Контакт

Македонија

Тројца од осомничените сè уште се вработени во Општина Карпош, еден од нив дал отказ

Објавено пред

Тројца од раководителите во Општина Карпош, кои се на распит пред судија на претходна постапка, сè уште се вработени во Општина Карпош. Лицата Н.Н. во својство на помошник-раководител на секторот за финансиски прашања, С.М. во својство на раководител на одделението за норматива во правниот сектор и А.С., раководител на одделението за сметководство, обвинети за злоупотреба на службената должност, сè уште работат на истите позиции. Само раководителот на секторот за јавни набавки, М.Д., сам си дал отказ веднаш по доаѓањето на новото општинско раководство, велат извори од Општината за „Макфакс“.

Од кабинетот на градоначалникот Стефан Богоев велат дека веднаш штом добијат известување од судот, ќе постапат во согласност со надлежностите. Односно, мерките што ќе ги преземат, ќе зависат од одлуката на судот.

Финансиската полиција, освен  Јакимовски, ги сомничи и вработените, а судија на претходна постапка треба да одлучи дали ќе има мерки на претпазливост. Лицата се осомничени во делот на три јавни набавки во Општина Карпош за време на мандатот на ексградоначалникот Стевчо Јакимовски. Станува збор за тендерите за општинските бараки и за плоштадот во Жданец.

Македонија

Без вода делови на Центар

Објавено пред

Од ЈП „Водовод и канализација“ информираат дека поради изведување водоводен приклучок Ф-80 мм на булеварот Крсте Мисирков бр. 9 во Центар, прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од улицата Хусеин Бајрам, улиците 170 и 171 и Филозовскиот факултет, и тоа од 8.30 часот до завршување на приклучокот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Апелација ќе одлучува за затворот на Кочан и Авировиќ

Објавено пред

Апелациониот суд на јавна седница ќе одлучува за затворските казни на бизнисменот Сеад Кочан и управителот на фирмата „Силекс неметали“, Василије Авировиќ, во предметот „Труст“ на СЈО. Судија известител за предметот е Лирие Елези-Арулау.

Со оглед на фактот дека лани Собранието изгласа измени во Кривичниот законик, со кој се намалува казната затвор за ова кривично дело, со кое беа осудени обвинетите од четири на три години, се воведе и можноста за добивање условна казна.

Бизнисменот Сеад Кочан, сопственик на „Трансмет“, беше осуден на шест години затвор и забрана за вршење дејност во траење од три години затоа што со лажни документи учествувал и добил тендери за ископ на јаглен и јаловина во РЕК „Битола“ на АД ЕЛЕМ, со што добил имотна корист од 17 милиони евра.

За истото кривично дело на три години затвор и забрана за вршење дејност во траење од три години беше осуден синот на пратеничката Владанка Авировиќ, Василије.

Судот одлучи да го конфискува имотот во вредност од 17 милиони евра, кои треба да бидат вратени во државниот буџет.

Прикажи повеќе...

Македонија

Без струја неколку скопски општини

Објавено пред

Од ЕВН Македонија АД информираат дека без електрична енергија ќе останат делови на Сарај, Студеничани, Чучер Сандево, Кисела Вода и Аеродром.

Па така од 9 до 15 часот струја ќе нема на влезот во селото Радуша (општина Сарај);
– од 9:30 до 14:30 часот дел од селото Бојане (општина Сарај);
– од 9 до 13 часот селото Студеничани
– од 10:30 до 12:30 часот селата Горњани, Бањани, дел од с. Мирковци, Караула Рамно и хидроцентралата Хидро Инвест (општина Чучер Сандево);
– од 12:30 до 14:30 часот селата Чардак, Глуво, Бразда, Горно Оризари и дел од селото Мирковци (општина Чучер Сандево);
– од 12 до 15 часот улиците Јабланица и Саса (општина Кисела Вода);
– од 8 до 11:30 часот дел од улиците Ваташа, Жарко Зрењанин и Славка Димовска (општина Кисела Вода);
– од 8:30 до 14:30 часот улицата Ѓорѓи Капчев – улица 2 и околните улици (општина Аеродром);
– од 9 до 15 часот караула Радуша и селата Орашје и Дворце (општина Сарај) и
– од 9 до 15 часот улиците 1, 4 и 6 во селото Батинци (општина Студеничани).

Прикажи повеќе...

Најново

Крвав четврток9 часа

Притвор за Јанакиески и Ристовски, за Груевски нова екстрадиција

Судијата на претходна постапка по барање на Јавното обвинителство им одреди мрека пртивор од 30 дена на поранешните министри Миле...

Македонија10 часа

(Видео) Мицкоски: „Апси Заев, можеш да нарачуваш и убиства, но нема да ти се исплашиме“

По информациите за вечерашното приведување на тројцата функционери на ВМРО-ДПМНЕ – Трајко Вељаноски, Спиро Ристовски и Миле Јанакиески, вечерва прес-конференција...

Крвав четврток11 час

Русковска: Бараме притвор за Јанакиески и Ристовски поради опасност од бегство

Шефицата на Обвинителството за организиран криминал при ЈО, Вилма Русковска, изјави дека распитот на осомничените ексфункционери од ВМРО-ДПМНЕ, Спиро Ристовски...

Крвав четврток13 часа

Вељаноски: Не чувствувам вина за упадот во Собранието

Поранешниот претседател на парламентот, Трајко Вељаноски, штотуку излезе од Основниот суд Скопје 1, каде што беше повикан на распит за...

Македонија14 часа

Трамп со писмо до Заев: Ви честитам за лидерството, обезбедивте просперитетна иднина за Северна Македонија

Премиерот Зоран Заев денеска прими писмо од американскиот претседател, Доналд Трамп, во кое тој нагласува дека Северна Македонија е голем...

Македонија15 часа

Зелената градина на ГТЦ му се наметнува исто како и барокот, архитектите разочарани

Зелената градина за покривот на Градскиот трговски центар ги разочара архитектите како стручна јавност, а незадоволни се и скопјани, кои...

Македонија16 часа

Половина милион евра исплатени лани за патни трошоци на пратениците

Над 525 илјади евра биле исплатени за патни трошоци на пратениците во Собранието минатата година, покажува анализата на „Макфакс“ од...

Македонија17 часа

Заев потврди, Села му се налутил поради одземените ингеренции на Таравари

Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања потврди дека Зијадин Села не дошол на денешната средба за консензуален претседателски кандидат поради...

Македонија18 часа

Бектеши не чувствува морална одговорност за вработувањето на сестра му во МЕПСО

Министерот за економија, Крешник Бектеши, изјави дека не чувствува морална одговорност за вработувањето на неговата сестра во МЕПСО. Тој вели...

Топ18 часа

Села му се налути на Заев, не доаѓа на средба

Лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, одби да присуствува на закажаната средба со премиерот Зоран Заев, на која требаше...

Македонија19 часа

Ниту еден родител не е казнет за невакцинирано дете од почетокот на епидемијата на морбили

Ниту еден родител не е казнет за невакцинирано дете од почетокот на епидемијата на морбили иако пред два месеца само...

Топ19 часа

Дедото на Кирацовски ќе се повлече од работното место

Таткото на сопругата на пратеникот Александар Кирацовски, Борис Поповски, ќе се повлече од работното место, објави на „Фејсбук“ Кирацовски. Тој...

Македонија20 часа

Заев и Димитров нема да одговараат за велепредавство

Скопското обвинитeлство ја отфрли кривичната пријава на Светскиот македонски конгрес поднесена против премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи,...

Македонија21 час

Сопругата на директорот на ЕЛЕМ вработена како шефица на кабинет во Централен регистар

Александра Миновска, сопруга на директорот на ЕЛЕМ, Драган Миновски, од октомври минатата година е вработена како шефица на кабинет кај...

Македонија21 час

Две бомби од Првата светска војна пронајдени во Битола

Вчера на булеварот 1 Мај во Битола, во близина на местото викано Црн Мост при изведување на градежни работи при...

Регион22 часа

Непознат маж му се заканувал на Мицотакис со бомба

Лидерот на опозициската Нова демократија во Грција, Киријакос Мицотакис, пријавил синоќа закана со бомба која ја добил додека сè уште...

Македонија22 часа

Бугарија го ратификуваше протоколот за НАТО

Со 140 гласа „за“, бугарскиот парламент го ратификуваше протоколот за пристапување на Северна Македонија во НАТО, објави бугарската новинска агенција...

Македонија22 часа

Синот на пратеникот Мисовски: Поднесов оставка поради хистеријата, се надевам јавноста ќе здивне

Откако Кристијан Мисовски, син на пратеникот Горан Мисовски, пред четири дена се повлече од работното место во Агенцијата за супервизија...

Свет23 часа

Ердоган: Турција не ќе може сама да се справи со нов бегалски бран од Сирија

Турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган, изјави дека неговата земја нема да може сама да се справи со уште еден бран...

Свет24 часа

Најмалку четворица повредени откако лавина зафати швајцарски скијачки центар

Четири лица беа повредени, од кои еден е во критична состојба, откако лавина ја погоди скијачката патека „Плен мор“ во...

Досие