Контакт

Македонија

Утре сончево време со температура до 39 степени, од петок дожд

Објавено пред

Времето утре ќе биде сончево и многу топло со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен, а по должинат на Повардарието повремено засилен јужен ветер, информира УХМР.

Минималната температура ќе биде во интервал од 14 до 22, а максималната ќе достигне од 32 до 39 степени. Вредноста на УВ-индексот ќе биде 9.

Во Скопје претежно сончево и многу топло со слаб ветер од јужен правец и со мала облачност. Минималната температура ќе се спушти до 21, а максималната ќе достигне до 39 степени.

До петок ќе преовладува сончево и многу топло време. В петок кон крајот на денот ќе има локална појава на пороен дожд и грмежи, а за време на викендот и во почетокот на идната седмица ќе има почеста појава на нестабилност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме.

Температурата од петок ќе биде во постепено опаѓање.

Македонија

Ангелов: Пожарите се шират со голема брзина, имаме сознанија дека некои намерно се запалени

Објавено пред

Пожарите се шират со голема брзина, а имаме сознанија дека некои намерно се запалени, изјави директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов.

„Пожарите се шират со голема брзина. Дури се чудиме некаде како пожарите се шират и се појавуваат. Има одредени сознанија за намерно палење, необјасниви се причините за некои пожари“, рече Ангелов и додаде дека полицијата работи на случајот.

Што се однесува до апелите за ангажирање на хеликоптерите во гаснење на пожарите и критиките во јавноста дека тие недоволно се користат, Ангелов вели дека никаде во Европа хеликоптерите не гаснат пожари навечер.

„Хеликоптерите имаат лимит, не само нашите, и српските, и француските и американските. Никаде во Европа не постои хеликоптер кој гасне ноќно време, ова е проверена информација. На хеликоптерите не можеме да сметаме откако ќе се намали дневната светлина, тие мора да се вратат во база. Со нив управуваат луѓе чии животи ни се важни“, рече Ангелов.

Исто така, тој повтори дека на температура над 37 степени не е безбедно летање со хеликоптери.

„Паничното барање хеликоптери од стручни лица во наводници создава само паника. Верувајте преземаме сѐ што би презел секој ваков центар“, рече Ангелов.

Прикажи повеќе...

Македонија

Ширењето на пожарот кај Делчево е критично – неопходна евакуација на две села

Објавено пред

Жителите од критичните реони во село Нов Истевник и Стар Истевник зафатени со големиот пожар да се евакуираат во градската средина, порача градоначалникот на Делчево, Горан Трајковски.

„Поради алармантната состојба на теренот, неконтролираното ширење на пожарот и силниот ветар, а со цел да не се загрозат човечки животи, неопходна е евакуација на жителите од селото Нов Истевник заедно со сите селски маала: Пасјак, Балабанци, Курачко Маало, како и на жителите од селото Стар Истевник“, нагласи делчевскиот градоначалник.

Тој воедно апелира жителите да бидат крајно внимателни и да не се движат во критичните реони.

„Поради неконтролираното ширење на пожарот се предупредуваат и жителите на селото Тработивиште да бидат крајно внимателни и да ја следат состојбата со цел брза реакција доколку пожарот земе посилен замав во атарот на селото“, истакна Трајковски.

Прикажи повеќе...

Македонија

219 нови случаи на Ковид-19, починаа четири лица

Објавено пред

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.713 тестирања, а регистрирани се 219 нови случаи на Ковид-19, од кои во Скопје и Тетово по 65, Куманово – 20, Гостивар – 19, Струмица – 7, Кичево – 6, Битола, Струга, Берово и Виница по 4, Прилеп и Кочани по 3, Велес, Кавадарци, Штип, Радовиш и Дебар по 2 и по еден во Охрид, Ресен, Македонска Каменица, Македонски Брод и во Пехчево.

Во изминатите 24 часа пријавени се и четири починати лица – две лица од Скопје (61 и 66) и по еден пациент од Тетово (76) и Кичево (76) починати во болнички услови.

Регистрирани сe и 30 оздравени, и тоа од: Скопје – 9, Тетово – 8, Гостивар – 3, Куманово – 2 и по еден од Прилеп, Струмица, Кочани, Кичево, Гевгелија, Радовиш, Делчево и од Валандово.

Направените 4.713 теста се преку: ИЈЗ – 143, ЦЈЗ Скопје – 43, ЦЈЗ Битола – 75, ЦЈЗ Прилеп – 37, ЦЈЗ Тетово – 72, ЦЈЗ Куманово – 47, Судска медицина – 8, УК Пулмологија со алергологија – 7, ГОБ „8 Септември“ – 13, Институт за микробиологија – 41, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 128, „Авицена“ – 208, „Биотек“ – 138, „Систина“ – 115, лабораторија „Лаор“ – 636, „Синлаб“ – 80, „Ремедика“ – 12, „Плодност“ – 30, „Генеа“ – 3, „Никоб лаб“ – 811, „ВФВ медикал“ – 54, „Ели медика“ – 13, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 1.999.

Досега во земјата се направени вкупно 999.203 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 156.926, бројката на оздравени пациенти е 150.470, на починати е 5.501, а бројот на активни случаи изнесува 955.

Според епидемиолошките анализи, во моментот дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 69.044, Активни 275
Куманово 8.991, Активни 90
Прилеп 8.346, Активни 16
Тетово 7.629, Активни 285
Битола 6.348, Активни 38
Велес 5.481, Активни 5
Гостивар 5.280, Активни 84
Кавадарци 5.162, Активни 6
Охрид 5.032, Активни 11
Штип 4.972, Активни 8
Струмица 4.157, Активни 27
Струга 2.995, Активни 12
Кочани 2.807, Активни 11
Кичево 2.631, Активни 23
Гевгелија 2.197, Активни 1
Неготино 2.184, Активни 0
Свети Николе 1.528, Активни 3
Ресен 1.235, Активни 1
Крива Паланка 1.227, Активни 0
Радовиш 1.167, Активни 5
Берово 1.041, Активни 9
Делчево 974, Активни 0
Дебар 973, Активни 29
Виница 890, Активни 4
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 674, Активни 6
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 0
Демир Хисар 400, Активни 0
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 377, Активни 0
Македонски Брод 360, Активни 1
Пехчево 273, Активни 4
Македонска Каменица 250, Активни 1
Дојран 132, Активни 0

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 минути

Ангелов: Пожарите се шират со голема брзина, имаме сознанија дека некои намерно се запалени

Пожарите се шират со голема брзина, а имаме сознанија дека некои намерно се запалени, изјави директорот на Центарот за управување...

Македонија2 часа

Ширењето на пожарот кај Делчево е критично – неопходна евакуација на две села

Жителите од критичните реони во село Нов Истевник и Стар Истевник зафатени со големиот пожар да се евакуираат во градската...

Македонија2 часа

219 нови случаи на Ковид-19, починаа четири лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.713 тестирања, а регистрирани се 219 нови случаи на...

Македонија3 часа

Нов извештај за активните пожари во земјата – најкритично кај Делчево, Пехчево и во Прилепско

Од Центарот за управување со кризи (ЦУК) на својата фејсбук-страница информираа за состојбата со активните пожари во државата, заклучно со...

Македонија4 часа

Ангелов најави акциски план за справување со пожарите

Откако Владата денеска прогласи кризна состојба во траење од 30 дена поради пожарите кои ја зафатија Македонија, директорот за Центарот...

Македонија7 часа

Владата прогласи кризна состојба во траење од 30 дена поради зголемената појава на пожари

Владата на денешната 95. седница, која се одржа изутринава, донесе одлука за постоење кризна состојба на територијата на Република Северна...

Топ7 часа

72-годишен битолчанец извршил полов напад врз десетгодишно девојче

Маж од Битола на возраст од 72 години е осомничен дека сторил полов напад врз дете што не наполнило 14...

Топ7 часа

Татко си ја малтретирал својата ќерка, ја удирал со тупаници и ѝ се заканувал на сопругата дека ќе ја убие

38-годишен жител од Брвеница, татко и сопруг, е осомничен за малтретирање на својата ќерка и за семејно насилство над блиски...

Европа8 часа

(Видео) Пожарите во Грција не стивнуваат, населението се евакуира, огнената стихија уништи куќи

ЕУ испрати помош за Грција и другите земји од Југоисточна Европа, кои се борат со големи пожари. Помошта дојде еден...

Македонија8 часа

Ангелов: Пет хеликоптери го гаснат пожарот кај Пехчево, ако дозволат условите, ќе емитувам во живо

Пет хеликоптери, три српски и два македонски, полетаа од скопскиот аеродром кон Пехчевскиот Регион, соопшти утрово директорот на Центарот за...

Македонија9 часа

Владата ќе го разгледува предлогот за воведување кризна состојба во државата поради пожарите

Владата, денеска, во 8.30 часот треба да одржи седница за предлогот на Управувачкиот комитет за воведување кризна состојба во траење...

Македонија21 час

Стојанче Ангелов од вршител на должност стана директор на ЦУК

Владата на денешната 94 седница донесе одлуки во однос на повеќе кадровски решенија. Така, Стојанче Ангелов кој досега беше вршител...

Македонија23 часа

Награди од по 10.000 денари за пожарникарите кои го гаснеа пожарот кај Кочани

Владата на седница одлучи да ги награди сите пожарникари вклучени во гаснењето на пожарот кој го зафати Кочани и околината....

Македонија23 часа

Албански државјанин приведен за подметнување на пожар, има осомничен и за оној во Старо Нагоричане

Попладнево од страна на полициски службеници од полициското одделение Галате уапсен е 32-годишен албански државјанин со иницијали Л.А, кој илегално...

Македонија1 ден

Владата ја разреши директорката на инспекторатот за животна средина

Владата ја разреши директорката на Државниот инспекторат за животна средина, Ана Петровска, по барање на нејзината матична партија ДОМ. Од...

Македонија1 ден

Регистрирани 164 нови случаи на Ковид-19, пријавени се три починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 5.276 тестирања, а регистрирани се 164 нови случаи на...

Топ1 ден

Камион излетал од патот во близина на ГП Блаце, возачот починал од срцев удар

Товарно возило со косовски регистарски ознаки вчеравечер излетало од патот во близина на Граничниот премин Блаце соопштија од МВР. Возачот...

Регион1 ден

Почина Мирослав Лазански

Почина српскиот новинар, воен аналитичар, политичар и дипломат Мирослав Лазански на 71-годишна возраст. Лазански починал во својот дом во Белград...

Европа1 ден

(Видео) Две загинати лица и десетици повредени во судир на два воза во Чешка

Две лица загинаа, седум се во критична состојба а 31 лице се повредени во судир на два патнички воза во...

Македонија1 ден

Македонија е во портокалова фаза – да се почитуваат мерките за заштита од топлотниот бран, порачуваат надлежните

Министерството за труд и социјална политика ги повикува работодавците, негувателите и воспитувачите во градинките, вработените во центрите за социјална работа...

Досие