Контакт

Македонија

Ќе се ангажира професионално обезбедување во болниците

Објавено пред

Професионално обезбедување ќе биде ангажирано во јавните здравствени установи. Ова беше договорено на денешниот координативен состанок во Министерството за внатрешни работи по нападите врз медицинскиот кадар и полицијата, кои се случија изминатава недела.

На состанокот учествуваа министерот за здравство, Венко Филипче, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, претседателката на Лекарската комора, Калина Гривчева-Старделова, претставници на Здружението на лекарите специјализанти – ЗЛС и претставници на Комората на медицинските сестри.

Министерот Филипче изјави дека најостро ги осудува нападите врз здравствените работници и соработниците.

„Ова се напади што немаат никаква логика. Станува збор за здравствени работници и соработници што пожртвувано се борат за животите на најблиските на оние што ги напаѓаат. Предвидени се сериозни казни за ваквите дела. Предвидени се и затворски казни во зависност од тежината на делото што ќе го направат при нападот. Од Министерството за внатрешни работи ќе направат мобилни патроли, кои ќе патролираат околу старата Градска болница, а ние со обезбедување соодветен систем трајно ќе го решиме овој проблем“, изјави денеска министерот Филипче.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Царовска: Кавадарци доби нов простор за згрижување на 125 деца во градинките

Објавено пред

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска и градоначалникот на Општина Кавадарци Митко Јанчев денеска го пуштија во употреба проширениот дел од градинката „Снежана”.  Со доградбата на овој објект, но и со доградбата на градинката „Детелинка“, Кавадарци добива дополнителен простор за згрижување на вкупно 125 деца.

„Нашата цел, како Влада е што поголем број деца до 6 годишна возраст да се опфатат во предучилишното образование, бидејќи раниот детски развој е најважен за понатамошниот развој на децата. Продолжуваме да инвестираме во детската заштита, посебно во другите градови низ Северна Македонија и во руралните места бидејќи инвестицијата во квалитетно предучилишно образование значи инвестиција во човечки капитал и води до напредок на државата“, изјави министерката Царовска во Кавадарци.

Градоначалникот Митко Јанчев истакна дека со последните проширувања бројот на деца на листа на чекање е нула.

„Новиот дел на Снежана е со површина од 187 метри квадратни и градинката место претходните 9 занимални сега има 11, со тоа вкупниот капацитет се згоемува на 178 деца”, рече Јанчев. Покрај доградбата на „Снежана” доградба е направена и на градинката „Детелинка“, каде што има дополнителен простор за згрижување на 87 деца во 5 воспитно згрижувачки групи. Со доградбата на објектот „Детелинка“ вкупниот  капацитет ќе биде за 225 деца до 6 годишна возраст, кои ќе бидат опфатени во 14 воспитно згрижувачки групи.

Министертвото за труд и социјална политика продолжува да инвестира во детската заштита со тоа што ги подобрува условите за престој и воспитување на децата, но ги јакнеме и професионалните компетенции на воспитувачите. Со последното зголемување на платите, кај вработените во градинките платите се зголемија за 21%. За две и пол години МТСП има инвестирано во изградба, опремување и реконструкција и опремување на вкупно 31 објект за детска заштита. Во тек е изградба и опремување на уште 12 објекти.

Прикажи повеќе...

Македонија

Меѓаши предлага форми на образование надвор од традиционалниот систем на училиштето

Објавено пред

По последните настани во врска со уписите и почетокот на тековната учебна година, Првата детска амбасада во светот Меѓаши – Република Македонија, изразува загриженост поради фактот што денес има деца кои би требало да бидат прво одделение, а се уште се надвор од образовниот систем поради непримени вакцини согласно календарот за имунизација.

Првата детска амбасада Меѓаши, апелира до Владата да го преиспита заклучокот донесен на 135-та седница оддржана на 14 мај 2019 година, каде во точка 32 заклучува: “(1) Во било кое училиште можат да се запишат исклучиво деца кои се вакцинирани и за тоа имаат соодветен документ/потврда“ понатаму: “(2) Во сите училишта да се примаат пријавите за упис во училиштата и на оние деца кои не се вакцинирани, но да не се врши упис на истите се додека не биде приложен соодветен документ/потврда за вакцинација“.

„Детската амбасада Меѓаши укажува дека со горе наведените заклучи а особено со првиот заклучок цитриран погоре, врши и поттикнува директна дискриминација по основ на законот за основно образование каде децидно е забележано во Член 5: “(1) Во основното воспитание и образование се забранува секоја директна или индиректна дискриминација, повикување и поттикнување на дискриминација и помагање во дискриминаторско постапување по основ на пол, раса, боја на кожа, национално или етничко потекло, попреченост, род, сексуална ориентација, родов идентитет, државјанство, социјално потекло, образование, религија или верско уверување, политичко уверување, други видови уверувања, возраст, семејна или брачна состојба, имотен статус, здравствена состојба и општествен статус или која било друга основа која е предвидена со закон или со меѓународен договор ратификуван согласно Уставот, во остварување на правата од основното образование.

Понатаму, со заклучокот број 2, донесен на гореспоменатата седница, создава услови на конфузија помеѓу образовната управа задолжена да постапува по пријави за упис на деца во градинка и училиште како и меѓу родителите“ се вели во соопштението на Детската амбасада Меѓаши.

Заклучокот, според Детската амбасада е нејасен и како таков дозволува слободно толкување од страна на воспитно образовната управа при постапување по индивидуалните пријави за упис на деца, што, како што велат, е евидентна состојба денес каде имаме деца кои се невакцинарни и запишани и деца кои се се уште незапишани во училиште/ градинка.

„Како резултат на последното, македонското општество се соочува со голем број деца и вон предучилишните установи – градинки, а неодамна и со немил настан каде дете – првоодделенче беше директен сведок на употреба на сила при неговото отстранување од училишниот простор заедно со неговиот родител, исклучиво заради конфузијата која е предизвикана како дејствие поттикнато од втората точка на заклучокот на горенаведената владина седница“ се наведува од Детската амбасада.

Детската амбасада Меѓаши покрај овој апел, укажува дека во светот веќе долги години постојат и функционираат форми на образование надвор од традиционалниот систем на институција – училиште. Според Детската амбасада, денешните можности кои ги нуди комуникациската технологија, дозволуваат децата кои имаат пред се, право на образование, истото да го добијат на друг и веќе користен во развиените земји, начин.

„Ја поттикнуваме Владата, со цел почитување на правото на најдобар интерес на детето, да ги разгледа опциите како што се: учење од дома (homeschool), учење на далечина (distance learning) и други форми на образование актуелни во светот, кои и тоа како ќе олеснат и ќе обезбедат соодветно образование признаено во светски рамки за деца и младинци кои имаат потреба од нетрадиционална форма на образование.

Меѓаши стои на располагање за соработка со Владата и надлежните институции, прашањето за алтернативните начини на образование да се актуелизира на ниво достојно на важноста на темата – право на најдобар интерес на детето и правото на образование“ се додава во соопштението.

Прикажи повеќе...

Македонија

Велика Британија го ратификува протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО

Објавено пред

Велика Британија денеска го ратификува Протоколот за полноправно членство на Северна Македонија во НАТО.

Британскиот министер за надворешни работи, Доминик Раб, напиша на „Твитер“ дека е завршена ратификацијата на Протоколот за Северна Македонија.

„Се радувам на приклучувањето на Северна Македонија на НАТО-фамилијата и на учеството на состанокот на НАТО-лидерите во Лондон, заради промоција на меѓународните мир и безбедност“, напиша Раб.

Веста дека и Велика Британија го ратификува Протоколот ја пренесе и министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, преку социјалните мрежи.

„Убав ден! И Велика Британија штотуку ја заврши националната процедура за ратификување на нашиот НАТО Протокол! Благодариме“, напиша Шекеринска.

Освен Велика Британија, и Италија денеска го ратификува Протоколот за полноправно членство на Северна Македонија во НАТО.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 минути

Велика Британија го ратификува протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО

Велика Британија денеска го ратификува Протоколот за полноправно членство на Северна Македонија во НАТО. Британскиот министер за надворешни работи, Доминик...

Македонија25 минути

Заев: Ако нема одлука за датум, владата може да падне

Понатамошно одлагање на добивање датум за преговори со Европската Унија би можело да доведе до пад на владата, рекол премирот...

Македонија1 час

Прогласени пет нови природни реткости – меѓу нив и Чинарот во Охрид

Министерот за животна средина и просторно планирање донесе решение за прогласување 5 нови природни реткости: Киселичката пештера, Чинарот во Охрид,...

Свет2 часа

(Видео) Кара: Додека не го исчистиме регионот од терористи, акцијата во Сирија нема да престане

Операцијата „Извор на мирот“ на Турција во Сирија ќе продолжи сè до расчистување на регионот од терористи. Досега се убиени...

Регион3 часа

Малолетник украл автобус и ги развезувал патниците низ Белград

Младо момче, според неофицијални информации малолетник, за време на такси-блокадата во Белград, украл автобус на линијата 59, кој го држи...

Македонија3 часа

Јанакиески: Не можам да бидам вработен, една година сум во притвор

На повторниот нов почеток на судењето за предметот „Насилство во Општина Центар“, судијата Душан Јосифов им го утврдуваше идентитетот на...

Свет4 часа

Ким Џонг-ун јавајќи бел коњ се искачи на корејската света планина

Водачот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, вети дека ќе ги совлада меѓународните санкции за кои рече дека донеле многу тешкотии...

Свет5 часа

Ердоган го одби повикот на САД за примирје

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, го одби повикот на САД за итен прекин на огнот во северна Сирија. Ова следува...

Свет5 часа

Семејство во Холандија живеело 9 години во подрум чекајќи го крајот на светот

Во подрумот на куќа во Руинерволд, Холандија, е пронајдено семејство што таму живеело изминативе девет години чекајќи го крајот на...

Регион6 часа

Полицијата во Словенија во воз пронајде 13 килограми хероин вреден над милион евра

Словенечката полиција откри повеќе од 13 килограми хероин во меѓународен патнички воз што патувал од Турција за Австрија, што е...

Европа6 часа

САД ги повикаа каталонските демонстранти на умереност

Соединетите американски држави ги повикаа каталонските демонстранти на умереност во реакцијата на судската пресуда за политичарите што организираа референдум за...

Македонија16 часа

Спасовски најави намалување на казните за сообраќајни прекршоци

Потпретседателот на СДСМ и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на граѓанската трибина во Кичево најави дека наскоро ќе следува...

Свет18 часа

(Видео) Судири на протестот на пожарникарите во Париз, полицијата употреби солзавец и водени топови

Француската полиција употреби солзавец и водени топови во судирите со пожарникарите кои протестираат во Париз. #Policiers contre #pompiers, quand les...

Македонија19 часа

Министрите на ЕУ не донесоа одлука за почеток на преговори со Северна Македонија

Министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската Унија не донесоа одлука за определување датум за почеток на преговори...

Европа21 час

(Видео) Најмалку 170 повредени во судирите во Барселона

Најмалку 170 лица се повредени, меѓу кои и 40 полицајци, во судирите меѓу демонстрантите и полицијата кај Меѓународниот аеродром во...

Регион22 часа

Косово го повлече барањето за прием во Интерпол

Премиерот во оставка на Косово, Рамуш Харадинај, денеска испрати писмо до Собранието на Интерпол во кое се вели дека Приштина...

Спорт22 часа

Михајлов ја презеде одговорноста, си поднесе оставка

Претседателот на Фудбалскиот сојуз на Бугарија Борислав Михајлов ја напуштил функцијата по расистичките испади на навивачите на синоќешниот квалификациски натпревар...

Свет23 часа

Оштетен аеродромот во Барселона, откажани 45 лета

Поради протестите во Шпанија, откажани се 45 лета на меѓународниот аеродром „Ел Прат“ во Барселона, кој, според информациите, претрпел мала...

Свет23 часа

Руската сајбер-шпионка од скандалот со велешките лажни интернет-страници приведена во Минск

Руската државјанка и осомничена сајбер-шпионка, Ана Богачева, на која САД ѝ наметнаа санкции поради наводно мешање во изборите и чие...

Топ24 часа

Откриена 14-члена криминална група, која организирала шверц на 400 мигранти од Грција

Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал, Секторот за криминалистички истраги, Националната единица за сузбивање шверц на мигранти и трговија...

Досие