Контакт

Македонија

ДКСК:Владата не одговорила кој ги гради спомениците на плоштадот

Објавено пред

Во врска со спомениците што треба да се постават на градскиот плоштад и околу него, имаме упатено писмо до Владата уште пред да се промовира проектот „Скопје 2014“, но се уште немаме добиено одговор.

Во врска со спомениците што треба да се постават на градскиот плоштад и околу него, имаме упатено писмо до Владата уште пред да се промовира проектот „Скопје 2014“, но се уште немаме добиено одговор. Ова, во интервјуто за Радио Слободна Европа, го изјави претседателот на Државната комисија за спречување на корупцијата(ДКСК) Илми Селами. „Ќе ургираме да добиеме одговор за тоа во која форма и во каква постапка се избрани луѓето што ќе ги изработуваат спомениците, бидејќи имаме некои наводи дека тие што учествуваат во градењето, леењето итн., работат со непомината тендерска постапка. Ние сето тоа ќе го провериме и се надевам дека ќе добиеме многу брз одговор и ќе се произнесеме. Доколку не добиеме брз одговор, јавноста ќе знае дека Владата не нè известила за одреден предмет. Но претпоставувам дека до тоа нема да дојде“, вели Селами. /крај/рсе/ст©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Забраната за движење ја прекршиле 97 лица, скопјанец агресивно се однесувал кон полицијата

Објавено пред

Во текот на изминатото деноноќие во кое на сила стапи построг полициски час, односно забрана за движење од 16 до 5 часот наутро, на територијата на целата држава истата ја прекршиле 97 лица, при што приведени се 62, а за останатите се земени податоци и ќе следуваат соодветни мерки.

МВР информира дека синоќа во 18:40 часот во скопско Ново Село, уапсен бил 48-годишник од Волково поради тоа што со себе немал документ за идентификација, ни дозвола за движење, а исто така, се однесувал агресивно кон полициските службеници кои застанале да го легитимираат.

Според статистичките податоци, изминатото деноноќие на 65 лица им се издадени решенија за изолација, а 82 лица потпишале изјави за самоизолација.

Од страна на полицијата биле извршени контроли кај лица во изолација и самоизолација, при што евидентирани биле двајца кои не ги почитувале мерките.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

Донирани околу еден милион евра на сметката на Министерството за здравство

Објавено пред

На наменската сметка на Министерството за здравство за донации за борбата со коронавирусот до сега се пристигнати  средства во висина од речиси еден милион евра, поточно 59.300.000 денари.

Министерството за здравство изразува голема благодарност до сите компании, поединци, организации, институции, амбасади кои со донации во опрема, добра и парични средства даваат поддршка во напорите на здравствените институции за справување со состојбата со Ковид-19 во земјата. Особена благодарност МЗ упатува за потврдените донации од Европска Унија во вредност од 4 милиони евра и на САД, кои преку УСАИД донираат 1,1 милиони американски долари за справување со коронавирусот.

Донациите во опрема и добра за Министерството за здравство вклучуваат медицинска опрема за потребите на Инфективната клиника, Клиниката за детски болести, Клиника за неврохирургија, КАРИЛ, како и за други здравствени институции, и тоа: апарати за механичка вентилација, рендген-апарати, бронхоскоп, респиратори, инфузиомати, ЕКГ-апарати, дефибрилатори, аспиратори за сукција, пациент-монитори за инванзивно мерење притисок, батерии за рендген-апарати, апарати за лабораторија, кислородни маски, пулсоксиметри, китови за тест корона, апарати за прочистување воздух, значителна количина заштитни очила, визири, скафандери, маски, потребни лекови и медикаменти, потрошен материјал, како и немедицинска опрема и други потреби пред сè на Инфективната клиника – возила, машини за перење, сушење, бојлери за топла вода, кревети, фолија за маневарска болница, пешкири, постелнини, козметички производи, вода, софтверска апликација.

Дел од материјалите и апаратите се веќе пристигнати, а дел се нарачани од донаторите и во текот на наредната недела се очекува пристигнат во Инфективната клиника и на другите локации според потребата.

За сите поединци или компании кои се заинтересирани да донираат заштитна опрема, медицинска опрема или медицински помагала или материјали, како и какви било други средства, добра и услуги кои се потребни за справување со коронавирусот, тоа може да го направат во директна соработка со одговорните од Министерството за здравство. Конкретни инструкции за постапката за донација може да се добијат со контактирање на одговорното лице на  адресата на е-пошта: [email protected]

Наменските сметки за донација на Министерството за здравство може да се најдат на http://zdravstvo.gov.mk/ministerstvoto-za-zdravstvo-otvori-posebni-smetki-za-donacii-mozhe-da-se-doniraat-parichni-sredstva-no-i-oprema-soglasno-listata-na-prioriteti-na-ministerstvoto/

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Листа на институции и упатство како да побарате дозволи за движење

Објавено пред

Владата информира кои институции даваат дозволи во услови на ограничено движење на граѓаните на целата територија на државата и за кои категории граѓани.

Во категорија на дозволи кои ги издава МИОА се опфатени:

• Претставници на институции за кои со одлука на Кризниот штаб на Владата е утврдено дека имаат потреба да се движат во време на забраната за движење

• Дежурни медиумски работници кои имаат потреба од работа на терен

• Вработени во мали пекарници/бурекчилници (најмногу до 5 вработени) со документ како доказ дека станува збор за микро претпријатие

• Дежурни вработени во погребални претпријатија

• Лица кои се грижат за лица кои имаат потреба од нега од друго лице-трето лице (со соодветна медицинска документација)

• Одредени категории на земјоделци, по одлука на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. Подрачните единици на МЗШВ се одговорни за подготовка на список на земјоделци

Сите дозволи што ги обезбедува МИОА, се достапни преку порталот за uslugi.gov.mk.

Барањето за дозвола за движење на вработените во институции, медиуми, пекарноии/бурекчилници, погребални претпријатија, на порталот uslugi.gov.mk го поднесува раководителот на институцијата/директорот/овластеното лице во Централен регистар за своите вработени.

Барањето за дозвола за движење за лицата кои се грижат за трето лице го поднесува лицето кое ја врши негата.

Во категоријата дозволи за движење со јавување во МВР на 192 влегуваат:

• Вработени во агенции за обезбедување и чуварски служби

• Вработени во сервисни компании (ЕВН, телекомуникациски и кабелски оператори, јавни и комунални претпријатија)

Општинските кризни штабови даваат услуги за:

• Достава на храна и основни продукти (ресторани и маркети)

Во отстапките за ограничено движење влегуваат вработените во компаниите за кои дозволи за движење ги издава работодавачот, и тоа:

• Компании кои имаат регистрирано работа во трета и/или четврта смена во Државен инспекторат за труд

• Медиуми кои имаат дежурни вработени за кои не е потребна работа на терен (движење од домот до работното место и назад)

• Градежни компании за вработени кои се ангажирани за работа на објекти

• Компании кои работат за време на викенд

Со оваа мерка се опфатени и категории граѓани за кои не е потребна дозвола за движење, и тие се однесуваат на:

• Превозници со товарни возила

• За потреба на достава на стока (со соодветна документација)

• Прошетка на домашни миленичиња (во дозволените периоди и во непосредна близина на домот)

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија24 минути

Донирани околу еден милион евра на сметката на Министерството за здравство

На наменската сметка на Министерството за здравство за донации за борбата со коронавирусот до сега се пристигнати  средства во висина...

Економија1 час

Русија подготвена да го намали производството на нафта за 1,6 милиони барели дневно

Според договорот што го постигна со земјите на ОПЕК, Русија соопшти дека е подготвена да го намали производството на нафта...

Свет2 часа

САД пред Шпанија по бројот на починати од коронавирус – втор ден по ред има повеќе од 2.000 жртви

Соединетите Американски Држави регистрираа речиси 2.000 смртни случаи на коронавирус втор ден по ред. Според податоците на Универзитетот „Џон Хопкинс“,...

Регион2 часа

Брнабиќ потврди: Србија 60 часа во карантин за викендов

Српските граѓани ќе поминат 60 часа во карантин овој викенд, потврди премиерката Ана Брнабиќ, објаснувајќи ги новите рестриктивни мерки за...

Свет2 часа

Рекорден број на заразени со коронавирус во Јапонија

Во Јапонија за прв пат денеска се регистрирани повеќе од 500 нови случаи на коронавирус во еден ден.Министерството за здравство...

Европа5 часа

Андреа Бочели ќе пее во празна катедрала на Велигден

Еден од најпознатите светски тенори, италијанскиот оперски пејач Андреа Бочели, ќе пее на Велигден во празната катедрала „Дуомо“ во Милано,...

Македонија14 часа

(Видео) Граѓаните што имаат потреба од лекар за време на полицискиот час не мора да се јават на 192

Владата денеска ја почна серијата информативни видеосесии со наслов „Ковид-19, прашања и одговори“, во чии рамки се одговараат актуелните прашања...

Европа16 часа

Рекорден број починати за еден ден во Велика Британија

Во Велика Британија во последните 24 часа од коронавирус починаа 938 луѓе, што е рекорден број на смртни случаи во...

Европа16 часа

Вo последните 24 часа во Италија починале 542 лица

Во последните 24 часа во Италија од коронавирус починале 542 лица, со што бројот на смртни случаи се искачи над...

Македонија16 часа

Излекувани уште двајца пациенти од Штип

По информациите добиени од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека денеска попладнево се регистрирани уште две лица...

Македонија17 часа

Медицинска помош од Турција пристигна во земјата

На Меѓународниот аеродром „Скопје“ пристигна помошта од Турција, која се состои од 50.000 заштитни медицински маски, 1.000 заштитни скафандери и...

Македонија19 часа

Почина родилката од Куманово заразена со коронавирус

Министерството за здравство ја информира јавноста дека денеска починала 27-годишната родилка од Куманово позитивна на Ковид-19. Таа на 30 март...

Свет19 часа

Животот на Асанж во сериозна опасност, во „Белмарш“ е потврден првиот случај со Ковид-19

Условите во затворот во Белмарш, во кој е сместен Џулијан Асанж, може да се полоши отколку што Лондон е подготвен...

Македонија20 часа

Странски државјанин кој починал во стан во Кавадарци посмртно позитивен на вирусот

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести во Скопје во изминативе 24-часа починалo едно лице од Куманово...

Свет20 часа

Стапката на смртност од коронавирус е шест пати помала во земјите коишто ја користат БСЖ-вакцината

Земјите кои имаат широко распространета програма за вакцинирање со БСЖ имаат стапка на смртност од коронавирус речиси шест пати пониска...

Економија20 часа

Од 10 до 12 часот приоритет во банките ќе имаат лицата над 67 години

Народна банка заради заштита на јавното здравје апелира филијалите и експозитурите на банките да се посетуваат само кога тоа е...

Свет24 часа

Сопственикот на „Твитер“ издвои една милијарда долари за борба против коронавирусот

Основачот и сопственик на „Твитер“, Џек Дорси, ќе даде 1 милијарда американски долари за борба против пандемијата на коронавирус. Во...

Свет24 часа

ЕУ: Лажните вести за коронавирусот доаѓаат од Русија

Потпретседателката на Европската комисија, Вера Јурова, вели дека Европската Унија идентификувала лажни информации за пандемија на коронавирус коишто доаѓаат од...

Македонија1 ден

Скопјанец потпишал изјава за изолација, па отишол да пазари во маркет

Скопското основнo јавно обвинителство предлага казна за човек кој ја прекршил мерката за самоизолација, откако од Словенија се вратил во...

Свет1 ден

Главниот научник во ЕУ поднесе оставка

Главниот научник во Европската Унија поднесе оставка, обвинувајќи го Брисел поради одговорот на кризата со коронавирусот, нарекувајќи го „разочарувачки“, објави...

Досие