Контакт

Македонија

ЕП: Забелешките за Македонија остануваат

Објавено пред

Комисијата за надворешна политика на Европскиот Парламент ја заврши расправата за извештајот за напредокот на Македонија кон Унијата. Политичките проблеми, спорот за името и притисокот врз медиумите беа темите кои доминираа на расправата., јавува Дојче Веле на македонски јазик.

Комисијата за надворешна политика на Европскиот Парламент ја заврши расправата за извештајот за напредокот на Македонија кон Унијата. Политичките проблеми, спорот за името и притисокот врз медиумите беа темите кои доминираа на расправата., јавува Дојче Веле на македонски јазик. Извештајот на известувачот Зоран Талер ќе претрпи одредени измени, но во него остануваат клучните забелешки за состојбите во Македонија, како и препораката за почеток на преговорите со ЕУ. Членовите на Комисијата за надворешна политика денеска во Брисел дебатираа за содржината на извештајот и се договорија стотината поднесени амандмани да ги преточат во вкупно 14, кои нема суштински да ја променат неговата основна поента.Остануваат забелешките за недостаток на политички дијалог, загрозена медиумска слобода, политичко влијание врз судството, политизирана јавна администрација.Според словачкиот парламентарец Едуард Кукан, на земјата покрај критиките и треба и охрабрување. „Доколку оваа ситуација продолжи ќе резултира со уште поголема фрустрација и тензии во земјата. Задоволен сум што во извештајот се повикува на почеток на преговорите за членство, но сепак, остануваат многу проблеми кои треба да се отстранат во овој процес. Претстојните вонредни избори ќе бидат важен тест за земјата. Очекуваме да видиме напредок во областа на јавната администрација, судството, борбата против организираниот криминал и корупцијата. Се надевам и дека спорот за името ќе биде наскоро решен“, рече Кукан, кој е поранешниот шеф на словачката дипломатија.Спорот за името како клучен проблем го потенцираа тројца грчки европратеници, кои ја обвинија Македонија дека го блокира решението.Вицепремиерот за европски прашања Васко Наумовски реплицираше дека Грција е таа која во последните години ги одбива предлозите за решение и поставува нови услови. „Македонската влада ќе продолжи да бара компромисно решение за спорот за името, затоа што е во наш интерес да се најде решение што е можно побрзо“, рече Наумовски.Германскиот европратеник Александер Грoф Ламбсдорф ја оцени како неприфатлива позицијата на Грција во спорот, но изрази загриженост и поради споредбите на битолскиот градоначалник на политиката на ЕУ кон Македонија со холокаустот. Повеќемина пратеници го осудија бојкотот на опозицијата на парламентот. Наумовски пак рече дека на вчерашниот состанок на лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Груевски и Црвенковски власта прифатила повеќе од 30 барања на опозицијата во врска со изборите и најави дека тие ќе се одржат на крајот на мај или на почетокот на јуни.Во однос на слободата на медиумите во земјата, Наумовски тврдеше дека во изминатите години во Македонија биле формирани многу нови медиуми, а случајот А1 го окарактеризира како пример за неплаќање данок. „Во Македонија како и во сите други земји сите правни субјекти имаат обврска да плаќаат данок. Управата за приходи во последните 5 години изврши контроли во повеќе од 90 медиуми. Во неколку случаи беа изречени казни, една национална телевизија беше казнета со 300, а друга со 200 илјади евра. Според податоците, А1 должи 9 милиони евра за неплатени даноци во последните 5 години“, рече Наумовски. Тој ги отфрли и критиките на пратениците за односот на Владата во Скопје кон поранешниот евроамбасадор Ерван Фуере, оценувајќи оти тој бил испратен со највисоки почести, како ниту друг амбасадор пред него. /крај/dw/©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

(Видео) Одбележување на 17-годишнината од загинувањето на претседателот Борис Трајковски и членовите на делегацијата

Објавено пред

Претседателот Стево Пендаровски положи свежо цвеќе на гробот на претседателот Борис Трајковски во Алејата на великаните на градските гробишта „Бутел“ во Скопје, по повод одбележувањето на 17-годишнината од загинувањето на Трајковски во Ротимље, во близина на Мостар, Босна и Херцеговина.

Претседателот Пендаровски положи свежо цвеќе и на вечните почивалишта на загинатите членови на делегацијата: Димка Илкова – Бошковиќ, Ристе Блажевски, Миле Крстевски, Марко Марковски и Бранко Ивановски.

Делегации на Кабинетот на Претседателот денеска положија свежо цвеќе и пред спомен – обележјето на местото на несреќата во Ротимље и на вечното почивалиште на Анита Кришан Лозановска на гробиштата во Велес.

Владата ја прифати иницијативата на претседателот Стево Пендаровски за изменување и дополнување на Законот за одликувања и признанија на Република Македонија и воведување на две нови одликувања во Република Северна Македонија: Орден „Киро Глигоров“ и Орден „Борис Трајковски“. Надлежните министерства имаат рок од 60 дена да ги подготват законските измени.

Иницијативата на претседателот Пендаровски за воведување на одликувања од највисок ред се посветени на поранешниот претседател Киро Глигоров и на покојниот претседател Борис Трајковски, кои со својата работа и активност, во исклучително тешки и чувствителни моменти во нашата држава, оставија неизбришлива трага. Орденот „Киро Глигоров“ и Орденот „Борис Трајковски“ ќе се доделуваат за мир и за мултикултурно општество.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Мисајловски: 80.000 потписи за една недела е добар ветер во грб, да ставиме крај на политичкиот попис

Објавено пред

Потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски, на прес-конференција денеска во Ѓорче Петров рече дека за една недела се собрани над 80.000 потписи против државниот попис. Тој нагласи дека тоа е за поздрав и за восхит.

„ Денеска тука во Ѓорче Петров, повторно сме на терен заедно со претседателот на Општинскиот Комитет секако и пратеник Бојан Стојаноски, со Дафина Стојаноска пратеничката, и со претседателот на Градскиот Комитет на Скопје Владимир Нелоски, и со многу луѓе што ни се приклучуваат на оваа акција за еден куп потписи да собереме, за да ни дадат поддршка на нас пратениците да го бутнеме овој фалсификат попис.

Се разбира потоа ние ќе го доставиме овој закон и во Собранието и ќе се надеваме се разбира да има слух оваа власт, да не тера со главата во ѕид.

Сакам да ги охрабрам граѓаните уште помасовно да ни се приклучуваат бидејќи се уште трае оваа кампања и ќе продолжи во наредните две – три недели за да имаме што повеќе потписи. Еве додека јас зборувам, граѓани се потпишуваат и навистина ни даваат елан за да продолжиме со оваа акција.

Насекаде во Македонија се чувствува оваа атмосфера и се чувствува расположението дека сакаат промени во власта. Видовте вие што се случува со овој попис, пред неколку дена општинските организации или како да се нарекуваат оние на СДСМ почнаа да ставаат огласи за попишувачи. Ова значи дека не е статистичка операција, ова е сепак политичка операција што ја тера власта со оние во нивната коалиција. И на крај бројките ќе бидат да речам фингирани“ порача Мисајловски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Положени венци во чест на загинатиот претседател Трајковски: Беше човек од народот, за народот

Објавено пред

Делегации на Владата денеска положија венци со свежо цвеќе на гробот и на спомен обележјата во чест на претседателот Борис Трајковски, во рамките на одбележувањето на 17-годишнината од неговата смрт.

Делегација на Владата составена од министерката за одбрана Радмила Шекеринска, министерот за надворешни работи Бујар Османи и заменик-министерката за животна средина и просторно планирање Христина Оџаклиеска, положија венец со свежо цвеќе на гробот на претседателот Трајковски на градските гробишта „Бутел“ во Скопје.

На споменикот на претседателот Трајковски во Струмица, свежо цвеќе положи владина делегација, која ја сочинуваа министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и националниот координатор за интеркултурализам, едно општество и развој на културата, Роберт Алаѓозовски.

Претседателот Трајковски, заедно со осумчлена делегација од неговиот кабинет и членови на екипажот на владиниот авион, трагично ги загубија животите во авионска несреќа на 26 февруари 2004 година во близина на Мостар, Босна и Херцеговина.

„Со оддавање на должна почит и признание за неговиот исклучителен придонес му искажуваме благодарност на скромниот, искрен и често емотивен Трајковски, кој како шеф на државата во сложени времиња за нашата земја покажа лидерство и знаеше како да ги стави државничките интереси пред тесно партиските интереси“, нагласуваат од Владата.

Од таму посочуваат и дека во колективното сеќавање претседателот Трајковски останува врежан како човек од народот и човек за народот, но и како државник со непоколеблива визија за општество на сите граѓани.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Веднаш по судењето Мијалков оди во затворот во Шутка

Судот донесе одлука првообвинетиот Сашо Мијалков да издржува ефективен, односно затворски притвор. Тој по судењето ќе биде спроведен во истражниот...

Македонија2 часа

Лекарска комора: Згрозени сме од постапката на возачот кој удри во доктор и побегна

Лекарската комора најстро го осудува вчерашниот инцидент во кој со тешки повреди се здобил д-р Ѓорѓи Јота, хирург и професор...

Македонија2 часа

12 години затвор за Мијалков за масовно и нелегално прислушкување

Ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков е осуден на 12 години затвор за масовното нелегално прислушкување од 2008 до 2015 година...

Европа4 часа

Макрон: Со задоволство би ја примил вакцината на „Астразенека“ кога ќе дојдам на ред

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека со задоволство би прифатил да се вакцинира против Kовид-19 со вакцината нa „Оксфорд“ /„Астразенека“...

Свет4 часа

Кина одобри уште две вакцини против коронавирус

Кина одобри употреба на уште две вакцини против коронавирус. За вакцината„Кансино е потребна само една доза и, како што е...

Свет5 часа

Бразил не знае што да прави со мутациите, калифорнискиот вид е најопасен

Бразил се соочува со нова фаза на пандемијата со мутирани варијанти на Ковид-19, три пати позаразни, рече министерот за здравство....

Свет5 часа

Воздушни напади во Сирија по наредба на Бајден

Американската армија изврши воздушни напади во источна Сирија по наредба на претседателот eо Бајден врз објекти за кои Пентагон вели...

Македонија6 часа

Затворени повеќе улици во Скопје поради протест за „Монструм“

Во Скопје ќе важи посебен режим на сообраќај поради протест за пресудите во случајот „Монструм“. Роднини на осудените, во вторникот,...

Свет17 часа

Меркел најави дигитални сертификати за вакцинација во ЕУ

Германската канцеларка, Ангела Меркел, вели дека дигиталните сертификати за вакцинација, кои ќе им овозможат на луѓето да патуваат во Европа...

Македонија19 часа

Потврдени 582 нови случаја на коронавирус во Македонија, починаа 13 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.972 тестирања, а регистрирани се 582 нови случаи на...

Македонија21 час

(Видео) Заев за случајот со Мијалков: Испратена е порака дека системот функционира

Испратена е пораката дека системот функционира. Треба да знаат граѓаните дека сме на добар пат во јакнењето на правниот систем,...

Македонија22 часа

Тројца кумановци формирале терористичка група по примерот на Исламската држава

Тројца кумановци се обвинети за тероризам и формирање ќелија по примерот на познатата терористичка организација Исламска држава. Во терористичката група...

Македонија1 ден

Денеска и утре состаноци на мешовитата комисија со Бугарија, ќе се разговара за Гоце Делчев

Учебниците за седмо одделение и прашањето за ликот и делото на Гоце Делчев се очекува да бидат ставени „на маса“...

Македонија1 ден

Почната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека вчера Владата го овластила да потпише договор за набавка на руската вакцина. „Станува...

Македонија1 ден

Со британскиот вид се заразени 70 проценти од тестираните во „Жан Митрев“

Британскиот вид на коронавирусот е присутен во 70 отсто од случаите, покажале испитувањата на Клиничката болница „Жан Митрев’, кои денеска...

Македонија1 ден

Захариева: Нема да подлегнеме на притисок за Северна Македонија, ЕУ не е Југославија

Бугарија нема да подлегне на притисок за интеграциите на Северна Македонија, изјави за БТВ вицепремиерката и министерка за надворешни работи,...

Европа1 ден

ЕУ е поделена околу сертификатот за вакцинација

Европските лидери денес ќе одржат состанок со цел да се договорат за сертификатите за граѓаните на Европската Унија кои биле...

Регион1 ден

Бугарија ја критикувa „Астразенека“ за доцнењето со вакцините: „Ни ја зедовте надежта“

Бугарскиот министер за здравство, Костадин Ангелов, ја критикуваше „Астразенека“ за неуспехот да ја испочитува договорената испорака на вакцини. Бугарија исто...

Европа2 дена

Истражување: Британскиот сој на вирусот 64 отсто ги зголемува шансите заразените да завршат во болница

Луѓето инфицирани со позаразната варијанта на коронавирусот, која првпат беше откриена во Велика Британија, имаат поголем ризик од хоспитализација, покажа...

Македонија2 дена

13 починати и 725 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на...

Досие