Контакт

Македонија

Шилегов: Во новиот урбанистички план го гледам Скопје како зелен град со внимателно распоредени површини

Објавено пред

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, присуствуваше и се обрати на отворањето на Share конференцијата која всушност претставува форум на архитекти и инженери, што, според градските власти, е од исклучително значење за Скопје заради можноста за размена на искуства и идеи од областа на архитектурата и градежништвото.

На отворањето на конференцијата, кое се случи вчера во Националната филхармонија, Шилегов истакна дека од позиција на градоначалник се залага за рационално, контролирано и функционално ширење на Скопје.

„Оваа конференција е особено важна за нас како локална власт заради почнувањето на процесот за подготвување на новиот Генерален урбанистички план на Град Скопје 2022-2032, што е уште еден предизвик кој верувам дека ќе биде инспирација за многу дискусии и во рамките на оваа дебата“, нагласи тој.

Шилегов посочи дека во неговата визија Скопје е град на одржлив развој, визионерско планирање на сообраќајната инфраструктура, соодветно планирање на комуналната инфраструктура, како и реконструкција на изградените простори и блокови.

„Скопје го гледам како зелен град со многу повеќе внимателно распоредени зелени површини, повеќе функционални јавни простори, сообраќај планиран на начин што ќе обезбеди одржлива урбана мобилност и комунална инфраструктура која ќе биде целосно во функција на обезбедувањето чиста и здрава животна средина. Како градоначалник во повеќе наврати нагласив дека ќе се залагам Скопје да се развива и шири на начин што ќе го релаксира притисокот од претераната урбанизација на јужниот дел од градот, на сметка на рационалното користење на неискористените слободни површини во северниот дел од градот“, посочи скопскиот градоначалник изразувајќи надеж дека до 2022 година, кога истекува важноста на постоечкиот ГУП, има доволно време да се вклучат сите засегнати страни во изработката на новиот ГУП.

Тој, исто така, додаде дека Град Скопје е целосно подготвен да преземе сè што е неопходно неговите граѓани да добијат паметен и функционален град кој ќе биде во чекор со модерните европски градови.

 

 

Македонија

(Видео) Шилегов: Се одложуваат сите екскурзии на средношкоците во Италија

Објавено пред

Градот Скопје во рамките на своите надлежности е целосно подготвен да ги преземе сите неопходни мерки за да се спречи ширење на вирусот Ковид 19. Во таа насока, уште пред една недела се преземени превентивни мерки за заштита на здравјето на средношколците и спречување на ширењето на корона вирусот во средните училишта, рече на денешната прес-конференција градоначалникот Шилегов.

Во 23 средни училишта на Град Скопје учат околу 21.600 ученици и заштитата на нивното здравје претставува сериозна обврска и одговорност за нас како надлежна институција и за директорите кои раководат со училиштата. Согласно со задолженијата добиени од Владата на Република Северна Македонија сите училишта своите планирани патувања и екскурзии во Република Италија ќе ги откажат или одложат на неопределено време. До крајот на оваа недела ќе биде одржан и едукативен час за превенција од вирусот согласно со препораките на Светската здравствена организација и Владата на РСМ – најави Шилегов.

Тој нагласи дека денеска до директорите на средните училишта издал наредба раководните органи во училиштата внимателно да ги следат и целосно да се придржуваат на препораките за превенција и справување со корона вирусот кои ги даваат надлежните институции.

„Понатаму, училишните раководства веднаш да ги откажат и одложат патувањата и училишните екскурзии во другите земји каде што е регистрирано поголемо присуство на корона вирусот. За сите преостанати патувања и екскурзии да прават дополнителни безбедносни проценки. Училишните раководства веднаш да почнат со организација и реализација на едукативни часови, работилници и дистрибуција на материјали за соодветно информирање, превенција и справување со корона вирусот. Во оваа насока укажуваме дека Градот Скопје ќе ја обезбеди потребната логистичка поддршка и координација со релевантните здравствени институции. Училишните раководства се задолжуваат да ги стават на користење средствата што ги обезбеди Градот, да одржуваат највисоко ниво на хигиена, применувајќи ги сите санитарни-хигиенски средства и активности кои им се на располагање. Во врска со оваа обврска, сакам уште еднаш да укажам дека Градот Скопје има обезбедено доволни количини на антибактериски сапуни за училиштата. Во изминатиот период во јавноста се шират разни гласини во врска со овој вирус. Апелирам да не се крева паника, апелирам на трезвено однесување и на институциите и на граѓаните. Нема простор за паника. Градот Скопје како основач и надлежна институција за средните училишта, непрекинато и одблизу ја следи состојбата во училиштата и ќе ги преземе сите неопходни мерки за заштита на здравјето на сите членови на училишните заедници“, нагласи Шилегов.

Прикажи повеќе...

Македонија

Жена вратена од Рим со делумно позитивен тест за коронавирус

Објавено пред

Тестирање за коронавирус кај жена што се вратила од Рим дало делумно позитивни резултати, извести денес министерот за здравство Венко Филипче. И се прави дополнително тестирање на Клиниката за инфективни болести.

„Жена којашто со сопругот била на кратка прошетка во Рим се јави на Инфективната клиника. Нејзиниот тест во една третина, само парцијално е позитивен што може да биде вкрстена реакција од други вируси и затоа сега се прави дополнително тестирање на широка палета на вируси, да не шпекулираме иако верувам дека и овој тест ќе биде негативен. За резултатите ќе известиме после два часа“ , рече министерот Филипче.

На клиниката се пријавил и возач на камион со знаци на грип кој патувал низ северна Италија, но неговиот тест бил негативен.

Пациентката кај којашто вчера беше потврден коронвирусот се чувствува добро, има лесна клиничка слика и нема знаци за компликации, рече министерот Филипче. Таа е сметена на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Останатите патници од комбето се ставени во изолација во домашни услови, а изолација е во тек и за сите лица со коишто направиле контакт.

„Телефонски се исконтактирани сите и им е укажано дека треба да почекаат денеска во утринските часови да бидат контактирани како од екипите на епидемиеолози така и од припадниците на Министерството за внатрешни работи. Кај дел ова интервју е веќе завршено, дел се врши сега, во овие моменти. Добро е тоа што сите укажуваат на тоа дека немале контакт со голема маса на луѓе, пред се контактите се во рамките на семејствата и тоа во куќите во коишто живеат или во истите дворови. На сите нив, исто така, ќе им биде назанчена изолација“, вели министерот Филипче.

Претставници на Министерството за внатрешни работи прават проценки дали можат да ги обезбедуваат објектите во кои што се изолирани во домашни услови патниците и лицата со коишто контактирале. Доклку утврдат дека има тешки услови за обезбедување, лицата ќе бидат пренесени во некое од инфективните одделенија наменети за излоција на сомнителни пациенти на Инфективната клиника во Скопје, а доклку има потреба во одделенија во Штип и Гостивар.

Прикажи повеќе...

Македонија

Мијалков: Не знам од каде Камчев знаел работи за „Монструм”

Објавено пред

Обвинетиот Фејзи Азири го испитуваше сведокот и ексдиректор на УБК Сашо Мијалков. Тој се интересираше дали била побарана помош од Американската амбасада за расчистување на случајот.

„По моето приведување на први мај, дали вие имате поднесено досие во врска со осомничените за петкратното убиство во американската амбасада и дали сте побарале помош за расветлување на овој случај”, го праша обвинетиот Фејзи Азири, а сведокот Сашо Мијалков рече: „Во добар дел одговорив на тие прашања. Како и за други случаи, и за овој имаше размена на информации. Не можам да се сетам дали сум однел досие  во амбасадата. Јас лично немам побарано помош од нив”.

Разговор меѓу Орце Камчев и новинарката Оливера Трајковска беше цитиран во судницата од страна на обвинетиот Фејзи Азири.

„Има разговор во кој Орце Камчев ја информира новинарката дека е однесено досие во американска амбасада и побарал четворица од Косово да бидат испратени од таму или тие да ги земат. Кои се тие четворица?”, праша Фејзи Азири.

„Јас не знам од каде Орце Камчев ги знае тие работи. Мислам дека се работи за Алир Демири и уште едно лице на кое не можам да се сетам и уште двајца на кои не можам да се сетам”, одговори Мијалков.

Азири го праша Мијалков дали пред и по настанот функционирале камерите од „Смарт сити”, а тој одговори тоа да го провери во МВР.

„Не можам да знам дали пред 8 години функционирале камерите или не”, рече Мијалков.

Азири поставуваше повеќе прашања, а меѓу нив имаше и констатации, што не е дозволено. На ова до судот бурно реагираа семејствата на убиените, па преговараа, по што судот го уважи приговорот.

„Овој сам си поставува прашања, сам си одговара”, рече родителот на убиеното момче, Горан Наќевски.

Обвинетиот Азири побара од Мијалков да каже дали имало барање од ДУИ да не се направи истрага за некое лице или група, односно дали трпел притисоци.

„УБК никогаш не барала поддршка во работењето од политичка партија”, рече Мијалков.

Прашањата од Азири кон Мијалков траеа речиси еден час. Тој следно го праша „Како ви дојде идеја да го истражувате случајот само од една страна, само за инволвираност на Албанците?”

„Јас како директор на УБК, од информациите кои добивав од моите потчинети, можам да ви кажам дека на почетокот е немавме никакви информации. Така што тоа што го кажавте е неточно. Истрагата беше во многу насоки. Материјалните докази нè насочија, но и други докази, како ПИ-мерките итн. Од првиот ден немаше никакви информации за која група се работи, а се најдоа како резултат на 20-дневното перманентно работење на МВР”, одговори Мијалков.

Ексдиректорот на УБК беше прашан од обвинетиот за автомобилот „опел омега”.

„Возилото беше од Швајцарија, преку Косово влезено во Македонија”, рече Мијалков.

Азири праша дали Мијалков пред убиството на Смилковско Езеро добивал информации од Љупчо Тодоровски, Синиша Алексовски, што, пак, ексдиректорот на УБК, веднаш го негираше.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 минути

(Видео) Шилегов: Се одложуваат сите екскурзии на средношкоците во Италија

Градот Скопје во рамките на своите надлежности е целосно подготвен да ги преземе сите неопходни мерки за да се спречи...

Македонија16 минути

Жена вратена од Рим со делумно позитивен тест за коронавирус

Тестирање за коронавирус кај жена што се вратила од Рим дало делумно позитивни резултати, извести денес министерот за здравство Венко...

Македонија1 час

Граѓаните кои биле во регионите со коронавирус да се јават во ЦЈЗ и да не одат на работа и на училиште

Владата ги известува сите вработени во државните и локалните институции и претпријатија, вработените во основно, средно и високо образование, како...

Топ1 час

Притвор за гевгеличанецот кој силувал малолетно девојче

Против 23-годишникот од Гевгелија кој силувал малолетно девојче поднесена е кривична пријава и определена му е мерка притвор во траење од...

Македонија2 часа

Мијалков не се сеќава на анализата за „Монструм“

Ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков сведочеше на рочиштето за „Монструм”. Тој кажа дека откако било поднесено обвинение, биле правени анализи...

Македонија2 часа

Ветрот во Скопје со над 100 километри на час

Силниот ветер во Скопје на моменти достигна и над 100 километри на час, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. „Во...

Регион3 часа

Црногорци уапсени со пет тони кокаин на брод во Венецуела

На бродот „Ареса“ во Венецуела се запленети еден тон, а потоа уште четири тони кокаин и уапсени се црногорски државјани,...

Свет3 часа

Потврдени 433 нови случаи за еден ден, до сега се излекувани 32.495 луѓе во Кина

Во Кина вчера се регистрирани 433 нови потврдени случаи на заразени со коронавирус и 29 смртни случаи, соопштија од Националната...

Свет4 часа

(Видео) САД: Добил отказ во пиварница, се вратил со пиштол и убил петмина колеги

Поранешен вработен во пиварница на САД уби најмалку пет лица, а потоа се самоубил, јавуваат американските медиуми. Шестмина загинаа, вклучувајќи...

Европа4 часа

Петмина настрадаа во пожар во Стразбур

Пет лица настрадаа во пожар што избил во зграда во Стразбур, на североисточниот дел на Франција, соопштија локалните пожарникари. Истите...

Македонија4 часа

(Видео) Силниот ветер откорна дрвја и уриваше покриви во Скопје

Силниот ветер синоќа корнеше дрвја и уриваше покриви во главниот град. Десетици дрвја се паднати на  локации од невремето. Ветерот,...

Македонија14 часа

МОН: Дадени се препораки на образовните установи за заштита на учениците, студентите и вработените од коронавирусот

Согласно заклучоците донесени на вчерашната владина седница, а во врска со заштита на јавното здравје во услови на брзо ширење...

Македонија15 часа

(Видео) Филипче: Познати сопатниците на жената заразена со коронавирус, ќе останат во излоација 14 дена

Идентификувани се сите патници кои се возеле во комбето со жената која е заразена од коронавирусот, а која утринава допатувала...

Регион16 часа

Во Хрватска потврден трет случај на коронавирус

Во Риека, Хрватска потврден е трет случај на коронавирус, пренесуваат хрватските медиуми. Како што се наведува, се работи за маж...

Македонија19 часа

Спасовски: Нема потреба од паника, сè е под контрола

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски, на прес-конференција изјави дека нема потреба од паника во јавноста поради појавата на првиот случај...

Македонија20 часа

(Видео) Прв случај на коронавирус во земјата

Потврден првиот случај на коронавирус во земјата. Се работи за жена, родена 1970 година, од Скопје. Како што изјави министерот...

Економија23 часа

Бебе имало дивиденда над 1 милион денари во 2018 година, а скопјанка пријавила приход од 17 милиони евра

Скопјанка со годишен бруто-приход од 17, 1 милион евра е најбогатата Македонка. Таа во 2018 година пријавила во УЈП годишен...

Свет24 часа

(Видео) Бебе кое има само 17 дена излечено од коронавирус

17-дневно бебе од Вухан, на кое му беше дијагностицирана инфекција со коронавирус КОВИД-19 веднаш по неговото раѓање, заздравило без лекување...

Македонија24 часа

(Видео) Обвинетите за организација на крвавиот четврток во судот рекоа дека ќе докажат оти не се виновни

Заврши главната расправа за организација на насилствата на 27 април. За случајот обвинети се поранешниот собраниски спикер Трајко Вељаноски, поранешните...

Регион1 ден

Во Грција потврден прв случај на коронавирус

Прв случај на новиот коронавирус е потврден денеска во Солун, во соседна Грција, соопшти грчкото Министерство за здравство. Станува збор...

Досие