Контакт

Македонија

Ѓуровски: Немозможна е европеизацијата без вложувања во едукација

Објавено пред

Немозможна е европеизацијата без вложувања во едукација, особено во делот на конкретно зајаканување на кадровските и истражувачки капацитети, доколку сакаме да ги следиме потребите на пазарот и високите европските стандарди. Ова го изјави проректорот на Универзитетот „Свети Климент Охридски“ – Битола (УКЛО) на прес-конференција.

Пред новинарите денеска беа презентирани приоритетите во работењето за претстојната академска 2019/2020 година во делот на наставно-образованата, научно-истражувачката дејност, активност за обезбедување квалитет, развој, интернационализација, соработка на Универзитетот со бизнис-заедницата, особено посветувајќи се на односот со студентите и нивното место во студирањето и понатамошниот академски развој и профилирање, како и академската мобилност низ програмите на ЕУ, САД и др.

Проректорот за студентски работи и институционален Еразмус + координатор професорот Марјан Ѓуровски нагласи дека приоритет на УКЛО е студентите да бидат во фокусот на образовниот процес при спроведување на наставата, ускладување на програмите со европските практики и искуства, потребите на пазарот, развојот на општеството и пред сè личниот развој на студентот како поединец.

Заедно со студентите, спомена Ѓуровски, сакаме да потикнеме различни форми на берза на идеи кои ќе наидат на поддршка од корпоративната заедница и преку тој трилатерален однос дојдеме до нови иновативни методи во наставата.  За тоа , според Ѓуровски, предуслов е добивање на поголема поддршка од државата за студентите и за професорите со зголемување на компетенциите во секој од учесниците во универзитетската заедница.

„Се залагаме за воспоставување синергија меѓу студентите-професорите-бизнис заедницата и државните институции, воедно ќе вложиме напори за поголемо вклучување на студентите во истражувачки работи на Факултетите и потикнување и модернизација на процесот на пракса преку законски измени, а потоа конретни мерки на стекнување  практични знаења. Само преку успешен спој на теоријата со праксата ќе изградиме студент кој може да одговори на потребите на пазарот, но и тој самиот да се најде овде дома, наместо пред или по студирање да ја напушти земјата“, изјави проректорот Ѓуровски.

Според него, приоритет е зголемување на мобилноста на студентите и академскиот кадар надвор од државата, поголема присустност на странски студент на нашите факултети и размена на искуства и знаења на тој начин.

Отворањето на прозорецот за информации, стипендии за студиите во ЕУ и САД каде ќе може да поминуваат најмалку еден семестар во следење на настава, полагање или практична работа ќе им биде понудено на заинтересираните студенти на Универзитетот „Св.Климент Охридски“.

„Континуираното осигурување на квалитетот и интердисциплинарниот пристап во студиските програми ќе доведе до поголема претпознатливост на Универзитетот на европските образовни простори, нострификација на дипломите во дел од европските земји како СР Германија. Ќе направиме сè да се зголеми достапноста до поголеми бази на податоци за студентите и професорите во студирањето и усовршувањетo“, нагласи професорот Ѓуровски.

Тој спомена дека особено значаен ќе биде гласот на студентот во одлучувањето во органите и телата на УКЛО и факултетите, преку Студентското собрание и Студентски правобранител. На крајот одговарајќи на новинарско прашање, проректорот на Универзитетит „Св.Климент Охридски„ Марјан Ѓуровски, заклучи дека „процесот на европеизација на опшеството не може целосно да се реализира без да бидеме успешни и да вложуваме во концептот на едукација.

На средбата со новинарите говореа и ректорот проф. д-р Сашо Коруновски и проректорите проф. д-р Гордана Трајкоска, проф. д-р Љупче Кочоски и проф. д-р Игор Неделковски.

Македонија

Двајца починати и 74 нови случаи на Ковид-19

Објавено пред

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.582 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на Ковид-19.

Од нив 16 се во Скопје, Тетово – 15, Куманово – 8, Гостивар – 7, Битола – 6, Кичево – 5, Дебар – 4, Струмица – 3, по два во Прилеп, Штип и Свети Николе и по еден во Охрид, Гевгелија, Радовиш и Берово.

Пријавени сe и се 17 оздравени пациенти од Скопје – 8, Тетово – 5, Куманово – 2 и по еден од Кичево и Кавадарци.

Во изминатите 24 часа регистрирани се две починати лица, еден од Скопје и еден од Кичево. Двајцата пациенти се од возрасната група над 60 години и двајцата се починати во болнички услови, информираат од ресорното министерство.

Направените 4.582 тестови се преку: ИЈЗ-103, ЦЈЗ Скопје-43, ЦЈЗ Битола-83, ЦЈЗ Прилеп-38, ЦЈЗ Тетово–30, ЦЈЗ Куманово–30, Судска медицина-7, ГОБ 8-ми Септември-10, Институт за микробиологија–23, Жан Митрев (Филип Втори)-55, Авицена-350, Биотек-180, Систина-84, лабораторија Лаор-363, Синлаб-24, Ремедика-13, Плодност–30, Генеа–23, Никоб лаб-1.049, ВФВ Медикал-53, Ели Медика-4, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.987.

Досега во земјата се направени вкупно 971.395 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 156.299, бројката на оздравени пациенти е 150.350, на починати е 5.493, а бројот на активни случаи изнесува 456.

Според епидемиолошките анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Арсовски: Заев е најкорумпираниот човек што некогаш газел по Македонија

Објавено пред

Криминалот и корупцијата во СДСМ и во Владата почнуваат и завршуваат со Зоран Заев, обвини денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски.

„Човекот што лаже и краде без срам со цела своја фамилија, човекот што е една од главите на наркокартелот Заеви, ја навредува интелигенцијата на граѓаните велејќи дека третиот ешалон бил извор на корупција“, посочи Арсовски.

Во продолжение партискиот портпарол посочи примери, кои според него, покажуваат дека токму Заев, најпрвиот меѓу првите ешалони, е најкорумпирано суштество што некогаш газело по Република Македонија.

„Да потсетиме уште еднаш, Зоран Заев лично земаше по едно евро за него, едно евро за црквата. Има ли покорумпиран човек од Заев, којшто самиот си легализираше дивоградба на неговото семејство, комплексот Цареви Кули. Надвор од закон, надвор од сè. Има ли покорумпиран човек кој стимулира корупција, штитејќи ги криминалците како Драги Рашковски, Венко Филипче, Оливер Спасовски?“, јавно праша портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ и посочи дека одговорност за криминалот и корупцијата ќе има во блиска иднина.

Прикажи повеќе...

Македонија

Фирма казнета со 20.000 евра за испуштање мазут во Вардар

Објавено пред

По пријава од граѓани за излеана темна дамка во реката Вардар кај Градско, државен инспектор за животна средина темелно ги истражи можните извори и утврди дека излевањето потекнува од оранжериите Вардар АД од Градско.

Според информациите на ДИЖС, мазутот не се користел и истекувањето се случило од небрежност и неодржување на складиштето со преостанатите резерви.

„За правното лице е изречена казна од 20.000 евра во денарска противвредност за загадување на површински води, согласно Законот за води. Наредено е и чистење на остатоците од излевањето во кругот на оранжериите, како и склучување договор со компанија лиценцирана за транспорт и отстранување опасен отпад“, соопштија од Инспекторатот.

Наредниот ден е извршен и дополнителен контролен надзор при кој е утврдено дека правното лице има постапено по наредбата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 минути

Двајца починати и 74 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.582 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на...

Македонија48 минути

Фирма казнета со 20.000 евра за испуштање мазут во Вардар

По пријава од граѓани за излеана темна дамка во реката Вардар кај Градско, државен инспектор за животна средина темелно ги...

Топ1 час

Пешак загина, велосипедист тешко повреден – и во двата случаја возачите што ги удриле побегнале

Пешак во Скопје загина, а велосипедист е тешко повреден во два одделни случаја во кои биле удрени од автомобили, при...

Топ2 часа

Возачот кој усмрти пешак во Куманово бил пијан

Седумдесетгодишниот возач М.П. кој удри во пешаци во Куманово, од кои едниот почина, бил пијан, утврди кумановското обвинителство. Несреќата се...

Свет3 часа

Во Кина се појави ново жариште на коронавирус, најголемо по Вухан

Жариште на Ковид-19 откриено во кинескиот град Нанџинг се прошири во пет кинески провинции и главниот град Пекинг, а кинеските...

Топ4 часа

Во гостилница во Арачиново специјалците уапсија меѓународен наркодилер кој побегнал од затвор

Во акција во угостителски објект во скопско Арачиново, утрово околу 6 часот и 45 минути бил уапсен 43-годишен арачиновец кој...

Свет4 часа

Сè поголем притисок врз невакцинираните војници и државни службеници во САД

Американскиот претседател, Џо Бајден, донесе серија мерки за поттикнување на вакцинацијата во САД, вклучително и задолжителна вакцинација за милиони федерални...

Свет5 часа

Израел почнува со вакцинација со трета доза од вакцината

Израелскиот премиер, Нафтали Бенет, објави дека земјата ќеапочне да дава трета доза од вакцината против коронавирус на лица постари од...

Македонија5 часа

СДСМ објави уште петмина кандидати за градоначалници

СДСМ објави уште пет имиња на кандидати за градоначалнци за претстојните локални избори што ќе се одржат во октомври. Партијата...

Свет16 часа

Американски дипломат 14 години дрогирал и силувал жени, му се заканува доживотен затвор

Поранешен службеник на американската амбасада во Мексико се изјасни за виновен за дрогирање и сексуална злоупотреба  на најмалку 23 жени...

Свет18 часа

(Видео) Три лица загинаа, десетици се повредени во големиот пожар кај Анталија

Три лица загинаа, а повеќе десетици се во болница во шумскиот пожар што се прошири во одморалиштето Манагвата, во близина...

Свет19 часа

Истрагата утврди дека државата е одговорна за убиството на малтешката новинарка

Истрагата за убиството на малтешката новинарка Дафне Каруана Галиција во 2017 година покажа дека државата е одговорна за нејзината смрт,...

Македонија22 часа

300.000 денари од Град Скопје како награда за олимпискиот вицепрвак Дејан Георгиевски

Град Скопје ќе му додели парична награда во износ од 300.000 денари на добитникот на сребрениот медал во теквондо (категорија...

Македонија23 часа

Мицкоски: Некои Резолуцијата ја поддржаа искрено, други помалку искрено, но благодарност до сите

ВМРО-ДПМНЕ го поздравува донесувањето на Резолуцијата во македонското Собрание со која јасно се оцртуваат национални и државни позиции во однос...

Македонија23 часа

Регистрирани нови 54 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.764 тестирања, а регистрирани се 54 нови случаи на...

Македонија24 часа

Новото име на мини шенген е Отворен Балкан, потпишани првите официјални договори

Како дел од церемонијата на Економскиот форум во Скопје денеска беше објавено новото име на иницијативата позната како мини шенген,...

Македонија1 ден

УНЕСКО ги призна буковите шуми на Длабока Река како светско природно богатство

Македонија доби ново подрачје признато од УНЕСКО како светско природно наследство, буковите шуми на Длабока Река како дел од Националниот...

Македонија1 ден

Рама од Скопје: Изгубивме векови, наместо грб со грб време е да се свртиме кон соработка

Премиерот на Албанија, Еди Рама, во воведното обраќање на Економскиот форум во Скопје порача дека „нема зошто да останеме затворени...

Македонија1 ден

Заев: Западен Балкан не може да чека ЕУ да ги реши внатрешните проблеми за да оди напред

Со обраќања на претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, на претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, и...

Економија1 ден

Пониски сметки за граѓаните приклучени на парно

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлуки со кои се намалува во просек за 4% крајната цена на...

Досие