Контакт

Македонија

УЈП: До 26 април продолжен рокот за поднесување на ДДВ-04 пријавите

Објавено пред

Управата за јавни приходи информира дека пропишаниот рок за поднесување на пријавите за данокот на додадена вредност, ДДВ-04, кој истекува на 25.4.2024 година, се продолжува за еден ден.

dobivaj vesti na viber

Според соопштението од УЈП, краен рок за поднесување на пријавите ДДВ-04, ќе се смета 26.4.2024 година имајќи ја предвид владината одлука, со која 24.4.2024 година (среда) се прогласува за неработен ден за сите граѓани.

Македонија

Тошковски на средба со државниот секретар на федералната германска полиција, Бернд Кесер: Голема поддршка за борбата со криминалот и за патот кон ЕУ

Објавено пред

Министерот за внатрешни работи, Панче Тошковски, заедно со директорот на БЈБ, Александар Јанев, и државниот секретар во МВР, Сашо Петрушевски, одржа работна средба со делегација од Сојузна Република Германија, предводена од државниот секретар на Федералното министерство за внатрешни работи на Сојузна Република Германија, Бернд Кесер.

dobivaj vesti na viber

Министерот Тошковски се заблагодари за огромната поддршка што Германија досега ѝ ја дава на нашата држава, особено на Министерството за внатрешни работи, и е една од државите од кои досега имаме добиено најголема поддршка во вид на донации, техничко-материјални средства и обуки. Тој потенцира дека пред новото раководство на Министерството за внатрешни работи претстојат големи предизвици во исполнување на главните приоритети, како борбата со организираниот криминал и корупцијата, планот за реорганизација на управните служби, кои ќе бидат успешен услужен систем на своите граѓани, новата систематизација, која ќе ја направи полицијата многу поефикасна, креирање систем на континуирани обуки, дигитализација на голем број процеси во Министерството и кон граѓаните и кон вработените.

Државниот секретар Кесер изрази надеж за реализација на амбициозните планови на Министерството и потенцира дека зголемувањето на ефикасноста на полицијата е важно за функционирање на правната држава. Во контекст на борбата со организираниот криминал, државниот секретар истакна дека, освен ефикасна полиција, важна е и ефикасноста на судството и дека за зголемување на довербата во полицијата е важно за зголемување на довербата во судството како нераскинливи делови на процесот во имплементација на законите, владеењето на правото и правната држава. Во тој дел беше потенцирано дека поддршката кон достигнување на сите европски стандарди и процеси е тука и само ќе се унапредува.

Државниот секретар на крајот изрази задоволство што заедничкиот дијалог ќе продолжи на Берлинската конференција во рамките на Берлинскиот процес, која ќе се одржи во септември, на која учесниците ќе имаат можност заеднички да разговараат и да носат одлуки за европската иднина на регионот на Западен Балкан.

Прикажи повеќе...

Македонија

Министерот Орхан Муртезани се сретна со американската амбасадорка, Ангела Агелер: реформите и борбата против корупцијата беа главни теми

Објавено пред

Министерот за европски прашања, Орхан Муртезани, денеска, во својот кабинет се сретна со нејзината екселенција, амбасадорката на Соединетите Американски Држави (САД) во Северна Македонија, Ангела П. Агелер. На средбата се разговараше за важни прашања од билатералната соработка, борбата против корупцијата, како и за подготовката на реформската агенда на планот за раст за земјите од Западен Балкан и тековните политички прашања.

dobivaj vesti na viber

Министерот Муртезани на средбата истакна дека го цени придонесот на САД и на амбасадорката Агелер во поддршката на евроинтегративните процеси на Северна Македонија и изрази подготвеност за соработка со САД за забрзување на реформите за напредок на земјата кон членство во големото европско семејство. Муртезани потенцира дека Северна Македонија останува доверлив партнер на САД, силно посветена на промоцијата на западните вредности, демократијата и стабилноста во регионот. Тој информира дека реформската агенда од планот за раст беше дискутирана на седницата на Владата и целиот пакет е навремено доставен до Европската комисија, со што почна процесот на меѓуреосроска консултација во системот на ЕК.

Амбасадорката Агелер, пак, изрази подготвеност како и секогаш да ѝ помогне на земјата во реформите и во борбата против корупцијата. Таа ја истакна важноста за блиската соработка меѓу сојузниците и заедничката посветеност за унапредување на стабилноста и економскиот развој.

Соговорниците се согласија дека е исклучително важно да се искористи моментот за спроведување на рефромската агенда, со што ќе се обезбеди значаен придонес за социо-економскиот раст, обезбедување стабилност и намалување на диспаритетите меѓу земјата и ЕУ.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

„Од ДУИ плачат зошто е укината функцијата економски директор“: Таравари за реакциите на ДУИ

Објавено пред

Функцијата економски директор е сосема непотребна позиција со која ДУИ ги честеше своите луѓе. Сега ДУИ ѝ забележува на Владата што ќе ги укине и што штеди пари на граѓаните, а и ги раскинува коруптивните врски изградени од ДУИ, пишува министерот за здравство, Арбен Tаравари, откако пратениците на „Европскиот фронт“ на прес-конференција во Собранието го обвинија дека врши психолошки притисок врз директорите на Клиничкиот центар сами да си дадат оставки.

dobivaj vesti na viber

Од ДУИ реагираат и плачат зошто е укината функцијата економски директор во Министерството за здравство, но треба да знаат дека на оваа партија ѝ требаат две работи, вели министерот Таравари.

„На ДУИ ѝ треба добар тим на адвокати да се брани од обвиненијата што ѝ се подготвуваат и да сфати дека барем сега кога е во опозиција, мора да го смени својот коруптивен менталитет“, пишува Таравари.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Маж се удави во Дојранското Езеро, од чамец скокнал во водата, пливал кратко и исчезнал

Претпладнево, во 10.10 часот, во СВР Струмица било пријавено дека во Дојранското Езеро се удавил маж. Лицето скокнало во водата...

Македонија2 часа

Претседателката кај пожарите на Серта: Кога ќе престанат огновите, веднаш да го препрочитаме Законот за управување со кризите

Претседателката Гордана Сиљановска-Давкова бара веднаш да се препрочита Законот за управување со кризите и целосно преиспитување на организацијата внатре, со...

Македонија3 часа

И пет минути да се намали чекањето на Табановце е добро за транспортерите, Муратовска реагира зошто има две контроли од полицијата место една

Транспортерите, кои стојат заглавени на граничниот премин Табановце по пет-шест часа, денес добија уште едно ветување за скратување на времето...

Топ4 часа

МВР со детали за пукањето во Чаир: повреден е 31-годишник од Скопје

Вчера во 21.50 часот во СВР Скопје е пријавено дека во Градската општа болница „Св. Наум Охридски“ бил донесен 31-годишниот...

Македонија7 часа

Ново пукање во Чаир, улиците станаа небезбедени за граѓаните со ВМРО-ДПМНЕ, велат од СДСМ

„Постајно се случуваат пукања и криминални пресметки и безбедносната состојба станува алармантно лоша. Сигурноста на граѓаните е во постојан ризик....

Македонија8 часа

ЦУК: Oд рани зори се гаснат пожари од земја и со воздухопловна поддршка од сите летала што се на располагање

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека во последното деноноќие имаше вкупно 24 пожари на отворено. Утрово активни се...

Култура9 часа

Европски филмови на плажа и на брод во Охрид секоја вечер до недела – „Живи и здрави“ го отвори 7. издание на „Бич филм фестивал“

Под отворено небо, филмот „Живи и Здрави“ на црногорскиот режисер, Иван Мариновиќ, синоќа го отвори седмото издание на фестивалот „Бич...

Свет9 часа

(Видео) Шеснаесет лица загинаа во пожар во трговски центар во Кина

Шеснаесет лица загинаа во пожар во стоковна куќа во југозападната кинеска провинција Сечуан, објавија државните медиуми. Синоќа кинеската државна телевизија...

Европа9 часа

(Фото) Сателитите открија системи „Панцир“ и мистериозни објекти кај резиденцијата на Путин

Сателитските снимки открија дека нов систем за противвоздушна одбрана со краток дострел штити една од резиденциите на рускиот претседател Владимир...

Регион9 часа

Мажи од такси-возило пукале кон полицајци во Србија, еден убиен: напаѓачот се бара и со хеликоптер

Синоќа имало пукање во Лозница, град на западот на Србија. Се се случило при рутинска контрола на такси возила од...

Свет10 часа

Бајден има коронавирус

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на тестот на Ковид-19, потврди Белата куќа, откако тој присуствуваше на настан во Лас...

Економија20 часа

ЈПДП, ЈСП, Железници и ЕСМ Димитриевска-Кочоска вели дека направиле грабеж на државата: Обезбедени се 5,1 милијарда денари за кредити кои ги зеле, но не можат да ги вратат

Со ребалансот на буџетот новата Влада обезбеди 5,1 милијарда денари за сервисирање на кредитни обврски кон меѓународни финансиски институции во...

Македонија1 ден

Петровска: Мицкоски реши своето синче да го почасти со патување во Вашингтон, ДПМНЕ го штити со лаги

„Последното соопштение на ДПМНЕ е резултат на нивниот очаен бес како да го заштитат лидерот Мицковски од службената злоупотреба што...

Македонија1 ден

(Видео) Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со словенечки хеликоптер

Градоначалникот на Ново Село, Ѓорѓе Божинов, преку „Фејсбук“ извести дека заедно со пожарникарите и цивилите се заробени на Огражден. „Во...

Македонија1 ден

Повторно отворен граничниот премин Богородица

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека повторно е отворен граничниот премин Богородица. Граничниот премин денеска беше привремено затворен...

Економија1 ден

Економијата е во клиничка смрт, но има 5 милијарди денари за пензии и ќе се зголемат платите на администрацијата, уверува министерката за финансии

Лошата состојба во буџетот ги надминала очекувањата на новата Влада, но министерката за финансии, Гордана Димитриевска-Кочоска, уверува дека со ребалансот...

Македонија1 ден

Романскиот авион „спартан“ со водни бомби ќе го гасне пожарот на Солунска Глава

Пристигнаа романските авиони „спартан“ и „херкул“, кои ќе помогнат во гаснењето на пожарите. Директорот на Центарот за управување со кризи...

Македонија1 ден

Oбјавени имињата на предлозите за заменик-министри

Владата до Собранието ги предложи следните имиња за заменик-министри, при што целосно се комплетира владиниот тим. За заменик-министер во Министерството...

Македонија1 ден

Владата именува директори на повеќе институции

Владата, вчера, на шестата седница донесе повеќе одлуки за разрешување на досегашните и именување нови кадровски решенија, и тоа: Фејсаљ...

Свет1 ден

Бајден го откри условот за повлекување од претседателската трка

Претседателските избори во САД ќе се одржат на 5 ноември. Американскиот лидер Џозеф Бајден во интервју изјави дека ќе се...