Контакт

Македонија

???????? ???????????? ??? ??????? ?????? 2 ??????? ?????? ?? „?????????“

Објавено пред

Тетовската полиција ги откри разбојниците кои минатиот петок од компанијата „Еуро-табак“ успеаја да украдат 1.725.380 денари.

Тетовската полиција ги откри разбојниците кои минатиот петок од компанијата „Еуро-табак“ успеаја да украдат 1.725.380 денари. Против седумчлената група поднесени се кривични пријави за разбојништво и за помагање под сомнение дека извршиле грабеж во фирмата. Истражен судија од Гостивар им одреди 30 дневен притвор. Двајца од нив се во бегство.Меѓу пријавените е и еден од вработените кој го пријави инцидентот во полицијата. Според досегашните сознанија токму тој го организирал грабежот во кој беа вклучени уште три лица, информираат од МВР.Четворица од пријавените се осомничени како директни извршители на разбојништвото. Тие претходно се договориле да набават се што е потребно за да можат да го украдат дневниот промет од „Еуротабак“. Меѓу нив е и вработениот кој ја алармираше полицијата за настанот. Тој останал на работното место, најверојатно за никој да не се посомнева во него дека е дел од групата.Останатите тројца се пријавени дека подоцна на различни начини им помагале на крадците да ги сокријат украдените пари и предметите што ги користеле при грабежот.Пронајдени се и дел од парите. Полицијата пронашла околу милион денари. Биле скриени во гардеробата и апаратите за домаќинство на осомничените./крај/со/бч©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Бугарија дозволи итна екстрадиција на Игор Спасов во Македонија

Објавено пред

Бугарските органи позитивно одговорија на барањето за екстрадиција на поранешниот специјалец Игор Спасов кој е осуден за убиството на Мартин Нешкоски.

„По барањето на Министерството за правда до бугарските органи за екстрадиција на лицето Игор Спасов назад во Северна Македонија, на 26.02.2021 Градскиот суд во Софија, донесе одлука да дозволи негова итна екстрадиција назад во земјата“, соопшти Министерството.

Барањето за екстрадиција беше испратено на 10 февруари.

Бугарската полиција на 1 февруари го приведе Спасов во Софија откако по него беше распишана меѓународна потерница пред повеќе од една година.

Тој е осуден на казна затвор 14 години за убиството на Мартин Нешковски, а кое се случи вечерта по прославата на ВМРО-ДПМНЕ по победата на парламентарните избори во 2011 година.

Казната затвор ја издржува од 2011 година, а му беше ставена во прекин во 2018 година поради здравствени проблеми. Потоа, тој избега. Спасов требаше да се јави во затворот „Идризово“ на 18 октомври 2019 година. Спасов се бараше на територија на државата, но откако истражните органи не го пронајдоа и немаа никаква дојава за него, на крајот на октомври 2019 година МВР распиша меѓународна потерница по него.

По неговото бегство, кружеа шпекулации дека тој е во Турција, но и дека во акцијата се вмешани полициски службеници. Јавното обвинителство во Штип во 2019 отвори и истрага за да утврди кој сè е вмешан, но и како Спасов успеал да ја напушти државата.

Прикажи повеќе...

Македонија

Маричиќ потпиша правилник за зголемување на платите на судската полиција

Објавено пред

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, во присуство на претставниците на УПОЗ и Независниот синдикат на судска полиција, го потпиша правилникот за зголемување на платите на судската полиција.

Со ова, велат од Министерството, се решава долгогодишниот проблем на овие службеници кои бараа зголемување на платите, а потпишувањето на правилникот е резултат на повеќе месечните преговори.

Со него се предвидува процентуално зголемување на платата во зависност од тоа во кој суд работат службениците. Зголемувањата изнесуваат од 8% до18%. Најголемо зголемување добиваат Основниот кривичен и Основниот граѓански суд во Скопје.

Прикажи повеќе...

Македонија

Шекеринска најавува гасификација на касарните и поголема енергетска ефикасност

Објавено пред

Сите реновирања на армиските објекти ги вршиме со посебно внимание за зголемување на енергетската ефикасност, напиша на социјалните мрежи министерката за одбрана, Радмила Шекеринска.

Сите реновирања на армиските објекти ги вршиме со посебно внимание за зголемување на енергетската ефикасност….

Posted by Radmila Sekerinska on Петок, 05 март 2021

„Реконструкциите на објектите на командата на SEEBRIG во Куманово, објектите на ренџерите и гардата во касарната ‘Илинден’ ги работевме со издвоени 20 % од цената за чинење наменети за енергетска ефикасност. На истиот начин ќе ги реновираме и објектите на воената полиција во ‘Илинден’ и уште два објекта во касарната во Штип“, наведува министерката во објавата.

Таа додава и дека годинава почнува проектот за гасификација на касарните во Петровец и Куманово, кои се загревале на мазут и нафта.

„Решени сме да дадеме најголем можен придонес во намалувањето на загадувањето, користењето на чистата енергија и во заштитата на животната средина“, посочува Шекеринска.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Бугарија дозволи итна екстрадиција на Игор Спасов во Македонија

Бугарските органи позитивно одговорија на барањето за екстрадиција на поранешниот специјалец Игор Спасов кој е осуден за убиството на Мартин...

Македонија2 часа

Руската вакцина ќе пристигне во Македонија оваа недела

Премиерот Зоран Заев соопшти дека, најверојатно, првите 3.000 вакцини „спутник в“ ќе пристигнат во земјата в недела. „Еве, јас знам...

Македонија2 часа

Медицинска сестра од Ортопедија за операција барала 300 евра, бонбониера и пијалак, во полиција ја пријавиле доктори

Медицинска сестра од Клиниката за ортопедија е обвинета дека за операција барала и добила 300 евра, бонбониера и пијалак. Во...

Македонија3 часа

Засилени инспекции во Маврово: голем број хотели директно ги испуштаат отпадните води во езерото

По претставка на граѓани, Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖЗС) врши интензивен надзор врз правни субјекти на територијата на Националниот...

Топ4 часа

Прекината свадба во Тетово, притворен сопственикот на угостителскиот објект

Полицијата вчера прекинала свадба со 110 гости угостителски објект во Тетово. Приведен е сопственикот на угостителскиот објект. „По претходна пријава,...

Топ4 часа

Познат идентитетот на убиените во Топанско Поле

МВР со детали за пукањето ноќеска во скопската населба Топанско Поле. Како што се наведува, убиени се лицата А. Б....

Регион4 часа

„Блиц“: Колапс на системот во Врање – преполни болници, а Македонците стигнаа на шопинг

Епидемиолошката состојба во српскиот град Врање е вонредна и исклучително тешка, предупредуваат експертите во земјата. Покрај наглото зголемување на бројот...

Европа5 часа

Молдавија прва во Европа доби вакцини преку „Ковакс“

Молдавија е прва европска земја што доби вакцини против коронавирусот од глобалната програма „Ковакс“, објави претседателката Маја Санду. Таа на...

Свет5 часа

(Видео) Во зоолошка во Сан Диего вакцинирани мајмуни против коронавирусот

Девет мајмуни во зоолошката градина во Сан Диего – четири орангутани и пет бонобо – се вакцинирани против Ковид-19, со...

Македонија5 часа

Ноќеска пукање во Топанско Поле, мртви две лица

Двајцата убиени, во кои ноќеска беше пукано, се од Скопје, на возраст од 24 и 28 години, велат од МВР...

Регион5 часа

Словенија ги заострува условите за влез во земјата поради новите видови коронавирус

Поради опасност од внесување нови варијанти на коронавирусот, Словенија ќе спроведе засилен надзор и ќе ги заостри условите за влез...

Свет6 часа

Папата ја почна историската посета на Ирак

Папата Франциско, утрово, на аеродромот во Рим полета со авион во историска посета на Ирак, пренесоа агенциите. Како што се...

Европа7 часа

Австралија бара од ЕК да ја преиспита одлуката за блокирање на вакцините од „Астра зенека“

Австралија бара од Европската комисија да ја преиспита одлуката за блокирање на испораката на вакцините на „Астра зенека“ во таа...

Свет7 часа

Во Мексико убиени над 60 политичари пред изборите во земјата

Најмалку 64 политичари се убиени во последните шест месеци во Мексико. Се претпоставува дека тоа има некаква врска со парламентарните...

Свет18 часа

90 проценти од Израелците примиле барем една доза вакцина или го прележале коронавирусот

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес објави дека Израел, Австрија и Данска ќе формираат заедничка основа за истражување, развој и...

Македонија19 часа

Нов силен земјотрес во Грција, почувствуван и во Македонија

Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала ја погоди Грција, а потресот беше почувствуван и во Македонија. Според...

Свет21 час

Путин: Руските вакцини против коронавирусот се најбезбедни и најефикасни во светот

Претседателот на Русија, Владимир Путин, рече дека руските вакцини против коронавирусот се најбезбедни и најефикасни во светот. Путин на состанокот...

Свет22 часа

Земјотрес со јачина од 7,2 степени го погоди Нов Зеланд, издадено предупредување за цунами

Силен земјотрес го погоди Нов Зеланд. Според првичните проценки на emsc-csem.org, земјотресот бил со јачина од 6,9 степени според Рихтеровата...

Македонија1 ден

Девет починати и 721 новозаболен од Ковид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 3.323 тестирања, а регистрирани се 721 нов случај на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија1 ден

„Фајзер-Бионтек“ ќе ни достави вкупно 800.280 вакцини, овој месец ќе пристигнат првите 21.000

Компанијата „Фајзер-Бионтек“ во 2021 година на Северна Македонија ќе ѝ испорача 800.280 дози вакцини, а испораката ќе се одвива во...

Досие