Контакт

Македонија

Охридскиот договор – гарант за добрата иднина на Македонија

Објавено пред

Охридскиот договор е рамка која обезбедува мир и стабилност на Македонија и нејзина интеграција во Европската унија и НАТО, беше порачано на Меѓународната конференција за охридскиот рамковен договор: Кон членството на Македонија во Европската унија и НАТО, која денеска почна во Тетово.

Охридскиот договор е рамка која обезбедува мир и стабилност на Македонија и нејзина интеграција во Европската унија и НАТО, беше порачано на Меѓународната конференција за охридскиот рамковен договор: Кон членството на Македонија во Европската унија и НАТО, која денеска почна во Тетово.За учесниците на конференцијата, Охридскиот рамковен договор е успех на заедничката дипломатија на САД и на ЕУ, која донела мир во Македонија, спречила крвава граѓанска војна и го трасирала патот на државата кон евроатлантските структури. “Имплементацијата на Охридскиот рамковен договор е процес кој е витален за иднината на земјата. Тој е клуч за евроатлантската интеграција на Македонија, која е примарната политичка цел на сите политички партии и речиси на целата популација без разлика на партиска, религиозна или етничка припадност“, рече американскиот амбасадор Филип Рикер, кој оддаде почит за улогата на поранешниот претседател Борис Трајковски во постигнувањето на договорот. Според унгарскиот амбасадор Ференц Кекеши, Охридскиот договор помогнал за одржување на мирот и внатрешната кохезија во земјата и Македонија ја направи земја извозник на мир. “Лично сум убеден дека Охридскиот договор ја прави Македонија стабилен партнер за во ЕУ“, рече Кекеши. На конференцијата свое обраќање имаа и дел од потписниците на рамковниот договор, екс претседателот Бранко Црвенковски и екс премиерот Љубчо Георгиевски, како и тогашниот лидер на ОНА, Али Ахмети. Според поранешниот премиерот Георгиевски, воопшто не биле спорни остварувањата на правата на етничките албанци во Македонија, но 10 години по воениот конфликт смета дека тој бил излишен и непотребен, додавајќи дека тогашната влада во голема мера започнала да ги исполнува правата на етничките албанци и поради тоа смета дека тие можеле да се остварат и без започнување на конфликт. Георгиевски смета дека речиси поголемиот дел од Рамковниот договор е имплементиран и поради тоа сите нови барања што во иднина би произлегле не треба да се поврзуваат со овој документ. “Од сега натаму треба да се говори за Устав на Македонија во кој се имплементирани најголемиот дел од одредбите од Охридскиот договор. Новиот корпус барања што би произлегле во актуелната политичка ситуација не треба да се врзуваат со Охридскиот договор“, рече екс премиерот Георгиевски, кој порача дека Македонија треба да го зададе финалниот удар со интеграција во ЕУ и НАТО“. Лидерот на ДУИ Али Ахмети како тогашен лидер на ОНА посочи дека оваа организација имала конкретни барања чија цел биле обезбедување рамноправност за сите граѓани во државата. “Нашите барања беа јавни и содржани во коминикето број 6. Баравме целосна рамноправност. Ова е и наша држава и нема компромис со тоа. Македонија подеднакво припаѓа  и на Бранко Црвенковски и на Љубчо Георгиевски и на мене “, рече Ахмети. Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски, пак, порача дека без целосна интеграција на земјата во ЕУ и НАТО може да дојде до загрозување на меѓуетничките односи, а не е исклучено и загрозување на веќе постигнатите придобивки од Охридскиот рамковен договор. Тој порача дека во Македонија треба да се работи на проекти што обединуваат, а не на такви што разделуваат. “Во Македонија треба да се постираат проекти што не обединуваат, а не што не раздвојуваат. Проекти како Скопје 2014 не разделуваат, а проектот за интеграцијата на земјата во ЕУ и НАТО не обединува. Што поблиску сме до Брисел, толку повеќе сме внатрешно интегрирани“, рече Црвенковски. Како куриозитет, на денешната конференција еден до друг седнаа екс премиерот Љубчо Георгиевски и лидерот на некогашната ОНА Али Ахмети кои беа двете спротиставени страни во конфликтот во 2001 година.Амбасадорот Рикер тоа го прокоментира на духовит начин и побара фотографија за спомен од ова случување./крај/ач©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Шекеринска во Дебар: За две и пол години ставивме темел на модерна држава

Објавено пред

Заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска вечерва се обрати пред граѓаните на Дебар, каде порача дека она што го направила Владата во изминатите две и пол години, ја исполнува со среќа.

„Ништо од тоа што се случи не ни падна од небо, ништо не ни подарија, се измачивме својски. Изминативе две и пол години реално удиравме темели на една подобра куќа за сите нас и знаете дека таа куќа не се гради ниту за една, ниту за две години, ако не ставиме цврсти темели џабе ќе биде сето друго“, нагласи Шекеринска.

Како што рече заменик претседателката на СДСМ, едниот од тие длабоко поставени темели е членството во НАТО.

„Заедно сме со најмоќните во светот. Таа стабилност нема цена, нема алтернатива“, порача во обраќањето Шекеринска.

Прикажи повеќе...

Македонија

Во Битола се санираат штeтите предизвикани од попладневниот пороен дожд

Објавено пред

Во Битола за само 15-тина минути попладнево наврнале над 40 литри дожд на метар квадратен, што предизвика поплави на одредени улици и домови во градот, соопштија локалните власти.

Надлежните служби интервенирале и со градобијни ракети за растерување на тешки облаци со град.

Според информациите од терен, забележани се многу електрични празнења, кои дополнително ги отежнале напорите на службите за враќање на ситуацијата во нормала.

Од општина Битола соопштија дека веќе е интервенирано во населбите Карпош, Јени Маале, населбите Баир, Дулие и влезот кај „Лук Оил“ и улицата „Иван Милутиновиќ“.

Градските власти информираат дека стапиле во контакт со екипите на ЕВН, за постапување по нивните надлежности, а поддршка на терен ќе даде и Дирекцијата за заштита и спасување.

Прикажи повеќе...

Македонија

Мицкоски: Се пријавувам да бидам првиот кандидат за ветинг на македонската политичка сцена

Објавено пред

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на собир во општина Центар вечерва порача дека правдата мора да завладее насекаде низ Македонија, во секој град на, како што кажа, овие 25.000 квадратни километри.

„Во нашата читанка ‘Обнова’ ќе го најдете она што е можеби најзначајно. А тоа е како да ја вратиме правната држава. Многу внимателно тим составен од врвни експерти, работеше во делот кој што ќе понуди реформи во правосудството. Правни експерти од Сиљановска-Давкова, Тања Каракамишева, Наумовски, Сашо Климовски, Менинковски и многу други кои дадоа се од себе за реформи во правосудството. Програма во која императив ќе биде почитување на законите во државата“, нагласи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ.

Мицкоски се осврна и на тоа дека политичките опоненти во текот на кампањата дехидрирале од негативности кон него и ВМРО-ДПМНЕ.

„Ние како власт ќе започнеме со она што најмногу ги боли нашите сограѓани. А тоа е да провериме дали ние политичарите тоа што го поседуваме сме го стекнале на законит начин или на грбот на граѓаните. Еве јас и моето семејство се пријавуваме први да бидеме дел од тој ветинг на политичарите на македонската политичка сцена. И тоа ќе го примениме во првите 6 месеци. А не да ја префрламе топката дека биле виновни судиите, обвинителите, администрацијата или народот“, кажа тој.

Мицкоски пред центарци порача и дека ова не се обични избори бидејќи, како што рече, ќе треба да ја детерминираат иднината на државата.

„Овие избори ќе ја одредат иднината на нашите семејства, на нашите потомци, но исто така и ќе треба после овие избори да ги направиме горди и нашите претци кои што со живот го платиле ова што денеска ние го живееме“, порача претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и повика граѓаните на 15 јули да го победат најголемиот противник на напредокот на државата.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет8 часа

СЗО: Забележан нов рекорд на новозаразени во еден ден

СЗО објави дека во последните 24 часа во светот се регистрирани 212.326 нови случаи на коронавирус, што претставува рекордно зголемување...

Македонија12 часа

147 новозаразени и шестмина починати во изминатите 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.296 тестирања за Ковид-19, а регистрирани се 147 нови...

Европа12 часа

Рација во 15 италијански региони поради снимање и споделување на детска порнографија

Три лица се уапсени во Италија, а 50 се под истрага поради порнографска злоупотреба на деца, вклучително и новороденчиња. Сликите...

Македонија14 часа

Сафет Бишевац позитивен на коронавирус

Сафет Бишевац, кандидат за пратеник од листата на ВМРО-ДПМНЕ, на Фејсбук објави дека е позитивен на коронавирус. Тој вели дека...

Регион15 часа

Расте бројот на заразени туристи во Грција, на Скијатос слетала Србинка позитивна на коронавирус

По случајот со семејство од Белград кое било „депортирано“ од Грција, откако било утврдено дека мажот е позитивен на коронавирус,...

Македонија15 часа

Болницата „8 Септември“ тврди: Ова е ковид болница, нема листа на чекање за итни операции

Болницата „8 Септември“ во Скопје соопшти дека не постои листа на чекање за итни хируршки интервенции. „ЈЗУ ГОБ „8 Септември“...

Европа15 часа

Истрага против поранешниот француски премиер и министри поради Ковид-19

Францускиот специјален суд нареди да започне истрага против поранешниот премиер Едуард Филип и двајца министри за здравство во врска со...

Спорт17 часа

Поддршка за Ѓоковиќ од центарот на Загреб (Фото)

Голем транспарент со поддршка за Новак Ѓоковиќ се појави во центарот на хрватската престолнина Загреб. „Имаме право да дишеме. Стоп...

Регион17 часа

На Косово 114 новозаболени од коронавирус – жариште има на подножјето на Шар Планина

Националниот институт за јавно здравје во Приштина објави дека во Косово се регистрирани 114 нови случаи на Ковид 19, пишува...

Свет19 часа

Русија ќе подготви 70 милиони дози вакцини за Ковид-19, привичните тестови се успешни

Две недели откако започнаа клиничките тестирања врз група волонтери на руската вакцина против Ковид-19, нема никакви негативни ефекти, со што...

Свет20 часа

За коронавирус тестирани 10 милиони луѓе во Кина

Градските власти во Пекинг објавија дека 10,4 милиони луѓе, или околу половина од жителите на кинеската престолнина,се тестирани за присуство...

Свет20 часа

Четири лица загинаа, а 97 се повредени во експлозијата во Турција

Четири лица загинаа, а 97 од 186 вработени се повредени при експлозијата во фабрика за пиротехника во Турција. Фабриката е...

Свет20 часа

Првите резултати од лекот против Ковид-19 се очекуваат за две недели

Светската здравствена организација ги очекува во следните две недели првичните резултати од клиничкото тестирање на лекови кои би можеле да...

Регион1 ден

Се запали авион со 164 патници и членови на екипаж, принудно слета во Грција

Авион на ирската компанија „Рајанер“ со 164 патници и членови на екипаж принудно слета на аеродромот во Солун, бидејќи во...

Свет1 ден

Тенгел: Наместо да се смеетe на шведскиот модел, научете нешто од нас

Наместо да се смеете на нашиот модел на борба против Ковид-19, подобро би било да научите нешто од нашето искуство,...

Свет1 ден

СЗО: Засега Ковид-19 нема мутација што го прави посилен

Вирусот Ковид-19 досега нема мутации што ќе го направат посилен или ќе доведат до потешка болест, вели главниот епидемиолог на...

Топ2 дена

Во Охридското Езеро се удави 49-годишен маж

Во водите на Охридското Езеро денеска околу 14.30 часот е пронајдено безживотно тело на плажа на кејот Македонија. На местото...

Македонија2 дена

Регистрирани 165 новозаразени – починаа 7, а оздравеа 128 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на...

Европа2 дена

Во ЕУ дозволен прв лек против Ковид-19

Европската комисија издаде условна дозвола за ставање во промет на лекот ремдесивир, кој стана првиот медикамент за лекување на Ковид-19...

Македонија2 дена

Јовановски поднесува кривични пријави за триесеттина лица, бара вклучување на меѓународните институции

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски  продолжи со поднесување кривични пријави во скопското обвинителство поврзани со предметите „Рекет“ и „Меѓународен...

Досие