Контакт

Македонија

Протест пред Уставниот суд за враќање на веронауката

Објавено пред

Вероучителите кои останаа без работа по Одлуката на Уставниот суд за укинување на веронауката во основното образование, денеска во 13 часот ќе протестираат пред зградата на судот. Тие ќе бидат поддржани и од асоцијацијата „Млади за здрави животни стилови“.

Организаторите на собирот ги повикуваат сите граѓани да излезат на протест со цел да го одбранат правото на изучување на веронауката што беше воведен за првпат оваа учебна година како изборен предмет. Родителите на петтоодделенците можеа да избираат меѓу двата предмета – Вероучение и Историја на религии.

Откако Министерството за образование ја организираше наставата по овие предмети повеќе од половина учебна година, минатата недела Уставниот суд го укина членот 26 од Законот за основно образование, со образложение дека е спротивен на уставниот принцип за секуларност на државата. Со тоа веронауката повеќе не може да биде предавана во училиштата.

„Самиот збор веронаука кажува дека тоа е наука за верата. Сите луѓе на овој свет веруваат во нешто, некој верува во хуманизам и општествени вредности и слично, но најмногу од се луѓето веруваат во Бога“, изјави вчера магистер Илија Орачки, наставник по веронаука во неколку скопски училишта.Иако собирот ќе се одржи пред Уставниот суд, вероучителите и граѓанската асоцијација не ја коментираат одлуката на Уставниот суд.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Владата донесе одлука за повторно воведување на полициски час

Објавено пред

Владата ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести за повторно воведување на полициски час.

Со тоа, се воведува полициски час од четврток (4 јуни) од 21 часот до понеделник (8 јуни) до 5 часот наутро во Скопје – сите скопски општини, општина Куманово, општина Липково, општина Штип, општина Тетово, како и Боговиње, Брвеница, Теарце, Желино и Јегуновце.

Во сите други градови полицискиот час ќе трае од четврток (4 јуни) од 21 часот до петок (5 јуни) до 5 часот наутро. Во петок, сабота и недела полицискиот час да почнува од 16 часот и да трае до следниот ден до 5 часот наутро.

Министерот за здравство, Венко Филипче, исто така, информира дека од четврток, 4 јуни, од 21 часот, до понеделник, 8 јуни, до 5 часот наутро се забранува посета на гробишта на цела територија на државата освен за погреби.

Аптеките ќе работат непречено за време на полицискиот час.

Остануваат да важат забраните за движење кои биле издадени претходно, а остануваат исти и термините за шетање миленичиња, од 8 до 8:30, 15 до 15 и 20 до 20:30 часот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Османи до Хоти: Ова се добри вести што навестуваат политичка стабилност за Косово и регионот

Објавено пред

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска телефонски разговораше со новоизбраниот премиер на Република Косово, Авдула Хоти, при што упати честитки за изборот на новата влада, соопштија од Кабинетот на Османи.

„Во овие сложени времиња на заканата од пандемијата на Ковид-19 ова се добри вести, кои навестуваат политичка стабилност не само за Косово туку и за целиот регион. Дозволете, во името на Владата на Република Северна Македонија да ви честитам на изборот со надеж дека заедно, како непосредни соседи, ќе продолжиме во изградбата на пријателски односи, во насока на исполнување на нашата заедничка цел – европската интеграција на двете земји и воопшто на целиот регион“, рекол Османи, пишува во соопштението.

Прикажи повеќе...

Македонија

Утре сончево и потопло време

Објавено пред

Времето утре ќе биде сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен, а повремено и засилен ветер од јужен правец.

Попладне во северните делови ќе има услови за изолирана појава на пороен дожд и грмежи. Минималната температура ќе биде во интервал од 3 до 12, а максималната од 22 до 28 степени.

Во Скопје претпладне сончево, во попладневните часови со зголемена облачност и со услови за краткотраен пороен дожд и ретки грмежи.

Минималната температура ќе се спушти до 7, а максималната ќе достигне до 26 степени.

Следува период на потопло време. Претпладне ќе биде сончево, а попладне ќе има изолирана појава на нестабилна облачност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

В петок на повеќе места ќе дува засилен јужен ветер. Под влијание на влажен бран повеќе врнежи се очекуваат помеѓу петок и сабота.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Владата донесе одлука за повторно воведување на полициски час

Владата ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести за повторно воведување на полициски час. Со тоа, се воведува полициски...

Топ3 часа

Приведени седум полицајци во Куклица, правеле забава без да ги почитуваат мерките

Седум полициски службеници, кои не биле на должност, биле приведени затоа што правеле забава, без да ги почитуваат мерките против...

Македонија4 часа

И со негативен тест задолжителен е 14-дневен карантин по влез во земјата

Министерството за внатрешни работи соопшти дека при влез на наши граѓани во земјата, како и на странци, но само со...

Економија5 часа

Граѓаните на интернет ќе треба да проверат дали се меѓу корисниците на домашната платежна картичка

Граѓаните кои ќе бидат корисници на домашната платежна картичка нема потреба да аплицираат или да се пријават за да ја...

Македонија7 часа

Османи во Штип: Во компаниите ќе има ковид-координатори кои ќе го следат спроведувањето на мерките

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во улога на главен координатор на кризните штабови за одбрана од Ковид-19, оствари...

Македонија7 часа

Четворица починати и 101 случај на новозаразени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на Ковид-19, информираат од Минитерството за...

Свет10 часа

Тајна снимка на СЗО откри како Кина го прикрила коронавирусот

Снимки од интерни состаноци во Светската здравствена организација покажале дека СЗО едвај ги добила најпотребните информации од Кина на почетокот...

Европа10 часа

Главниот шведски епидемиолог призна дека од денешен аспект би имал друг пристап кон пандемијата

Главниот шведски епидемиолог, кој стои зад стратегијата земјата да не применува строги мерки поради пандемијата на коронавирусот, призна дека требало...

Свет10 часа

(Видео) Бајден: Полицијата треба да пука во нозе

Полицајците кои пукаат во луѓето кои претставуваат закана треба да им пукаат во нозете, а не во срцето, соопшти поранешниот...

Свет11 час

Војска распоредена околу Вашингтон, трупите се во состојба на засилена готовност

Околу 1.600 американски војници се распоредени во пошироката област на Вашингтон и се во состојба на засилена подготвеност, објави Пентагон...

Европа12 часа

По тримесечната блокада, Италијанците од денеска може да патуваат низ земјата

Италија денеска ги отвори регионалните граници по тримесечна блокада поради пандемијата, со што е овозможена поголема слобода на движење за...

Регион24 часа

Црна Гора прогласи крај на епидемијата

Националното координативно тело за заразни болести, по предлог на Институтот за јавно здравје, прогласи крај на епидемијата на Ковид-19 во...

Свет1 ден

Трамп се закани дека ќе ја испрати војската за да стави крај на протестите

Трамп се закани дека ќе ја испрати војската за да ги угасне протестите во САД, поради смртта на Афроамериканецот Џорџ...

Свет1 ден

Путин: На напад со конвенционално оружје Русија ќе возврати со нуклеарно

Рускиот претседател, Владимир Путин, донесе уредба со која се утврдува дека руската војска може да употреби нуклеарно оружје како одговор...

Македонија1 ден

Не се 67 новозаболени, туку 76 – покажуваат новите бројки на Министерството за здравство

Од Министерството за здравство информираат дека бројот на новозаболени е 76, а не како што претходно беше објавено дека се...

Македонија1 ден

Од денес во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија поради позитивен колега странец

Шеесетина полицајци, кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради постојаната опасност од нов мигрантски бран, од денес се во...

Македонија1 ден

Случај „Рекет“: Навреди и критики кон Русковска и Камчеви во завршните зборови на Јанева

Со критики и навредливи зборови за Орце и Ана Камчеви, обвинетата Катица Јанева ги даде своите завршни зборови во судот...

Македонија1 ден

На 18 јуни пресуда за случајот „Рекет“

За две недели, односно на 18 јуни судот ќе ја изрече пресудата за случајот „Рекет“ во кој обвинети се Бојан...

Македонија1 ден

Бухова: Завршени се 100 од 485 тестови на вработени во конфекциските фабрики во Штип

Директорката на Државниот здравствен и санитарен инспекторат Ирина Бухова вели дека будно се следи состојбата со кластерите на новозаразени од...

Регион1 ден

Цело одделение во Марибор во карантин, еден ученик позитивен на коронавирус

Сите ученици од една паралелка од трето одделение во основно училиште во Марибор, Словенија, се во 14-дневен карантин, откако на...

Досие