Контакт

Македонија

(Видео) Шилегов: Преку „Скопје смарт сити“ Скопје станува град без шалтери

Објавено пред

Градоначалникот на Скопје и кандидат за втор мандат, Петре Шилегов, на денешната прес-конференција ги презентираше главните придобивки од проектот паметен град – „Скопје смарт сити“ на кој Град Скопје работеше заедно со „Телеком“ во изминатите 6 месеци.

„Со задоволство можам да кажам дека Скопје е првиот град во државата кој го започнува овој проект кој ќе значи целосна дигитализација на услугите, воведување директна демократија како алатка за унапредување на демократијата и обезбедува големи заштеди на електрична енергија – средства кои ќе се враќаат директно како финансиска поддршка за граѓаните“, изјави Шилегов.

Тој нагласи дека со „Скопје смарт сити“, Скопје станува прв град во државата каде граѓаните директно и сами одлучуваат за тоа каде и како се вложуваат нивните пари. Со овој проект граѓаните ќе имаат можност да одредуваат приоритети, да гласаат за проекти и да избираат каде градот ќе вложува.

„Ова е историски исчекор на демократијата и начинот на управување со градот. Ова е историска промена во однос на директната комуникација со граѓаните и воведување непосредна граѓанска демократија, нешто на што сум особено горд. Преку апликација на својот мобилен телефон, скопјани ќе може да гласаат за предлози, да дефинираат приоритети и со тоа самите да ги креираат политиките на градот. Градот редовно преку апликацијата ќе ги консултира граѓаните за значајни инвестиции и одлуки и скопјани директно ќе бидат во можност да одлучуваат каде ќе се насочат парите. Верувам дека многу брзо ова ќе стане стандард во цела држава“, потенцираше Шилегов.

Апликацијата „Мое Скопје“ е клучен дел во „Скопје смарт сити“ и носи сосема ново ниво на интеракција и информирање. Во оваа фаза апликацијата, којашто е веќе достапна на Google Play Store, ќе им понуди на граѓаните информации од сферата на градскиот живот, настани, случувања и новости, анкети, пристап до апликациите и сервисите на градските институции и преглед на паркинзите на Град Скопје.

Таа подоцна се надополнува со содржини за сообраќајот и јавниот превоз, а ќе може да се пријавуваат инфраструктурни и комунални проблеми. „Мое Скопје“ е иновативен, информативен и интерактивен канал за комуникација со граѓаните, кој преку постојани анкети и прашалници им овозможува на граѓаните да одлучуваат за градските прашања и да го насочуваат градот кон нивните приоритети.

„Со ‘Скопје смарт сити’, Скопје станува град без шалтери! Скопје сите услуги ќе ги дава онлајн и со тоа станува првиот целосно дигитализиран град во регионот. Сите плаќања и сите документи ќе бидат достапни на интернет или на телефонот на граѓаните. Освен ова, секој граѓанин може да следи како градот работи, до каде е неговото барање, до каде е секоја постапка и сето тоа да му биде достапно во секое време на својот телефон“, додаде Шилегов.

„Преку овој проект се поставуваат 10.000 нови лед-светилки со што Скопје добива совршено осветлени и безбедни улици, велопатеки и тротоари. Со паметното осветлување, Град Скопје заштедува 1,3 милиони евра годишно на електрична енергија. Овие пари кои ќе се пренаменат за директна финансиска поддршка на граѓаните од различни групи“, нагласи Шилегов.

„Некои мои конкуренти сакаат да кажат дека не се политичари и дека нив политиката не ги интересира. Но мене преку политиката единствено ме интересираат луѓето. Тие се над политиката. Затоа јас им ја давам моќта на граѓаните тие да одлучуваат. Ова беше мојата цел од првиот ден кога влегов во политиката и ова денес во Град Скопје станува реалност“, заклучи актуелниот градоначалник на крајот на денешната прес-конференција.

 

Македонија

11 починати лица, 135 нови случаи на Ковид-19

Објавено пред

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа биле направени 1.514 тестирањe, а регистрирани се 135 нови случаи на Ковид-19:

Скопје – 91, Куманово – 14, Кавадарци – 7, Струга – 4, Прилеп – 3, Битола, Струмица, Свети Николе, Крива Паланка и Демир Хисар – по 2, Штип, Кочани, Гевгелија, Виница, Валандово и Кратово – по 1 лице.

Регистрирани сe 330 оздравени пациент од: Скопје – 116, Куманово – 28, Велес – 23, Прилеп – 15, Крива Паланка, Штип и Кочани – по 14, Кавадарци и Битола – по 9, Свети Николе, Гевгелија и Кратово – по 6, Кичево и Ресен – по 4, Пробиштип – 3, Виница, Неготино и Македонска Каменица – по 2, Гостивар, Радовиш и Крушево – по 1 лице.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 11 починати лица: по 2 починати лица од Скопје (67г и 79г), Крива Паланка (67г и 76г) и Куманово (73г и 74г) и по едно починато лице од Македонска Каменица (82г) ,Охрид (80г) ,Прилеп (74г) ,Пробиштип (64г) и Штип (70г). Од пријавени лица сите се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од Мој Термин, нема пријавени починати лица.

Направени се 1.514 тестови преку: ИЈЗ-52, ЦЈЗ Скопје-0, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0,
ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-55, Авицена-91, Биотек-87, Систина-53, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа-0, Никоб лаб-228, ВФВ Медикал-16, Ели Медика-19, Ројал Медика –0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 913.

Досега во земјата се направени вкупно 1.366.002 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 199.901, бројот на оздравени пациенти е 186.652, на починати е 7.062, а бројот на активни случаи изнесува 6.187.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 87474, Активни 3190
Куманово 12104, Активни 446
Тетово 10949, Активни 104
Прилеп 9378, Активни 245
Гостивар 7997, Активни 24
Битола 7343, Активни 201
Велес 6691, Активни 309
Кавадарци 6195, Активни 190
Охрид 6130, Активни 190
Штип 6066, Активни 198
Струмица 5888, Активни 143
Кичево 4074, Активни 69
Струга 3834, Активни 44
Кочани 3493, Активни 151
Гевгелија 2525, Активни 80
Неготино 2358, Активни 27
Свети Николе 1987, Активни 73
Крива Паланка 1584, Активни 111
Радовиш 1582, Активни 47
Ресен 1574, Активни 36
Дебар 1453, Активни 6
Берово 1227, Активни 15
Делчево 1142, Активни 22
Виница 1078, Активни 33
Пробиштип 994, Активни 60
Валандово 845, Активни 18
Кратово 634, Активни 30
Богданци 579, Активни 24
Крушево 545, Активни 14
Демир Хисар 477, Активни 35
Македонски Брод 476, Активни 2
Демир Капија 410, Активни 1
Македонска Каменица 353, Активни 43
Пехчево 319, Активни 3
Дојран 143, Активни 3

Прикажи повеќе...

Македонија

ЈСП: Продолжување на трасата на линијата 50 во Хиподром

Објавено пред

Јавното сообраќајно претпријатие – Скопје ја информира јавноста дека од утре, вторник (26 октомври), трасата на линија 50 во Хиподром ќе биде продолжена, односно дел од автобусите ќе возат до Хиподром 2, со ознака 50А.

„Всушност, автобусите на линија 50А во Хиподром ќе сообраќаат по трасата на линијата 63 и ќе ги користат постојните постојки на трасата. Возниот ред на 50А е достапен на веб-страницата www.jsp.com.mk, означен со * во делот возен ред на линијата 50“, се наведува во соопштението.

Прикажи повеќе...

Македонија

Одбележување на Денот на ОН: одржливиот развој мора да стане највисок приоритет за сите

Објавено пред

Одржливиот развој мора да биде врвен приоритет за сите, во сите наши акции и одлуки. Ова е заклучокот од настанот организиран за одбележување на Денот на ОН во Северна Македонија, денеска во Градскиот парк во Скопје, на кој на едно место се собраа претставници од сите сегменти на општеството, од државните институции и граѓанското општество до приватниот сектор и академските кругови, како и претставници на дипломатскиот кор.

„Не само што остануваме целосно посветени на Парискиот договор туку во врвот на пандемијата усвоивме ревидиран, амбициозен национален план за придонес кон намалување на емисиите на стакленички гасови. Многу од акциските планови за климата се директно поврзани со целите за одржлив развој и кореспондираат со зелената агенда на Европската Унија“, рече претседателот Стево Пендаровски.

„За подобра иднина, клучно е да имаме заедничка визија за развојот на земјата. Во овој краток период пред нас нашите заеднички напори мора да ги насочиме кон клучната цел, а тоа е да создадеме иднина за младите овде, во Северна Македонија“, нагласи тој.

Пендаровски објасни дека на самиот почеток на својот мандат го иницирал проектот „МКД 2030“ како автентична стратегиска рамка за развој на Северна Македонија до крајот на оваа деценија.

Тој исто така целосно ја поддржува претстојната изработка на Националната стратегија за развој 2021-2041 година како дел од истиот комплементарен процес на градење визија за иднината што го опфаќа целото општество.

„Преку образованието, денес треба да ги подготвиме граѓаните на иднината, кои ќе бидат свесни за економските и социјалните нееднаквости и ќе работат на нивно надминување, кои ќе се гледаат како дел од природата, а не како нејзини господари, кои одговорно ќе ги користат новите дигитални технологии. Неопходно е да се едуцира генерација луѓе што ќе го почитуваат достоинството на различностите“, рече претседателот Пендаровски изразувајќи уверувње дека Обединетите нации, како единствена меѓународна организација, ќе одиграат незаменлива улога во градењето на таква иднина за светот во 21 век.

Во снимената видеоизјава за одбележувањето на Денот на ОН во Северна Македонија премиерот Зоран Заев истакна дека основните начела на ОН – мир, просперитет и еднакви шанси за сите се вредности без рок на важност за нас и за сите идни генерации.

„Во таа смисла нашата силна посветеност на усогласување на националните приоритети и политики со целите за одржлив развој е доказ за нашата решеност да донесеме подолг и подобар живот на сите наши граѓани“, истакна Заев.

Росана Дуџак, постојан координатор на ОН во Северна Македонија, истакна дека мора да разбереме дека целите за одржлив развој се заложба за подобра иднина за сите нас и дека тие не им припаѓаат на ОН, на Владата или на која било друга организација или група луѓе.

„Целите за одржлив развој ни припаѓаат нам. Без разлика дали нашите напори се засноваат на Агендата 2030, процесот на пристапување во Европската Унија или на националните приоритети, ние во принцип работиме на истата платформа и, на крајот на краиштата, на истата цел – забрзување на одржливиот развој за доброто на сите“, изјави Дуџак. „Мора да ги ставиме нашите обврски во пракса. Мора да имплементираме одржлив пристап во сите наши акции и активности, во сите одлуки што ги носиме, во текот на денот, секој ден“, нагласи таа.

Дуџак посочи дека одрлижвиот пристап мора да биде интегриран во секој домен од нашето свесно и несвесно дејствување, од изборот на храната што ја јадеме до влијанието што го имаме врз пријателите, семејството, заедницата и нашата планета.

„Мора да разбереме дека промени се можни само ако ова го правиме заедно. Мора да ги тргнеме разликите и недоразбирањата од минатото на страна. Мора да се осигуриме дека не постои поголем приоритет од одржливиот развој“, рече Дуџак.

Таа ја искористи можности да најави повеќегодишна отворена кампања за застапување наречена „Се грижам “. Целта на кампањата е да се мобилизираат организации и личности од сите сегменти од општеството за активно да придонесат кон заедничката определба за позелена, подобра и поодржлива иднина.

„Како отворена платформа, сите може да се вклучат и да придонесат со застапување за подобри животни стандарди, за подобри и позелени работни места, за универзален пристап до квалитетно здравство, образование и социјални услуги, за амбициозна акција за намалување на последиците од климатските промени и за заштита на биодиверзитетот. Со оваа кампања сакаме да го всадиме принципот на одржлив развој во сите нас за да ги видиме промените и иднината што ја посакуваме“, нагласи Дуџак.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 минути

11 починати лица, 135 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа биле направени 1.514 тестирањe,...

Македонија2 часа

Баравме лекари за да се стави вода во апаратот за кислород, сведочи семејството на 22-годишникот што почина од корона

Семејството на 22-годишното момче од Битола, кое почина како последица на коронавирусот, преку писмо се обрати од министерот за здравство,...

Свет3 часа

ОН: Толку високо ниво на јаглероден диоксид на Земјата имало пред дури 3 милиони години

Концентрацијата на стакленички гасови во атмосферата повторно достигна рекордно ниво, се вели во денешниот извештај на ОН. Концентрацијата на јаглероден...

Македонија4 часа

Антикорупциската сѐ уште чека одговори од Обвинителството за ДУП-от кај „Холидеј ин“ и тендерот на ДИК

Обвинителството сѐ уште не ѝ одговорило на антикорупциската комисија по иницијативите за кривична одговорност во однос на лицата што учествувале во детаљниот...

Топ5 часа

Тешка сообраќајна незгода во Битола помеѓу автомобил и мотор управуван од дете

Две малолетни деца се повредени во сообраќајната несреќа во Битола што се случи помеѓу автомобил и мопед. Едното од децата...

Македонија6 часа

(Видео) Ковачки: Во злосторничката група полицајци директно вмешани луѓе на Спасовски

ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека полицајци на Заев и Спасовски договарале малтретирање граѓани за изборната кампања. Од партијата објавија докази дека група...

Свет7 часа

Ранетиот режисер открива детали за трагедијата на снимањето

Алек Болдвин вежбал да вади револвер од футролата по што го вперил во камерата за време на пробата на снимањето...

Свет8 часа

Колумбискиот наркобос не користел телефон и соработувал со криминалци од Балканот

Колумбискиот главен наркобос Даиро Антонио Усуга, познат по прекарот Отониел, кој беше уапсен вчера, е поврзан со балкански трговци со...

Свет8 часа

Тедрос: Пандемијата нема да се доведе до крај додека не заврши во целиот свет

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аденон Гебрјесус, изјави дека пандемијата на Ковид-19 е далеку од завршена. „Ги имаме...

Регион19 часа

Словенечкиот премиер и министерот за одбрана добија писма со смртна закана

Словенечкиот премиер Јанез Јанша добил пратка со закана за смрт за нему и неговото семејство, а слична закана добил и...

Регион22 часа

Ердоган протерува десет амбасадори

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се закани дека ќе протера десет западни амбасадори, меѓу кои седум членки на НАТО. Во...

Македонија23 часа

16 починати и 227 новозаболени од Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 2.595 тестирањe,...

Топ24 часа

Тела на починати мигранти пронајдени во гевгелиско

Тела на две починати лица, најверојатно мигранти, вчера биле пронајдени на местото викано „Јаворица“, атар на с.Миравци, гевгелиско. По овластување...

Регион1 ден

Српски виролог: Ковид – пропусниците треба да важат 24 часа, а не само по 22 часот

Ковид – пропусниците во Србија се воведени доцна и неправилно бидејќи треба да важат 24 часа, а не само од...

Регион1 ден

Брнабиќ откри дека било планирано убиство на Вучиќ

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, изјави дека било планирано убиство на претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Според неа, атентатот бил...

Свет1 ден

Во Кина вакцинирани 75 отсто од населението

Кина досега целосно вакцинираше 75,6 отсто од своето население против коронавирусот, изјави портпаролот на Националната здравствена комисија Ми Фенг. „Околу...

Топ1 ден

Автомобил излета од патот кај Ласкарци, едно лице загина, тројца тешко повредени

Едно лице загина, а три се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случила на автопатот Тетово – Скопје. Според...

Македонија2 дена

Во Македонија 482 нови случаи на коронавирус, 12 починати

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 482 нови случаи на коронавирус, а 12 лица починаа, информира Министерството за...

Македонија2 дена

Мицкоски за Бугарија: Ние нема да им ветуваме сѐ и сешто

Ние нема како Заев да ги вовлекуваме во некои непринципиелни односи ветувајќи им се и сешто, од нас може да...

Македонија2 дена

(Видео) Заев најави дека во вториот круг СДСМ ќе ги поддржи кандидатите на своите коалициски партнери

Премиерот Зоран Заев кажа дека во вториот круг од локалните избори СДСМ ќе ги поддржи кандидатите на своите коалициски партнери....

Досие