Контакт

Македонија

Јанкулоска: Шекеринска случајот го пријави прво во А1, па потоа во полиција

Објавено пред

„Драматично обзнание на Радмила Шекеринска“ вака министерската за внатрешни работи Гордана Јанкулоска го опиша случајот за кој што синоќа соопшти канидатот за премиер на СДСМ, Радмила Шекеринска, кога тврдеше дека била нападната од непознато возило со шише

Министерката Гордана Јанкулоска која ова го нарече „настан“ вели дека не може да се утврди што точно се случило и дали воопшто нешто се случило. Наместо случајот го пријават во полиција, Јанкулоска вели дека случајот бил најпрви пријавен на А1 телевизија па потоа во институциите.„Иако законите налагаат ако се случи било каква сообраќајна несреќа или друг инцидент  да се остане на лице место или истиот веднаш да се пријави за соодветно да се обезбеди местото и да се спроведе истрага, госпоѓата Шекеринска тоа не го стори.  Напротив настанот беше прво пријавен во А1 телевизија  во овластените државни иснтитуции. Дали станува збор за непознавање или непочитување на законите и институциите или станува збор за обид да се добие на време и да се прикаже дека се признава само судот на А1, се прашања на кои одговор треба да даде сепак Шекеринска“ изјави Јанкулоска.Според Јанкулоска откако случајот бил пријавен на А1, МВР упатиле екипи да го пребараат патот и се обиделе да го лоцираат местото. Неколку часа по пријавата во А1, околу 1 часот во дежурниот центар во МВР се јавило лице кое се претставило како поранешен помошник во секторот за внатрешни работи Скопје инаку сега вработено во Агенција за разузнавање. Се обратил со зборовите “Дечките од кај Шекеринска ќе се јават да пријават наста, знаеш читаше слушаше има на телевизија“. „Откако дежутниот работник посочил дека не гледал телевизија лицето кое пријавувало грубо возвратило со зборовите „Не ме прекинувај слушај јас што ти кажувам“. Половина час подоцна во центарот се јавило лице кое се претставило како возач на Шекеринска кое согласно законот било упатено да се обрати во најблиската полициска станица за да биде направен и заведен соодветен записник за пријавата. Два часа подоцна во центарот се јавило и лице кое што се претставило како Бранко Геровски кое напоменало дека сака да испрати факс и да информира за настан. Потоа дури во 2:45 минути лицето кое се претставило како возач на Шекеринска дошло во просториите на полициската станица Велес за да поднесе поплака“ вели Јанкулоска. Според поплаката, на патот Прилеп – Велес помеѓу село Дреново и крстосницата во село Сирково им било блендирано од возило со непозната марка кое имало затемнети стакла.Кога возачот подзастанал да го пропушти возилото истото почнало да се движи паралелно со нив, а лицето што било на совозачкото седиште го подотворило прозорецот и кон нив фрлило со полузпрано шише со вода. Тоа шише удрило во задната страна на нивното возило, а по ова возачот го забрзал возилото по што второто возило останало позади.„МВР ќе постапи по пријавата, но морам да напоменам дека во вакви случаи кога е напуштено лице местото кога не може да се обезбедат траги очекувањата се дека истрагата може да се одвива бавно со оглед на фактот што пријавителите успеале да видат дека станува збор за полупразно пластично шише со вода, но не усеало да го видат возлиото неговата боја, марка или било какви други инфорации да дадат за да може да се одвива истрагата. Инаку нема никакви оштетеувања не постојат никакви траги дека нешто се случило, освен исказите на пријавителите кои сериозно ќе ги испитаме и по нив ќе постапиме“ рече Шекеринска.Канидатото за премиер на СДСМ, Радмила Шекеринска синоќа соопшти дека нејзиното возило кога се враќале од митингот во Прилеп било нападнато од друго возило и врз него било фрлано со пластично шише.

Македонија

Шекеринска во Дебар: За две и пол години ставивме темел на модерна држава

Објавено пред

Заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска вечерва се обрати пред граѓаните на Дебар, каде порача дека она што го направила Владата во изминатите две и пол години, ја исполнува со среќа.

„Ништо од тоа што се случи не ни падна од небо, ништо не ни подарија, се измачивме својски. Изминативе две и пол години реално удиравме темели на една подобра куќа за сите нас и знаете дека таа куќа не се гради ниту за една, ниту за две години, ако не ставиме цврсти темели џабе ќе биде сето друго“, нагласи Шекеринска.

Како што рече заменик претседателката на СДСМ, едниот од тие длабоко поставени темели е членството во НАТО.

„Заедно сме со најмоќните во светот. Таа стабилност нема цена, нема алтернатива“, порача во обраќањето Шекеринска.

Прикажи повеќе...

Македонија

Во Битола се санираат штeтите предизвикани од попладневниот пороен дожд

Објавено пред

Во Битола за само 15-тина минути попладнево наврнале над 40 литри дожд на метар квадратен, што предизвика поплави на одредени улици и домови во градот, соопштија локалните власти.

Надлежните служби интервенирале и со градобијни ракети за растерување на тешки облаци со град.

Според информациите од терен, забележани се многу електрични празнења, кои дополнително ги отежнале напорите на службите за враќање на ситуацијата во нормала.

Од општина Битола соопштија дека веќе е интервенирано во населбите Карпош, Јени Маале, населбите Баир, Дулие и влезот кај „Лук Оил“ и улицата „Иван Милутиновиќ“.

Градските власти информираат дека стапиле во контакт со екипите на ЕВН, за постапување по нивните надлежности, а поддршка на терен ќе даде и Дирекцијата за заштита и спасување.

Прикажи повеќе...

Македонија

Мицкоски: Се пријавувам да бидам првиот кандидат за ветинг на македонската политичка сцена

Објавено пред

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на собир во општина Центар вечерва порача дека правдата мора да завладее насекаде низ Македонија, во секој град на, како што кажа, овие 25.000 квадратни километри.

„Во нашата читанка ‘Обнова’ ќе го најдете она што е можеби најзначајно. А тоа е како да ја вратиме правната држава. Многу внимателно тим составен од врвни експерти, работеше во делот кој што ќе понуди реформи во правосудството. Правни експерти од Сиљановска-Давкова, Тања Каракамишева, Наумовски, Сашо Климовски, Менинковски и многу други кои дадоа се од себе за реформи во правосудството. Програма во која императив ќе биде почитување на законите во државата“, нагласи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ.

Мицкоски се осврна и на тоа дека политичките опоненти во текот на кампањата дехидрирале од негативности кон него и ВМРО-ДПМНЕ.

„Ние како власт ќе започнеме со она што најмногу ги боли нашите сограѓани. А тоа е да провериме дали ние политичарите тоа што го поседуваме сме го стекнале на законит начин или на грбот на граѓаните. Еве јас и моето семејство се пријавуваме први да бидеме дел од тој ветинг на политичарите на македонската политичка сцена. И тоа ќе го примениме во првите 6 месеци. А не да ја префрламе топката дека биле виновни судиите, обвинителите, администрацијата или народот“, кажа тој.

Мицкоски пред центарци порача и дека ова не се обични избори бидејќи, како што рече, ќе треба да ја детерминираат иднината на државата.

„Овие избори ќе ја одредат иднината на нашите семејства, на нашите потомци, но исто така и ќе треба после овие избори да ги направиме горди и нашите претци кои што со живот го платиле ова што денеска ние го живееме“, порача претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и повика граѓаните на 15 јули да го победат најголемиот противник на напредокот на државата.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет9 часа

СЗО: Забележан нов рекорд на новозаразени во еден ден

СЗО објави дека во последните 24 часа во светот се регистрирани 212.326 нови случаи на коронавирус, што претставува рекордно зголемување...

Македонија13 часа

147 новозаразени и шестмина починати во изминатите 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.296 тестирања за Ковид-19, а регистрирани се 147 нови...

Европа13 часа

Рација во 15 италијански региони поради снимање и споделување на детска порнографија

Три лица се уапсени во Италија, а 50 се под истрага поради порнографска злоупотреба на деца, вклучително и новороденчиња. Сликите...

Македонија15 часа

Сафет Бишевац позитивен на коронавирус

Сафет Бишевац, кандидат за пратеник од листата на ВМРО-ДПМНЕ, на Фејсбук објави дека е позитивен на коронавирус. Тој вели дека...

Регион16 часа

Расте бројот на заразени туристи во Грција, на Скијатос слетала Србинка позитивна на коронавирус

По случајот со семејство од Белград кое било „депортирано“ од Грција, откако било утврдено дека мажот е позитивен на коронавирус,...

Македонија16 часа

Болницата „8 Септември“ тврди: Ова е ковид болница, нема листа на чекање за итни операции

Болницата „8 Септември“ во Скопје соопшти дека не постои листа на чекање за итни хируршки интервенции. „ЈЗУ ГОБ „8 Септември“...

Европа17 часа

Истрага против поранешниот француски премиер и министри поради Ковид-19

Францускиот специјален суд нареди да започне истрага против поранешниот премиер Едуард Филип и двајца министри за здравство во врска со...

Спорт18 часа

Поддршка за Ѓоковиќ од центарот на Загреб (Фото)

Голем транспарент со поддршка за Новак Ѓоковиќ се појави во центарот на хрватската престолнина Загреб. „Имаме право да дишеме. Стоп...

Регион18 часа

На Косово 114 новозаболени од коронавирус – жариште има на подножјето на Шар Планина

Националниот институт за јавно здравје во Приштина објави дека во Косово се регистрирани 114 нови случаи на Ковид 19, пишува...

Свет20 часа

Русија ќе подготви 70 милиони дози вакцини за Ковид-19, привичните тестови се успешни

Две недели откако започнаа клиничките тестирања врз група волонтери на руската вакцина против Ковид-19, нема никакви негативни ефекти, со што...

Свет21 час

За коронавирус тестирани 10 милиони луѓе во Кина

Градските власти во Пекинг објавија дека 10,4 милиони луѓе, или околу половина од жителите на кинеската престолнина,се тестирани за присуство...

Свет21 час

Четири лица загинаа, а 97 се повредени во експлозијата во Турција

Четири лица загинаа, а 97 од 186 вработени се повредени при експлозијата во фабрика за пиротехника во Турција. Фабриката е...

Свет22 часа

Првите резултати од лекот против Ковид-19 се очекуваат за две недели

Светската здравствена организација ги очекува во следните две недели првичните резултати од клиничкото тестирање на лекови кои би можеле да...

Регион1 ден

Се запали авион со 164 патници и членови на екипаж, принудно слета во Грција

Авион на ирската компанија „Рајанер“ со 164 патници и членови на екипаж принудно слета на аеродромот во Солун, бидејќи во...

Свет1 ден

Тенгел: Наместо да се смеетe на шведскиот модел, научете нешто од нас

Наместо да се смеете на нашиот модел на борба против Ковид-19, подобро би било да научите нешто од нашето искуство,...

Свет1 ден

СЗО: Засега Ковид-19 нема мутација што го прави посилен

Вирусот Ковид-19 досега нема мутации што ќе го направат посилен или ќе доведат до потешка болест, вели главниот епидемиолог на...

Топ2 дена

Во Охридското Езеро се удави 49-годишен маж

Во водите на Охридското Езеро денеска околу 14.30 часот е пронајдено безживотно тело на плажа на кејот Македонија. На местото...

Македонија2 дена

Регистрирани 165 новозаразени – починаа 7, а оздравеа 128 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на...

Европа2 дена

Во ЕУ дозволен прв лек против Ковид-19

Европската комисија издаде условна дозвола за ставање во промет на лекот ремдесивир, кој стана првиот медикамент за лекување на Ковид-19...

Македонија2 дена

Јовановски поднесува кривични пријави за триесеттина лица, бара вклучување на меѓународните институции

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски  продолжи со поднесување кривични пријави во скопското обвинителство поврзани со предметите „Рекет“ и „Меѓународен...

Досие