Контакт

Македонија

Шилегов: Во Ѓорче за 4 години направиме толку, колку што Градот нема направено во изминатите 40 години

Објавено пред

Ние малку зборуваме, многу добро планираме, уште подобро реализираме, во општина Ѓорче Петров за 4 години успеавме да направиме толку, колку што Градот нема направено во изминатите 40, истакна кандидатот на СДСМ и Коалицијата за градоначалник на Скопје Петре Шилегов, во обраќањето во Ѓорче Петров.

dobivaj vesti na viber

Тој нагласи дека Данела Арсовска во својата програма нуди проекти кои се веќе реализирани, толку многу ги потценуваат граѓаните, што ветуваат се и сешто.

„Ќе градела булевар Борис Трајковски, тој е направен, ќе градела Булевар Словенија и тој е направен, ќе градела тунели под Лимак и тие се направени“, рече Шилегов.

Тој нагласи дека Булевар Словенија ќе продолжува до Ново село, со мостови преку Лепенец, за да може граѓаните од тој дел да имаат комуникација со градот и вентили за излез, а не да вртат 30 километри за да дојдат до центарот на градот.

„Ние покажавме како се сака Скопје, затоа што рамномерно инвестиравме во 4 години во сите делови на градот, изградивме и реконструиравме преку 40 улици, изградивме 4 нови булевари и тоа АСНОМ, Христијан Тодоровски Карпош, Босна и Херцеговина и Никола Карев заедно со Пластичарска, еден мост завршивме, друг се гради, од подземниот тунел завршени се 300 од 750 метри“, истакна Шилегов.

Актуелниот градоначалник вели дека за Скопје, како брз, модерен европски град не постојат брзи и лесни решенија. Таквите решенија се брзоплети.

„Опозицијата во центарот на Скопје потроши 680 милиони евра, а сега фасадите се распаѓаат на еден ветар, не мислеа на луѓето, мислеа на најкриминалниот проект во историјата на современа Европа – Скопје 2014. Покажавме и докажавме дека граѓаните ни се важни, не се тука граѓаните да служат на политиката, туку политиката да има служи на граѓаните да ги решава нивните проблеми, да отвора нови перспективи, да дава можност на секој подеднакво да живее, да расте и да се развива во современ град“, нагласи Шилегов и најави дека општината Ѓорче Петров и Градот Скопје ќе субвенционираат 50% за секое дете запишано во градинка, бидејќи на младите им треба помош, кога основаат семејство, за да останат тука, тука да ги чуваат своите деца.

Тој нагласи дека во наредниот период ќе продолжи она што е започнато, реализација на визијата во Скопје до 2024 година да нема сообраќаен метеж.

„Ѓорче Петров ќе биде една од почетните станици на БРТ, со кој граѓаните за 20-30 денари за 35 минути со 21 застанување ќе стигнуваат од Ѓорче до Ново лисиче“, нагласи Шилегов, додавајќи дека за ваков проект се зборува 40 години, а градот предводен од СДСМ го доведе во фаза на изградба за само 2,5 години.

Тој истакна дека императив е здравата животна средина и затоа ќе продолжи субвенционирањето во вредност од милион евра секоја година за замена на печките со инвентори.

Тој ги повика граѓаните на 17 октомври масовно да гласаат за број 12, за советот на општина Ѓорче Петров, предводен од Илија Спасовски, за градоначалникот Александар Наумоски, за советот на град Скопје, предводен од Софија Пејкова и за градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов, да продолжи Најдоброто, за Скопје какво што го заслужуваат граѓаните.

Македонија

Третина од децата во Македонија на возраст од 6 до 9 години живеат со дебелина, 13,8 отсто од нив се екстремно дебели, објави ИЈЗ

Објавено пред

Дебелината кај возрасните лица во Македонија е зголемена за 13,6 отсто, а кај децата и адолесцентите за 7,4 отсто во споредба со 1990 година, објави Институтот за јавно здравје по повод Светскиот ден за борба против дебелината.

dobivaj vesti na viber

30,5 отсто од децата од 6 до 9 години во нашата држава живеат со зголемена телесна тежина или дебелина, а 13,8 отсто од нив живеат со дебелина или екстремна дебелина.

Дебелина е почеста кај момчињата за разлика од девојчињата, а повеќето деца кои имаат зголемена телесна тежина и дебелина живеат во урбани средини.

„Исхрана со високо преработена и енергетски-богата храна е значаен фактор кој придонесува кон развој на зголемена телесна тежина кај децата. Социоекономските карактеристики на семејствата на децата и достапноста на храна во и околу училишната средина влијаат врз навиките за исхрана кај децата:

 • 32% од децата од 6 до 9 годишна возраст консумираат безалкохолни пијалаци богати со шеќер повеќе од три дена во неделата;
 • Половина од децата консумираат ужинки богати со шеќер повеќе од три дена во неделата, а од нив 8,4% и повеќепати секој ден;
 • Само 24% од децата консумираат свежо овошје секој ден, додека 21% консумираат свеж зеленчук.

Физичката неактивност кај децата заради намалените можности за безбедни животни средини, кои промовираат активна игра и движење на децата, доведуваат до помалку движење и употреба на електронски уреди, како клучни детерминанти на дебелина:

 • Приближно 40% од децата од 6 до 9 годишна возраст поминуваат време пред телевизија или употребуваат електронски уреди повеќе од два часа дневно;
 • Вкупно 48% од децата спортуваат или танцуваат најмалку два часа во неделата;
 • Повеќе од половина (63%) активно се движат до и од училиште, пешки или со велосипед“, објави Институтот и укажа дека дебелината е сложено хронично заболување.

Трендовите на зголемена телесна тежина и дебелина кај децата во Северна Македонија, според Институтот за јавно здравје, се одржуваат стабилно на високо ниво. Потребен е сеопфатен и мултисекторски пристап кон дебелината, од давање приоритет на факторите од животната средина кои влијаат врз дебелината до зајакнување на здравствената заштита за превенција и контролата на дебелината како хронично заболување.

За борба против дебелината кај нас, Институтот посочува конкретни мерки и активности:

 • активности за поддршка на здрави практики од првиот ден, вклучително и промоција, заштита и поддршка на доењето;
 • регулативи за штетниот маркетинг на храна и пијалаци за деца;
 • политики за храна и исхрана во училиштата, вклучувајќи иницијативи за регулирање на продажбата на производи со висока содржина на масти, шеќери и сол во близина на училиштата;
 • фискални и ценовни политики за промовирање здрава исхрана;
 • политики за нутритивни информации на етикетите;
 • кампањи за едукација на јавноста и зголемување на свесноста за здравата исхрана и вежбањето;
 • стандарди за физичка активност во училиштата; и
 • интегрирање на услугите за превенција и управување со дебелината во примарната здравствена заштита.

Во светот, од 1990 година, дебелината е зголемена повеќе од двојно кај возрасните, а четирикратно е зголемена кај децата и адолесцентите (од 5 до 19 години).Лошата исхранетост, во сите нејзини форми, вклучува неисхранетост, но и зголемена тежина и дебелина. Неисхранетоста е одговорна за половина од смртните случаи на деца под пет години, а дебелината може да предизвика незаразни болести како што се кардиоваскуларни болести, дијабетес и некои видови рак.

Прикажи повеќе...

Македонија

Ковачки: Како е можно инструменти од воениот оркестар на АРМ да бидат на партиски собир на СДСМ

Објавено пред

Пратекот од ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки, упати прашање до претседателот Стево Пендаровски како е можно инструменти од воениот оркестар на АРМ да бидат на партиски собир на СДСМ.

dobivaj vesti na viber

„Ајде врховен команданте Стево Пендаровски (уште 60 дена) одговорете што ќе преземете во врска со злоупотребите и рушењето на професионалните стандарди во АРМ. Како е можно службени инструменти од воениот оркестар на АРМ да бидат на партиски марш на СДС? По чија наредба офицери на воениот оркестар поддржуваат партиски настан? Има ли дневници за ангажираните офицери на партискиот собир? Во која друга НАТО држава е дозволена ваква злоупотреба?“, праша Кочавачки.

Прикажи повеќе...

Македонија

Демократскиот сојуз: Легализацијата на производство на канабис за медицински цели се злоупотребува

Објавено пред

Легализацијата на производство на канабис за медицински цели се злоупотребува, над 70 фирми произведуваат канабис без ефикасна контрола од државните институции и производството се пласира на нелегалниот пазар, со што се шири нарко бизнисот и злоупотребата на канабисот, велат од Демократскиот сојуз.

dobivaj vesti na viber

„Присуството на експерти од странство за борба против наркобизнисот во Македонија, потврдува дека овој криминал поприма сериозни димензии и повлекува формирање на наркокартели, меѓусебни пресметки и ликвидации, како и ширење на наркоманијата во големи размери и надвор од Македонија.

Досега се откриени над 10 „кражби“ на марихуана, обиди за нелегална продажба на канабис итн.

Состојбите се загрижувачки и прашање е кога ке добиеме сериозна критика и одлука за забрана на прозводство на канабис и од Организацијата на Обединетите Нации.

Последната акција на МВР, во која се опфатени и партиски активисти укажува на примамливоста и огромните нелегални профити од овој вид на легализиран криминал.

Во овој „бизнис“се вклучени и носители на високи државни и политички функции.

ДС по изборите ќе предложи укинување на законот за легализација на производство на канабис за натамошна продажба“, велат од Демократскиот сојуз преку соопштение.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

Третина од децата во Македонија на возраст од 6 до 9 години живеат со дебелина, 13,8 отсто од нив се екстремно дебели, објави ИЈЗ

Дебелината кај возрасните лица во Македонија е зголемена за 13,6 отсто, а кај децата и адолесцентите за 7,4 отсто во...

Топ2 часа

Притвор за мажот што палеше казино во Битола: истурил бензин врз шест слот-машини

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против 35-годишен жител на селото Долно Оризари, кој е осомничен за кривично дело предизвикување...

Македонија3 часа

СДСМ: Пендаровски е победнички кандидат со јасна европска визија

Стево Пендаровски е победнички кандидат кој ги споделува прогресивните вредности, со јасна визија за европска иднина на државата, велат утрово...

Македонија3 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Маричиќ користи шофер и возило за партиски активности

Бојан Маричиќ како вицепремиер за евроинтеграции да каже што е европски во злоупотребата на државно возило и шофер за партиски...

Свет3 часа

САД, Египет и Катар повикаа на прекин на огнот во Газа, Нетанјаху ги објави барањата

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, повторно го повика Хамас да направи отстапки пред понатамошните преговори за нов прекин на огнот и...

Македонија4 часа

Седуммина кандидати обезбедија место на гласачкото ливче за претседател на државата

Досега седум кандидати успеаа да го обезбедат своето место на изборите за претседател на државата, со последниот пресек на ДИК...

Македонија15 часа

СДСМ ја официјализираше кандидатурата на Пендаровски: „На граѓаните им треба претседател со јасна европска визија“

СДСМ на 27-миот Конгрес, попладнево ја официјализираше кандидатурата на Стево Пендаровски за претседател на државата. Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски,...

Македонија17 часа

И Ванковска му одговори на Мицкоски; „Јас сум опозиција на сите“

Се зезнал! Ванковска е опозиција на сите од прв до последен! Опозиција на овој гнил систем и естаблишмент, на овој...

Македонија17 часа

Јакимовски до Мицкоски: Не сум се кандидирал за некому да попречам, јас не прифаќам споредни улоги

Досега никогаш во мојата долга кариера не сум се кандидирал за да му попречам на било кого. Јас и посакувам...

Македонија20 часа

Мицкоски: Улогата на Јакимовски и Ванковска со кандидатурата е да го ослабнат потенцијалот на Давкова

Јасна е улогата на Билјана Ванковска и Стевчо Јакимовски. Тие практично ја имаат улогата на опозиција на опозицијата во оваа...

Македонија20 часа

Мицкоски: До 14 часот се собрани над 22.000 потписи за идната претседателка на Македонија, Силјановска Давкова

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски објави дека до 14 часот се собрани над 22.000 потписи за пратеничката и професорка, Гордана...

Македонија23 часа

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал...

Топ24 часа

МВР со детали за сообраќајката кај Штип: загина 66-годишник, сопатничката тешко повредена, вториот возач е приведен

Шеесет и шестгодишен маж загина во сообраќајката што се случи вчера попладнето на патот Велес-Штип. Според информациите од полицијата, во...

Македонија1 ден

Почна потпишувањето за кандидатурата на Силјановска-Давкова, ВМРО-ДПМНЕ очекува да бидат собрани за еден ден

Денеска се собирааат потписите за кандидатурата на професорката Силјановска Давкова за пртседател на државата. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека кандидатурата на...

Свет1 ден

Зеленски: Доцнењето на испораката на оружје за Украина доведува до загуба на животи

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, изјави дека доцнењето со испораката на оружје и системи за противвоздушна одбрана во Украина доведува до...

Регион1 ден

Сектолог за можното значење на симболите на ѕидовите на куќата во Нови Сад: „Дај Боже да грешам“

Цртежи од задгробниот живот од египетската митологија биле пронајдени на ѕидовите од куќата во Петроварадин каде се пронајдени безживотните тела...

Свет1 ден

Кремљ: Соборени 38 украински беспилотни летала над Крим

Руските системи за противвоздушна одбрана уништија 38 беспилотни летала лансирани од Украина над полуостровот Крим, објави државната новинска агенција РИА,...

Македонија1 ден

СДСМ денес на конгрес се очекува да ја официјализира поддршката за втор мандат на Пендаровски

СДСМ денес  во 18 часот ќе одржи конгрес на кој се очекува да ја официјализира поддршката за втор мандат на...

Регион2 дена

Ужас во Нови Сад: Деца на возраст од 1 и 3 години најдени мртви во домот, постои сомнеж дека родителите ги убиле

Полицијата пронашла тела на две деца на возраст од 1 и 3 години, кои според првичните информации биле убиени од...

Македонија2 дена

(Видео) Силјановска-Давкова е претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, повика на обединување

ВМРО-ДПМНЕ на денешната конвенција потврди дека пратеничката и професорка Гордана Силјановска-Давкова ќе биде претседателскиот кандидат на партијата на претстојите претседателски...