Контакт

Македонија

За Ивановски одлуката на Управен суд дека бил кодош е дел од политички процес против него

Објавено пред

Целиот мој предмет е политички предмет и е формиран за да се покрие лустрациониот процес, е првата реакција и оценка на екс-претседателот на Уставниот суд Трендафил Ивановски

Неговата реакција дојде откако Управниот суд донесе одлука дека Трендафил Ивановски сепак бил соработник на тајните службиОд Комисијата за лустрација не сакаат да ја коментираат одлуката бидејќи содржела класифицирани информации.Тој најави тужба за претседателот на Комисијата за лустрација Томе Аџиев оти тврдел дека Ивановски има потпишано изјава за прифаќање на соработка со УДБА, а според него таква изјава не постоела.„Во добар дел ми е извршена една вешта фабрикација на лице кое што не припаѓа ни на еден табор, ни на левицата, ни на десницата, разбирливо е очекувањето на тие што го избрале тоа лице, да нема спротивставување од страна на носечките политички партии и такво немаше. Јас останувам на таа оценка дека целиот мој предмет е политички. Ако лустрацијата се сведе само на мене, колку и да е тоа вистина тешко дека некој во јавноста целото тоа ќе го проголта, дека во цела Македонија, од 1944 година па до денеска имало само еден соработник на тајните служби“, рече Ивановски.Тој не е задоволен од постапката што се водела против него во Управниот суд. Останува на ставот дека во неговиот случај се работи за политичко досие, а не за соработничко досие и дека Управниот суд не ги утврдил фактите и дека не ги зел во предвид неговите докази. „Нема никакво соработничко досие, туку постојат елементи на политичко досие, тие за Комисијата за лустрација биле оригинали, нема ниту потпис и печат, извештаите од инспекторот се оригинали и не е битно дали се тие обични белешки, дали се дополнително, сето тоа не било битно ни за самиот Управен суд“ вели Ивановски. Место за сомнеж околу пресудата на Управниот суд, според Ивановски постои и поради начинот на доставување на пресудата и поради тоа што Ивановски ја дознал пресудата, од телевизијата која уште вчера ја објави. Тие утрово заедно со адвокатот, Стеван Павлевски  ја чекале пресудата пред Управниот суд половина час, но не им била врачена. После тоа околу 10 часот Управниот суд ја испратил пресудата до Ивановски преку специјално повластено лице. „Јас секогаш укажував дека во Уставниот суд има притисоци, ги имало и ќе ги има, истото го сметам и за редовното судство, меѓутоа не е проблемот во постоењето на притисоците, проблемот е колку субјектите во тие институции ќе успеат да се одбранат од таквите притисоци и на тоа останувам и понатаму“, рече Ивановски. Следната судска инстанца за него е Врховниот суд. Тој најави дека доколку и врховниот суд постапи на истиот начин како што постапил и Управниот суд и ја одбие неговата жалба, тој ќе се жали до Судот за човекови права во Стразбур.  Смета дека неговите елементарни права се повредени односно неговото елементарно право на одбрана. Ивановски е единствениот функци©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ поднесе претставка до антикорупциската за фирмата „Бригада дизајн“ на советникот од СДСМ во Град Скопје

Објавено пред

ВМРО-ДПМНЕ поднесе претставка до антикорупциската за фирмата „Бригада дизајн“ на советникот од СДСМ во Град Скопје, Бојан Ивановиќ, изјави Димче Арсовски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

„Денеска сме пред антикорупциската комисија и ќе поднесеме претставка за фирмата ‘Бригада дизајн’ ДООЕЛ Скопје, чиј директор и еден од сопствениците е Бојан Ивановиќ, советник од редовите на СДСМ во Град Скопје. Фирмата на Бојан Ивановиќ, советник и член на СДСМ, зела тендери од Фондот за иновации и Регулаторната комисија во висина од над 10 милиони денари, а јасно е каде е сомнежот и тоа веќе неколку дена го говориме, а од СДСМ и од власта има единствено молк“, рече Арсовски.

Дополнително, рече тој, бараме антикорупциската комисија да се разбуди од зимскиот сон и да почне да работи, да не чека дозвола ниту од Љупчо Николовски ниту од Зоран Заев,.

„Би сакал уште еднаш да ги потсетам антикорупционерите и нивната претседателка дека се независно тело, а не тело што треба да ја командува Владата, како што впрочем гледаме дека, за жал, сега се случува тоа, и да отворат случај да ги истражат овие сомнителни тендери за кои говориме неколку дена, а има класичен молк, кој, најверојатно, значи потврда дека се фатени живи во сомнителен криминален тендер со СДСМ“, рече Арсовски.

Во спротивно, додаде тој, уште еднаш антикорупционерите ќе покажат и докажат дека само се партиски приврзоци на СДСМ и на власта и соучесници во криминалот на власта.

Прикажи повеќе...

Македонија

Украдени капаци од шахти во Карпош

Објавено пред

Во текот на минатата ноќ на булеварите Илинден и 8 Септември и на улица Карпошево Востание украдени се капаци од шахти и решетки од сливници.

ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје информира дека во најбрз можен рок тие ќе бидат заменети.

Случајот е документиран и пријавен во Полициската станица Карпош.

„Воедно, сакаме да упатиме апел до јавноста и граѓаните да не се крадат капаци и решетки од улиците бидејќи на тој начин се загрозува безбедноста на граѓаните и учесниците во сообраќајот“, велат од ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје.

Прикажи повеќе...

Македонија

На инфективните одделенија во земјата се лекуваат 314 пациенти

Објавено пред

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците во земјата е пријавено дека се лекуваат вкупно 314 пациенти позитивни и суспектни на коронвирусот.

По извештаите на болниците што пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во Битола се хоспитализирани 34 пациенти позитивни и суспектни на Ковид-19. Во болницата во Штип се хоспитализирани 27 пациенти. На инфективното одделение во Тетово има 16 пациенти, во Велес се лекуваат 25 болни, а во Куманово 54 пациенти позитивни и суспектни на Ковид 19. Во ковид-центарот во Охрид има хоспитализирано 35 пациенти, во Прилеп – 35, во ковид-центарот во Гостивар – 19, а во Струга – 11 болни. Во болницата во Струмица хоспитализирани се 26 пациенти, во Кочани – 1 во Кичево – 13, во Кавадарци – 20, во Гевгелија – 6 лица, а во Дебар 11 позитивни и суспектни на коронавирусот.

Вкупната бројка на пациенти што се лекуваат на инфективните оддели во Скопје и во болниците во земјата е 598 и има речиси 650 празни болнички кревети во ковид-центрите.

„Во текот на денот се прават и исписи на оздравени пациенти, со што ќе се ослободат дополнителни легла.
Инаку, сите одделенија на клиничките болници располагаат со болнички места до кои има довод на кислород. Министерството има увид во состојбата со капацитети и доколку има потреба, одделенијата ќе бидат дополнително проширени“, соопшти МЗ.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

(Видео) Во Вашингтон поставени железна ограда и бетонски блокови – „Ова потсетува на Багдад“

Инаугурацијата на Џо Бајден за претседател на Соединетите Американски Држави ќе се одржи денеска напладне по локално време, односно во...

Свет2 часа

Русите тврдат дека нивната вакцина „епивакорона“ обезбедува стопроцентна заштита

Втората руска вакцина против Ковид-19 обезбедува стопроцентна заштита, соопшти здравствениот регулатор „Роспотребнадзор“, врз основа на резултатите од клиничките испитувања, објави...

Македонија3 часа

ИЈЗ: Намален бројот на нови позитивни случаи, зголемен бројот на оздравени лица

Во периодот од 11 до 17 јануари е забележано намалување на бројот на нови позитивни случаи и на процентот на позитивни...

Топ3 часа

МВР го пронајде тетовецот кој објави видео како незаконски поминува на наплатна рампа

Тетовската полиција го расчисти случајот со видео-клипот кој неодамна преку социјалната мрежа „Тик-ток“ се појави во јавноста, а се однесува...

Свет3 часа

(Видео) Кина гради голем камп за карантин

Кина забрзано гради огромен камп за карантин, кој може да прими над 4.000 луѓе, пишува Си-ен-ен. Десетици милиони луѓе во...

Свет4 часа

Џо Бајден денеска ќе стане 46. претседател на САД

Џо Бајден денеска ќе положи заклетва како 46. претседател на САД. За разлика од претходните церемонии, традиционалните говори, настапи и...

Македонија4 часа

Во делови од Македонија почувствуван земјотрес со епицентар во Албанија

Земјотрес со локална Рихтерова магнитуда од 4,0 степени во соседна Албанија бил почувствуван во делови од државата синоќа околу 3.29...

Свет17 часа

Германија воведува уште построги мерки до 14 февруари

Германија ќе воведе уште построги мерки на заклучување и нивно продолжување до 14 февруари. Канцеларката Ангела Меркел се состана со...

Свет17 часа

ЕУ очекува до лето да биде вакцинирано најмалку 70 проценти од населението

Земјите од Европската унија треба до лето да имаат за цел да вакцинираат најмалку 70 проценти од нивната возрасна популација,...

Македонија18 часа

Матурантите ќе го бојкотираат почетокот на второто полугодие

Средношколскиот сојуз ги повика матурантите да го бојкотираат почетокот на второто полугодие кое стартува во четврток. Како образложение го наведуваат...

Македонија18 часа

Во Македонија нови 400 заболени и 11 починати од коронавирус

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2327 тестирања, а регистрирани се 400 нови случаи на...

Македонија20 часа

Владата го усвои планот за распределба на административните службеници

Владата денеска на својата 40-та седница го усвои планот за распределување на административните службеници вработени преку програмата К5, соопшти првиот...

Македонија23 часа

Угостителските објекти од четврток ќе работат до 21 часот

Донесена е одлука угостителските објекти да работат до 21 часот, наместо до 18 часот како што беше претходно. За ова...

Македонија23 часа

Влада: Нема да се гради ски-центар на Галичица, ќе се донесе и ДУП за охридското крајбрежје

Нема да се гради ски-центар на Галичица, а ќе се донесе и ДУП за охридското крајбрежје, велат од Владата по...

Македонија1 ден

Повеќе нема да се лекуваат пациенти со коронавирус на очна и на клиниката за уво, нос и грло

Ковид центарот на Клиниката за Очни бочести од вчера е затворен. Од Министерството за здравство информираат дека во текот на денешниот...

Македонија1 ден

Вучиќ: Помошта со вакцини за Северна Македонија е братски и пријателски потег

Сепскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска истакна дека не вреди за Србите да бидат здрави, ако луѓето во околината имаат милион...

Свет1 ден

Истражување: Една третина од излекуваните од коронавирус повторно се разболуваат

Една третина од луѓето кои се лекувале од коронавирус по пет месеци морале повторно да бидат згрижени во болница, според...

Македонија1 ден

Водици годинава без скокање по крстот

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици кој се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето...

Македонија1 ден

Не е исклучена можноста жените да одат во пензија и на 62 години

Во однос на дилемите во јавноста за задолжителното пензионирање на 64 години возраст и 15 години стаж, Министерството за труд...

Свет2 дена

Објавено ново видео од упадот во Конгресот на САД

Објавено е ново видео од упадот на приврзаниците на американскиот претседател во заминување Доналд Трамп во зградата на американскиот Конгрес...

Досие