Контакт

Македонија

13 починати од Ковид-19 и 495 новозаразени во последните 24 часа

Објавено пред

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 4.145 тестирања, а регистрирани се 495 нови случаи на Ковид-19 од кои во Скопје – 228, Кавадарци – 30, Велес – 27, Битола – 24, Штип – 21, Прилеп – 20, Куманово – 17, Крива Паланка – 13, Кочани – 12, Тетово – 11, Кичево, Гевгелија и Берово по 10, Неготино – 7, Охрид и Валандово по 6, Пробиштип – 5, Гостивар, Свети Николе, Радовиш и Ресен по 4, Струга, Делчево и Демир Хисар по 3, Струмица, Виница, Кратово, Богданци и Дојран по 2 и по еден заразен во Крушево, Македонска Каменица и Пехчево.

dobivaj vesti na viber

Во текот на изминатото денониќие пријавени се 13 починати лица, односно тројца починати од Скопје (63, 81 и 86 години), двајца починати од Куманово (63 и 74 години) и по едно починато лице од Прилеп (98), Битола (61), Велес (36), Кавадарци (73), Охрид (69), Кочани (69), Пробиштип (63) и Крива Паланка (73). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Регистрирани сe и 308 оздравени пациенти од Скопје – 143, Куманово – 28, Велес – 21, Прилеп – 17, Штип – 15, Битола – 14, Крива Паланка – 12, Кавадарци – 11, Струмица – 10, Кочани – 7, Кичево – 5, Радовиш, Делчево, Виница и Кратово по 3, Неготино, Пробиштип и Ресен по 2 и по еден во Тетово, Гевгелија, Валандово, Свети Николе, Струга, Демир Хисар и Богданци.

Направените 4.145 тестови се преку: ИЈЗ-301, ЦЈЗ Скопје-71, ЦЈЗ Битола-63, ЦЈЗ Прилеп-55, ЦЈЗ Тетово–66, ЦЈЗ Куманово-56, УК Пулмологија со алергологија –2, Институт за микробиологија–229, Жан Митрев (Филип Втори)-53, Авицена-201, Биотек-224, Систина-59, лабораторија Лаор-161, Синлаб-24, Ремедика-15, Плодност–43, Генеа-11, Никоб лаб-639, ВФВ Медикал-84, Ели Медика-54, Ројал Медика –30, Спектра-ММ-9, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.695.

Досега во земјата се направени вкупно 1.382.675 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 202.203, бројот на оздравени пациенти е 188.332, на починати е 7.121, а бројот на активни случаи изнесува 6.750.

Според епидемиолошките анализи во моментот, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 88493, Активни 3340
Куманово 12260, Активни 422
Тетово 11014, Активни 142
Прилеп 9478, Активни 279
Гостивар 8004, Активни 26
Битола 7443, Активни 245
Велес 6813, Активни 348
Кавадарци 6303, Активни 248
Охрид 6166, Активни 214
Штип 6160, Активни 214
Струмица 5910, Активни 120
Кичево 4102, Активни 73
Струга 3842, Активни 45
Кочани 3571, Активни 180
Гевгелија 2561, Активни 88
Неготино 2387, Активни 48
Свети Николе 2013, Активни 84
Крива Паланка 1648, Активни 146
Радовиш 1601, Активни 53
Ресен 1594, Активни 50
Дебар 1453, Активни 3
Берово 1252, Активни 35
Делчево 1167, Активни 44
Виница 1091, Активни 37
Пробиштип 1022, Активни 67
Валандово 858, Активни 27
Кратово 650, Активни 33
Богданци 586, Активни 24
Крушево 549, Активни 14
Демир Хисар 491, Активни 40
Македонски Брод 477, Активни 2
Демир Капија 410, Активни 1
Македонска Каменица 361, Активни 45
Пехчево 323, Активни 5
Дојран 150, Активни 8

 

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Османи ги запозна невладините организации со Стратешкиот дијалог меѓу Македонија и САД

Објавено пред

Во рамки на серијата средби на министерот за надворешни работи, Бујар Османи со претставници од граѓанскиот сектор, на денешниот брифинг ги запозна невладините организации со значењето и придобивките од Стратешкиот дијалог меѓу Северна Македонија и САД, лансиран во јуни минатата година, во Вашингтон.

dobivaj vesti na viber

Во фокус на разговорите беа можностите за соработка со невладиниот сектор во делот на имплементацијата на Планот за активности во рамки на Стратешкиот дијалог, кој покрива бројни области за соработка како што се: борбата против корупцијата и владеењето на правото, одбрана и безбедност, трговија и инвестиции, енергетика и животна средина, но и други значајни прашања од регионален и глобален интерес.

Воедно, Османи истакна дека е предвидено споменатиот план да се имплементира од страна на различни институции во земјава, во периодот од 2023 до 2033 година, при што Министерството за надворешни работи е координатор на целокупниот процес.

“Планот за активности во рамки на Стратешкиот дијалог со САД содржи бројни проекти и активности чија реализација ќе придонесе за понатамошно поттикнување на демократските и реформските процеси, како и зајакнување на институциите, а со тоа гарантирање на целокупниот напредок на државата. Отворени сме за соработка со граѓанскиот сектор и на ова поле, што е на линија на нашата досегашна транспарентност и заложби за зајакнување на улогата на невладините организации во креирањето на надворешната политика”, заклучи Османи.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Бизнисмен призна вина во „Империја“, Панделевски не го разбира ниту обвинението, брокерот ќе размислува

Објавено пред

Еден бизнисмен призна вина на провото рочиште за „Империја“, друг ќе докажува дека е невин, додека третиот бараше и доби одложување на судењето за да разлисли дали е виновен. Сопственикот на компанијата „Езимит“, Зоранчо Митревски посочи дека чувствува вина за делата кои му се ставаат на товар. Сопственикот на „Пелистерка“, Цветан Панделески и пред судот кажа дека не е виновен. Берзанскиот брокер Јованче Тасковски на следното рочиште ќе се произнесе за вина.

dobivaj vesti na viber

„Злоупотреба на службена положба и овластување се чувствувам виновен. За перење пари и други приноси се чувствувам виновен. Признанието го давам доброволно, не сум приселен, здравствената состојба ми е одлична“, кажа бизнисменот Зоранчо Митревски, сопственик на „Езимит“.

Панделески, не призна вина, а ниту го разбрал обвинението.

„Обвинението не можам да го разберам, не се чувствувам виновен. Со оглед дека многу адвокати и правници не можат да го разберат, не барајте од мене, економист да го разберам. Таму пишува по претходни договори, за кои не е наведен настан, време, место“, кажа Панделевски.

Беше побарана пауза, по која, се бараше одложување на рочиштето.

„Се консултирав со клиентот. Условно кажано тој се двоуми да признае вина, но и да не признае вина. Поради тоа што се работи за специфичен кривично правен настан. На клиентот му кажав дека има трошоци на постапка, а тој не може да ги покрие. На Тасковски му треба временски период, за тоа да се консултира со своите членови на семејството“, кажа Мерџан Даути, адвокат на Тасковски.

Судијката Васка Николовска-Масевска дозволи одлагање на рочиштето.

„Се дозовлува одлагање“, кажа судијката.

Од 19 лица, кои беа опфатени во предистражната постапка, само овие тројца осомничени ќе ја докажуваат невиноста пред суд. Панделески се гони за злоупотреба на службената положба, перење пари и измама. Митревски се гони за злоупотреба на службената положба и овластувањето и за перење пари. Брокерот Тасковски се гони за овие две дела, како и за измама.

Претходно, обвинителката Лиле Стефанова пред судот кажа дека има докази со кои ќе докаже вина кај сите обвинети.

Прикажи повеќе...

Македонија

Стефанова очекува тројцата бизнисмени од „Империја“ да бидат осудени: Да им се одзеде имотната корист

Објавено пред

Обвинителката Лиле Стефанова е децидна дека ќе докаже оти тројцата бизнисмени кои не се спогодија за „Империја“, се виновни за делата кои ги сториле. Таа пред судот посочи дека за предметот имало обемна истрага во која се собрани голем број докази. Стефанова му посочи на судот дека очекува осудителна пресуда. Таа побара судот да им ја одзеде и имотната корист.

dobivaj vesti na viber

„Обвинителниот акт против обвинетите Цветан Панделески, Зоранчо Митревски и Јованче Тасковски, за кривичните дела кои се наведени е резултат на една обемна и долготрајна истрага. Во оваа постапка, предмет на истражување беа повеќе осомничени лица, повеќе кривични дела сторени во подолг временски период, а дел од обвинетите кои беа предметот во таа истрага го завршија предметот со внесување на пресуди врз основа на спогодби. За обвинетите кои се предмет на ова обвинение, по завршување на истрагата, иако дел беа под истрага и за други кривични дела, Јавното обвинителство собра доволно докази за да очекува осудителна пресуда за дејствијата кои се опишани во диспозитивот на обвинението“, кажа обвинителката Стефанова.

Таа во детали раскажуваше кои од фирмите на обвинетите, колку приход добиле, со како што рече, сторувањето на кривичните дела.

„Пред судот ќе изведам повеќе материјални и вербални докази од кои судот со сигурност ќе ја утврди фактичката состојба од обвинителниот акт. Преку материјалните докази и исказите на сведоците, ќе се утврди дека, обвинетите Цветан Панделески и Зоранчо Митревски заедно со осудениот Ванче Мијалчев, ги искористиле своите ингеренции во АД Бетон Штип, па прибавиле значителна имотна корист за правни лица на кои тие биле сопственици“, додаде Стефанова.

Обвинителката тврди дека ќе докаже и како Панделески и Митровски, ги префрлале парите за кои знаеле дека се од сторени кривични дела.

„Обвинетите постапувале по веќе создаден план за стекнување на противправен имот. Иако знаеле дека градежно земјиште е лоцирано во Центар, кое било во сопственост на правно лице, немало одобрение за градба, нема проценка на уделот, земјиштето веќе било дадено под хипотека за кредит од Стопанска банка АД Битола, ги искористиле своите овластувања и на седница на одборот на директори, потпишале записник со предлог одлука за добивање на зделка со заинтересирана страна, да се откупат уделите на правното лице Омега Билдинг, кое како единствен имот го имал ова земјиште“, посочи Стефанова.

Во вториот дел на обвинителниот акт се опфатени берзанскиот брокер Јованче Тасковски, заедно со Цветан Панделевски.

„Наликува на сложена измама од највоск вид за која судот сигурно ќе го убедиме, при што успеале да измамат долгогодишен стопанственик и да заработат милионски суми. Ќе докажеме дека Ненад Јосифовиќ, Јордан Камчев и обвинетите Јованче Тасковски, заедно со Цветан Панделевски со намера да прибават противпривна имотна корист, со лажно прикажување на факти, како соизвршители, ја довеле во заблуда оштетената Кираца Трајковска, да презема дејствија со кои си нанела значителна имотна штета на себе и правното лице, а притоа, биле искористени и поголем број акционери на правното лице ‘Ферпшед’. Од доказите кои ќе ги изведеме, судот ќе се увери дека обвинетите знаејќи дека акциите од‘Ферпшед’ кои ги поседувала Трајковска и правното лице, се заложени да се земе кредит од Комерцијална банка и Еуростандард банка, истите не се во можност да ги сервисираат своите обврски. Јордан Камчев со претходен договор со Цветан Панделевски, имале цел акциите на Кираца и правното лице, да бидат продадени Штеријо Наков. Знаејќи дека Кирацата Трајковска нема да се согласи со таквата продажба, ја довеле во заблуда дека ќе и помогнат за исплата на кредитот, а таа да помогне на правно лице од странство“, кажа Стефанова.

Објаснуваше и што направил обвинетиот брокер Тасковски.

„Обвинетиот Јованче Тасковски ги оневозможил акционерите слободно да тргуваат со акциите. И затоа нагло пораснала цената на слободните акции на Фершпед. За да ги земат акциите по помала цена од таа на берзата, создале план, по кој постапиле и акциите кои ги имала Кираца Трајковска и правното лице, ги запишале како основачки влог на ново правно лице, а притоа, Панделевски продолжил да купува акции од Фершпед. Па во неработен ден, во просториите на брокерската куќа во присуство на Тасковски, Јосифовиќ и нотарот Сашо Писаровски, Кираца Трајковска добила документација за потпишување, со која се основа ново правно лице. За управител го поставиле Ненад Јосифовиќ, а со документацијата дале да потпише и документација за отуѓување на правното лице. Следниот ден, правното лице бил пренесен на правното лице ‘Син фајненс ДООЕЛ’, правен следбеник на друга фирма. Правното лице било користено на неговата сметка да биде пренесена имотната корист“, додаде таа.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 минути

(Видео) Бизнисмен призна вина во „Империја“, Панделевски не го разбира ниту обвинението, брокерот ќе размислува

Еден бизнисмен призна вина на провото рочиште за „Империја“, друг ќе докажува дека е невин, додека третиот бараше и доби...

Свет25 минути

(Видео) Моќна порака на кинескиот претседател во Москва: Кина е подготвена да застане зад Русија

Кинескиот претседател Шји Џинпинг изјави денеска во Москва дека Кина е одлучно подготвена, заедно со Русија, да го поддржи меѓународниот...

Македонија32 минути

За извозот да не ги поскапи јајцата, Бектеши ќе обврзе првин да се обезбедат за дома

Забраната на извозот на јајца ќе донесе санкции за државата, па затоа не се разгледува како опција, но за да...

Македонија2 часа

Костовски: Грешка беше што ја поддржав Арсовска, сега лично се пресметува со мене

Градоначалникот на Бутел, Дарко Костовски, по една и пол година признава дека направил грешка што ја поддржал градоначалничката на Скопје,...

Македонија3 часа

Со 4.500 амандмани опозицијата гo блокира зголемувањето на платите на судиите и обвинителите

Опозициските партии ВМРО ДПМНЕ и Левица денес поднесоа 4.500 амандмани со цел стопирање на 4-те закони со кои се предвидува...

Топ4 часа

Македонецот што загина во сообраќајната несреќа кај Врање имал 25 години, се враќале кон кафеаната поради заборавен телефон

Тешка сообраќајна несреќа се случи вчера на улицата Партизански пат во Врање. Како што пишуваат српските медиуми, во несреќата животот...

Македонија5 часа

(Видео) Судир меѓу четири возила на „Партизанска“, вклучени заштитните перничиња: одекна силен удар

Верижен судир се случи на булеварот Партизански одреди во Карпош 4, спроти трговскиот центар „Антико“. Во несреќата учествуваа четири возила,...

Македонија5 часа

Ова е список на најсреќните нации во светот: Македонија најнесреќна во регионот

Финска е прогласена за земја со најсреќна популација шеста година по ред, според Светскиот извештај за среќа објавен денеска. Македонија...

Свет6 часа

Институтот за војна: Руското темпо се намалува, Путин се плаши

Во неделниот извештај, Институтот за проучување на војната вели дека можната украинска контраофанзива во близина на Бахмут предизвикува зголемена загриженост...

Свет6 часа

Северна Кореја изведе нуклеарни вежби: Ова е предупредување до непријателот

Војската на Северна Кореја изведе нуклеарни воени вежби симулирајќи нуклеарен контранапад на САД и Јужна Кореја. Вежбите ги надгледуваше севернокорејскиот...

Европа21 час

Украина за доаѓањето на Путин во Мариупол: Криминалецот секогаш се враќа на местото на злосторството

Рускиот претседател Владимир Путин го посети Мариупол, град кој падна во рацете на Русија минатата година по страшното уништување, прикраднувајќи...

Вести1 ден

(Видео) Вучиќ тврди дека немаат обврски кон Приштина: Се надевам ќе има заедница на српски општини, се плашам дека ќе биде потешко од што мислам

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, пред јавноста објаснуваше зошто ништо не е потпишано со косовската страна. И покрај ова, тој...

Свет1 ден

Германски министер се закани: Ќе го уапсиме Путин ако стапне во Германија

Ќе го уапсиме претседателот на Русија, Владимир Путин, доколку дојде во Германија, изјави германскиот министер за правда Марко Бушман за...

Свет1 ден

(Видео) Путин изведе шоу во Мариупол: Среде ноќ им влезе дома на луѓето, а тие го пречекаа со храна на масата

Рускиот претседател Владимир Путин во текот на ноќта го посети окупираниот украински град Мариупол, кој руската армија прво го уништи,...

Регион1 ден

Петте клучни точки од вчерашните маратонски преговори меѓу Вучиќ и Курти во Охрид

Последната рунда од дијалогот меѓу Белград и Приштина, чиј фокус беше договорот за имплементација на европскиот предлог за Косово, се...

Македонија1 ден

Грчкиот суд ја отфрли тужбата против Центарот за македонски јазик: „Во иднина да се отворат приватни македонски училишта“

Локалниот грчки суд во Леринско ја отфрлил тужбата против Центарот за македонски јазик. Веста ја потврдија од Обединетата македонска дијаспора...

Свет1 ден

(Видео) Расте бројот на загинати во Еквадор: многу луѓе се затрупани, се трага по преживеани

Најмалку 15 загинати и 126 повредени по силниот земјотрес што вчера го погоди Еквадор, соопшти Националната служба за управување со...

Свет1 ден

(Видео) Путин во Мариупол: посети неколку места и разговараше со жителите

Руската новинска агенција РИА Новости објави видео за кое тврди дека го прикажува рускиот претседател Владимир Путин како вози автомобил...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски: Им честитам на претседателот Вучиќ и премиерот Курти за храброста и визионерството

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски им честиташе на српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти за храброста и...

Регион2 дена

„Бега од потпишување“, посочи Курти за Вучиќ по средбата, па остави ЕУ да најде начин за обврските да бидат обврзувачки

Косовскиот премиер, Албин Курти го обвини претседателот на Србија, Александар Вучиќ дека бега од потпишување на договор, а со цел...