Контакт

Македонија

Ќе се протнува амнестија за дел обвинети на СЈО?

Објавено пред

Власта и опозицијата повторно договараат менување на Кривичниот законик, во делот кој ја регулира злоупотребата на службената положба преку јавните набавки, дознава „Макфакс“ од партиски извори.

dobivaj vesti na viber

Проценките се дека со ова ќе се создаде можност да се протне амнестија низ мала врата, односно дека ќе се отвори можноста десетици обвинети или осомничени во предмети на специјалното јавно обвинителство да се спасат од одговорност или евентуално да добијат пониски казни.

Според членот 353 став 5 од Кривичниот законик, меѓудругите се осомничени и Елизабета Канческа-Милевска за случајот „Тендери“, Гордана Јанкулоска, Миле Јанакиески, Тони Јакимовски, Сашо Мијалков, Горан Грујевски, Небојша Стајковиќ и Тони Јакимовски во „Трезор“, Владимир Пешевски и Миле Јанакиески во „Траекторија“.

Според нашите извори, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ ги договараат законските измени како дел од целиот процес на „помирување“, во време кога најголемите предмети на СЈО се однесуваат токму на злоупотреба на службата при вршење јавни набавки.

Летоска за време на лидерската средба медиумите објавуваа дека опозицијата барала намалување на затворските казни за делото злоупотреба на службената положба, што беше протолкувано како можност да застарат делата против дел од обивнетите од СЈО. Од опозицијата објаснуваа дека измените се предлагаат со цел да се се прецизира делото за да нема прешироко толкување и недоречености.

Но, оттогаш на политичката сцена се случија многу турбуленции, па очигледно дека прашањето повторно се актуелизира во политичката јавност со цел да се постигне „помирување“.

Пратеници за „Макфакс“ потврдија дека наскоро на дневен ред ќе се најдат измените во Кривичниот законик, но велат дека тоа ќе се прави за да се воспостави разлика меѓу прибавување политички поени и стекнување финансиска корист.

„И претходно имаше иницијативи за промена на Кривичниот законик, но имаше бурни реакции од јавноста бидејќи доколку беше донесен, ќе паднеа обвиненија на СЈО. Мора да се направи разлика, доколку некој со распишување одреден тендер сака да собере политички поени или, пак, да се стекне со финансиска корист. Ако не се смени тој член, секој функционер во иднина ќе имаат страв да распишат тендер бидејќи можат да бидат обвинети дека со тендерот сакаат да се стекнат со политички поени“, вели пратеник кој е запознаен со новата иницијатива за која се сложни и власта и опозицијата.

Сепак, меѓу правниците постои страв дека отворањето на Кривичниот законик и членот што ја регулира злоупотребата на службата преку јавните набавки се прави со цел да се намали одговорноста кај обвинетите во предметите на СЈО, како и во случаите кои се во истрага.

Токму овој член од КЗ се наоѓа и пред Уставниот суд, каде што е отворен предмет за оценување на уставноста. Иницијативата во септември ја поднесе адвокатот Еленко Миланов, кој брани повеќе обвинети во предметите на СЈО. Оспорени се два конкретни членови од законските измени на КЗ од 2004 и 2009. Со првите измени се воведува ставот 5 во членот 353 а со вторите измени се зголемува затворската казна од најмалку 4 години на најмалку 5 години затвор.

Македонија

Османи одржа предавање на колеџ во Варшава: „Нема место за агресија во Европа во 21. век“

Објавено пред

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи одржа предавање на Колеџот на Европа во кампусот Натолин во Варшава, следствено по учеството на Министерскиот состанок на ОБСЕ во Лоѓ и симболичното предавање на претседавањето со Организацијата на нашата држава за 2023 година.

dobivaj vesti na viber

Осврнувајќи се на руската агресивна војна против Украина, која е во фокусот на нашето претседавање со ОБСЕ идната година, министерот Османи говореше за заедничката посветеност на Евро-атлантската кауза – каузата на безбедност, слобода, демократија и еднаквост – и силната решеност, спротивно од очекувањата, да застанеме во одбрана на истата, и покрај обидите да биде скршена со демагогија, лажни наративи или хибридни закани.

„Нема место за агресија во Европа во 21-от век. Не, по она што сите ние, европските народи, го издржавме и низ кое поминавме во минатиот век: две разорни војни, поделби, страв од нуклеарен Армагедон и генерации изгубени во идеолошката магла што го покрива тоталитарното владеење над источниот дел на нашиот континент. Не, по падот на Берлинскиот ѕид, повторното обединување на голем дел од Европа и усвојувањето на Париската повелба која само ги потврди, во новиот дух на соработка и конструктивност, принципите на Завршниот акт од Хелсинки, веќе договорени за време на Студената војна. Не, покрај се што направивме како инвестиција во мир, стабилност, демократски развој и поредок заснован на владеење на правото, човековите права, социјалната правда и просперитетот за сите“, истакна Османи.

Зборувајќи за нашите приоритети како следен претседавач со ОБСЕ, Османи подвлече дека ќе се обидеме да изнајдеме начини за зајакнување на ОБСЕ, без да штедиме енергија или време за да ја направиме Организацијата да одговара на нејзината цел и да ја зајакне својата важност во денешниот сложен геополитички контекст. Но како што рече Османи „ за суверенитетот на државите, неповредливоста на меѓународно признатите граници, почитувањето на човековите права и другите елементи од Декалогот на ОБСЕ не се преговара, не само затоа што во одреден момент беа договорени од сите и сè уште се почитувани од огромното мнозинство од земјите-учеснички , туку едноставно затоа што нема друга алтернатива. Не можеме да дозволиме или да признаеме територијално освојување и промена на границите со војна, ниту да прифатиме враќање на сферите на влијание, владеење на сила и правото на најсилните да одлучуваат за судбината на другите народи.“

На крајот од своето обраќање, министерот ја истакна важноста на заокружувањето на европскиот проект како најдобра инвестиција во мирот, стабилноста и просперитетот на европскиот континент.

Прикажи повеќе...

Македонија

ЗНМ избира нов претседател

Објавено пред

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) денеска ќе одржи редовно годишно изборно собрание на кое ќе се избира нов претседател.

dobivaj vesti na viber

Покрај актуелниот претседател Младен Чадиковски, за позицијата претседател на ЗНМ кандидатури поднесоа и Марјан Николовски и Фиљана Кока.

Денеска се избираат и нови члена на Управниот и Надзорниот одбор и на Советот на честа.

Прикажи повеќе...

Македонија

„Предложи идеја“ – граѓаните денес и утре можат да предлагаат проекти пред градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ

Објавено пред

Денес и во недела од 11 до 14 часот градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ ги отвораат своите врати за граѓаните и нивните идеи и проекти.

dobivaj vesti na viber

Преку проектот „Отворен ден во твојата општина – Твоја идеја за промени“, градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ им нудат можност на граѓаните да предложат идеи и проекти кои подоцна ќе бидат  разгледани од стручни лица и, како што се наведува, ќе бидат вклучени во општинскиот буџет за 2023 година.

Оние граѓани кои нема да бидат во можност да ги посетат општините, ќе имаат можност и онлајн преку веб страната budzet.mk да ги предложат своите предлог проекти.

„Градоначаниците на ВМРО-ДПМНЕ за само една година реализираа исклучително голем број на проекти, и со такво темпо се продолжува и следниот период. Граѓаните заслужуваат да живаеат во модерни, чисти, убави и средени општини во која ќе бидат задоволени сите нивни потреби. И токму затоа секоја идеја, секој проект е добредојден. Концептот на овој голем проект „Твојата идеја за промени“ е граѓаните активно да се вклучат во креирање на локални политики за побрз економски развој на општините. А целта е да се создадат проекти каде што секој граѓанин ќе може да се идентификува“, велат од партијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија3 минути

Објавена листата на најскапите градови во светот

Њујорк и Сингапур се рангирани како најскапи градови во светот, според годишното истражување на глобалните трошоци за живот на Economist...

Македонија30 минути

Османи одржа предавање на колеџ во Варшава: „Нема место за агресија во Европа во 21. век“

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи одржа предавање на Колеџот на Европа во кампусот Натолин во Варшава, следствено по учеството...

Свет51 минута

Белата куќа ја објасни изјавата на Бајден: Засега не планира да се среќава во Путин

Белата куќа ја појасни изјавата што американскиот претседател Џо Бајден ја даде претходно, истакнувајќи дека американскиот претседател во моментов не...

Свет53 минути

Британскиот министер: Путин би можел да ги искористи мировните преговори за обнова на армијата

Рускиот претседател, Владимир Путин, би можел да ги искористи мировните преговори за обнова на војската пред да почне со нова...

Свет57 минути

Зеленски тврди дека од руско заробеништво се ослободени повеќе од 1.000 украински војници

Повеќе од илјада Украинци беа ослободени од руско заробеништво за време на војната, рече Володимир Зеленски. Украинскиот претседател изјави дека...

Економија11 часа

ЕУ постигна договор за руската нафта

Членките на Европската унија се согласија да ја ограничат цената на руската нафта на 60 долари за барел, во согласност...

Свет12 часа

(Видео) Еруптираше најголемиот активен вулкан во светот, лавата се поблиску до градот

Лава тече од вулканот Мауна Лоа на Хаваите, кој е најголемиот активен вулкан во светот и чија ерупција започна на...

Свет14 часа

Сноуден се заколна на верност на Русија и доби руски пасош

Едвард Сноуден доби руски пасош откако се заколна на верност на земјата која го штити од американските власти од 2013...

Свет14 часа

Британија стравува од бактерија што се шири во училиштата, за помалку од месец починаа четири деца

Велика Британија стравува од епидемија на стрептокока А откако за помалку од еден месец од вообичаено безопасната бактериска инфекција починаа...

Македонија15 часа

Мицкоски: За само 3 дена од 5 до 7 декември ЕСМ ќе увезе струја за околу 4.200.000 евра

Продолжуваат во владата „хероите” со „херојските дела“ во енергетиката. Нов увоз на струја и ново авансно „херојско” плаќање. За само...

Македонија21 час

Триесет години „Макфакс“, десет години „А1он“ – медиумите на „Клип медија груп“ прославија јубилејни родендени

Првата независна новинска агенција „Макфакс“ прослави 30 години постоење, сега како дел од групацијата „Клип медија груп“, а јубилеи прославија...

Македонија22 часа

Лажни дојави за бомби во три основни училишта во Скопје

Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека се направени сите потребни проверки во врска со денешните пријави од училиштата...

Свет22 часа

Орбан: Проширувањето на санкциите на ЕУ за рускиот гас би имало трагични последици

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека продолжувањето на санкциите на ЕУ за рускиот гас и енергија од нуклеарните централи...

Свет22 часа

Сана Марин: Војната во Украина покажа дека Европа не е доволно силна

Финската премиерка Сана Марин изјави во Сиднеј дека Европа „не е доволно силна“ сама да се спротивстави на Москва. Премиерката...

Регион23 часа

Ескобар: Србија мора да ја почитува границата со Република Српска

Заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар, даде целосна поддршка на евро-атлантските интеграции на...

Економија1 ден

СДСМ: Даночна реформа, нема нови даноци и се укинува прогресивното даночење

Владата предводена од СДСМ од почетокот на наредната година почнува со етапно воведување нов даночен систем, чија главна карактеристика е...

Топ1 ден

Во Германија запленети 2.100 лажни часовници наменети за македонскиот пазар

Повеќе од 2.100 фалсификувани луксузни часовници се запленети во четвртокот на аеродромот во Франкфурт, соопшти полицијата. Во меѓувреме се појавија...

Македонија1 ден

Приватните превозници утрово на протест на „Илинденска“

Превозниците од „Слобода превоз“ и „Макекспрес“ утрово повторно го блокираа сообраќајот во Скопје на десната лента на булеварот Илинден. Директорот...

Свет1 ден

Бајден и Макрон: Русија е одговорна за воените злосторства во Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден и францускиот претседател Емануел Макрон ветија дека Русија ќе одговара за „широко документираните злосторства и воени...

Свет1 ден

Бајден: Не планирам да разговарам со Путин во брзо време

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека не планира набргу да разговара со рускиот колега Владимир Путин, но е подготвен да...