот е ништовен. Потребно е сега да дојде една храбра, народна влада на власт со желба, со волја, со храброст да го поништи тој договор. Исто така, предвидуваме во нашиот економски пакет 1.066 економски мерки со кои ќе ги решиме економските проблеми на народот“, велат од Единствена Македонија.

Додаваат дека тие би коалицирале со секој кој ќе ги прифати нивните 10 стратешки определби.

„Во нив јасно е кажано поништување на антимакедонските договори со Бугарија, Грција. Македонија национална држава на македонскиот народ, со службен јазик македонскиот и неговото кирилско писмо. Поништување на пописот од 2002 и спроведување реален попис. Ние мора да се преброиме, мора да ја кажеме реална бројка, бидејќи  пописот од 2002 беше фалсификуван. Ние како Единствена Македонија уште во 2009 имаме поднесено кривична пријава со докази во ЈО дека тој попис е фалсификуван. Во 2015 или 2016 предметот го префрливме во СЈО , меѓутоа и Катица Јанева молчеше, го стави во фиока така што не мора   да ги спроведеме овие стратешки орпеделби и мора најпосле да се направи ревизија изземање на украденото во криминалната приватизација, бидејќи 1990 година се спроведе една криминална приватизација, се подели целото богатство кое 50 години наназад го создаваа сите работни луѓе во социјализмот. За времето на ВМРО-ДПМНЕ, од 2006 до 2016, во таа постприватизација тие ја украдоа другата половина од Македонија. Тоа се две банди на кои  народот мора да им порача да си заминат од политичката сцена“, додаваат од партијата.

Понатаму, велат дека најновите аудиобомби ги потврдуваат дволичноста, лицемерието и егоизмот на лидерите на овие политички партии. Според нив, жално е што новиот Закон за Јавно обвинителство овие аудиобомби ќе ги третира како индиции, а не како докази. Велат, да имавме нормална демократска и правна држава учесниците во овие аудиобомби одамна ќе беа сместени во казнено-поправните установи во РМ. Го повикуваат јавниот обвинител по службена должност, врз основа на индициите да отвори претходна истражна постапка за сторени кривични дела по член 358а и 359 од казнениот Закон од РМ. Тоа е давање и примање награда за противзаконито влијание.

„Во првите 30 дена ќе направиме конфискација на системите за преслушкување кои се во сопственост на политичките партии и бизнисмени и истите ќе добијат кривична одговорност а, секако, граѓаните ќе можат да побараат и материјална сатисфакција од сторителите на овие нелегални дејства. И на крајот, сакаме да напоменеме и да го повикаме техничкиот министер Чулев, којшто веќе пет дена молчи на прозивките од сегашниот актуелен директор на Агенцијата за разузнавање за тоа дека во негово време Агенцијата за разузнавање издавала невистинити податоци на Јавното обвинителство. Срамно и жално е да имате министер кој ќе се крие зад сето ова и кој нема да ѝ одговори на јавноста. Министер Наќе, Вие сте на потег да ѝ објасните на јавноста што се криело за случајот ‘Диво Насеље’ во кој загинаа 8-мина македонски полицајци“, истакна Јове Кекеновски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Од скопските јавни површини собран за 50 отсто повеќе отпад од лани

Објавено пред

Во првите шест месеци од годинава од диви депонии во Скопје биле отстранети 7.081 кубни метри отпад, што претставува зголемување од над 52 проценти во однос на расчистените диви депонии на јавни површини во истиот период минатата година, информираат од ЈП „Комунална хигиена“.

Од таму додаваат и дека во периодот јануари-јуни годинава работниците подигнале и транспортирале вкупно 74.578 тони комунален отпад од скопските домаќинства во урбаниот и во руралниот дел на градот.

Со цел спречување на ширењето на Ковид-19, скопското јавно претпријатие во овој период секојдневно спроведуваше машинско миење со автоцистерни и дезинфекција на сите булевари и поголеми улици во градот.

„И во претстојниот период наш врвен приоритет ќе остане заштитата на јавното здравје и намалувањето на ризикот за проширување на коронавирусот. Во таа насока, неодамна беше отворено и ново одделение за грижа за корисници, при што на граѓаните им ја понудивме можноста за онлајн плаќање на побарувањата за собирање и транспорт на комуналниот отпад, со цел полесен, побрз и побезбеден пристап до услугите од доменот на административното работење“, изјави директорот на ЈП „Комунална хигиена“ – Скопје, Абдусамед Шабани.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија16 минути

Директорката на кумановската болница е позитивна на коронавирус

Директорката на Општа болница Куманово, Снежана Захариева, утрово на социјалните мрежи објави дека е позитивна на Ковид-19. „Како за добро...

Регион1 час

Прогласена вонредна состојба во Белград

Во Белград денеска е прогласена вонредна состојба како резултат на влошената епидемиолошка состојба. Ваквата одлука е донесена на седницата на...

Европа1 час

Падна француската влада, премиерот поднесе оставка

Францускиот премиер, Едуард Филип, денеска поднесе оставка пред реконструкцијата на владата што ќе ја спроведе претседателот Емануел Макрон за зајакнување...

Свет2 часа

СЗО: Во моментов на луѓе се тестираат 17 потенцијални вакцини против коронавирус

Седумнаесет можни вакцини против коронавирусот во моментов се тестираат на луѓе, соопшти Светската здравствена организација (СЗО). Од нив најмногу напредува...

Македонија2 часа

Хоспитализирани над 400 пациенти поради коронавирус во земјава, меѓу нив 6 се деца

Во Македонија засега хоспитализитани се 407 пациенти заболени со Ковид-19. Според последните податоци, на Инфективната клиника вкупно се примени 90...

Свет3 часа

Бројките вртоглаво растат – 10,53 милиони заболени во светот и 176 илјади новозаразени со коронавирус за еден ден

Во светот се регистрирани повеќе од 176.000 нови случаи на коронавирус, а вкупниот број заразени надмина 10,53 милиони. Според Светската...

Македонија3 часа

Епидемиолозите ќе одлучуваат дали ќе се затворат границите со Србија и Косово

Со оглед на развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството, Комисијата за заразни болести  се очекува денеска да разговара за...

Регион4 часа

(Видео) По протестите во Белград, надлежните тврдат дека студентите ќе останат во домовите

По синоќешните протести во Белград, надлежните тврдат дека студентите нема да бидат иселени од домовите поради експанзијата на заболени од...

Македонија14 часа

Затвореникот од „Идризово“ се заразил на викенд, 18 затвореници се во самоизолација

Осумнаесет затвореници од затворот „Идризово“ се во самоизолација поради контакт со осуденик што се заразил со коронавирус. Директорот Боби Мојсовски...

Свет17 часа

СЗО: Ризикот за смртност од коронавирус е поголем кај пушачите

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека пушењето цигари може да предизвика потежок облик на болеста Ковид-19 и поголема смртност кај...

Спорт17 часа

„Ролан Гарос“ ќе се игра пред 60 отсто полни трибини

„Ролан Гарос“ ќе дозволи трибините да бидат полни со навивачи до 60 отсто и покрај пандемијата на коронавирусот, односно максимално...

Македонија18 часа

Новинарите ќе добијат бесплатни тестови на коронавирус

Министерството за здравство на барање на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) во наредните денови ќе организира бесплатен скрининг за...

Македонија19 часа

Милошоски со втор негативен тест на Ковид-19

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, објави на социјалните мрежи дека и вториот тест на Ковид-19 му е негативен. „Почитувани пријатели,...

Македонија20 часа

Градоначалникот на Охрид бара поддршка за уривање на дивоградбите на охридското крајбрежје

„Процесот на рушење на дивоградби во Охрид ќе трае и можеби ќе треба да го продолжи некој друг градоначалник по...

Македонија20 часа

15 починати и 173 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи на...

Спорт23 часа

Ѓоковиќ и сопругата се негативни на Ковид-19

Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена се негативни на вирусот Ковид-19, покажале резултатите од последните ПЦР тестови кои на сопружниците...

Економија24 часа

(Видео) Ангеловска: Резултатите се подобри од очекуваното, економијата почна да закрепнува

„Она што го почнавме на почетокот на оваа ковид-криза, а во духот на транспарентноста и отчетноста, односно навремено па дури...

Македонија1 ден

Османи: Процедурите за попис на населението ќе почнат по изборите

Вицепремиерот  Бујар Османи, кој истовремено е висок функционер во ДУИ, најави дека подготовки за спроведување на пописот ќе започнат по...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Се забрзува интеграцијата во ЕУ, да запрат лагите дека сме го изгубиле македонскиот јазик

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на прес-конференција пред Собранието порача дека македонската интеграција во Европската Унија се забрзува, а за...

Свет1 ден

Пресечена пратка за Европа: Запленети 7,5 тони кокаин, вреден 286 милиони долари

Во заедничка акција на полицијата на Колумбија и САД, запленети се 7,5 тони кокаин во вредност од 286 милиони долари,...

Досие