Контакт

Македонија

Учество на началникот на Генералштабот на редовното заседание на Воениот комитет на НАТО

Објавено пред

Началникот на Генералштабот, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски, денес во седиштето на НАТО во Брисел учествува на првото овогодишно редовно заседание на Воениот комитет (ВК) на НАТО, во формат на началници на Генералштабови на Армиите на земјите членки на алијансата.

За време на состанокот на највисокото воено советодавно тело на алијансата, началниците на Генералштабовите на Армиите на 30-те земји членки ќе разговараат за повеќе актуелни теми, кои се однесуваат на одбранбените политики и мировните операции предводени од НАТО, концептот за понатамошно дејствување на алијансата, како и дискусија за сегашните, идните предизвици и научените лекции поврзани со пандемијата предизвикана од Ковид- 19.

По завршување на конференцијата на која учествуваат и врховните команданти на сојузничките сили во Европа и на сојузничките сили за трансформација, од страна на претседавачот на ВК, воздухопловниот маршал, сер Стјуарт Пич ќе се соопштат донесените заклучоци.

По нашето членство во НАТО, генералот Ѓурчиновски учествува на заседанијата на ВК на сите сесии со полно право во процесот на одлучување и донесување заклучоци, кои се од значење за развојот на Армијата на Република Северна Македонија за целосна интеграција во сите сегменти на НАТО.

Воениот комитет на НАТО на ниво на началници на Генералштабови двапати годишно ги одржува своите редовни состаноци, а денешната е 185-та редовна конференција која се одржува со сите предвидени мерки за заштита од Ковид-19.

Македонија

Мијалков однесен во домашен притвор на Водно

Објавено пред

Во полициски автомобил со затемнети стакла Сашо Мијалков беше изнесен од Обвинителството за гонење организиран криминал. Автомобилот беше во придружба на две полициски и едно цивилно возило. Медиумите не успеаја да го видат поради темните стакла. Тој беше изнесен од зградата веднаш по заминувањето на обвинителката Вилма Русковска. Мијалков ќе биде спроведен во својот дом на Водно.

Адвокатот Петар Василев, застапник на Мијалков, ги одмина новинарските екипи и не одговори на ниту едно од прашањата.

И Вилма Русковска рече дека не се сретнала со Мијалков иако тој три часа беше во истата зграда со неа. Таа посочи дека оправдувањето на Мијалков ѝ било пренесено од неговиот адвокат.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Мицкоски: Криминалната коалиција Заев – Мијалков прави циркус од државата

Објавено пред

По пријавувањето на ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, во Обвинителството за организиран криминал и корупција, се огласи и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој рече дека се потврдило оти постои криминална коалиција меѓу Зоран – Вице и Сашо.

„Ова е веќе циркус, направија циркус од државата. Заев, доста е. Доста е со навреди на интелигенцијата на народот, човекот ве гледа во очи и ве лаже, мака нема. Си играат мајтап додека мафијата царува. Денеска му стана совршено јасно на секој граѓанин во Македонија дека имаат договор. Првожин се договорија да избега, па се договорија да се врати, со посебен третман, со насмевка, со шлаканица за полицијата, судот, Обвинителството, со шлаканица за власта, вечерва недостигаше уште да му се извинат бидејќи тој им се извини ним. Тој е најдобра потврда дека постои криминална коалиција меѓу Зоран – Вице и Сашо. Ама домашниот есап на пазар не излегува. Само жестока јавна реакција спречи целосно фијаско и бегство. Тешка хаварија, за неколку часа, го упропастија системот и по којзнае кој пат поплукаа во правдата.

Дека сè е договорено и дека нема логика тоа што го тврди Зоран Заев оти наводно жестоко го притиснал и го вратил бегалецот од правдата, говорат следните факти.

Доброволно тој се прошета пред камерата на провладина телевизија со прашање на новинарот, кој сосема случајно се најде таму… ооо, господине, па вие сте овде… Полиција нема, ама камера има, каква сапуница. Наместо во суд, упат за куќен притвор доби во Обвинителството.

Бегалецот од правдата доби куќен притвор наместо ефективен притвор, а Вилма рече дека истрага за бегството нема да има. Апсолутно сè е јасно. И двајцата рекоа дека имале температура, можеби тие двајцата имаат, но народот нема.

Народот добро знае што се случува и правда, конечна правда, ве гледам во очи и ви кажувам – ќе има кога двајцата ќе бидат таму каде што заслужуваат – во затвор.

Сето ова што денеска се трудеше Зоран Заев да го каже и докаже пред македонската јавност и македонските граѓани дека институциите функционираат излегува дека навистина часописот „Економист“ бил во право кога велел дека владее хибриден режим. Кога велеше дека ја ослободиле Македонија од режим, лажеше и ја гледаше македонската јавност во очи. Кога заедно ќе прошетаме, еве, од Владата до триумфалната капија во центарот на градот и ќе го видиме заедно бројчаникот, каде што ветуваше дека ќе стоеле милијарди украдени пари, а тој им стана ортак.

Сите плаќаме прескап билет за циркусот што ни го сервираат затоа што си играат со нашите судбини. Затоа, наша заедничка обврска е на сето ова да му ставиме крај и уште пожестоко да работиме овој хибриден режим да го собориме. И набргу ќе го собориме. На Владата, ваква кава што е се ниша и виси на конец, ѝ доаѓа крајот“, порача Мицкоски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Русковска: Не верувам дека Мијалков бил болен

Објавено пред

Обвинителката Вилма Русковска рече дека е среќна што ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, сам се пријавил во Обвинителството. Таа објасни дека тој преку други луѓе пратил порака оти сака да се пријави, но само во ОЈО.

„Се консултирав со јавниот обвинител дали сепак да се пријави во полиција. Тој рече дека може да се пријави и кај нас. Колку што ми е познато од разговорот со претседателот на судот во претпладневните часови, самиот претседател замоли жалбата да биде повлечена зашто решението до тогаш не беше спроведено. Да не се губи време и да се поднесе барање за мерка притвор. И Јовевски се согласил. Ќе размислиме дали да побараме затвроски притвор. При разговор со неговиот адвокат констатиравме дека направил грешка што не се пријавил и не го примил решението. Апсолутно не верувам дека бил болен“, рече Русковска.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет19 минути

(Видео) Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа во Лос Анџелес

Најдобриот голфер Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска во близина на Лос...

Македонија2 часа

Мијалков однесен во домашен притвор на Водно

Во полициски автомобил со затемнети стакла Сашо Мијалков беше изнесен од Обвинителството за гонење организиран криминал. Автомобилот беше во придружба...

Македонија2 часа

(Видео) Мицкоски: Криминалната коалиција Заев – Мијалков прави циркус од државата

По пријавувањето на ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, во Обвинителството за организиран криминал и корупција, се огласи и лидерот на...

Македонија2 часа

Русковска: Не верувам дека Мијалков бил болен

Обвинителката Вилма Русковска рече дека е среќна што ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, сам се пријавил во Обвинителството. Таа објасни...

Македонија3 часа

И без сознанија за бегство, одреден куќен притвор за Миле Јанакиески

Определен нов куќен притвор за ексминистерот Миле Јанакиески за предметот ТНТ откога обвинителите забележале дека не може да му го...

Македонија3 часа

( Видео) Заев: Мијалков избега и тоа што се појави не е олеснителна околност

Правдата е обезбедена и ќе ја има повеќе и почесто и ќе следува ваков одговор кога некој ќе сака да...

Македонија5 часа

Мијалков се појави во Обвинителството, тврди дека бил во изолација

Ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, по два дена, попладнево сам се појави во Обвинителството за организиран криминал во Скопје за...

Македонија9 часа

(Видео) „Ова е објавување војна“ – роднините на осудените во „Монструм“ најавија протест

Бедри Ајдари, братот на осудениот во „Монструм” Фејзи Азири, повика на протести поради казните изречени од кривичниот суд. Тој по...

Македонија9 часа

Мицкоски: Бегството на Мијалков беше договорено, време е за техничка влада

Дадовме 24 часа вашата истрага да даде резултат, ама договорено беше бегството на Мијалков, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски,...

Македонија11 час

(Видео) Тројца обвинети во „Монструм“ добија доживотен затвор, двајца од нив се во бегство

Тројца обвинети во случајот „Монструм“ се осудени на доживотен затвор, двајца на 9 и 15 години, а еден е ослободен....

Македонија12 часа

Радев: 100.000 граѓани во Македонија имаат бугарско државјанство, да се почитуваат нивните права

Бугарскиот претседател, Румен Радев, повикува на навремен одговор од одговорните институции во Бугарија и Македонија за проблемите со кои се...

Регион12 часа

„Организацијата е нула“ – огромни редици за вакцинирање во Загреб

Утрово голем број луѓе се собраа во Загреб, каде вакцинацијата почнува денеска, како дел од втората фаза. Иако вакцинирањето започна...

Европа12 часа

Британски студии: Вакцините драстично го намалуваат бројот на хоспитализирани лица

Две одделни британски студии покажаа дека вакцинацијата придонесува за драстично намалување на бројот на хоспитализирани лица поради Ковид-19, објави денес...

Македонија12 часа

Досега вакцинирани 1.155 здравствени работници во Македонија

Досега 1.155 здравствени работници ја примиле вакцината против Ковид-19 во Македонија, информира министерот за здравство, Венко Филипче. Тој уверува дека...

Македонија14 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Спасовски веднаш да даде оставка, знаел за бегството на Мијалков

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, да даде оставка веднаш, бара ВМРО-ДПМНЕ, по бегството на Сашо Мијалков. „Оливер Спасовски да...

Спорт1 ден

Мецелдер и формално обвинет за поседување детска порнографија

Поранешниот фудбалер на Реал Мадрид, Борусија Дортмунд и на Шалке, Криштоф Мецелдер, и формално е обвинет за поседување и распространување...

Македонија1 ден

Претрес на автомобилот на oбезбедувањето на Мијалков, запленети „ајфони“ и документи

По повеќе од три часа на распит, полицијата направи и претрес во возилото „пасат“, кое неофицијално припаѓа на обезбедувањето на...

Македонија1 ден

Стејт департментот: Ја следиме ситуацијата со Мијалков

Одблизу ја следиме ситуацијата со Сашо Мијалков, изјави портпаролот на Стејт департментот за „Гласот на Америка“. Оттука велат дека се...

Свет1 ден

СЗО: Богатите земји да не ја уништуваат програмата „Ковакс“

Шефот на СЗО ги обвини некои од богатите земји за поткопување на програмата „Ковакс“ за дистрибуција на антивирусната вакцина наменета...

Топ1 ден

Ограбиле спортска обложувачница во Ченто, пукале, па направиле сообраќајна несреќа

Хаос се случувал синоќа во скопската населба Ченто кога две лица ограбиле спортска обложувачница, а на излегување од објектот испукале...

Досие