Контакт

Македонија

Џафери на средба со новиот амбасадор на Австралија во Република Северна Македонија

Објавено пред

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, денес оствари средба со новоименуваниот амбасадор на Австралија во Република Северна Македонија со седиште во Белград, Н.Е. Даниел Џозеф Емери.

Посакувајќи му срдечно добредојде, претседателот Џафери изрази надеж дека меѓусебната соработка, која поради пандемијата не може да се реализира со средби со физичко присуство на претставниците од двете држави, во иднина ќе почне да бележи на интензитет. Истовремено, го информираше амбасадорот за интересот на пратениците од Собранието за остварување поблиска соработка со нивните австралиски колеги, изразен преку континуирано формирање на пратеничка група за соработка со австралискиот парламент во секој пратенички мандат, со очекување дека повторно ќе се формира засебна мрежа за соработка со нашата земја во нивниот парламент, како што било и во минатото, со оглед на фактот што во моментов земјата е во мрежата за соработка со земјите од Југоисточна Европа.

Амбасадорот Емери се заблагодари на можноста за остварување на средбата, оценувајќи ги меѓусебните односи како блиски, топли и пријателски, со еден значаен елемент на парламентарната дипломатија и меѓупарламентарната соработка. Тој ја изрази целосната австралиска поддршка за реализацијата на стратешките цели на Република Северна Македонија – сегашното членство во НАТО и постигнатиот напредок за добивање датум за преговори за членство во ЕУ, со очекување дека актуелните пречки ќе бидат наскоро надминати. Улогата на Собранието и пратениците во текот на преговорите за членство во ЕУ ја оцени како клучна, особено поради обемот на бараното законодавство кое треба да помине низ собраниска постапка во текот на овој процес.

Двајцата соговорници констатираа дека соработката има потенцијал за поголем обем во доменот на одбраната, туризмот и образованието и ја поздравија досегашната соработка во рамките на меѓународните организации. Истовремено, се согласија дека дијаспората, како една од побројните во Австралија, може да послужи како мост за позајакнато поврзување меѓу двете земји.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Горан Милевски без одлука во ЛДП се предложил за министер

Објавено пред

Претседателот на ЛДП, Горан Милевски, самиот, без согласност и партиска одлука, се предложил за министер во Владата, што покрена иницијатива внатре во партијата за негова одговорност.

„Со вчерашниот избор на Владата и изборот на Горан Милевски за член на Владата е прекршен Статутот на ЛДП. На последната седница на ЦО се зазема став водење преговори и барање до мандатарот Ковачевски за учество на ЛДП во Владата. Одлуката за учество и обезбедување на уште еден министерски мандат на Милевски се случи без претходно одржување седница на ЦО и носење одлука за учество во Владата. Согласно член 38 став 17 од Статутот на ЛДП: ‘ЦО утврдува листа на кандидати за членови на Владата на Република Македонија од редовите на ЛДП’“,  стои во дописот на Филип Аврмачев, член на Централниот одбор испратен со органите на ЛДП.

Тој им порачува на членовите на Надзорниот одбор да поведат соодветна постапка против претседателот Милевски за прекршување на статутот на партијата.

„Како што наша идеолошка заложба е дека никој не смее да биде над законите на државата, така и во партијата никој не смее да биде на статутот, ниту претседателот на партијата, а најмалку во момент кога е тој лично засегнат“, пишува Аврмачев во писмото до партиските органи.

Прашан дали е тоа негов допис со кој бара постапка против Милевски, Аврамчев не сакаше да ги коментира внатрешните случувања во ЛДП.

„ЛДП е демократска партија и сите партиски проблеми ги решаваме внатре во партијата и би сакал тоа така и да продолжи“, одговори Аврамчев.

Прикажи повеќе...

Македонија

Рот: Бугарија да го признае македонското малцинство, како што Македонија го признава бугарското

Објавено пред

Германски пратеник во Бундестагот и поранешен министер на Германија за Европа, Михаел Рот, ја поздрави денешната посета на Македонија на бугарскиот премиер Кирил Петков. Тој на Твитер напиша дека Бугарија треба да го признае македонското малцинство, исто како што тоа го прави и Северна Македонија во однос на бугарското.

„ Многу е добро што се среќаваат премиерите на Бугарија и Северна Македонија. Како што Северна Македонија го признава бугарското малцинство, така мора и Бугарија веќе еднаш да ги спроведе пресуди на Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) и да го признае македонското малцинство во Бугарија. Ниту една земја во ЕУ не смее да одлучува за јазикот и културата на друга земја“, напиша Рот на Твитер.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Бочварски – Сабев: Ги разгледуваме можностите за авиолинија Скопје – Софија и либерализација на товарниот транспорт за трети земји

Објавено пред

Воведувањето нова авиолинија од Софија до Скопје ќе придонесе во зближување на двата народа, како и развој на економските односи и туризмот. Во следниот период до одржување на заедничката седница на двете влади кон крајот на овој месец ќе се договорат деталите за воведување на авиолинијата.

Ова го договорија двајцата министери за транспорт и врски Благој Бочварски и Николај Сабев при денешната официјална посета на владината делагација од Бугарија, предводена од премиерот Кирил Петков.

На средбата министерот Бочварски го отвори прашањето за либерализација на транспортот на стока за и од трети земји. Двајцата министри договорија соработка на мешовити комисии за транспорт, кои треба да работат на условите на целосна либерализација на транспортот на стока. Исто така, министерот го потенцира и прашањето за модернизација на граничните премини, како и отворање нов граничен премин Клепало кај Берово.

Во однос на железничкиот Коридор 8, се разговараше за изградба на заедничкиот граничен тунел што ќе ги поврзе овие две земји како дел од проектот за железничко поврзување. Министерот Бочварски информира дека вкупниот проект ќе чини над 600 милиони евра, со тоа што делницата од Куманово до Крива Паланка ќе почне со изградба напролет, а делот од Крива Паланка до границата со Бугарија веќе в година.

Во делот на патната инфраструктура Република Северна Македонија инвестира над 200 милиони евра во модернизација на патната мрежа кон Република Бугарија, со тоа што веќе на средината на 2023 година со изградбата на експрениот пат Ранковце – Крива Паланка ќе имаме нова, модерна и безбедна патна делница од Скопје до граничниот премин Деве Баир.

Двајцата министри договорија интензивни средби се со цел побрзо регионалното поврзување и реализација на проектите од заеднички интерес.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 минути

Горан Милевски без одлука во ЛДП се предложил за министер

Претседателот на ЛДП, Горан Милевски, самиот, без согласност и партиска одлука, се предложил за министер во Владата, што покрена иницијатива...

Македонија11 минута

Рот: Бугарија да го признае македонското малцинство, како што Македонија го признава бугарското

Германски пратеник во Бундестагот и поранешен министер на Германија за Европа, Михаел Рот, ја поздрави денешната посета на Македонија на...

Регион2 часа

(Видео) Несреќа во Бугарија: автобус со патници од Косово излета од патот, повредени 29 луѓе, меѓу кои има и деца

Во сообраќајна несреќа во Бугарија повредени се 29 патници од Косово, од кои шест деца, кога автобусот во кој се...

Македонија3 часа

Гаврил Бубевски избран за нов претседател на скопското Јавно обвинителство

Некогашниот специјален јавен обвинител, Гаврил Бубевски, стана шеф на скопското Јавно обвинителство, а неговиот колега од СЈО, Стевчо Донев, е...

Свет4 часа

Нов скандал во Австралија: обезбедувањето на аеродромите конфискува мобилни телефони без објаснување

Нов скандал избувна во Австралија откога многу патници се пожалија дека обезбедувањето на аеродромот без објаснување им ги одзело мобилните...

Македонија4 часа

Бугарија го прифати краткото име Северна Македонија, кое претходно го оспоруваше

Бугарија прифатила да го користи краткото име Северна Македонија, кое претходно го оспоруваше. Премиерот Димитар Ковачевски вели дека ова е...

Европа5 часа

Европскиот парламент доби нов претседател

Европскиот парламент доби нов претседател. Роберта Мецола е избрана за наследник на Дејвид Сасоли за претседател на Европскиот парламент освојувајќи...

Македонија7 часа

Со сертификат за вакцинација или прележана болест Македонците ќе може да влезат во Бугарија

Од 20 јануари македонските државјани ќе може да влезат во Бугарија. По интензивната комуникација меѓу министерствата за надворешни работи на...

Свет7 часа

Тонга по ерупцијата и цунамито – поплавени острови, земјата и дрвјата покриени со пепел

Првите фотографии по ерупцијата на вулканот кај Тонга и цунамито што ги погоди островите во тој архипелаг ги прикажуваат земјата...

Македонија8 часа

(Видео) Зголемениот водостој на кејот на реката Вардар ги вознемири жителите на Аеродром

По телефонска дојава од страна на граѓани на 195, а и до директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, дека во општина...

Македонија17 часа

Второто полугодие за основното и средното образование се одлага за 1 февруари

Владата на Република Северна Македонија на денешната втора, редовна седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе одлука почетокот...

Македонија21 час

Владата на првата седница ги именува замениците на Ковачевски

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата прва конститутивна седница, со која претседаваше премиерот Димитар Ковачевски. На седницата...

Македонија24 часа

766 нови случаи на Ковид-19 и 15 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 3.748 тестови,...

Македонија1 ден

Маричиќ: Не е на Северна Македонија да кажува каде и какво малцинство има во регионот

Новиот вицепремиер за евроинтеграции, Бојан Маричиќ, изјави дека не е на Северна Македонија да кажува каде какво малцинство има во...

Македонија1 ден

Ковачевски: Задоволен сум од перформансите на министрите од ДУИ

Премиерот Димитар Ковачевски е задоволен од министрите што ДУИ ги има во Владата. Бидејќи во редовите на оваа партија немаше...

Македонија1 ден

Бугарската позиција е јасна, очекувам заедно да работиме на нов дијалог, порача Петков во честитката до Ковачевски

Бугарскиот премиер Кирил Петков му го честиташе изборот на својот македонски колега Димитар Ковачевски наведувајќи дека позицијата на Бугарија за македонската...

Економија1 ден

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 1,00 денар/литар, а малопродажните цени на „евродизелот“ (Д-Е V)...

Свет1 ден

Десетте најбогати луѓе во светот си го удвоија богатството за време на пандемијата, а 160 милиони западнаа во сиромаштија

Богатството на 10-те најбогати луѓе во светот се удвои од почетокот на пандемијата, се наведува во извештајот објавен денеска од...

Спорт1 ден

Само вакцинираните ќе може да настапат на „Ролан Гарос“

Професионалните спортисти ќе мора да бидат вакцинирани против коронавирусот доколку сакаат да учествуваат на спортските натпревари во Франција. Ова се...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев

Новоизбраниот претседател на Владата, Димитар Ковачевски, денеска ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев. Премиерот во заминување,...

Досие