Контакт

Македонија

18 починати лица, регистрирани се 344 нови случаи на Ковид-19

Објавено пред

Во последните 24 часа направени се 4.926 тестирања, а регистрирани се 344 нови случаи на Ковид-19:
• Скопје – 143
• Велес – 33
• Куманово – 27
• Штип – 19
• Струмица – 15
• Битола – 13
• Прилеп и Кочани – по 12
• Охрид – 9
• Кавадарци – 7
• Тетово, Крива Паланка и Кратово – по 6
• Македонска Каменица – 5
• Радовиш, Виница и Крушево – по 4
• Гостивар, Струга и Гевгелија – по 3
• Кичево, Пробиштип и Богданци – по 2
• Неготино, Свети Николе, Берово и Демир Хисар – по 1 лице.

dobivaj vesti na viber

Во текот на изминатите 24 часа починале 9 лица: 6 починати лица од Скопје (41г, 57г, 68г, 79г, 80г и 85г), по едно починато лице од Кавадарци(87г), Охрид (80г) и Прилеп (86г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од Мој Термин, пријавени се уште 9 починати лица, со датум на смрт од 07.09.2021 до 04.10.2021 година.

Регистрирани се 5 лица од Скопје и по едно лице од Куманово, Тетово, Охрид и Штип на возраст од 40 до 94 години. Од пријавените лица, 6 се починати во болнички услови и 3 лица се починати во домашни услови.

Дополнително, при проверка во системот се пронајдени оздравени 3.645 постари случаи кои се прикажани со денешните резултати (од месец август, случаи кои биле хоспитализирани и испишани без да не информираат болниците, странци и лица без матични лекари). Скопје – 1.583, Тетово – 652, Гостивар – 348, Куманово – 304, Кичево – 214, Прилеп – 84, Охрид – 76, Велес – 61, Битола – 48, Струга – 41, Дебар – 39, Струмица – 31, Ресен – 20, Македонски Брод, Делчево и Гевгелија – по 16, Штип – 13, Крушево и Радовиш – по 12, Кочани – 11, Кавадарци – 10, Неготино – 7, Македонска Каменица и Богданци – по 6, Свети Николе – 5, Демир Хисар и Виница – по 4, Пробиштип – 3, Берово – 2, Крива Паланка – 1 лице.
Регистрирани сe 339 оздравени пациенти од:
• Скопје – 168
• Куманово – 28
• Велес – 19
• Кавадарци – 18
• Кочани – 15
• Кичево – 14
• Штип и Прилеп – по 13
• Струмица – 11
• Битола – 6
• Охрид и Гевгелија – по 5
• Берово и Неготино – по 3
• Пехчево, Делчево, Гостивар и Струга – по 2
• Радовиш, Виница, Ресен, Кратово, Свети Николе, Македонска Каменица, Богданци, Македонски Брод, Демир Хисар и Тетово – по 1 лице.

Досега во земјата се направени вкупно 1.319.879 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 194.575 бројката на оздравени пациенти е 180.791, на починати е 6.817, а бројот на активни случаи изнесува 6.967 лица.

Македонија

„Нашите мисли и молитви се со семејствата на загинатите и повредените“, порака на Арсовска

Објавено пред

Градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска по катастрофалниот земјотрес во Турција со порака„ Нашите мисли и молитви се со семејствата на загинатите и повредените во катастрофалниот земјотрес во Газиантеп, Р.Турција“.

dobivaj vesti na viber

До градоначалникот на Газиантеп, додава таа, испративме и писмо со сочувство и ја понудивме нашата помош доколку тоа е потребно.

„Градот Скопје е град на солидарност кој никогаш нема да ја заборави помошта, поддршката и солидарноста на братскиот турски народ.
До Советот на Град Скопје испративме барање на следната седница советниците да одлучуваат за хуманитарна помош за настраданите во катастрофалниот земјотрес“, напиша Арсовска на социјалните мрежи.

Прикажи повеќе...

Македонија

Барање за итна седница на Советот на Град Скопје за помош на настраданите во земјотресите во Турција

Објавено пред

Советничката група на СДСМ и коалицијата, како и советниците од политичката партија ДУИ и советници од ДОМ и ЛДП, денеска поднесоа барање за свикување итна седница на Советот на Град Скопје.

dobivaj vesti na viber

На вонредната седница предвидена е една точка на дневен ред, односно одлука за давање помош на настраданите граѓани во катастрофалниот земјотрес во Република Турција за што е подготвена и доставена соодветна предлог-одлука.

Според предлог-одлуката, се предвидува, како израз на солидарност кон граѓаните на Република Турција од подрачјата зафатени со катастрофалниот земјотрес, да се додели парична помош во износ од шест милиони денари, односно речиси 100.000 евра.

Овие средства може да се обезбедат од буџетот на Град Скопје за 2023 година, односно потпрограма А0, ставка 412, односно постојана резерва (непредвидливи расходи).

Се очекува претседателот на Советот веднаш да свика вонредна седница, а од мнозинството советници одлуката да биде изгласана.

Град Скопје како град на солидарноста и пред своите граѓани и пред светот има одговорност во согласност со своите можности да му помага на секој град што се соочува со несреќи и природни катастрофи, каков што е стравотниот земјотрес во Турција.

Прикажи повеќе...

Македонија

Преговорите со ЕУ ќе ги отстранат сите пречки во трговијата, почна билатералниот состанок за Поглавјето 1

Објавено пред

Денеска, во Брисел почна билатералниот скрининг-состанок за Поглавјето 1, „Слободно движење на стоките“, кое е дел од вториот кластер „Внатрешен пазар“.

dobivaj vesti na viber

Македонската делегација ја предводи заменичката на главниот преговарач на Република Северна Македонија со ЕУ, Дрита Абдиу-Халили, која ги посочи напредокот и спроведените реформи во ова поглавје со конкретни активности.

„Со почитување на обврските од Спогодбата за стабилизација и асоцијација (ССА) од 2009 година донесовме сеопфатна хоризонтална стратегија за слободно движење стоки и целосно имплементиравме акциски план за усогласување со членовите 34-36 од ТФБЕ, кои резултираа со вкупно 42 правни акти, кои беа идентификувани како мерки со еквивалентно дејство на квантитативни ограничувања, кои беа укинати или изменети до 2016 година. Во моментот, со поддршка на техничката помош на ЕУ, во рамките на ИПА-проектот ‘Зајакнување на внатрешниот пазар’, почнавме со подготовка на нова стратегија, ажурирана со најновото европско законодавство и продолживме со сеопфатен преглед на законодавството релевантно од гледна точка на предизвикување нецарински пречки во трговијата со цел да се подготви нов акциски план со рокови за отстранување на овие пречки“, истакна, меѓу другото, во својот говор заменичката на главниот преговарач, Дрита Абдиу-Халили.

Таа исто така укажа дека имаме уште за работа во областа на ова поглавје и дека се потребни посуштински реформи потенцирајќи дека несомнено отворањето на поглавјата за време на преговорите за полноправно членство во ЕУ, како и континуираната поддршка од Европската комисија, ќе го дадат потребниот поттик за подлабоко и повеќе ефикасно спроведување на реформите во однос на слободното движење на стоките.

Слободното движење на стоките е една од четирите основни слободи на ЕУ. Принципот на слободното движење на стоките значи дека производите произведени во земја членка на Европската Унија може слободно да циркулираат во други држави во рамките на единствениот пазар на ЕУ.

Единствениот пазар на ЕУ е основан пред 30 години, има 415 милиони потрошувачи и сочинува 18 % од глобалната економија. Трговската размена на стоки меѓу Северна Македонија и Европската Унија зафаќа вредност повеќе од 10 милијарди евра, односно 5,2 милијарди евра увоз на стоки од земјите на ЕУ и 5 милијарди евра извоз на стоки од нашата земја во земјите на Европската Унија.

Усогласеното европско законодавство за производи, кое треба да се транспонира, го претставува најголемиот дел од acquis. Повеќе од суштинско значењето да се има доволен административен капацитет за известување за трговските ограничувања и спроведување хоризонтални и процедурални мерки во областите, како што се: стандардизација, оцена на сообразност, акредитација, метрологија и надзор на пазарот.

Презентациите на преговарачкиот тим за Поглавјето 1, „Слободно движење на стоките“, ќе продолжат во следните четири дена, а в петок почнува билатералниот скрининг за Поглавјето 4, „Слободно движење на капиталот“.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет10 минути

Град во Турција целосно срамнет со земјата, објавени снимки од воздух

Земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала рано утринава ја погоди јужна Турција и беше почувствуван во голем...

Македонија49 минути

(Вудео) Унгарската претседателка без коментар за азилот на Груевски: Се радувам што се развиваат односите меѓу нашите држави

Унгарската претседателка Каталин Новак се огради од дадениот азил на експремиерот на Македонија, Никола Груевски. Прашана од „Макфакс“ како може...

Македонија1 час

Двајца македонски ученици меѓу повредените во земјотресот во Турција

Двајца македонски државјани се повредени во земјотресот во Турција. Според информациите од МНР, се работи за ученици кои преку програмата...

Македонија1 час

(Видео) Пендаровски: Роденденот на Гоце Делчев беше искористен за кревање тензии од другата страна

Се влошуваат односите со Бугарија. Роденденот на Гоце Делчев сосема непотребно беше искористен за кревање тензии од другата страна, изјави...

Свет2 часа

Нов разорен земјотрес ја погоди Турција

Турција повторно беше погодена од разорен земјотрес, со јачина од 7,7 степени според Рихтеровата скала, само неколку часа по катастрофалниот...

Македонија2 часа

Отворени телефонски линии и сметки за донации за луѓето погодени од катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија

Црвениот крст на Македонија изразува длабоко жалење и искрено сочувство до народот во Турција и во Сирија за жртвите од...

Свет4 часа

(Видео) Вознемирувачки снимки доаѓаат од Турција: зградите се уриваат како кули од карти

Стотици луѓе ги загубија животите во разорниот земјотрес што утрово ги погоди јужните делови на Турција и Сирија. Спасувачите ги...

Топ4 часа

Детали за несреќата кај Три Чешми: се судриле товарно возило и „голф“, возачот на автомобилот загинал

Во тешката сообраќајна несреќа, која се случила на автопатот Миладиновци – Штип, загинал возач на автомобил со гевгелиски регистарски ознаки....

Македонија5 часа

Пендаровски изрази сочувство до Ердоган и до турскиот народ по земјотресот во Турција

Претседателот Стево Пендаровски изразува сочувство до турскиот претседател и до турскиот народ по силниот земјотрес во Турција. „Изразувам најдлабоко сочувство...

Европа6 часа

Дел од Сирија е зона на катастрофа по земјотресот, стотици загинати и повредени

Најмалку 237 лица загинаа, а 639 се повредени во Сирија по силниот земјотрес што рано утринава ја погоди јужна Турција,...

Европа6 часа

Ердоган по страшниот земјотрес: „Се надеваме дека заедно ќе ја преживееме оваа катастрофа“

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се огласи по катастрофалниот земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала, што ги...

Европа6 часа

(Видео) Силен земјотрес во Турција, стотици загинати, голем број повредени, уништени градови

Земјотрес со јачина од 7,8 степени по Рихтер рано утринава ја погоди јужна Турција и според првичните податоци тој е...

Македонија17 часа

Осуда од Ковачевски за каменувањето на македонскиот клуб во Бугарија: Очекувам да го санкционираат вандализмот во најкраток рок

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола...

Свет17 часа

Папата Франциско: Законите кои ги криминализираат ЛГБТ луѓето се грев и неправда

Папата Франциско денеска изјави дека законите кои ги криминализираат ЛГБТ луѓето се грев и неправда. Папата ова го кажа како...

Свет18 часа

Русија и Украина: Ситуацијата на фронтот се потешка, вели Зеленски, а шефот на Вагнер тврди дека има тепачки за секоја куќа во Бахмут

Од недела, речиси една година од почетокот на руската инвазија на Украина, стапи на сила речиси целосно ембарго за извоз...

Македонија19 часа

Пендаровски: Негирањето на македонската нација стана секојдневие, очекуваме реакција од Софија

Претседателот Стево Пендаровски го осуди каменувањето на македонскиот клуб во Бугарија, но и ставот на бугарскиот европратеник Александар Јорданов кој...

Регион19 часа

Петков: На Македонија треба да и се каже дека за во ЕУ мора да се отстрани омразата

Зборувајќи за односите меѓу Бугарија и Северна Македонија, поранешниот премиер Кирил Петков во изјава за Бугарското национално радио (БНР) изјави:...

Економија21 час

Европа од денеска воведува забрана за увоз на руски дизел

Од денеска, Европа воведе забрана за увоз на руски дизел гориво и други нафтени деривати, со што дополнително се намалува...

Регион22 часа

Бугарскиот пратеник по протерувањето од Македонија: Очекувам остра реакција од Бугарија и ново вето за Северна Македонија

Ангел Георгиев во саботата отпатува да ја одбележи 151-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев и да го посети гробот на...

Македонија23 часа

МНР ќе испрати писмо до Европскиот парламент за навредите од бугарскот европратеник

Министерството за надворешни работи соопшти дека ќе упати писмо до Европскиот парламент во кое ќе информира за недоличното и навредливо...