Контакт

Македонија

Протестен марш на здружението „Достоинство“

Објавено пред

Здружението на професионални војници „Достоинство“ денеска организира протестен марш поради нерешавањето на нивниот статус

Здружението на професионални војници „Достоинство“ денеска организира протестен марш поради нерешавањето на нивниот статус.

Протестот е закажан за точно напладне пред Соборен храм во Скопје, од каде потоа војниците ќе се упатат кон Владата, а потоа и пред Собранието.

Тиебараат професионалните војници да останат во армијата сè до исполнување на условите за пензија, а доколку тоа не е изводливо, тие бараат вработување во други буџетски институции, судска полиција, полиција. /крај/со/мс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

(Видео) Јанушев: СДСМ ништо не сработи за овие две ипол години, доказ за тоа е несработениот пат Крупиште – Пробиштип

Објавено пред

Денес носителот на изборна единица 3, Игор Јанушев при посетата на општина Пробиштип рече дека власта предводена од СДСМ ништо не направи во изминативе две ипол години. А, тоа народот го гледа, затоа на 15-ти јули СДСМ ќе си ја добие својата казна, и ВМРО-ДПМНЕ ќе победи на изборите.

„ Денес сме во посета на Пробиштип. Само што завршивме со посетата на Градскиот пазар каде што имавме можност да разговараме со огромен број на луѓе, да ги слушнеме нивните маки и да слушнеме што очекуваат и како ја гледаат државата во следните четири години. Она што не охрабрува, она што ни дава мотив е да продолжиме уште посилно во овие неколку дена до крајот на кампањата. Она што ни дава уште поголем мотив по формирањето на Владата на ВМРО-ДПМНЕ е да се вложиме максимално, да ги исполниме сите ветувања кои што ги даваме на граѓаните бидејќи пред се и над се македонскиот народ заслужува подобра иднина, извесна иднина“, истакна Јанушев.

Јанушев додаде дека врвот на неспособноста на оваа влада предводена од Заев и СДСМ, врвот на неспособноста на Љупчо Николовски се гледа и во Пробиштип. Оној проект кој што го остави претходната влада на ВМРО-ДПМНЕ патниот правец Крупиште – Пробиштип буквално не е ништо завршено, СДСМ не мрдна со прст за да го заврши патниот правец.

„ Она што го гледам во изминативе две ипол години сум дошол можеби повеќе од 10-15 пати во Пробиштип, значи немаше ниту една опрема, механизација, било што да се работи на патот. Сега во овие месец дена гледаме како се обидуваат нешто да направат, да прикажат пред граѓаните дека еве демек работат. Но тоа е сериозно потценување на народот. А, народот памти и народот знае“, нагласи Јанушев.

Јанушев за крај им порача на граѓаните дека ако народот застане на страната на правдата тогаш секоја битка може да се победи. Затоа на 15-ти јули граѓаните ќе гласаат за ВМРО-ДПМНЕ, ќе гласаат за обнова на Република Македонија.

Прикажи повеќе...

Македонија

Ахмети од Струга: На противниците им се тресат нозете од идејата за првиот премиер Албанец

Објавено пред

Централниот Изборен Штаб на Демократската Унија за Интеграција престојуваше во Општина Струга каде со свои говори се престави Претседателот на партијата, Али Ахмети. Како што соопшти ДУИ, Ахмети добил голема поддршка од граѓаните на Струга, кои го преполниле местото на собирот, со што, како што се наведува во партиското соопштение, и рекле ДА на идејата за првиот премиер Албанец во Република Северна Македонија.

Претседателот на интегративците, Ахмети рече дека секое ново поглавје сака нова енергија и дека веќе успешно е затворено едно поглавје за Албанците, но и за државата.

„ Несакајќи да елаборирам за остварувањата, бидејќи сите ги допираат и ги гледат, но и понатаму имаме уште многу работи за остварување, нашата енергија треба да ја потрошиме за подобри денови од овие што ги оставаме зад нас. Народот вели дека лошото нема крај но и добрите работи немаат крај. Се потрудивме да направиме добри работи неразочарувајќи ги нашите гласачи и воопшто Албанците претставувајќи ги достоинствено како националната така и во меѓународната сфера и за ова Ви се заблагодарувам за поддршката што ни ја дадовте 2 децении по ред. Денес сме членка на НАТО, ги отворивме преговорите за членство во Европската Унија и ова е ново поглавје што се отвара и бара енергија за спроведување и оживување на стандардите кои го забрзуваат патот кон полноправнотот членство во ЕУ“ рече Ахмети.

Претседателот на ДУИ, Ахмети беше оптимист дека со кадарот што го поседуме во следните 5 години ќе се оствари целта за членството во ЕУ и дека нема враќање назад.

” Ќе има црвени линии за секој кој што сака да го загрозува или негира Охридскиот, Преспанскиот и Договорот за Добрососедство со Бугарија, затоа враќање нема, со што партнерство во ова земја нема. Демократската Унија за Интеграција ги почитува челичните темели кои се воспоставени за да ги движат прашањата напред. Безкомпромисно ќе бидеме за стандардите кои треба да се воспостават како за ветингот, зголемување на квалитетот во образованието, здраството, локалната самоуправа, инфраструктура, бидејќи ако не работиме во ова насока нема да можеме да бидеме достоинствена членка на ЕУ”, истакна Ахмети.

Има луѓе кои се скептични за нашите идеи, има луѓе кои не веруваат дека може да постигнеме успех, рече Ахмети, но не можеме да ги убедиме сите, бидејќи има факти кои постојат.

” Сите Вие знаеете дека Албаните сонуваа еден Скендербег да биде во еден мал дел од ова земја и ако прашавме некого пред 30 години дека Националниот херој ќе се постави среде Скопје ќе ни одговараше дека немаме памет. Денес имаме споменик на Иса Болетини и Хасан Приштина и ако некој пред некое време ќе речеше дека Талат Џафери, претседател на Собранието ќе го крева знамето на НАТО, кој ќе веруваше, еден командант на Ослободителната Национална Армија? Нема да биде премиерот Албанец? Зошто да не може? Никој не ми дава одговор, а од друга страна им се тресат нозете од ова идеја,” заврши на крај Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети.

Прикажи повеќе...

Македонија

Утре без струја повеќе делови на Скопје

Објавено пред

Од „ЕВН Македонија“ АД информираат е добиено известување дека за ден 09.07.2020 год. (четврток) се планирани технички зафати во електро-системот на Град Скопјеи без електрична енергија ќе останат:

Во периодот од 08:30 до 14:00 часот корисниците од ул. „Атанас Бабата“ бр.26 и околните 4 куќи на истата улица (Општина Чаир )

Во периодот од 09:00 до 12:00 часот корисниците од ул.„1409“ и дел од потрошувачите околу „БК мебел“, како и Железничката станица во Ѓ.Петров (Општина Ѓ.Петров )
Во периодот од 09:00 до 13:00 часот корисниците од ул. „Даскал Камче“ зграда бр.1А вл.1 и вл.2. (Општина Ѓ.Петров )

Во периодот од 08:30 до 10:30 часот корисниците од нас. „ЦЕНТАР“, делот од ул. „Апостол Гусларот“ до О.У.„Песталоци“ (Општина Центар )

Во периодот од 09:00 до 13:00 часот корисниците од нас. „ГАЗИ БАБА“ на ул. „Благоја Стефковски“, поточно потрошувачите помеѓу Бензинска „Макпетрол“, школо „Коце Металец” и СУ „Партеније Зоографски“. (Општина Гази Баба )

Во периодот од 13:00 до 14;00 часот корисниците од нас. „РАДИШАНИ“ ул. „18“ со броеви над 140 на ул. „Радишанска“ во дел со вкрстување со ул. „18“ и ул. „40“. (Општина Бутел ) и

Во периодот од 09:00 до 14:00 часот корисниците од нас. „КАРПОШ“ на улиците „Милан Марковиќ“ (од бр. 8 до бр.35), „Леринска“ (од бр. 1 до бр.11), ул.„Козле“ (од бр.15 до бр.20, и околина на овие објекти) ул.„Крчин“ (од бр. 1 до бр.13).(Општина Карпош )

Прикажи повеќе...

Најново

Регион6 минути

ИБНА: Десничарски демонстранти ги предизвикаа нередите на протестот во Белград

Регионалната новинска агенција ИБНА во извештајот за синоќешните протести во Белград истакнува дека крајно десничарски ориентирани демонстранти предводени од Срѓан...

Регион55 минути

(Видео) Полицијата со палка тепа момчиња што мирно седат на клупа во Белград

Полицијата во Белград, по неколкучасовни масовни протести, почна да ги тепа луѓето, дури и оние што седат мирно. Како што...

Македонија2 часа

ИЈЗ: Намалување на бројот на новозаболени и починати, зголемување на бројот на оздравени

Неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 29 јуни до 5 јули 2020 година бележи намалување на...

Свет3 часа

Мистериозен синдром поврзан со коронавирусот предизвикува оштетување на мозокот кај децата

Коронавирусот може да предизвика големи невролошки проблеми кај некои деца, откриле научниците. Иако на младите им е полесно да се...

Свет3 часа

(Видео) Автобус полн со матуранти во Кина падна од мост во езеро, најмалку 21 загинат и 15 повредени

Најмалку 21 човек загина, а 15 се повредени кога автобус излета од патот и падна во езеро во Кина. Автобусот...

Свет3 часа

Во САД над 3 милиони заразени со Ковид-19

Бројот на заразени со коронавирус во САД надмина три милиони, сè повеќе сојузни држави бележат рекорден број нови случаи, а...

Македонија4 часа

Задолжителен тест за граѓаните на Србија, Косово, БиХ и на Црна Гора при влез во земјата, препорача Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести утрово одржа состанок, на кој донесе одлука да достави предлог до Владата од утре при влез...

Регион4 часа

(Видео) Солзавец и оклопни возила на протестите во Белград по најавата за нов полициски час

Полицијата во Белград утрово успеа да ги растера демонстрантите што од синоќа протестираа по најавата на претседателот на Србија, Александар...

Свет15 часа

СЗО: Епидемијата се забрзува, се појавуваат докази дека вирусот се пренесува преку воздух

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека епидемијата на коронавирус се забрзува и дека се појавуваат докази за пренесување на Kовид-19...

Регион18 часа

Србија го враќа полицискиот час, забрана за движење од петок до понеделник

Од утре во Србија ќе биде забрането собирање на повеќе од пет луѓе во отворен и затворен простор, а од...

Македонија19 часа

ДИК ќе прави симулација на изборниот ден во услови на пандемија

Државната изборна комисија утре ќе спроведе симулација на процесот на гласање под посебните протоколи поради пандемијата на коронавирус. Симулацијата ќе...

Регион21 час

Грчки медиуми: Повеќето од туристите од Србија се позитивни на Ковид-19

Грчките медиуми пренесуваат дека повеќето од туристите од Србија се позитивни на Ковид-19, а тоа е и половина од новите...

Македонија21 час

Нови 120 заболени и петмина починати од коронавирус во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на...

Македонија22 часа

(Видео) Со цитати од Конески и Мартиновски, Ципрас упати поддршка до Заев

Претседателот на грчката партија СИРИЗА и поранешен премиер на Грција, Алексис Ципрас, упати видеопорака со поддршка на претседателот Зоран Заев,...

Македонија22 часа

Јово Вангеловски обвинет за злоупотреба на службената положба

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе обвинителен предлог против поранешниот претседател на Врховниот суд, Јово Вангеловски,...

Македонија22 часа

Заболените од коронавирус и оние во самоизолација до утре може да се пријават за да гласаат

Утре истекува рокот за пријавување на лицата што се позитивни на Ковид-19 или се во домашна изолација, а кои сакаат да гласаат...

Свет24 часа

Шведска, сепак, воведува мерки против коронавирусот

Во Шведска денеска стапуваат во сила строги правила за почитување на мерките за физичка дистанца во угостителските објекти. Минималното растојание...

Македонија1 ден

Филипче: На денот на изборите ќе биде безбедно да се гласа

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче, истакна дека во изминатите четири месеци тој и колегите од Комисијата за заразни...

Свет1 ден

Секој десетти заболен од Ковид-19 во Англија е медицински или социјален работник

Десет проценти од сите инфекции на Ковид-19 во Англија забележани меѓу 26 април и 7 јуни биле меѓу здравствени или...

Регион1 ден

Црна Гора воведе карантин за сите што доаѓаат од Србија

Националното координативно тело за заразни болести во Црна Гора најави неколку епидемиолошки мерки за целата земја и особено за северот...

Досие