Контакт

Македонија

Три часа зборувам, устата ми се исуши – се пожали Јанакиески откога судијата не дозволи пауза на судењето за „Топлик“

Објавено пред

Судијата Осман Шабани три часа не дозволи пауза на судењето за „Топлик“, кое почна во 10.30 часот утрово. Тој не дозволи ниту пауза за тоалет на првообвинетиот Миле Јанакиески. По пет минути, се предомисли.

„Дали може да одам до тоалет“, праша Јанакиески по што Шабани рече: „Не може“, а Јанакиески врати: „Три часа зборувам, устата ми се исуши, ве замолувам да одам во тоалет“. Кога расправата продолжи, адвокатот Еленко Миланов постави прашање, судијата дозволи Јанакиески да отиде во тоалет.

Паузата ја побараа адвокатите, но и таа не беше дозволена. Тие реагираа дека им се потребни од 10 минути до половина час бидејќи три часа се суди. На ова се приклучи и Миле Јанакиески, кој рече дека по три часа исказ, губи концентрација. Адвокатката Сања Алексиќ исто така наиде на реакција кога побара да излезе на две минути пред судницата.

„Зошто до сега не го направивте тоа, сега го правевте поднесокот?“, праша Шабани откога адвокатката Сања Алексиќ побара пауза и му рече: „Треба да го дадам доказот и да ставам печат на поднесокот, печатот е кај мене“.

Во текот на сведочењето судијата се предомисли и даде пауза од 20 минути.

Во текот на исказо,т кој Миле Јанакиески го дава по три години судења, наиде на реакции од обвинителот Бурим Рустеми, кој сметаше дека обвинетиот анализира и дава завршни зборови.

„Прашањата се одвиваат до анализа што треба да ја има комисијата за јавно наддавање, а обвинетиот одговори дека немал директен контакт со комисијата, што е логично дека тој не може да знае што имала, а што немала. Секоја анализа на доказите на комисијата е класична злоупотреба на одбраната да се впушти во давање завршен збор, што е недозволиво“, рече Рустеми.

На ова возврати адвокатот Еленко Миланов, кој бараше приговорот да се одбие.

„Обвинението по кое постапуваме е за Јанакиески како соизвршител со сите други обвинети како членови на комисијата. Во таа насока и неговата одбрана, во делот на тоа кои подзаконски акти и како ја регулира потребната документација, како и неговите сознанија за тоа, ако ги има, претставува дел од неговата одбрана. Замолувам да се опомене обвинителот во делот на зборовите: злоупотреба на одбраната и бранителите“, рече Еленко Миланов.

Сепак, Осман Шабани го прифати приговорот.

„Размислувам дали да ви дозволам други вакви прашања. Ова е анализа на докази, не е одбрана. Приговорот се прифаќа“, рече Осман Шабани.

Македонија

Нови 410 заразени со Ковид-19, починале 11 луѓе

Објавено пред

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.674 тестирања, а регистрирани се 410 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 185, Битола – 31, Прилеп – 22, Охрид и Струмица – по 15, Велес, Кавадарци и Штип – по 14, Куманово – 13, Тетово и Кочани – по 10, Делчево – 8, Крива Паланка и Пробиштип – по 6, Радовиш, Валандово и Демир Хисар – по 5, Берово, Кратово и Крушево – по 4, Неготино – 3, Гевгелија, Свети Николе, Ресен, Виница, Македонски Брод и Македонска Каменица – по 2, Гостивар, Струга, Богданци, Пехчево и Дојран – по 1.

Регистрирани сe 290 оздравени пациенти од: Скопје – 156, Битола – 26, Куманово – 14, Кавадарци – 10, Прилеп и Охрид – по 9, Струмица и Штип – по 8, Неготино – 6, Гевгелија и Македонска Каменица – по 5, Делчево – 4, Тетово, Кратово, Свети Николе и Ресен – по 3, Велес, Радовиш, Виница, Македонски Брод, Гостивар и Богданци – по 2, Кочани, Крива Паланка, Пробиштип, Берово, Пехчево и Кичево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 10 починати лица: 6 починати лица од Скопје (62 г, 69 г, 70г, 75 г, 80 г и 94 г), и по едно починато лице од Прилеп (88), Охрид (58 г), Велес (57 г), и Тетово (50 г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од Мој термин, пријавено е едно починато лице со датум на смрт од 27.11.2021. Починатото лице е од Гостивар, на возраст од 68г, невакцинирано и починато во болнички услови.

Направени се 2.674 тестови преку: ИЈЗ-346, ЦЈЗ Скопје-75, ЦЈЗ Битола-64, ЦЈЗ Прилеп-30, ЦЈЗ Тетово–6, ЦЈЗ Куманово-47, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–182, Жан Митрев (Филип Втори)-70, Авицена-120, Биотек-132, Систина-52, лабораторија Лаор-105, Синлаб-18, Ремедика-16, Плодност–27, Генеа-7, Никоб лаб-186, ВФВ Медикал-34, Ели Медика-31, Ројал Медика–17, Спектра-ММ-10, Рапид Лаб–8, Жан Митрев Струмица–7, Нова Лаб Дијагностика–3, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.080.

Досега во земјата се направени вкупно 1.474.094 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 215.995, бројот на оздравени пациенти е 200.293, на починати е 7.592, а бројот на активни случаи изнесува 8.110.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 94473, Активни 3820
Куманово 12883, Активни 240
Тетово 11329, Активни 156
Прилеп 10232, Активни 435
Битола 8685, Активни 628
Гостивар 8061, Активни 28
Велес 7300, Активни 337
Кавадарци 6970, Активни 309
Штип 6578, Активни 164
Охрид 6459, Активни 289
Струмица 6106, Активни 155
Кичево 4222, Активни 77
Кочани 3999, Активни 182
Струга 3904, Активни 66
Гевгелија 2794, Активни 125
Неготино 2560, Активни 55
Свети Николе 2115, Активни 80
Крива Паланка 1890, Активни 140
Ресен 1738, Активни 96
Радовиш 1725, Активни 66
Дебар 1456, Активни 2
Берово 1446, Активни 97
Делчево 1399, Активни 139
Виница 1156, Активни 43
Пробиштип 1116, Активни 28
Валандово 935, Активни 59
Кратово 769, Активни 46
Богданци 644, Активни 36
Демир Хисар 614, Активни 78
Крушево 588, Активни 34
Македонски Брод 495, Активни 12
Демир Капија 424, Активни 7
Македонска Каменица 416, Активни 66
Пехчево 350, Активни 11
Дојран 164, Активни 4

Прикажи повеќе...

Македонија

Посмртните останки од загинатите ќе бидат пренесени в петок во Македонија

Објавено пред

Посмртните останки на 45-те загинати во сообраќајната автобуска несреќа во Бугарија ќе бидат пренесени во Македонија со организиран авионски лет в петок (3.12.2021), откако утре, како што се очекува, ќе биде завршена обдукцијата на телата според информациите на бугарското обвинителство, информираа портпаролите на Владата, на денешната прес-конференција.

Телата на загинатите, според државен протокол, ќе им бидат предадени на семејствата.

Прикажи повеќе...

Македонија

Мицкоски: Единствена безбедносна закана за граѓаните е криминалната коалиција на СДСМ и ДУИ

Објавено пред

Единствена безбедносна закана за државата и граѓаните претставува криминалната коалиција на СДСМ и ДУИ, а сè друго е манипулација и сеење страв помеѓу граѓаните, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, при денешната посета во Битола, одговарајќи на новинарско прашање во врска со изјавите на владини функционери дека ако сега не се реши прашањето со Бугарија ќе има можен безбедносен проблем за државата.

„Тоа го слушнав од еден соработник на Зоран Заев во владата, вицепремиер кој повторно се заканува со милитантни изјави дека ќе имало безбедносни проблеми. Сакам да ги успокојам граѓаните дека такви проблеми ќе нема. Единствена безбедносна закана за државата претставува криминалната коалиција помеѓу СДСМ и ДУИ, којашто, за жал, придонесе да 45 луѓе ја доживеат онаа стравотна несреќа, 14 луѓе живи да горат во модуларната болница во Тетово, повеќе од 7.000 луѓе да го загубат својот живот поради неспособноста во справувањето со ковид-пандемијата“, рече Мицкоски.

Мицкоски вели дека сето тоа ни се случува поради широко распространетата корупција, односно гнилиот систем и политичкото мочуриште кое е резултат на оваа нелегитимна, криминална коалиција СДСМ и ДУИ.

„Тоа е она што претставува сериозна безбедносна закана за граѓаните во Македонија. Сето останато не би сакал да верувам, преставува уште еден обид за манипулација и страв кај граѓаните од страна на овие политичари кои мислат дека живеат неколку децении во минатото наместо да живеат неколку децении во иднината“, нагласи Мицкоски.

Мицкоски потенцираше дека не би сакал да верува дека некој повторно сака да тргува на сметка на идентитетот на македонскиот народ и македонската држава за да може да заштити свои бизнис-интереси.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Нови 410 заразени со Ковид-19, починале 11 луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.674 тестирања,...

Свет2 часа

СЗО со прва проценка за омикрон – заразените се со благи симптоми

Раните индикации сугерираат дека повеќето случаи на омикрон имаат благи симптоми, изјави претставник на Светската здравствена организација. Зборувајќи во име...

Македонија3 часа

Гаши пред средбата со Заев рече дека нема да разговараат за кадровски решенија

Лидерот на Алтернатива, Африм Гаши, прв дојде на денешната лидерска средба со Зоран Заев. Без никакви детали околу тоа што...

Македонија3 часа

Владата предлага да се продолжи кризната состојба за уште 6 месеци

Владата го утврди текстот на предлог-одлуката за одобрување на продолжување на рокот за постоење на кризна состојба во снабдувањето со...

Македонија4 часа

Ковачевски ја поднесе кандидатурата за претседател на СДСМ – побара поддршка од членството и граѓаните

Заменик-министерот за финансии, Димитар Ковачевски, поднесе кандидатура за претседател на СДСМ. Тој кажа дека поднел и програма која се базира...

Македонија5 часа

Филипче: Не се исклучува задолжителна вакцинација доколку не помогнат апелите на матичните лекари

Само со апели од матичните доктори, без дополнителни мерки ќе се стимулира вакцинацијата и спречувањето на ширење на коронавирусот. Ова...

Македонија6 часа

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ

Поранешната пратеничка Фросина Ременски се кандидираше за претседател на СДСМ. Таа кажа дека Димитар Ковачевски има поддршка во кандидатурата од...

Свет7 часа

Eксперти: Новиот сој на коронавирус омикрон може да биде најава за крај на пандемијата

Новиот сој на коронавирус омикрон е откриен во Јужна Африка, а потоа следат повеќе информации од оваа земја во кои...

Македонија8 часа

Утрово два земјотреса во Кичево

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија...

Македонија8 часа

Стартува забраната за бесплатни пластични кеси

Од денеска стапува на сила обврската за наплата на кесите за носење стоки. Пластичните кеси ќе чинат 15 денари за...

Европа8 часа

Со третата доза на „Фајзер“ над 80 проценти заштита од коронавирус

Третата доза од вакцината против коронавирус на „Фајзер“ го намалува ризикот од инфекција за дополнителни 80 проценти или многу повеќе...

Македонија20 часа

Парична награда за матичните лекари ако имаат 70% вакцинирани пациенти

Во насока на стимулација на интересот за вакцинација за заштита од Ковид-19 и за спречување на ширењето на пандемијата, Владата...

Македонија21 час

Пријава за напад во МНТ – блокирани улици во центарот на Скопје

Министерството за внатрешни работи не кажува дали има дојава за бомба во Македонскиот народен театар, но потврдуваат дека полицајци се...

Регион22 часа

Убиство во Сплит: Вработена во продавница убиена со нож, напаѓачот уапсен

Маж нападнал жена со нож додека таа била на своето работно место во продавница во Сплит. Жената починала во болница,...

Свет22 часа

Тедрос: Мерките не се неопходни, неправедно се казнуваат африканските земји

Шефот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, изрази загриженост дека некои земји воведуваат општи ограничувања против ширењето на варијантата на коронавирус...

Македонија1 ден

Уште 43 Авганистанци си заминаа од Македонија

Нова група од 43 авганистански граѓани замина од Македонија откако за нив беше подготвена потребната документација за влез во трета...

Македонија1 ден

460 нови случаи на Кoвид-19 и вкупно 12 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.424 тестирања, а регистрирани се 460 нови случаи на...

Топ1 ден

Родители од Скопје го принудувале детето да дава сексуални услуги

По претходно донесена наредба за истрага од страна на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, на 29 ноември...

Македонија1 ден

Бугарската министерка Комитова: Патот „Струма“ има недостатоци, но тие не се причина за пожарот во автобусот

Заштитната ограда во која удри автобусот е според стандардите што важеле во 2002 година кога се реконструирал патот, а денеска...

Европа1 ден

ЕМА: Вакцини против омикрон може да се одобрат за три месеци

Европскиот медицински регулатор денеска објави дека може да одобри вакцини приспособени за заштита од омикрон-варијантата на коронавирусот за три до...

Досие