Контакт

Македонија

?.?.: ????? ??????????????? ?? ???????? ?? ??????? ?? ???????????

Објавено пред

Постои хиперпродукција на студенти од областа на безбедноста кои по нивното дипломирање не се работно ангажирани во државните и приватните безбедносни институции и агенции со што се генерираат повеќе сериозни општествено – негативни последици, тврдат од Здружението „Форум за безбедност“.

Постои хиперпродукција на студенти од областа на безбедноста кои по нивното дипломирање не се работно ангажирани во државните и приватните безбедносни институции и агенции со што се генерираат повеќе сериозни општествено – негативни последици, тврдат од Здружението „Форум за безбедност“.„Ваквата ситуација оневозможува оптимализација на оној дел од националниот систем на едукација кој се однесува на безбедносно-образовната област, при што се деформира и самиот процес на остварување на мисијата и глобалната цел на едукативните проекции во областа на безбедноста“, вели Гоце Аризанковски, претседател на „Форум за безбедност“.Од Форумот за безбедност сметаат дека во кое и да е општество во светот, без вработување на лица со високо безбедносно и криминалистичко-криминолошко образование и обука, ќе отсуствува постигнувањето на оптимално ниво на стратешки ориентирана и долгорочно ефикасна заштита од различните облици на безбедносни загрозувања, меѓу кои и заштитата изразена преку постигнување на оптимално ниво на превенција и сузбивање на различните облици на криминалитет. „Недавањето приоритет на овие лица при вработувањето во безбедносните институции и агенции создава општествено негативни последици и од социјално-психолошки и општествено-развоен аспект“, велат оттаму./крај/со/ко©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

ЗНМ и ССНМ со остра осуда за нападите врз новинари на протестот за „Монструм“

Објавено пред

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) остро го осудува денешниот напад врз екипа на Медиумската информативна агенција (МИА) и новинар од весникот „Слободен печат“ кои известуваа за протестот поврзан за случајот „Монструм”.

Според кажувањата на колегите од МИА имало обид да им се одземе опремата и турканици, при што снимателот бил турнат, а неговата опрема оштетена.

„Ваквиот однос кон новинарите кои се на работна задача на терен е неприфатлив и потребно е да биде строго казнет од страна на Министерството за внатрешни работи затоа што насилството кон новинарите не е дозволив во демократски земји. Неказнивоста на нападите и медиумските работници може да поттикне посериозни насилства кон новинарите, а со тоа дополнително да се загрози нивната безбедност, правото на слобода на изразување како и правото на информирање на граѓаните. Затоа е важно што поскоро да се измени Кривичниот закон во насока на системска заштита на новинари и медиумските работници“, велат од ЗНМ.

Од ССНМ, пак, известуваат дека и новинар од дневниот весник „Слободен печат“ бил спречен да ги извршува своите задачи од страна на полициски службеници во цивилна облека кои го извлекле на страна, му ја свиткале раката, безобразно и дрско се однесувале кон него и не го пуштиле додека не го избрише снимениот материјал со изговор дека ги снимал полицајците во лице.

„ССНМ смета дека ваквото однесување на полициски службеници е недозволиво и бара остра и ефективна реакција во изнаоѓање и казнување на полицските службеници кои го оневозможиле новинарот на Слободен печат да си ја извршува својата работна задача“, се наведува во соопштението.

Истовремено, ССНМ бара од надлежните државни органи да ги пронајдат и казнат насилниците во врска со нападот врз екипата на МИА.

„ССНМ силно протестира против ваквите инциденти бидејќи напад врз новинарите и медиумските работници е напад и врз слободата на изразување и правото на информирање на граѓаните“, се наведува во соопштението.

Прикажи повеќе...

Македонија

Филипче: 70 отсто од новите случаи се заразени со британскиот сој, викендов следува анализа на состојбата

Објавено пред

Министерот за здравство, Венко Филипче, истакна дека целокупниот здравствен систем и здравствените работници добро се справија со ковид-кризата. Тој нагласи дека јавното здравство веднаш се реорганизирало и ниту еден пациент не останал без потребната здравствена услуга. Во моментот, како што рече Филипче, сме во ситуација во која има лесно зголемување на бројот на заразени од коронавирусот, со што факторот Р0 се зголемува.

„Не можеме да бидеме сигурни дали тоа ќе биде тренд и ќе продолжи и понатаму или мини бран што се случува овие денови. Анализата на вирусот покажа дека 70 отсто од вкупно новодијагностицираните случаи се пациенти заразени со британскиот сој на вирусот. Викендов ќе се анализира ситуацијата во одредени градови, особено во Кавадарци, Прилеп и во Охрид. Врз основа на тие анализи, ќе видиме, ќе се препорачаат мерки“, рече министерот Филипче.

Тој информира дека потпишан е договорот за набавка на руската вакцина и секојдневно течат разговорите како за вакцините од компанијата „Фајзер“ така и за кинеските вакцини.

Во однос на вакцинацијата на здравствените работници, Филипче истакна дека завршена е имунизацијата на медицинскиот персонал од Скопје, кој работи со ковид-пациенти.

„Сега продолжува и од другите болнички институции во државата. Следуваат и лабораториите во кои се дијагностицира Ковид-19, ќе следуваат матичните лекари, дел од стоматолозите, со што ќе биде заокружен процесот од речиси 4.000 здравствени работници што работат со ковид-пациенти“, посочи Филипче.

Прикажи повеќе...

Македонија

Регистрирани нови 554 случаи на коронавирус, починаа осум лица

Објавено пред

Министерството за здравство информира дека, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 3.477 тестирања, а регистрирани се 554 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје – 258, Кавадарци – 51, Прилеп – 41, Куманово –25, Неготино – 22, Охрид – 18, Тетово – 16, Струга – 13, Гевгелија – 12, Битола – 11, Велес, Струмица и Крива Паланка – по 10, Штип – 8, Кичево -7, Гостивар и Валандово – по 6, Крушево и Богданци – по 5, Пробиштип и Демир Хисар – по 4, Кочани – 3, Делчево – 2, Свети Николе, Дебар, Берово, Виница, Кратово, Демир Капија и Пехчево – по 1.

Регистрирани се 210 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 90, Прилеп –25, Кавадарци – 19, Неготино и Тетово – по 8, Куманово и Штип – по 7, Гостивар и Делчево – по 6, Гевгелија – 5, Битола и Велес – по 4, Струмица, Крушево и Берово – по 3, Кочани, Свети Николе, Виница и Ресен – по 2, Охрид, Кратово, Пехчево и Дојран – по 1.

Пријавени се вкупно 8 починати лица – по 2 пациенти од Скопје (77, 70) и по еден пациент од Прилеп (72), Кавадарци (73), Охрид (71), Ресен (68) Валандово (66) и од Дојран (64). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.

Направени се 3.477 теста преку: ИЈЗ – 575, ЦЈЗ Скопје – 90, „Авицена“ – 358, „Биотек“ – 601, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 151, „Систина“ – 294, „Лаор“ – 241, МАНУ – 0, Судска медицина – 10, ЦЈЗ Битола – 80, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 2, ГАК – 0, „Синлаб“ – 50, „Ремедика“ – 15, ИБЗД Козле – 12, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 997, УК Пулмологија со алергологија – 1, ГОБ „8 Септември“ – 0, лаборатории од странство – 0.

Досега во земјата се направени вкупно 516.169 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 101.762, бројката на оздравени пациенти е 90.895, на починати е 3.119, а бројот на активни случаи изнесува 7.748.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија24 минути

Регистрирани нови 554 случаи на коронавирус, починаа осум лица

Министерството за здравство информира дека, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени...

Македонија1 час

(Видео) И покрај жестоките обиди демонстрантите не го пробија кордонот, полицијата во акција за потиснување

Јајца, балони со вода, канти за ѓубре и пластични столчиња летаа кон полицајците пред „Мавровка“ во нов обид демонстрантите да...

Македонија2 часа

(Видео) Повреден полицаец на протестите кај Бит-пазар

Ескалираа протестите кај Бит-пазар, по судирите со полицијата. Демонстрантите фрлаат со камења и пластични шишиња кон полицискиот кордон. Во судирите,...

Македонија4 часа

Веднаш по судењето Мијалков оди во затворот во Шутка

Судот донесе одлука првообвинетиот Сашо Мијалков да издржува ефективен, односно затворски притвор. Тој по судењето ќе биде спроведен во истражниот...

Македонија4 часа

Лекарска комора: Згрозени сме од постапката на возачот кој удри во доктор и побегна

Лекарската комора најстро го осудува вчерашниот инцидент во кој со тешки повреди се здобил д-р Ѓорѓи Јота, хирург и професор...

Македонија5 часа

12 години затвор за Мијалков за масовно и нелегално прислушкување

Ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков е осуден на 12 години затвор за масовното нелегално прислушкување од 2008 до 2015 година...

Европа6 часа

Макрон: Со задоволство би ја примил вакцината на „Астразенека“ кога ќе дојдам на ред

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека со задоволство би прифатил да се вакцинира против Kовид-19 со вакцината нa „Оксфорд“ /„Астразенека“...

Свет7 часа

Кина одобри уште две вакцини против коронавирус

Кина одобри употреба на уште две вакцини против коронавирус. За вакцината„Кансино е потребна само една доза и, како што е...

Свет8 часа

Бразил не знае што да прави со мутациите, калифорнискиот вид е најопасен

Бразил се соочува со нова фаза на пандемијата со мутирани варијанти на Ковид-19, три пати позаразни, рече министерот за здравство....

Свет8 часа

Воздушни напади во Сирија по наредба на Бајден

Американската армија изврши воздушни напади во источна Сирија по наредба на претседателот eо Бајден врз објекти за кои Пентагон вели...

Македонија8 часа

Затворени повеќе улици во Скопје поради протест за „Монструм“

Во Скопје ќе важи посебен режим на сообраќај поради протест за пресудите во случајот „Монструм“. Роднини на осудените, во вторникот,...

Свет19 часа

Меркел најави дигитални сертификати за вакцинација во ЕУ

Германската канцеларка, Ангела Меркел, вели дека дигиталните сертификати за вакцинација, кои ќе им овозможат на луѓето да патуваат во Европа...

Македонија22 часа

Потврдени 582 нови случаја на коронавирус во Македонија, починаа 13 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.972 тестирања, а регистрирани се 582 нови случаи на...

Македонија23 часа

(Видео) Заев за случајот со Мијалков: Испратена е порака дека системот функционира

Испратена е пораката дека системот функционира. Треба да знаат граѓаните дека сме на добар пат во јакнењето на правниот систем,...

Македонија1 ден

Тројца кумановци формирале терористичка група по примерот на Исламската држава

Тројца кумановци се обвинети за тероризам и формирање ќелија по примерот на познатата терористичка организација Исламска држава. Во терористичката група...

Македонија1 ден

Денеска и утре состаноци на мешовитата комисија со Бугарија, ќе се разговара за Гоце Делчев

Учебниците за седмо одделение и прашањето за ликот и делото на Гоце Делчев се очекува да бидат ставени „на маса“...

Македонија1 ден

Почната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека вчера Владата го овластила да потпише договор за набавка на руската вакцина. „Станува...

Македонија1 ден

Со британскиот вид се заразени 70 проценти од тестираните во „Жан Митрев“

Британскиот вид на коронавирусот е присутен во 70 отсто од случаите, покажале испитувањата на Клиничката болница „Жан Митрев’, кои денеска...

Македонија1 ден

Захариева: Нема да подлегнеме на притисок за Северна Македонија, ЕУ не е Југославија

Бугарија нема да подлегне на притисок за интеграциите на Северна Македонија, изјави за БТВ вицепремиерката и министерка за надворешни работи,...

Европа1 ден

ЕУ е поделена околу сертификатот за вакцинација

Европските лидери денес ќе одржат состанок со цел да се договорат за сертификатите за граѓаните на Европската Унија кои биле...

Досие