Контакт

Македонија

Шпанскиот премиер пристигнува во официјална посета на Македонија

Објавено пред

Шпанскиот премиер Педро Санчез денес ќе пристигне во официјална посета на Македонија, во рамки на неговата балканска турнеја.

dobivaj vesti na viber

Премиерот Ковачевски заедно со владина делегација во состав од првиот заменик-претседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби, заменик-претседателот на Владата за европски прашања Бојан Маричиќ, министерката за одбрана Славјанка Петровска и министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, ќе ја пречекаат шпанската владина делегација предводена премиерот Санчез, со највисоки државни почести.

Во рамки на посетата, Санчез ќе оствари средба и со претседателот, Стево Пендаровски.

Од МВР информираа дека поради таа причина ќе бидат преземени мерки за посебен режим на сообраќајот по сообраќајниците на поширокото централно подрачје на град Скопје.

Секторот за внатрешни работи Скопје апелира до сите граѓани да ги почитуваат наредбите што ги издаваат полициските службеници по сообраќајниците каде што ќе се одвива настанот со цел безбедност на сите учесници во сообраќајот.

Санчез претходните денови беше во посета на Србија и Босна и Херцеговина.

Македонија

Митрески-Дрекслер: Kонтинуирана и нeсмалена германска поддршка на патот кон ЕУ

Објавено пред

Претседателот на Собранието Јован Митрески оствари средба со амбасадорката на Сојузна Република Германија во Република Северна Македонија, Петра Дрекслер. На средбата присуствуваа и Доминик Кеберлинг, раководител на Одделот за култура и стипендии во германската амбасада и генералната секретарка на Собранието на РСМ, Цветанка Иванова.

dobivaj vesti na viber

Упатувајќи му честитки за изборот на функцијата, амбасадорката Дрекслер ја повтори континуираната и несмалена поддршка на Сојузна Република Германија на нашата земја, вклучително и на германскиот Бундестаг на патот кон ЕУ. Особено беше поздравена интензивираната парламентарна соработка на сите нивоа и размената на искуства и експертиза меѓу пратениците и службите од двата парламента. На средбата, беше пројавен интерес за преостанатите обврски на Собранието до завршувањето на овој парламентарен мандат.

Претседателот Митрески се заблагодари за честитките, повторно изразувајќи особена благодарност на германската држава и народ за изгласаната резолуција во Бундестагот, со која се оддава почит на посебноста на македонскиот народ, јазик и култура. На денот на мајчиниот јазик, 21 февруари, овој чин за нас претставува уште една потврда за прифаќањето на различностите и единственоста на секој народ, кое не треба да биде негирано ниту во Европа, ниту во светот.

Во однос на парламентарната соработка, претседателот Митрески ја издвои соработката за независно полициско обезбедување со Бундестагот и практиките кои германските експерти ги споделуваат со нас за заокружување на овој процес. Истиот е значаен од многу аспекти, но се издвојува заради концептот на целосно издвојување на Собранието како законодавна власт, вклучително и на ниво на независна администрација и на ниво на финансиска самостојност.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

Украдена бистата на Васил Главинов во Центар

Објавено пред

Вчера во полицијата било пријавено дека пред седиште на политичка партија на подрачјето на Центар била одземена бронзена биста на народниот херој Васил Главинов.

dobivaj vesti na viber

Се преземаат мерки за расчистување на случајот, објави МВР во дневниот билтен.

Прикажи повеќе...

Македонија

Обвинителството ги проверува наводите од кривичните пријави поврзани со пасошите

Објавено пред

Јавниот обвинител, Љупчо Коцевски и министерот за внатрешни работи Панче Тошковски, дискутираа за проблемите со пасошите.

dobivaj vesti na viber

Министерот за внатрешни работи го извести Коцевски за проблемот со издавањето на личните документи и за напорите за негово надминување.

„Тошковски најави дека ќе направи внатрешна анализа на постапките и чекорите во рамките на МВР и ќе ја достави до обвинителството заедно со целокупната документација поврзана со активностите кои довеле до неможност за навремена замена на личните документи на граѓаните“, информираа од Обвинителството.

Коцевски, пак, нагласи дека обвинителството ги следи состојбите, ги проверува наводите во поднесените кривични пријави и доколку бидат утврдени обележја на кривично дело ќе постапи согласно своите законски надлежности.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ8 минути

Повторно дете нападнало дете во училишен двор во Карпош – случајот е во рацете на полицијата

Мајка од Скопје пријавила во полицијата дека пред два дена, околу 21.40 часот, нејзиниот син бил нападнат во училишен двор...

Македонија39 минути

„Ахмети ќе ја соопшти големата вест“ – ДУИ најави обраќање во живо на „Фејсбук“

Демократската унија за интегрцаија (ДУИ) објави дека утре во 11 часот, партискиот лидер Али Ахмети ќе им се обрати на...

Топ47 минути

Брат пукаше во сестра му и нејзините двајца синови во Куманово – две од лицата починаа

Три лица беа застрелани, а двајца починаа во кумановското село Габреш. Според информациите од МВР, зад убиствата стои Д.Ѓ (66),...

Македонија2 часа

Костадиновска-Стојчевска: Да се поништи конзерваторското решение за зградата кај Воената болница

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, за изградбата на висококатницата до „Воена болница“ во Скопје, информираше дека го добила Извештајот од...

Македонија3 часа

Цените за катастарските услуги удрија по џебот на граѓаните: поскапувањето не е 300 отсто, туку 90

Според претседателот на Комората на трговските друштва за геодетски работи, Никола Рибароски, најновите поскапувања на тарифниците на Агенцијата за катастар...

Македонија4 часа

Вкупно 56 потврдени случаи на голема кашлица, во следните недели се очекува зголемен број кај повозрасните

По денешниот редовен состанок на Комисијата за заразни болести, претседателот Александар Петличковски рече дека состојбата со големата кашлица е под...

Македонија4 часа

Ковачевски се извини: Ги прифаќам сите реакции, не сакам да дојде време да се случува она што се случуваше до 2016

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски, присуствуваше на почетокот на градежните работи на објектот Универзална сала, каде повторно им се извини...

Македонија7 часа

„Мицкоски опкружен со луѓе поврзани со скандали со дрога“, велат СДСМ

„Мицкоски постојано е опкружен со луѓе поврзани со скандали со дрога. Пред неколку месеци претседателот на ДПМНЕ Христијан Мицкоски и...

Македонија7 часа

„И во последните денови од владеењето власта е брутална, сега си играат со судбината на Леонид“, вели ВМРО-ДПМНЕ

„Со СДС и ДУИ секојдневно тоне се, а цената дури и на последните денови од нивното владеење е висока, чини...

Свет9 часа

Кина остро ги критикува САД поради ставеното вето на резолуцијата за прекин на огнот во Газа

Кина остро ги критикуваше САД дека ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со која се бара...

Европа9 часа

Западните лидери го обвинија Путин за смртта на Навални, Трамп не: „Можеше да остане настрана“

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера изјави дека Алексеј Навални бил многу храбар човек кој веројатно не требало да се...

Свет10 часа

Ники Хејли: Трамп е премногу стар

Кандидатката за републиканска номинација Ники Хејли вети дека ќе ја продолжи својата претседателска кампања, велејќи дека нема намера да се...

Регион10 часа

(Видео) Протест во Албанија, фрлени „молотови коктели“ врз зградата на владата: „Го рушиме режимот на Рама“

Демонстрантите од опозицијата вчера фрлаа молотови коктели и камења врз зградата на албанската влада, обвинувајќи ги владините претставници за вмешаност...

Европа19 часа

Лукашенко: Десетици илјади војници на НАТО се распоредени во близина на Белорусија и Русија

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека загриженоста за можниот почеток на Третата светска војна е целосно оправдана, пренесува руската...

Македонија21 час

ЗНАМ в четврток ќе избере лидер на партијата и кандидат за претседател на Македонија

Партијата Движење ЗНАМ-За наша Македонија на денешната прес конференција го најави првиот Конгрес, што ќе се одржи на 22 февруари...

Македонија21 час

„Леонид не е на лекување во странство, туку на рехабилитација, затоа се одби барањето“, велат од ФЗО

„Барањето на осигуреното лице Б.И. од Скопје, за неговото дете Л.И. за упатување на лекување во странство се одби како...

Топ24 часа

Скопјанка почина на паркинг во Кисела Вода, телото е дадено на обдукција

Вчера околу 11.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на паркинг на подрачје на Кисела Вода во Скопје починала...

Македонија1 ден

(Видео) Поради ставот „да прооди, да прозборува, па ќе го вакцинираме“, ни се заканува и епидемија на морбили

Лекарите се едногласни во ставот дека одлагањето на вакцините е причина за сегашната епидемија на голема кашлица и предупредуваат дека...

Економија1 ден

На четиричлено семејство му се потребни приближно 1.000 евра за да го преживее февруари

Минималните трошоци на едно семејство во февруари изнесуваат 57.476 денари, што претставува зголемување од 313 денари во однос на јануари, покажуваат...

Македонија1 ден

Бојмацалиев: Стигнати се 20.000 обрасци за пасошите, до крајот на месецот се очекува поголема пратка

Во Министерството за внатрешни работи стигнати се 20.000 обрасци, а до крајот на месецот се очекува да стигне дополнителна поголема...