Контакт

Македонија

Дваесет години од првата Македонска влада

Објавено пред

Премиерот никола Груевски истакна дека нема да се отстапи од аманетот кој е оставен од првите македонски министри и премиер, во неговото обраќање пред членовите од првата влада на независна Република Македонја од чиешто формирање денеска се навршуваат две децении

„Предизвиците со кои првите македонски министри и премиер се соочија и ги надминаа, осамостојувањето, промовирањето на демократијата, градењето на политичкиот систем, имплементацијата на самостоен економски систем, градењето сопствена полиција и армија, развојот на образованието и културата, остануваат врвно сведоштво на еден модерен патриотизам и вечен завет да продолжиме со реформите, создавањето нови вредности кои ќе бидат од значење и корист за нашите граѓани“, рече премиерот Никола Груевски.Нагласувајќи оти ќе продолжи делото на првата македонска влада, премиерот укажа дека тоа бара многу енергија, знаење, вештини и вложување на нашиот сеопшт потенцијал и капацитет.„Обезбедувањето услови за натамошен економски развој на земјата и подобрување на стандардот на граѓаните, создавањето можности за општ културен и образовен напредок, за унапредување на демократијата, соживотот, мултиетничката и мултикултурна соработка, почитување, понатамошно модернизирање и реформирање на сите полиња на општествениот живот, се аманет кој ни беше оставен и од кој нема да отстапиме и ќе го оствариме“, посочи премиерот.Ѓорги Наумов, поранешен министер за правда, смета дека 20 години историски гледано не е долг период, затоа што држава како што рече, не се создава лесно.„Македонија сè уште има детски болести, но не е така лошо како што некој сака да прикаже. Државата можеби треба да посвети повеќе внимание на социјалната политика, бидејќи по Устав нашата држава е социјална држава“, изјави по средбата Наумов.Поранешниот министер за финансии Јане Миљоски очекува дека раководствата на политичките партии заеднички ќе формулираат стратешки цели за Македонија кои ќе ја одведат земјата напред.„Првата влада одлично ја заврши својата работа. Повеќе не можеше, повеќе сакавме, но тоа е времето“, изјави Миљоски.Според поранешниот министер за внатрешни работи, Љубомир Фрчкоски, првата влада успеала да направи значајни гестови, посебно повлекувањето на ЈНА, Уставот како генерален акт и економската консолидација на државата.По повод 20 години од првата влада на независна Македонија, претседателот на државата  Ѓорге Иванов постхумно го одликуваше со орден на заслуги „8-ми Септември“ првиот премиер Никола Кљусев, а претходно премиерот Никола Груевски положи свежо цвеќе на гробиштата во Бутел.Во хотелот „Холидеј ин“, пак, беше организиран свечен прием на кој присуствуваа бројни пратеници, министри, градоначалници, амбасадори, јавниот обвинител, народниот правобранител, претставници од АРМ, пратеници, универзитетски професори, амбасадорот на Европската унија, Петер Соренсен, амбасадорот на САД, Филип Рикер и други.По одржаните парламентарни избори во 1990 година, Собранието на 20 март 1991 ја изгласа првата влада на тогашната Социјалистичка Република Македонија по воведувањето на политичкиот плурализам. На чело на првата Влада беше избран Никола Кљусев, а таа по својот карактер беше техничка влада. Согласно Декларацијата за сувереност на Социјалистичка Република Македонија, основна цел на новата влада беше конституирање на Република Македонија како независна држава.Поради меѓупартиските конфликти, оваа влада не траеше долго. На 17 август 1992 година на оваа влада Македонското собрание и’ изгласа недоверба.Прв премиер беше Никола Кљусев, а за вицепремиери беа избрани Блаже Ристовски, Јован Андонов и Бекир Жута. Во владата имаше 15 министерства и тројца министри без ресор.

Македонија

Сончево и топло со температура до 20 степени

Објавено пред

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала локална облачност.

Ќе дува слаб северен ветер. Максималната температура ќе биде во интервал од 14 до 20 степени.

Во Скопје сончево и топло. Максималната температура ќе достигне 19 степени.

Продолжува периодот на стабилно време. До сабота ќе се задржи натпросечно топло, а од недела ќе има намалување на температурата за 6 до 8 степени.

Од сабота попладне ќе почне да дува умерен, вдолж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец, а ќе има и извесно зголемување на облачноста. Топлото време до сабота ќе предизвика натамошно топење на снежната покривка на планините, јави УХМР.

Прикажи повеќе...

Македонија

Градоначалникот на Центар позитивен на Ковид-19

Објавено пред

Градоначалникот на скопски Центар, Саша Богдановиќ, е позитивен на Ковид-19, а веста ја соопшти на социјалните мрежи.

Почитувани сограѓани,

И покрај заштита за целото време на пандемијата на КОВИД-19, резултатот од тестот кој го…

Posted by Саша Богдановиќ on Среда, 24 февруари 2021

„И покрај заштита за целото време на пандемијата, резултатот од тестот што го направив утринава откога почувствував покачена телесна температура е позитивен. Останувам во домашна изолација и ги следам инструкциите на лекарите.

Вирусот е опасен и непредвидлив. Одржувајте дистанца, носете заштитни маски и почитувајте ги препораките на надлежните институции затоа што само така, сите заедно, можеме да излеземе од борбата против пандемијата“, напиша Богдановиќ на „Фејсбук“.

Прикажи повеќе...

Македонија

Захариева: Се прават напори да ги испорачаме ветените вакцини за Северна Македонија

Објавено пред

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на враќање од посетата на Париз, денеска, во Софија, оствари средба со својата бугарска колешка Екатерина Захариева.

Како што информираат од Министерството, на средбата биле разгледани актуелностите поврзани со корона-кризата и начините на кои двете земји остваруваат соработка во справувањето со овие предизивици.

„Во оваа пригода Захариева потврди дека се прават напори за изнаоѓање начин за испорака на ветените вакцини за Република Северна Македонија“, се наведува во соопштението за средбата.

Во него се додава и дека на состанокот станало збор за акцискиот план за меѓусебна соработка, можноста за неговата финализација, а во функција на евентуално договарање втора меѓувладина конференција меѓу двете влади, чии копретседавачи се токму министрите Османи и Захариева.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 минути

Бугарија ја критикувa „Астразенека“ за доцнењето со вакцините: „Ни ја земавте надежта“

Бугарскиот министер за здравство, Костадин Ангелов, ја критикуваше Астразенека за неуспехот да ја испочитува договорената испорака на вакцини. Бугарија исто...

Европа11 час

Истражување: Британскиот сој на вирусот 64 отсто ги зголемува шансите заразените да завршат во болница

Луѓето инфицирани со позаразната варијанта на коронавирусот, која првпат беше откриена во Велика Британија, имаат поголем ризик од хоспитализација, покажа...

Македонија17 часа

13 починати и 725 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на...

Македонија19 часа

Филипче: Немам информации дали Мијалков се тестирал и дали пријавил самоизолација

Министерот за здравство, Венко Филипче, нема информации за тоа дали поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се тестирал за...

Топ21 час

(Видео) Вработени во фабрика за канабис во Кочанско ја продавале дрогата нелегално

Тројца вработени во фабриката за канабис за медицински цели во кочанското село Уларци одгледувале марихуана за продажба на нелегалниот пазар....

Свет22 часа

Вакцината на „Синофарм“ е 72,51 процент ефикасна против коронавирусот

Подружницата на „Синофарм“ при Институтот за биолошки производи во Вухан денес објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 покажала дека во...

Македонија22 часа

Свадбите остануваат забранети

За помош на угостителите може да се разговара, но олабавувањето на мерките и дозвола за организирање свадби, како што бараат,...

Македонија23 часа

Борел: Не се преправаме дека ве сакаме, ќе почнеме преговори со Скопје и Тирана

Европскиот министер за надворешни работи Жозеп Борел изјави дека Европската Унија не се преправа дека го сака Западен Балкан во...

Свет24 часа

СЗО: Три нови видови коронавирус се шират низ светот од минатата година

Според податоците на СЗО, низ светот се шират три нови видови коронавирусот од минатата година. Од СЗО информираат дека новиот...

Македонија1 ден

СДСМ: Институциите покажаа капацитет за обезбедување на правдата

Христијан Мицкоски, бранителот на криминалот и потрчко на Никола Груевски и Сашо Мијалков, вчера доживеа нов пораз откако институциите покажаа...

Македонија1 ден

Денеска ќе пристигне втората пратка вакцини од Србија

Денеска треба да пристигне втората пратка од вакцините на „Фајзер“, што ќе ја достави Србија. Министерот за здравство, Венко Филипче,...

Свет1 ден

(Видео) Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа во Лос Анџелес

Најдобриот голфер Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска во близина на Лос...

Македонија2 дена

Мијалков однесен во домашен притвор на Водно

Во полициски автомобил со затемнети стакла Сашо Мијалков беше изнесен од Обвинителството за гонење организиран криминал. Автомобилот беше во придружба...

Македонија2 дена

Русковска: Не верувам дека Мијалков бил болен

Обвинителката Вилма Русковска рече дека е среќна што ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, сам се пријавил во Обвинителството. Таа објасни...

Македонија2 дена

И без сознанија за бегство, одреден куќен притвор за Миле Јанакиески

Определен нов куќен притвор за ексминистерот Миле Јанакиески за предметот ТНТ откога обвинителите забележале дека не може да му го...

Македонија2 дена

( Видео) Заев: Мијалков избега и тоа што се појави не е олеснителна околност

Правдата е обезбедена и ќе ја има повеќе и почесто и ќе следува ваков одговор кога некој ќе сака да...

Македонија2 дена

Мијалков се појави во Обвинителството, тврди дека бил во изолација

Ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, по два дена, попладнево сам се појави во Обвинителството за организиран криминал во Скопје за...

Македонија2 дена

(Видео) „Ова е објавување војна“ – роднините на осудените во „Монструм“ најавија протест

Бедри Ајдари, братот на осудениот во „Монструм” Фејзи Азири, повика на протести поради казните изречени од кривичниот суд. Тој по...

Македонија2 дена

Мицкоски: Бегството на Мијалков беше договорено, време е за техничка влада

Дадовме 24 часа вашата истрага да даде резултат, ама договорено беше бегството на Мијалков, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски,...

Македонија2 дена

(Видео) Тројца обвинети во „Монструм“ добија доживотен затвор, двајца од нив се во бегство

Тројца обвинети во случајот „Монструм“ се осудени на доживотен затвор, двајца на 9 и 15 години, а еден е ослободен....

Досие