Контакт

Македонија

Шилегов ќе потроши 13 илјади евра за да го истражува мислењето на граѓаните

Објавено пред

И покрај тоа што стана градоначалник на Скопје пред повеќе од една година, Петре Шилегов допрво ќе го истражува мислењето на граѓаните за градските проблеми и политики. Градот Скопје распиша оглас за 13 илјади евра. За овие пари треба да бидат направени осум телефонски анкети во период од една година, врз репрезентативен примерок од најмалку 1000 полнолетни испитаници.

„Целта на истражувањето е да го истражи мислењето на граѓаните на Град Скопје во однос на градските проблеми и политики, како и да овозможи квантитативно толкување низ одредена временска рамка“, се вели во огласот што денеска беше објавен.

Шилегов по преземањето на функцијата градоначалник се соочи со голем број критики од јавноста, почнувајќи од несоодветното справување со енормната загаденост, нерешавањето на проблемот со бездомните животни, нереализирани проекти што ги вети во изборната програма, критики претрпе и во однос на неможноста да се справи со наездата од комарци во текот на летниот период, големите трошоци за украсување на главниот град за новогодишните празници и многу други. Последниот гаф Шилегов го претрпе пред еден месец, кога медиумите го „уловија“ како игра игра на својот мобилен телефон додека во Собранието се расправаше за загадувањето.

Сега, со последниот оглас што го распишува градот, испитаниците ќе одговораат на 50 прашања поврзани со градските политики.

Македонија

Блокирана крстосницата на булеварот Србија со булеварот Борис Трајковски поради протест на граѓани

Објавено пред

Поради најавен протест на група граѓани со блокирање крстосница на булеварот Србија со булеварот Борис Трајковски, утре, од 7 часот сообраќајот ќе биде пренасочен по локален пат кон Горно Лисиче, булеварот 12. Македонска бригада, булеварот Трета македонска бригада и улицата Народни херои.

МВР апелира до сите граѓани учесници во сообраќајот да се почитуваат наредбите што ќе ги даваат униформираните полициски службеници и да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

Прикажи повеќе...

Македонија

Синдикатот на културните работници се закани со генерален штрајк ако не им бидат прифатени барањата

Објавено пред

Синдикатот на културните работници на Северна Македонија се закани со генерален штрајк, кој ќе почне на 1.10.2019 година, ако не им бидат спроведени нивните барања изнесени до Министерството за култура.

Како што информираат од Синдикатот, на 20.6.2019 се одржал состанок на советот на СКРМ на кој биле разгледувани состојбите во културата, позитивните и негативните последици од спроведената нивелација на платите, како и динамиката со која се движат реформите во овој сектор.

„Мораме да нагласиме дека кај вработените од културата постои незадоволство поради многу неправилности во процесот на спроведување на нивелацијата, како што е неоснованото покачување коефициенти на сложеност кај одредени работни места што не се утврдени претходно, па дури и менување на називот на работните места за индивидуален профит. Исто така, нервозата кај нашето членство силно ја стимулира и фактот што новиот закон за остварување на јавниот интерес во културата не е усвоен и е во процес на тромава подготовка речиси две години. Законот требаше да биде усвоен одамна и со него очекуваме да се решат многу проблеми во работниот однос, со што ќе се постави солидна правна основа за потпишување нов општ колективен договор во културата. Потсетуваме дека поради отсуството на колективен договор, речиси 15 години работните односи се нерегулирани, а културата е школски пример за газење на правата на сите вработени од страна на државата. Поради тоа, Советот на СКРМ ги изнесува следните барања до Министерството за култура:

1. Барање за ревизија на спроведената нивелација со вклучување претставници на СКРМ, со што сите неосновани коефициенти ќе се вратат во претходната состојба;
2. Барање за итно усвојување на новиот закон за остварување на јавниот интерес во културата, во чија суштина ќе бидат внесени потребите на вработените во институциите, како и потребите на независните уметници и културни работници. Не прифаќаме ригиден и неапликативен закон, кој единствено им ја олеснува работата на Министерството за култура и Министерството за информатичко општество и администрација, а од друга страна, го оневозможува функционирањето на културните и уметничките институции. Таков закон веќе постои, а штетите од него ги чувствуваме сите;
3. Барање за потпишување колективен договор до 30.9.2019 година со почеток на спроведување од 1.1.2020 година и конечно решавање на проблемот со работните односи и платите во областа на културата, кој егзистира веќе една и пол деценија“, се вели во соопштението на СКРМ.

Уметниците и културните работници, како што велат, во изминативе две години станаа жртва на партиско-коалициски пазари и тоа придонесе за одолжување на процесот на реформи и продлабочување на децениските проблеми наместо нивно решавање. Велат дека нивна должност е да се спротивстават на ваквиот маргинализирачки третман и да го зачуваат нивниот уметнички и стручен интегритет како дејци на темелната вредност култура, без која не може да постои ниту една држава.

Прикажи повеќе...

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Атанасов направи храбар чекор и ѝ кажа „не“ на неработливата и криминална Влада

Објавено пред

ВМРО-ДПМНЕ ја поздрави одлуката на Петар Атанасов да се повлече од функцијата заменик-министер за образование.

„ВМРО-ДПМНЕ ја поздравува одлуката на Атанасов да го напушти бродот што тоне и да не биде повеќе учесник во криминалното работење на власта. Атанасов направи храбар чекор и ѝ кажа ‘не’ на неработливата и криминална Влада, која потроши повеќе од две години од животот на граѓаните, а притоа не направи ниту еден проект.

Ги повикуваме сите функционери во власта, кои имаат личен кредибилитет и морал, да се охрабрат и да не бидат повеќе соучесници во криминалната влада на Заев.

Функционерите во власта треба да се охрабрат и да му кажат „не“ на криминалното работење на Зоран Заев.

Атанасов, за разлика од другите одговорни во Министерството за образование, призна одговорност за неуспехот на СДСМ. За разлика од Рената Дескоска, која бесрамно смени министерства, Атанасов призна дека СДСМ нема кредибилитет затоа што ништо не направи“, порача партијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Јанкулоска не оди во затвор, Врховен ѝ го прифати барањето за одлагање

Врховниот суд ѝ го прифати барањето на поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, за одлагање на извршувањето на казната...

Свет3 часа

Момчињата што беа спасени од пештерата на Тајланд не смеат јавно да зборуваат за тоа

Помина една година откако младинскиот фудбалски тим со нивниот тренер влезе во туристичката пештера на Тајланд и остана заробен. Беа...

Македонија3 часа

Атанасов до Заев: Поднесувам оставка

Заменик-министерот за образование, Петар Атанасов, на „Фејсбук“ му се обрати на премиерот Заев порачувајќи му дека поднесува оставка од функцијата...

Топ5 часа

Камион поклопи маж при истовар на стока

Педесет и седумгодишен маж од село Скудриње вчера почина кога бил поклопен од неговиот камион ТАМ. Несреќата се случила кога...

Регион6 часа

Напнато на Медитеранот, грчките воени сили во состојба на готовност

Грчките вооружени сили се во состојба на готовност поради продолжување на можниот турски провокативен настап на истокот од Медитеранот, пишува...

Регион7 часа

(Видео) Во Банат падна град со големина на тениско топче

Само во Белград во попладневните часови за помалку од еден и пол час падна повеќе дожд од просекот за овој...

Регион7 часа

(Видео) Белград под вода, бликнаа ,,фонтани” на улиците

Невреме проследено со пороен дожд, а во некои места и град со големина на тениски топчиња, го погоди северниот, западниот...

Свет8 часа

Ердоган и ја честиташе победата на опозицијата, на улиците еуфорично се славеше

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган му ја честита на кандидатот на опозицијата Екрем Имамоглу победата на повторените избори за...

Македонија19 часа

,,Октомври е близу, наскоро ќе добиете датум”, порача Вајгл

Тројката европратеници Едвард Кукан, Кнут Флекенштајн и Иво Вајгл, доцна вечерва заедно со претседателот на Собранието, Талат Џафери, од законодавниот...

Топ20 часа

Трагедија во Битола – ја убил сопругата, по што се застрелал

Убиство и самоубиство се случи попладнево во Битола. По расправија, маж ја застрелал сопругата по што си го одземал животот....

Регион22 часа

Топлотен бран и се заканува на Европа со температури над 40 степени

Европејците следната недела ги очекува топлотен бран со температури кои ќе достигнат над 40 степени, кои се невообичаени за јуни,...

Македонија1 ден

Нови министри во Владата се Димковски, Нуредини, Исмаили и Милевски

Премиерот Зоран Заев, денеска од Валандово, го соопшти предлогот со имињата за нови министри како дел од реконструкцијата на Владата...

Македонија1 ден

(Видео) За 24 часа регистрирани два случаи на незаконско исфрлање медицински отпад

Инспекторатот на град Скопје и Државниот санитарен и здравствен инспекторат, по дојава од граѓани, на 20.06.2019 и 21.06.2019 извршија вонреден...

Македонија1 ден

Заев ќе биде и министер за финансии и премиер

Премиерот Зоран Заев го соопшти предлогот на новите имиња на министри, што ќе го достави до Собранието во текот на...

Македонија1 ден

(Видео) Учесниците на Парадата на гордоста ќе бидат безбедни, гарантира МВР

Организаторите на првата парада на гордоста која треба да се случи идниот викенд во Скопје, заедно со портпаролот на МВР,...

Свет1 ден

Ким Џонг-ун доби „одлично“ писмо од Трамп

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, доби лично писмо од американскиот претседател Доналд Трамп, објавија државните медиуми. Ким го пофалил...

Регион1 ден

Повторни избори за градоначалник во Истанбул

Граѓаните на Истанбул денеска повторно избираат градоначалник, откако беа поништени претходните изборни резултати, од изборите на 31 март. На претходните...

Свет1 ден

САД изведоа хакерски напади врз одбранбениот систем на Иран

САД изминатата недела извеле компјутерски напади на иранскиот систем за лансирање ракети и на шпионската мрежа, по што Техеран го...

Топ1 ден

Кривична против 18-годишник поради дистрибуција на детска порнографија

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Берово поднесе кривична пријава против Б.М.(18) од село Русиново, беровско, поради постоење основи на сомнение...

Свет2 дена

(Видео) Трамп му се закани на Иран со уништување ако дојде до војна

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека не сака војна, но го предупреди Иран дека ако дојде до војна ќе се...

Досие