Контакт

Македонија

Пресот на СРД искористен за изнесување на лични недоразбирања

Објавено пред

Пресконференцијата на Советот на радиодифузија (СРД), на која беше објавен извештајот за медиумско покривање на кампањата, беше искористен од член на советот за да го изнесе своето недоразбирање со претседателот на ова тело

Членот на Советот за радиодифузија Алма Машовиќ го обвини претседателот на Советот, Зоран Стефановски дека ја попречувал во извршувањето на нејзините работни обврски, како и дека изнесувал лични ставови во медиумите, а ги претставувал како ставови на советот.„Од моето назначување во СРД па се’ до денес се соочувам со сериозно попречување во работењето од страна на претседателот Зоран Стефановски, во смисла на транспарентно, објективно и непристрасно информирање“, изјави Машовиќ.Таа побара од Стефановски да и’ одговори од кои причини врз вработените во стручната служба се вршел, како што рече, огромен притисок со цел двајцата новодојдени членови да немаат пристап до информациите што се од витално значење за успешно работење на Советот.Машовиќ го нападна претседателот на СРД дека во неговите настапи во одредени медиуми промовирал лични ставови, за кои не се разговарало претходно во Советот.Останатите членови на Советот изразија изненаденост и зачуденост од ваквиот ненајавен настап на Машовиќ.Стефановски истакна дека би се воздржал од било каков коментар, бидејќи тоа не е тема на денешната прес-конференција.„Би се задржал на темата и не би сакал да ве оптоварувам со нашите внатрешни проблеми. Одлуките на Советот ги носат двајца академици, двајца универзитетски професори, двајца магистри и двајца новинари“, изјави Стефановски.Тој напомена дека одлуките се носат со мнозинство, по што стануваат валидни и претставуваат став на СРД.Зачуденост од настапот на Машовиќ изрази и Бојан Шоптрајанов, кој рече дека нејзиниот настап не бил содржина на пресконференцијата.„Одлуките не ги донесува претседателот, туку советот на начин кој што е чисто демократски и треба да биде почитуван од сите членови. Тоа не значи дека сите треба да бидеме истомисленици, ама не може некој да смета дека е негово право како рамноправен член да зборува за односи внатре во Советот, што немаат врска со кампањава“, рече Шоптрајанов.Столе Наумов рече дека членовите на Советот немале поинаков избор, освен во извештајот да констатираат неизбалансирано известување на најголем дел од медиумите, бидејќи, како што рече, во спротивно ќе им се смеела целата домашна и меѓународна јавност. „Целосно стојам зад извештајот. Ние немавме друг избор. Не може очевидни работи поинаку да се формираат. Наместо драстично неизбалансираност или неизбалансираност, да ставаме суперлативи. Народот ќе ни се смее. Ова што го има во извештајот го знае целата јавност“, изјави Наумов.

Македонија

(Видео) Николовски од Крива Паланка: Со СДСМ се градат патишта и водоводи насекаде

Објавено пред

„Се наоѓаме на влезот на Крива Паланка каде се гради експресниот пат Крива Паланка – Ранковце во должина од 23 километри.Источниот регион е добар пример за тоа дека кога се работи има резултат. Единаесет години ВМРО-ДПМНЕ го маргинализираше, го осиромашуваше, буквално го уништи. За само две и пол години, на истокот му се врати сјајот. Далеку од тоа дека се сме направиле, има уште многу работа пред нас. Но можеме уште повеќе и уште подобро“, изјави Љупчо Николовски, генерален секретар на СДСМ и носител во ИЕ 3.

„Не потпаѓајте под лагите драги луѓе. Затоа ги викаат фејк-њуз ВМРО. Мицкоски лаже за некакви фусноти, Николоски лаже дека ќе се затворале фабрики, Јанушев покрај криминални афери, сега гледаме дека е и насилник и за жените зборува без грам човечност!Гледајте ги фактите и реалноста. Ние сме македонски народ, со македонски јазик кој никогаш не бил повеќе признаен низ светот, во членка на НАТО и држава која влегува во ЕУ.

Замислете само неколку години нанапред кога ќе ги жнееме плодовите од сето ова. Уште невлезени во ЕУ, ние веќе почнуваме да одиме напред, а ќе одиме уште побрзо со отворање на врати кои за нас отсекогаш ни биле затворени. Тоа било за секоја земја членка на ЕУ, ќе биде и за нас.Тоа е иднината. А сегашната реалност е дека го изградивме и го пуштивме во употреба автопатот Миладиновци-Штип, патните правци Штип-Радовиш и Штип-Кочани ќе бидат комплетно пуштени во употреба во следниот период“, додаде тој.

Николовски рече дека се градат 260 километри автопати и 300 километри експресни патишта.

„Градиме 900 километри локални патишта. Рехабилитираме повеќе од 1.500 километри постоечки патни правци.Се проширува патната и граничната инфраструктира на клучните премини Ќафасан и Деве Баир. Овде во Крива Паланка го градиме патот Крива Паланка –Деве Баир, и експресниот пат Ранковце – Крива Паланка.Се гради насекаде, нема привилегирани региони.

Ја гасифицираме земјата. Влегуваме во завршницата на реализацијата на гасоводните магистрали, и продолжуваме додека не донесеме гас во секој дом. За да имаме пониски сметки за греење, за да имаме почист воздух.Иднината е зелена, самоодржлива и енергетски ефикасна. Иднината е паметна.Внимавајте кому ќе го дадете вашиот глас. За иднината се работи. Сакаме заедничко општество, еднаквост или сакаме да вратиме насилници на власт кои ќе ни прават списоци и ќе не држат во несигурност и страв.
Гласаа против зголемување на минималната плата. Во нивно време беше 9.000 денари. Сега е 14.500, а ќе ја покачиме на 20.000 денари во следниот мандат. Не го запирајте прогресот драги пријатели.Можеме уште повеќе и уште подобро“, додаде тој.

Прикажи повеќе...

Македонија

Заев: САД се нашиот најголем партнер во градењето на стабилна, демократска држава

Објавено пред

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, испрати честитка по повод 4 јули, Денот на независноста на Соединетите Американски Држави.

Во честитката меѓудругото се наведува:

„На 4 јули 1776 година, пред 244 години, беше усвоена Декларацијата на независност на Соединетите Американски Држави. 4 Јули, Денот на независноста, е најголемиот празник на САД, а воедно е и одлична прилика за прослава на демократските вредности и идеали кои се темел на САД, и кои се заедничка основа на нашето блиско пријателство и стратешко партнерство.

Од нашата независност до денес, не сме имале поголем и попосветен партнер и поддржувач како што тоа биле САД. Секогаш биле со нас, и кога ни било тешко, давале помош и поддршка за заедно да ги надминеме премрежјата и проблемите со кои сме биле соочени. Секогаш биле и со нас кога сме постигнувале успеси и кога сме славеле, оти споделената радост со искрени пријатели е поголема радост, а споделениот успех е поголем успех.

Благодарение на нивната помош и поддршка, за многу кратко време успеавме да ја вратиме демократијата во нашата држава, да ги зајакнеме нашите институции, да ја поставиме државата во вистинска насока и да ги реализираме нашите стратешки цели. Денес, имаме постабилна држава, посилни институции, поразвиена економија, подобри односи со соседите, и сме полноправна членка на НАТО. Седиме на иста маса со нашите сојузници, рамо до рамо, со САД и со другите НАТО земји членки.

Еднаков дел сме од големото транс-атлантско семејство на народи. Заради нашето партнерство и заедничка соработка со САД, нашите граѓани денес уживаат поголеми слободи и права, во постабилна, побезбедна и попросперитетна држава.

Секогаш сум искажувал благодарност за срдечната, континуирана и дво-партиска поддршка што Република Северна Македонија ја добивала од САД, во сите мои средби и состаноци со конгресмени, сенатори и други претставници на САД, вклучително и во средбите со поранешниот потпретседател Џо Бајден, сегашниот потпретседател Мајк Пенс и претседателот Доналд Трамп. Остануваме посветени на натамошно унапредување на нашите односи, како традиционални партнери и сојузници во НАТО“, додава Заев.

Прикажи повеќе...

Македонија

Царовска во Драчево: Стандардот ќе се зголемува

Објавено пред

Носителката на листа на кандидати за пратеници во изборна единица 1 Мила Царовска вчера вечер на маалска средба со жителите на Драчево рече дека СДСМ е партија која што навистина се грижи за сите граѓани и посветено работи на намалување на сиромаштијата и на нова развојна економија.

„Обезбедуваме 300 милиони евра поддршка за компаниите од буџетот на државата и уште дополнителни 300 милиони од европските фондови. Работиме на зголемување на животниот стандард и затоа претходниот мандат во дијалог со работодавачите и синдикатите ја зголемивме минималната плата од 9.000 на 14.500 денари. Со новиот мандат ќе имаме раст на минималната плата до 40% и раст на просечната плата до 30%”, рече Царовска.

Царовска истакна дека СДСМ се грижи за повозрасните и дека не ги заборави пензионерите изминатиот период.

„Не сме како ВМРО -ДПМНЕ коишто надвор од законската рамка ви даваа само 500 денари зголемување. Ние ги зголемивме сите пензии за 722 денари и оваа сума влезе во основицата на пензиите и се исплаќа секој месец. Пензискиот фонд е стабилен, пензиите се сигурни и се исплаќаат предвреме”, рече Царовска.

Како социјал-демократи вложуваме во сите граѓани и во децата. Пораснаа платите на вработените во градинките, на социјалните работници, во здравството, образованието, армијата, културата. Ја зголемивме социјалната помош за 300 проценти и она за коешто со гордост говорам секогаш немаме повеќе деца во институции. Тие сега живеат во домови налик семејните и се дел од општеството”, рече Царовска.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија37 минути

Заев: САД се нашиот најголем партнер во градењето на стабилна, демократска држава

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, испрати честитка по повод 4 јули, Денот на независноста на Соединетите Американски Држави. Во честитката...

Свет1 час

Осумгодишно момче убиено во пукање во САД

Осумгодишно момче загина, а тројца други се повредени во пукање во трговски центар во Алабама, објави АП. Полицијата сè уште...

Свет1 час

Русија ќе подготви 70 милиони дози вакцини за Ковид-19, привичните тестови се успешни

Две недели откако започнаа клиничките тестирања врз група волонтери на руската вакцина против Ковид-19, нема никакви негативни ефекти, со што...

Свет2 часа

За коронавирус тестирани 10 милиони луѓе во Кина

Градските власти во Пекинг објавија дека 10,4 милиони луѓе, или околу половина од жителите на кинеската престолнина,се тестирани за присуство...

Свет2 часа

Четири лица загинаа, а 97 се повредени во експлозијата во Турција

Четири лица загинаа, а 97 од 186 вработени се повредени при експлозијата во фабрика за пиротехника во Турција. Фабриката е...

Свет3 часа

Првите резултати од лекот против Ковид-19 се очекуваат за две недели

Светската здравствена организација ги очекува во следните две недели првичните резултати од клиничкото тестирање на лекови кои би можеле да...

Регион13 часа

Се запали авион со 164 патници и членови на екипаж, принудно слета во Грција

Авион на ирската компанија „Рајанер“ со 164 патници и членови на екипаж принудно слета на аеродромот во Солун, бидејќи во...

Свет14 часа

Тенгел: Наместо да се смеетe на шведскиот модел, научете нешто од нас

Наместо да се смеете на нашиот модел на борба против Ковид-19, подобро би било да научите нешто од нашето искуство,...

Свет15 часа

СЗО: Засега Ковид-19 нема мутација што го прави посилен

Вирусот Ковид-19 досега нема мутации што ќе го направат посилен или ќе доведат до потешка болест, вели главниот епидемиолог на...

Топ19 часа

Во Охридското Езеро се удави 49-годишен маж

Во водите на Охридското Езеро денеска околу 14.30 часот е пронајдено безживотно тело на плажа на кејот Македонија. На местото...

Македонија19 часа

Регистрирани 165 новозаразени – починаа 7, а оздравеа 128 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на...

Европа21 час

Во ЕУ дозволен прв лек против Ковид-19

Европската комисија издаде условна дозвола за ставање во промет на лекот ремдесивир, кој стана првиот медикамент за лекување на Ковид-19...

Македонија21 час

Јовановски поднесува кривични пријави за триесеттина лица, бара вклучување на меѓународните институции

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски  продолжи со поднесување кривични пријави во скопското обвинителство поврзани со предметите „Рекет“ и „Меѓународен...

Топ22 часа

Вработен во МВР станал и советник во Општина Арачиново – внатрешна контрола го разгледува случајот

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди поднесе иницијатива за поведување постапка за утврдување дициплинска одговорност против Ф.Х....

Свет22 часа

(Видео) Најмалку 41 повреден во експлозија во фабрика за огномети во Турција

Најмалку 41 лице е повредено по експлозијата во фабрика за огномети во северозападната турска провинција Сакарија, пренесува „Хуриет дејли њуз“....

Македонија23 часа

Засега нема затворање на границите со Србија и Косово

Границите со Србија и Косово остануваат отворени, откако Комисијата за заразни болести не даде препорака тие да бидат затворени поради...

Свет24 часа

Научниците докажаа: Нова верзија на коронавирус се шири низ целиот свет, до 6 пати позаразна

Мутирана верзија на новиот коронавирус што предизвикува Kовид-19, која е распространета денес во светот, во лабораторија се покажа дека е...

Македонија24 часа

Принуден карантин за поранешната манекенка Накова, која место во самоизолација била на базен

Поранешната манекенка Александра Накова-Гајдаџиев вчера попладне била уапсена на базен во Гевгелија бидејќи не го почитувала решението за самоизолација, потврдија...

Македонија1 ден

Директорката на кумановската болница е позитивна на коронавирус

Директорката на Општа болница Куманово, Снежана Захариева, утрово на социјалните мрежи објави дека е позитивна на Ковид-19. „Како за добро...

Регион1 ден

Прогласена вонредна состојба во Белград

Во Белград денеска е прогласена вонредна состојба како резултат на влошената епидемиолошка состојба. Ваквата одлука е донесена на седницата на...

Досие