Контакт

Македонија

УХМР: Слаби врнежи од снег денеска во скопската котлина

Објавено пред

Времето денеска ќе биде променливо облачно и студено со засилен северен ветер и со повремени локални врнежи претежно од снег. Врнежите ќе бидат со слаб, а во западните делови на места со умерен интензитет.

Максималната температура ќе биде во интервал од 0 до 8 степени, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи.

Во Скопје, времето ќе биде претежно облачно со засилен северен ветер. И во скопската Котлина локално ќе има слаби врнежи од снег. Максималната температура ќе достигне 4 степени.

Инаку, најмногу снег има во Маврови Анови – 12 сантиметри, 3 на Попова Шапка, 2 во Крушево, Пожаране и Ѓуриште, и 1 во Берово.

Македонија

Поповски на средба со Тимоние: Поддршка за иницијативата за листа на професионални медиуми во земјава

Објавено пред

Министерот задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност во Владата, Роберт Поповски, оствари средба со амбасадорот на Република Франција Кристијан Тимоние на која разговараа за заложбите на оваа Влада за целосна слобода и независност на медиумите особено во предизборниот период.

Францускиот амбасадор изрази надеж дека претстојните избори ќе се одржат во фер и демократска атмосфера и дека тоа е особено важно во пресрет на најавите за добри вести за Северна Македонија за почеток на пристапните преговори со ЕУ. Амбасадорот Тимоние исто така подвлече дека атмосферата во Париз по ова прашање е многу подобра и дека со заедничка работа со овдешните политички чинители ќе бидат постигнати резултати, како прилог на заложбата на Франција за што побрза интеграција и напредок на земјите од Западен Балкан.

Амбасадорот Тимоние истакна дека ги цени напорите за целосна транспарентност на оваа Влада. Тој истакна дека има подобра атмосфера и во областа на медиумите и изрази надеж дека во наредниот период ќе се надмине големата политичка поларизација во оваа сфера за сметка на професионалноста.

Министерот Поповски информираше дека оваа Влада постигна извонредни резултати на полето на транспарентноста – од последното место на кое се наоѓаше по ова прашање во 2017 година, таа сега се наоѓа на прво место меѓу шесте земји од регионот.

„Наша цел е Владата да биде подеднакво транспарентна како владите на државите во Европската Унија, особено во поглед на криминалот и неговото обелоденување. Издејствувавме и максимална транспарентност на трошоците на сите министри и директори на Јавните претпријатија до најмал детал. Исто така, ние сме единствена Влада во Југоисточна Европа која секоја буџетска трансакција ја стави на увид на граѓаните“, подвлече Поповски.

Околу финансирањето на медиумската изборна кампања, Поповски истакна дека власта и опозицијата ќе имаат подеднаков број на минути за закуп на простор за кампањата.Министерот Поповски истакна дека по углед на европските влади и Владата на Северна Македонија гради стратегија за давање директна поддршка на печатените медиуми и тоа во износ од 50% од трошоците за печатење и 50% од трошоците за дистрибуција за медиумите што се печатат на македонски јазик и во износ од 70% за медиумите што се печатат на јазиците на помалите заедници со што Владата го стимулира нивниот медиумски развој.

Во поглед на работата на порталите и социјалните мрежи, Владата ги следи насоките на Европската Комисија и ја поддржува саморегулацијата на новинарските здруженија.Во таа насока е поздравена иницијативата на Здружението на новинарите и на Советот за етика во медиумите за листа на професионални медиуми во државата, со надеж дека оваа иницијатива ќе помогне за зајакнување на професионалноста на овие медиуми, како и од аспект на нивната одржливост на медиумскиот пазар.Поповски го подвлече и значењето на усвојувањето на Стратегијата за справување со лажните вести подвлекувајќи дека оваа Влада посветува особено внимание на подигнување на нивото на медиумска писменост на граѓаните која е во план да се вгради и во образованието.

Прикажи повеќе...

Македонија

СДСМ: Мицкоски откри дека со криминални пари на Груевски планира да ја финансира партијата

Објавено пред

„Денеска, извршителот Христијан Мицкоски, стечаен управник на ВМРО-ДПМНЕ со долг од 8 милиони евра, откри дека со криминални пари на својот шеф Никола Груевски планира да ја финансира партијата!? Конечно, Мицкоски признава дека е зависен од парите на својот ментор, кому сè му должи“, соопшти СДСМ.

Според партијата, денешниот повик за донации до познатото трио Груевски-Камчев-Мијалков е повик за поддршка на криминалот и неправдата, за поддршка на обидите за обнова на режимот, против правдата и против напредокот на земјата.

„Тоа е понудата на ВМРО-ДПМНЕ раководена од извршителот Мицкоски, а управувана од Груевски.
Во ВМРО-ДПМНЕ ништо не се променило. Тоа е истата партија, симбол на криминал и корупција.
Затоа, ВМРО-ДПМНЕ ќе биде поразено на 12 април. Граѓаните ќе порачаат – режим никогаш повеќе“, се додава во соопштението.

Прикажи повеќе...

Македонија

Почна реконструкцијата на патот до селото Маловишта 

Објавено пред

Жителите и многуте туристи што го посетуваат селото Маловиштa набргу ќе пристигнуваат до ова населено место по нов асфалт, потфат што не е направен во изминатите 40 години. Почна реконструкцијата на патниот правец од селото Кажани кон селото Маловишта, во должина од 4 километри.

Отсекогаш потенцирав дека општината не е само градското јадро, туку е целиот опфат околу градот и ова потврдува дека тие политики во таа насока ги движиме. За овој проект, Општината ги изготви планската документација, одлуките на седниците на Советот, како и кофинансирачкиот дел, кој е над 2.300.000 денари. Во оваа насока ќе продолжиме да се движиме затоа што нам ни треба рамномерен развој насекаде и само на таков начин луѓето ќе може да живеат во своите населби, онаму каде што биле нивните корења и да ја гледаат перспективата во своите домови“, рече градоначалничката на општина Битола, м-р Наташа Петровска.

Министерот за земјоделство, водостопанство и шумарство, Трајан Димковски, посочи дека поддршката за Општина Битола е голема затоа што аплицира со проекти за кои преку програмата за рурален развој ќе бидат вложени 42 милиона денари.

„Сите овие проекти што се реализираат на терен се само потврда за мерките што се преземаат за подобрување на животот во руралните средини преку инфраструктурни проекти, подобрување и обезбедување достоинствен живот за сите граѓани“, рече министерот Димковски.

Директорот на Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството, Никола Бабовски, истакна дека преку Програмата за рурален развој обезбедени се 16,3 милиони денари за овој патен правец.

„Знаеме што значат поддршката и развојот на руралните средини и преку ваквите проекти ги развиваме потенцијалите на малите населени места, како што е селото Маловишта. Исто така, овозможуваме во малите средини младите да може да развиваат свој бизнис, да може тука да ги основаат семејствата, да вложуваат во руралниот туризам и да вршиме заштита на културно-историските споменици“, рече Бабовски.

 Селото Маловишта е единственото село сместено на територијата на Националниот парк Пелистер.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Автомобил удри во карневалска поворка – 15 лица повредени во Германија

Полицијата уапси возач кој со сребрен караван се забил во карневалска поворка во Германија, пpи што се повредени 15 лица....

Европа3 часа

Бројот на починати од коронавирус во Италија се зголеми на седум лица

Во Италија почина и седмото лице од коронавирус. Станува збор за 80-годишен маж, кој претходно бил хоспитализиран, пренесоа локалните медиуми....

Македонија4 часа

(Видео) Мицкоски: Заев бил премиер, судија и обвинител, утре протест против главата на Рекетот

Вчера бевме сведоци на болната вистина како Зоран Заев владее со Македонија и зошто државата е на дното, а тоа...

Македонија4 часа

Филипче апелира граѓаните да ги откажат патувањата во Италија

По петте смртни случаи од коронавирус во Италија, министерот за здравство, Венко Филипче, апелира граѓаните да ги одложат сите патувања...

Свет6 часа

Шведска – земја во која пратениците немаат привилегии, дури и кафето го плаќаат од својот џеб

Народните избраници во Шведска имаат право на канцелариски простор од седум квадратни метри, мали станови за службени лица и строги...

Македонија6 часа

Филипче најави засилени контроли на аеродромите и границите поради ширење на коронавирусот во Италија

Поради новонастаната состојба со коронавирусот и проширувањето на вирусот во областите Ломбардија, Венето и Емилија-Ромања во Италија, утрово министерот за...

Економија6 часа

Поскапуваат горивата

Горивата од ноќеска на полноќ ќе поскапат за половина, односно за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Цените на...

Македонија6 часа

Притвореничка од истражниот затвор каде што е Ангела ќе сведочи за убиството на Пино

На денешното рочиште за убиството на Пино Секондо сведочеше жената на која обвинетите првично ѝ признале дека сториле убиство. Адвокатката...

Топ8 часа

Двајца скопјани повредени од огнено оружје во Бутел

Доцна синоќа во 00:21 часот во СВР Скопје било пријавено дека на улицата Ферид Бајрам во Бутел биле слушнати истрели...

Европа8 часа

(Видео) Полиците во повеќе италијански маркети се целосно празни, луѓето се подготвуваат за епидемија

Во неколку помали места во италијанските региони Ломбардија и Венето, со население од околу 50.000 луѓе, од вчера на сила...

Европа8 часа

Четврта жртва на коронавирусот во Италија

Бројот на жртви од коронавирусот во Италија се искачи на четири, а бројот на заразени надмина 150. Според статистиката, во...

Свет10 часа

Сандерс: Ако треба би ја нападнал Кина

Фаворитот на партиските избори на американската Демократска партија за кандидат за претседател на САД, Берни Сандерс, воено би интервенирал против...

Свет10 часа

Нови 150 починати од коронавирусот во Кина

Кина денеска соопшти дека има нови 150 нови смртни случаи во епидемијата на коронавирусот, што е нов дневен рекорд откако...

Европа23 часа

Италија е трета земја во светот по бројот на заразени од коронавирус

Бројот на заразени со коронавирус во Италија значително се зголеми во последните три дена. До денеска се потврдени 152 случаи,...

Свет1 ден

Трет патник од бродот во Јапонија почина од коронавирус

Трет патник од крузерот „Дајмонд принцес“ во Јапонија почина од коронавирусот, објави денеска јапонското Министерство за здравство. 80-годишниот јапонски државјанин...

Европа1 ден

Десет градови во Италија во изолација поради коронавирусот

Десет италијански градови, претежно во Ломбардија, се ставени во изолација откако вчера беа потврдени два смртни случаи и речиси 80...

Македонија1 ден

Четворица пациенти по инцидентот во Романовце се во животна опасност

Во текот на денешниот ден во Клиничкиот центар во Скопје примени се седум пациенти со изгореници, повредени од експлозија на...

Топ1 ден

Три деца загинаа а шест луѓе се повредени во експлозија на плинска боца во куќа во Романовце

Три малолетни деца на возраст од 8, 9 и 11 години утрово загинаа во експлозија на плинска боца во семејна...

Свет1 ден

Во земјотресот меѓу Иран и Турција – седум загинати во Турција, има и затрупани

Најмалку седум луѓе загинаа, а некои се затрупани под урнатините од згради на југоистокот од Турција, по потресот со јачина...

Спорт1 ден

Шпанците го обвинуваат тетовскиот супер-агент Фаљи Рамадани за перење пари!

Фаљи Рамадани, еден од најмоќните фудбалски агенти на светот, е под истрага на шпанските власти за учество во шема за...

Досие