Контакт

Македонија

Бајрами апелира за родова рамноправност

Објавено пред

Министерството за труд и социјлна работа се залага за родова еднаквост и апелира до сите државни институции при распределба на буџетот да се внимава особено на рамноправното вработување на жени и мажи.

Министерството за труд и социјлна работа се залага за родова еднаквост и апелира до сите државни институции при распределба на буџетот  да се внимава особено на рамноправното вработување на жени и мажи.

Ова денеска го изјави министерот за труд и социјална работа Џелал Бајрами на отворањето на Меѓународната конференција со тема „Родово сензитивно буџетирање – ефективна алатка за унапредување на родовата рамноправност“.

На Меѓународната конференција се презентираше проектот кој е спроведен од страна Министерството за труд и социјална работа, а е финансиран од Австриската развојна агенција УНИФЕМ.

На дводневната Меѓународна конференција свои искуства ќе разменат експерти од Босна и Херцеговина, Србија, Австрија, Шпанија и Албанија./крај/ин



©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Заев: Очигледно е дека Бугарија ќе стави вето, да почекаме да им поминат изборите

Објавено пред

Очигледно е дека Република Бугарија ќе ја стави блокадата и ќе имаме вето оваа година, изјави премиерот, Зоран Заев.

Тој смета дека најдобро би било да се почека да поминат изборите во Бугарија, за да се размислува трезвено и прашањето да се решава на пролет.

Заев посочи дека ќе свика лидерска средба по завршувањето на преговорите, бидејќи во моментот треба да му се даде шанса на преговарачкиот процес.

„Никаде во светот, европски земји во екот на преговорите не прават лидерска. Веднаш штом ќе заврши ова поглавје на разговори, безразлика дали успешно или неуспешно, јас ќе повикам лидерска.“, рече Заев во интервју на „Канал 77“.

Тој додаде дека секогаш ќе бидеме земја која прави пријателски чекори кои отвораат перспективи за меѓусебните односи со соседите, вклучувајќи ја и Бугарија, но никогаш за сметка на тоа нема да ги доведеме нашите идентитет и достоинство за кои никогаш нема да се преговара, а тоа е нашиот идентитет како Македонци кои говорат македонски јазик.

„Јас ги разбирам граѓаните и нивните реакции, ама лидерите се тука за да решаваат тешки прашања. Јас правам пријателски чекори кои отвораат перспективи, во нашиот случај европските перспективи и иднина“, нагласи премиерот.

Претседателот на Владата рече дека со Република Бугарија се постојано отворени каналите за комуникацијата и интензивно се разговара за прашањата што се актуелизираа и што се поставуваат како пречка за согласноста за усвојување на преговарачката рамка за почеток на преговорите за членство во ЕУ.

„Разговараме за говорот на омраза, разговараме за патоказот за имплементацијата на Договорот меѓу двете земји. Треба да постигнеме повеќе на планот на економската соработка, да поттикнеме многу повеќе од она што до сега е постигнато, а не е малку. Имаме инвестиции од наши компании во Бугарија. Од Бугарија имаме 13 инвестиции, меѓу кои и најновите кои покажаа интерес за инвестиции во енергетиката“, рече премиерот Заев.

Прикажи повеќе...

Македонија

Штип ќе добие модуларна болница и ново возило за итна помош

Објавено пред

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека до крајот на месецов ќе биде готова модуларната болница во Штип.

„Имајќи предвид дека Здравствениот дом во Штип е најголем здравствен дом и најголема единица за итна медицинска помош во регионот, притисокот и интензитетот на работа е навистина голем“, рече министерот Филипче по работниот состанок со директорките на Центарот за јавно здравје и Здравствениот дом во Штип.

Освен модуларната болница, Штип до крајот на месецов ќе добие и ново возило за итна медицинска помош.

„Приоритет освен на Штип ставивме и на Струга, Струмица и Гевгелија. И со истата динамика како што тука се работи за поставување на подлогата се работи и во другите три градови“, рече Филипче.

Тој ги повика пациентите да примаат терапија само под контрола на лекар.

„Никој не треба да посегне, да бара лекови кои што не се докажани дека помагаат во лекувањето на Ковид-19. Во светот уште има многу клинички студии кои испитуваат лекови. Сите знаеме дека специфичен лек за оваа болест нема. Има широка лепеза на симптоми со кои оваа болест може да се манифестира“, рече Филипче.

Прикажи повеќе...

Македонија

Европол предупредува на лажни вакцини: „Во најдобар случај би биле неефикасни, а во најлош – токсични“

Објавено пред

Европол ги повика земјите-членки на ЕУ и трети земји да бидат особено внимателни во врска со можните измами и криминални активности поврзани со вакцините против Ковид-19.

Европол издаде предупредување за криминални активности поврзани со вакцините, во кое се посочува дека криминални групи веќе се подготвуваат да ги искористат можностите што ги дава пандемијата на коронавирусот.

„Веднаш откако на пазарот ќе влезе вистинска вакцина, се очекува брзо да се појават и прошират нејзини фалсификувани верзии“, се вели во соопштението на службата.

Се наведува дека тие во најдобар случај можат да бидат неефикасни, а во најлош случај токсични, имајќи предвид дека ќе се произведуваат во нелегални лаборатории без придржување кон хигиенските стандарди.

Европол предупреди, исто така, и дека има информации за криминални групи кои рекламираат купување преку Интернет на таканаречената мрачна мрежа, „користејќи ги логоата на вистински фармацевтски компании кои се во завршна фаза на тестирањата на своите вакцини“.

Претходно оваа година, во април, Европол предупреди на потенцијалната опасност измамници да нудат наводни верзии на вакцини против Ковид-19, преку Интернет и во живо.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија25 минути

Заев: Очигледно е дека Бугарија ќе стави вето, да почекаме да им поминат изборите

Очигледно е дека Република Бугарија ќе ја стави блокадата и ќе имаме вето оваа година, изјави премиерот, Зоран Заев. Тој...

Македонија42 минути

Штип ќе добие модуларна болница и ново возило за итна помош

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека до крајот на месецов ќе биде готова модуларната болница во Штип. „Имајќи предвид...

Свет2 часа

Русија почна со вакцинирање на населението против коронавирус

Од утрово почна вакцинацијата против коронавирус во Москва со вакцината „Спутник 5“, со што Русија стана првата земја која го...

Македонија2 часа

ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе протестира пред Владата

Опозоциската ВМРО-ДПМНЕ за денеска најави протест пред Владата поради преговорите со Бугарија. Протестот пред владината зграда е закажан за во...

Метју Палмер Метју Палмер
Регион2 часа

Палмер: Американскиот пристап кон Западен Балкан нема да се промени

САД се посветени на партнерство со земјите од Западен Балкан и на нивната европска перспектива, а тој пристап нема да...

Македонија3 часа

Бугарски интелектуалци: Не може да се очекува една страна на да изврши политичко самоубиство

Несоодветно е да се очекува едната страна во преговорите да изврши политичко самоубиство. Неприфатливо е оспорувањето на македонската нација и...

Македонија3 часа

Бучковски: Можеме да најдеме решение за нашата иднина

Македонската влада е свесна дека треба да изготви патоказ за да покаже дека е цврсто посветена на спроведувањето на Договорот...

Македонија4 часа

Регистриран земјотрес во Скопје околу полноќ

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија...

Македонија18 часа

Во Македонија 1.100 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија 30 лица починаа од коронавирус, а потврдени се 1.100 нови случаи, соопшти Министерството за...

Македонија19 часа

Мицкоски: Од комисијата има признание дека се преговара за идентитетот, Заев лажеше

Од изјавите на историчарите од комисиите дознаваме дека бугарската страна се противи за терминот македонски, кој го означува нашиот идентитет,...

Македонија20 часа

Историската комисија заглави кај цар Самуил, спорна придавката македонски

Мешовитата македонско-бугарска историска комисија на 11. средба не постигна напредок во преговорите. Историчарите се обиделе да ги надминат разликите за...

Македонија20 часа

Вакцинирањето во земјата ќе почне до март и ќе биде бесплатно

Вакцинирањето против Ковид-19 ќе почне во првите два-три месеци в година, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Ќе се примаат...

Македонија21 час

Граѓаните над 65 години први ќе ја примат вакцината против Ковид-19

Граѓаните со хронични белодробни и кардиоваскуларни болести и граѓаните постари од 65 години ќе имаат предност за вакцината против Ковид-19,...

Македонија22 часа

Холандската амбасада демантира дека Холандија го поддржува ветото

Холандската амбасада попладнево ја демантира и ја оценува како лажна вест информацијата дека Холандија го поддржала бугарското вето за Северна...

Европа23 часа

„Астразенека“ и „Оксфорд“ презентираа различни тврдења за нивната вакцина

Компанијата „Астразенека“ и Универзитетот Оксфорд дадоа спротивставени тврдења за начинот на дозирање на нивната вакцина против коронавирус, што е редок...

Македонија24 часа

Нефи Усеини не е повеќе советник во Општина Охрид

Дванаесет советници на Општина Охрид гласаа „за“ прифаќање на оставката поднесена од охридскиот светник Нефи Усеини. На наредната седница Советот...

Македонија1 ден

Пензионерите бараат приоритет за вакцинирање против Ковид-19

Сојузот на здруженија на пензионери апелира приоритет при вакцинирањето против Ковид-19 да имаат пензионерите. „Во име на над 300.000 возрасни...

Топ1 ден

Разбиена криминална група која шверцувала дрога во македонски затвори

Криминалистичката полиција во соработка со СВР Скопје, поднесе кривична пријава против 27-годишниот А.М. од Дебар, поради сомнение за сторено продолжено...

Регион1 ден

(Видео) Силна експлозија во центарот на Белград, еден загинат и двајца повредени

Утрово, нешто пред 10 часот, се случи силна експлозија пред зградата на српската државна телевизија РТС во Белград. Едно лице...

Топ1 ден

Кавадарчанец со секира се обидел да ја убие сопругата, па загинал фрлајќи се во река

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци заедно со увидна екипа од МВР изврши увид во куќа во селото Шивец...

Досие