Контакт

Македонија

Засадени над 50 000 садници во близина на автопатот Велес – Градско

Објавено пред

Успешна е седмата акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“ во велешко. Посадени се над 50 000 дрвца, багрем, јавор и јасен, јавува порталот „Лисица“. Надлежните во Ш.С. „Бабуна“ се одлучија да се пошумува на парцела од 23 хектари во близина на автопатот Велес – Градско.„Оваа година акцијата е да се пошумуваат локалните и регионалните патишта, затоа и ние се одлучивме за оваа локација која сметаме дека е поволна за засадување„вели Гоце Петрушевски директор на Ш.С. „Бабуна“.И покрај лошото време граѓаните се одзваа на јавниот повик. На пошумувањето со првите автобуси дојдоа над 500 велешани, најмногу од средните и основните училишта ,но и претставници на еколошките друштва, локалната самоуправа и велешките фирми. „Пријатно сум изненаден од фактот што граѓаните се повеќе ја прифаќаат оваа иницијатива и се одзиваат на поканата. Тоа е добар знак кој покажува дека се грижиме за животната средина“, вели Ненад Коциќ претседател на ЕД „Вила Зора“ „Секоја година доаѓам на ваквите акции. Досега насадив околу 40 дрва за што сметам дека е доволно ,но сепак малку ме загрижува односот на дел од советниците оти денеска тука се присутни само седум“, вели претседателот на Советот, Славчо Чадиев. Градоначалникот Горан Петров учествувајќи на шестата по ред манифестација „Ден на дрвото –засади ја својата иднина“ ја најави и скорешната акција на засадување на дрвја во градскиот парк.„Со невладината „Ден на дрвото“, сме во преговори да ни дадат висока вегетација ,која ќе да посадиме во паркот како дел од активностите за негова ревитализација„вели градоначалникот Петров. Освен на големата парцела ,претставници на шумското стопанство денеска засадуваа дрвца и покрај патиштата како дел од Националната акција. /крај/лисица/ач©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Филипче: Ја разгледуваме можноста за набавка на вакцини од Кина

Објавено пред

Владата ја разгледува можноста за набавка на вакцини од Кина. Како што соопшти министерот за здравство, Венко Филипче, во моментот се чекаат детали во однос на цената и на испораката.

„До крајот на неделата верувам дека сите овие информации ќе ги имаме. Мораме да работиме на сите полиња за да обезбедиме интегрален процес, без пауза од моментот кога ќе почне имунизацијата“, вели министерот.

Филипче додаде дека властите во меѓувреме остануваат посветени на реализација на набавките за вакцините преку механизмот Ковакс и во директните набавки од компанијата „Фајзер“, но факт е дека компаниите се соочуваат со проблеми во испораката и доцнење на вакцините во целиот свет и во Европа.

Прикажи повеќе...

Македонија

Санкционирани 218 возачи за еден ден во Скопје

Објавено пред

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

Само на територијата на Град Скопје изречени се вкупно 218 мерки, меѓу кои за возење без возачка дозвола 18 санкции, 21 меркa за користење мобилен телефон, седум за технички неисправни и нерегистрирани возила.

Изречени се 12 мерки за некористење сигурносен појас, 15 санкции за непочитување на брзината на движење, седум за минување на затворен сигнал (црвено светло), седум за непрописно престигнување и 79 мерки за непрописно паркирани возила.

Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови.

МВР апелира до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот.

Прикажи повеќе...

Македонија

ЧИСТ ВОЗДУХ! Инвестирајте во поздрава иднина на вашите деца

Објавено пред

Една од најголемите грижи на секој родител во подглед на иднината на своето дете е како да го заштити од енормното ниво на загадување на воздухот и да му обезбеди поздрави услови за живеење.

Покрај надворешното, загадувањето се случува и внатре во домот, коешто, за среќа, можеме да го контролираме. Развојот на технологијата работи на формирање решенија за подобра иднина и обезбедување на почиста и побезбедна средина за живеење, што е предуслов за здрави генерации.

Решенијата на Daikin ветуваат поздрав и поквалитетен воздух во домот благодарение на иновативната технологија Flash Streamer, која е вградена во голем број од производите на Daikin.

Daikin прочистувачите за воздух имаат моќ да ги совладаат штетните загадувачи, така што ги уништуваат најситните ПМ 2,5-честички од прав, полен, бактерии и вируси.

Последното истражување на Daikin Industries покажа дека Flash Streamer технологијата која се содржи во прочистувачите го деактивираат SARS-CoV-2 вирусот до 99,97% по 3 часа озрачување на истиот.

Овие прочистувачи вшмукуваат воздух преку три насоки, нивниот електростатички HEPA филтер ефикасно ги заробува загадувачите, а Flash Streamer технологијата ги разложува и неутрализира штетните материи.

Новите технолошки решенија на Daikin инвертер клима уреди овозможуваат ефикасно филтрирање, обезбедувајќи подобар квалитет на воздухот во просториите.

Покрај иновативната технологија, овие решенија содржат повеќе филтри за прочистување на воздухот. Дезодорирачкиот филтер од титаниум апатит ги разложува непријатните мириси, а уникатниот сребрен филтер за прочистување на воздухот задржува 99% од алергените во просториите.

Истите користат најнови технологии за да постигнат поголема енергетска ефикасност, при што ќе обезбедат идеална атмосфера во домот. Зголемувајќи ја заштедата на енергија до 30%, инвертер решенијата се и “eco-friendly” и користат Bluevotion технологија за повеќе да се намали влијанието врз средината и да се подобрат енергетските перформаси.

Благодарение на патентираната Flash Streamer технологија на Daikin воздухот во вашиот дом ќе биде постојано чист.

Решенијата на Daikin се идеални за оние кои страдаат од алергии, астма и отежнато дишење, така што ги намалуваат симптомите со ефикасно отстранување на штетните честички, правејќи го воздухот во домот чист, здрав и свеж.

Кај децата како најранлива група, земјаќи го предвид фактот дека нивниот имунолошки систем е сè уште во фаза на развој, влијанието од загадениот воздух може да доведе до трајни последици. За таа цел, обезбедување на решение за почист воздух во домот е неопходна.

Со врвниот квалитет на Daikin ќе им овозможите на вашите најмили чиста и здрава средина и ќе инвестирате во подобри услови за развој на здрави генерации и подобра иднина.

Прочитајте повеќе за решенијата на Daikin на линкот подолу:
Daikin прочистувачите за воздух

(ПР текст)

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија17 минути

Филипче: Ја разгледуваме можноста за набавка на вакцини од Кина

Владата ја разгледува можноста за набавка на вакцини од Кина. Како што соопшти министерот за здравство, Венко Филипче, во моментот...

Европа1 час

Италијанскиот премиер Конте поднесе оставка

Италијанскиот премиер Џузепе Конте поднесе оставка, пишуваат италијанските медиуми. Агенцијата „Анса“ пишува дека премиерот ја објавил својата одлука пред членовите...

Македонија2 часа

Брзи антиген тестови на скопскиот аеродром

Со цел да одговори на најновите рестрикции за патување воведени поради Ковид-19 од страна на земјите од ЕУ/Шенген зоната, ТАВ...

Македонија2 часа

Португалското претседателство ќе настојува да почнат преговорите на Македонија со Европската Унија

За португалското претседателство процесот на проширување е важно прашање, истакна министерот за надворешни работи на Португалија, Аугусто Сантош Силва. Како претставник...

Македонија3 часа

СДСМ: Штетни се обидите за наметнување дебата колку проценти е која било етничка заедница

Штетни се обидите за наметнување дебата колку проценти на која било етничка заедница, велат од владејачкиот Социјалдемократски сојуз на Македонија,...

Европа3 часа

(Видео) Нови насилни протести во Холандија поради полицискиот час

Холандската полиција уапси 70 лица откако избувнаа нови немири трета ноќ по ред за време на протестите за одлуката на...

Свет4 часа

Поднесено обвинение против Трамп во Сенатот

Претставничкиот дом на американскиот конгрес поднесе обвинение до Сенатот за отповикување на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, бидејќи неговиот говор...

Свет15 часа

Пирати киднапираa 15 морнари од турски брод, еден убиен

Во насилeн напад во близина на брегот на Нигерија пирати киднапирале 15 морнари од турскиот брод „Моцарт“, а еден член...

Свет16 часа

„Модерна“ тврди дека нејзината вакцина е ефикасна и против новите видови коронавирус

Вакцината на „Модерна“ дејствува и против новите видови коронавирус пронајдени во Велика Британија и Јужна Африка, тврдат научници од оваа...

Македонија17 часа

Собранието го избра Насер Зибери за народен правобранител

Иако Насер Зибери не успеа да стане првиот премиер Албанец, се избори за функцијата народен правобранител. Го предложи ДУИ, а...

Свет17 часа

Џонсон најави ублажување на рестриктивните мерки во февруари

Британскиот премиер, Борис Џонсон, бара начини за олеснување на некои рестриктивни мерки воведени за забавување на ширењето на Ковид-19 пред...

Топ18 часа

Џудо-федерацијата лани му ја одзела лиценцата на тренерот осомничен за полови злоупотреби на ученички

Четириесет и шестгодишниот тренер по џудо од Прилеп, кој се сомничи за полови злоупотреби на малолетнички што му биле ученички,...

Македонија21 час

Законот за лекови доби зелено светло, ВМРО-ДПМНЕ не гласаше

Измените на Законот за лекови и медицински помагала со кој се уредува набавката на вакцините од компанијата „Фајзер“ го помина...

Македонија22 часа

Шестмина починати и 63 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 677 тестирања, а регистрирани се 63 нови случаи на...

Европа22 часа

Руските научници тврдат: Ова е прва микроскопска слика од британскиот вид на коронавирус

Научници од „Роспотребнадзор“, руската федерална агенција и надзорно тело во јавното здравство, тврдат дека први направиле микроскопска слика од британската...

Македонија22 часа

Пендаровски го потпиша указот за прогласување на Законот за попис

Претседателот Стево Пендаровски денеска го потпиша Указот за прогласување на Законот за попис на населението. Oд кабинетот на Пендаровски информираат...

Македонија23 часа

Царовска: Законска обврска е да ја организираме матурата за учениците кои се пријавија за полагање

Министерството за образование и наука има законска обврска да ја организира матурата за учениците коишто планираат да го продолжат образованието,...

Топ23 часа

Возач итно пренесен во болница откако со автомобил се забил во банкина кај „Мавровка“

Автомобил марка „пежо“ удри во банкината на крстосницата кај трговскиот центар „Мавровка“. Според очевидци, инцидентот се случил околу 11 часот...

Македонија1 ден

Новиот британски вид на коронавирусот не е детектиран според последните анализи на МАНУ

Министерството за здравство информира дека заклучно со 11 јануари 2021 година не е утврдено присуство на SARS-CoV-2 вирусот од Велика...

Топ1 ден

Казни од по 2.000 евра за скопјани затекнати на групна прослава во стан во Капиштец

Скопското основно јавно обвинителство поднесе предлог за казни од по 2.000 евра за лица кои не ги почитувале мерките против...

Досие