Контакт

Македонија

Филипче: Лесната форма на болеста може да се лекува дома, но при влошување пациентите да се упатат во болница

Објавено пред

Министерот за здравство, Венко Филипче, истакна дека лесната форма на болеста може да се лекува во домашни услови, тоа секако треба да биде под контрола на матичен лекар, но при влошување на состојбата треба навреме и веднаш пациентите да се упатат на болничко лекување.

„Лесната форма на болеста може да се лекува во домашни услови под контрола на матични лекари. Но, многу е битно да знаат граѓаните дека и при најмало влошување на состојбата, по препорака на матичен лекар, пациентите треба да се јават во болница. Има болнички капацитети“, изјави Фипилче.

Министерот истакна дека огромен дел од смртноста кај заболените пациенти е поради тоа што доцна се јавуваат на болничко лекување и дури 50% од смртните случаи се по првите неколку денови од приемот во болница. Поради тоа е неопходно по влошување на симптомите, пациентите веднаш преку матичен лекар да се јават за болничко лекување.

„Има многу  случаи во коишто има влошување на состојбата во домашни услови, има влошување на состојбата и додека се пациентите во болница. Мора да знаат сите дека и најмало влошување треба да се земе крајно сериозно, треба да е сигнал за да се хоспитализира пациентот“ – изјави Филипче.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

(Видео) Поддршка од германскиот министер за Европа, Михаил Рот за коалицијата „Можеме“

Објавено пред

Германскиот министер за Европа, Михаил Рот преку видео обраќање упати силна поддршка до Никола Димитров, носител на листата на СДСМ и Коалицијата „Можеме“ во изборната единица 1.

„Никола Димитров не е само успешен, тој е и мошне искусен министер за надворешни работи. Тој не е само посветен Европеец, туку е и близок и доверлив пријател. И се гордеам со тоа. Тој ги брани европските вредности во тешки времиња. Тој се повикува на надежта кај луѓето, а не на нивните стравови. Тој е одличен соговорник со прекрасна смисла за хумор. И секогаш можам да сметам на него. Затоа целосно ја поддржувам неговата кандидатура за Собранието на Северна Македонија.

Ве молам гласајте за него, гласајте за светлата иднина на Република Северна Македонија“, рече Михаил Рот, државен министер за Европа на актуелниот претседавач со Европската унија,Германија.

Прикажи повеќе...

Македонија

Мицкоски: Најавуваа правда и мир, а донесоа рекет и криминал

Објавено пред

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, се обрати пред жителите на Кривогаштани, на кои им ја претстави изборната програма на ВМРО-ДПМНЕ за претстојните четири години.

Мицкоски потенцираше дека ова се можеби најважните избори од осамостојувањето на земјава, бидејќи на овие избори ќе се донесе одлука дали Македонија да ја биде или не. На овие избори народот ќе бира помеѓу гордост, чест и достоинство или неправда, криминал и корупција.

„Кривогаштани масовно ќе излезе на гласање и ќе го заокружи бројот 14. Уверени сме во мудроста и одлучноста на народот кој недвосмислено сака обнова на Македонија. СДСМ ја понижи интелегенцијата на народот со манипулациите кои ги шири веќе речиси четири години. Дрско манипулирање со народот, лаги, невистини и многу криминал. Тоа е се што остави СДСМ за речиси четири години. Зоран Заев ја потона Република Македонија во политичкото мочуриште. Ја втурна во криминал, корупција, уцени и рекет. На сето ова мора да му дојде крај и тој ќе се случи за неколку дена.

На 15-ти јули во Кривогаштани и во цела Република Македонија ќе победи ВМРО-ДПМНЕ. Тоа е јасно.
Македонскиот народ секогаш се сплотувал кога било најтешко. Така ќе биде и сега. Без разлика на етничката припадност на граѓаните, сепак ќе се сплотат, бидејќи Македонија мора да победи.
Најавуваа правда и мир, а наместо тоа донесоа рекет и трас трас судски одлуки. Го заробија судството и обвинителството за политички да се пресметуваат“, рече Мицкоски и додаде:

„Го променија првото уставно знаме на Република Македонија и за тоа немаше одговорност. Потоа дојде територијалната распределба за која исто така никој не одговараше, а на сметка на тоа се лажеше дека ќе има вработување во секое семејство. Лажеа и тогаш, лажеа и денес.
Мицкоски истакна дека СДСМ е вмешан секогаш кога треба да се посегне по национален идентитет, како што беше промената на уставното име на Република Македонија. Срамен и беден чин.
ВМРО-ДПМНЕ макотрпно работеше на читанката на речена Проект – Обнова на 360 страни, во која има над 1000 проекти и мерки за секој еден граѓанин. Таа читанка е иднината на Република Македонија.
Во неа ќе најдете 25% зголемување на просечната плата, 20% зголемување на пензиите, 4 милијарди инвестиции во еден мандат, 640 милиони евра субвенции за земјоделците, стапка под 10%, ослободување од партиципација на студентите и уште многу мерки кои ќе го олеснат животот на граѓаните.

Таа програма е изработена од врвни професионалци, луѓе од партиските структури, од вас граѓаните и од секој кој истакнал желба да помогне. Во изборната програма на ВМРО-ДПМНЕ има и дел во однос на историјата на Република Македонија и односите со соседите. Децидно кажуваме дека Гоце Делчев е Македонец и ништо поинаку од тоа.Се обврзуваме да ја чуваме Македонија. ВМРО-ДПМНЕ ќе ја чува Република Македонија се додека постои партијата, а таа ќе постои вечно.Ваш носител на листата во ИЕ4 е Александар Николоски. Тој е чесен и честит човек, човек на партијата од најмлади години, докажан патриот. Беспрекорен работник и човек од народот.На 15-ти јули Кривогаштани ќе гласа за број 14 и за носителот Александар Николоски.Кривогаштани ќе гласа за ВМРО-ДПМНЕ“, додаде тој.

Прикажи повеќе...

Македонија

Заев во Струмичко: Парите ги насочивме кон граѓаните, инвестираме и во инфраструктурата

Објавено пред

„Докажавме дека луѓето што ја знаат маката на земјоделците и работникот, може да постигнат успеси. Еден од најголемите капитални проекти, изградбата на канализационен систем за фекална отпадна вода, е за село Банско. Тоа е 18 км канализационен систем, кој останува трајно да се користи за 2.000 жители тука“, рече претседателот Заев на средба со граѓани во село Банско, во општина Струмица.

„Сега со пријатели и решени меѓународни проблеми, со членство во НАТО и почнати преговори со ЕУ, ќе докажеме 10 пати повеќе резултати, комуналната инфраструктура ќе ја развиваме 10 пати посилно. Заедно ќе го подобриме и квалитетот на водата во Банско. Инвестиравме во мрежата, ја саниравме и направивме филтер станица и тој ќе го завршиме до крај според сите стандарди“, рече претседателот Заев уверувајќи ги граѓаните дека заедно со Општина Струмица, Банско ќе го има најголемиот СПА центар во државата за развој на туризмот и во лето и во зима.

Во Муртино, претседателот Заев го истакна инвестирањето во инфраструктурата но и зголемената помош кон земјоделците, како и реализацијата на Концептот парите кај граѓаните, преку субвенциите кои се исплаќаат редовно и навремено, субвенцирањето на зелената нафта, покачувањето на пензиите и платите, одлуката за државна социјална пензија, поддршката на стечајните работниците и помошта за повеќе од 500 млади земјоделци.

„Со СДСМ сите кои имаат потреба добиваат поддршка, и тоа навреме. Социјалната помош ја покачивме за 300%. Пензиите ги покачивме за 1.740 денари. Минималната плата беше 9.000 денари, а сега е 14.500. Просечната плата е покачена за 5.000 денари за само две и пол години.
Низ Струмичкиот регион има изградено патишта насекаде, следува целосна реконструкција на патот Робово – Муртино – Банско. Патот кон Берово е целосно рехабилитиран. Го отвораме струмичкиот регион комплетно со експресниот пат Радовиш – Штип. Правиме проект Смоквица – Валандово, Валандовско Брдо – Струмица граничен премин кон Бугарија и кон автопатот со Грција на коридорот 10“, рече претседателот Заев и ја најави новата програмата од Европската инвестициона банка за канализации и водоводи од 50 милиони евра, како и средствата од 49 милиони евра пренаменети од Штипскиот аеродром за изградба на градинки, училишта, спортски сали и комунална инфраструктура за сите“, потенцираше претседателот Заев и повтори дека ќе продолжи зајакнувањето на економијата.

„Ќе продолжиме да го јакнеме економскиот стандард на нашите граѓани преку враќање пари назад во семејствата. Лажните патриоти за сите 11 години ги интересираше само власт, пари, моќ и ништо друго. Мицкоски е десната рака на Груевски, сакаат пак да се закануваат на луѓе и по партиски штабови да прават списоци за субвенции или за социјална помош. Сега парите одат назад кај граѓаните, а не во споменици, музеи и стиропорни фасади како што одеа 11 години“, заклучи претседателот Заев.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион26 минути

На изборите во Хрватска гласале 107.000 гласачи помалку од 2016 година

До попладне, околу 107.000 помалку гласачи излегоа на гласање за хрватскиот парламент отколку во 2016 година, покажуваат податоците на Државната...

Забава2 часа

Индиец со златна маска се штити од коронавирус

Индискиот бизнисмен Шанкар Курхаде рече дека платил околу 3.550 евра за златна маска направена по мерка којашто треба да го...

Свет2 часа

Во поплавите во Јапонија настрадаа 16 лица, а 20 се тешко повредени

Најмалку 16 лица загинаа, а 20 се повредени и се во сериозна состојба во западниот дел на Јапонија каде обилните...

Спорт3 часа

Руски голман заврши во болница откако го удрил гром на тренинг

Иван Заборовски, голман на рускиот третолигаш Знамја Труда завршил во болница, откако го погодил гром на тренинг на тимот. Иако...

Македонија4 часа

Регистрирани 115 новозаразени и седуммина починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.032 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на...

Топ4 часа

Од куќа во Скопје украдени речиси милион евра

Скопјанец на возраст од 58 години во вечерните часови на 4 јули пријавил тешка кражба во неговиот дом. Според пријавеното,...

Македонија6 часа

Битолчаните кои претрпеле штети од поројниот дожд ќе може да аплицираат за помош од општината

По обилните врнежи од дожд, кои синоќа ја зафатија Битола и по целоноќните интервенции на терен од страна на екипите,...

Македонија7 часа

Уролог од Тетово е прв починат доктор со Ковид-19 во земјава

Министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи објави дека во градската болница ,,8 Септември” во Скопје, на 64 годишна...

Топ7 часа

Еден загинат и тројца ранети во пресметка со ножеви и пиштол во Батинци

Во вечерните часови на 4 јули во скопската полиција било пријавено дека во градската болница „Св. Наум Охридски“ со повреди...

Европа8 часа

Курц: Правиме сè за да спречиме ново затворање порди коронавирусот

Австрискиот канцелар Себастијан Курц истакна дека сака да спречи ново затворање на земјата, поради што е важно брзо да се...

Свет10 часа

Раперот Канје Вест најави дека влегува во претседателската трка, доби поддршка од Илон Маск

Американскиот рапер Канје Вест во саботата на „Твитер“ објави дека ќе се кандидира на претседателските избори во ноември и ќе...

Свет22 часа

СЗО: Забележан нов рекорд на новозаразени во еден ден

СЗО објави дека во последните 24 часа во светот се регистрирани 212.326 нови случаи на коронавирус, што претставува рекордно зголемување...

Македонија1 ден

147 новозаразени и шестмина починати во изминатите 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.296 тестирања за Ковид-19, а регистрирани се 147 нови...

Европа1 ден

Рација во 15 италијански региони поради снимање и споделување на детска порнографија

Три лица се уапсени во Италија, а 50 се под истрага поради порнографска злоупотреба на деца, вклучително и новороденчиња. Сликите...

Македонија1 ден

Сафет Бишевац позитивен на коронавирус

Сафет Бишевац, кандидат за пратеник од листата на ВМРО-ДПМНЕ, на Фејсбук објави дека е позитивен на коронавирус. Тој вели дека...

Регион1 ден

Расте бројот на заразени туристи во Грција, на Скијатос слетала Србинка позитивна на коронавирус

По случајот со семејство од Белград кое било „депортирано“ од Грција, откако било утврдено дека мажот е позитивен на коронавирус,...

Македонија1 ден

Болницата „8 Септември“ тврди: Ова е ковид болница, нема листа на чекање за итни операции

Болницата „8 Септември“ во Скопје соопшти дека не постои листа на чекање за итни хируршки интервенции. „ЈЗУ ГОБ „8 Септември“...

Европа1 ден

Истрага против поранешниот француски премиер и министри поради Ковид-19

Францускиот специјален суд нареди да започне истрага против поранешниот премиер Едуард Филип и двајца министри за здравство во врска со...

Спорт1 ден

Поддршка за Ѓоковиќ од центарот на Загреб (Фото)

Голем транспарент со поддршка за Новак Ѓоковиќ се појави во центарот на хрватската престолнина Загреб. „Имаме право да дишеме. Стоп...

Регион1 ден

На Косово 114 новозаболени од коронавирус – жариште има на подножјето на Шар Планина

Националниот институт за јавно здравје во Приштина објави дека во Косово се регистрирани 114 нови случаи на Ковид 19, пишува...

Досие