Контакт

Македонија

Солана: Македонија да продолжи по патот до ЕУ

Објавено пред

Охрабрување до Македонија да продолжи по патот на евроинтеграциите упати денеска во Брисел високиот претставник за надворешна и безбедносна политика

Охрабрување до Македонија да продолжи по патот на евроинтеграциите упати денеска во Брисел високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на Европската унија (ЕУ) Хавиер Солана, по средбата со македонскиот претседател Ѓорге Иванов.

Солана, како што јавува Макфакс, изјави дека е од голема важност тоа што еден ден по инаугурацијата, македонскиот претседател присуствува во Европската комисија (ЕК).

Тој, на попладневната прес-конференција, додаде дека меѓу Македонија и ЕУ има добри односи, и ја охрабри државата да продолжи по патот на евроинтеграциите.

Европретставникот, во врска со прашањето за името, посочи дека македонскиот претседател треба да биде “конструктивен“ и да продолжи во напорите за изнаоѓање решение.

Теми на средбата биле и прашањата за визна либерализација, како и економската криза како предизвик за регионот и светот, не само за Македонија.

Претседателот на Македонија изјави дека со оваа прва посета на ЕК потврдува оти зачленувањето во ЕУ е врвен приоритет на неговата агенда./крај/еу/ис©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Османи на средба со главниот државен ревизор во пресрет на изборите

Објавено пред

Делегација на Секретаријатот за европски прашања, предводена од заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи ќе остварат работна средба со претставници на Државниот завод за ревизија предводени од Главниот државен ревизор, Максим Ацевски.

Средбата е дел од серијата институционални посети на вицепремиерот Османи на институциите задолжени за спроведување на изборите, а со цел – остварување на обврската за фер, слободни и компетитивни избори како дел од европската агенда на државата.
Средбата ќе се одржи во просториите на ДЗР во 12 часот, по што со почеток во 12:45 часот, Османи и главниот државен ревизор Ацевски ќе имаат заеднички изјави за медиумите.

Прикажи повеќе...

Македонија

Облачно и дождливо со температура до 15 степени

Објавено пред

Времето денеска ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, на планините од снег. Во ноќните часови врнежите ќе преминат во снег и во некои повисоки места. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од западен правец, кој во западните делови повремено ќе се засилува. Максималната температура ќе биде во интервал од 8 до 15 степени.

Во Скопје ќе биде претежно облачно со повремен дожд. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Максималната температура ќе достигне до 10 степени.

Прикажи повеќе...

Македонија

Земјотресот во Драч најсилно почувствуван во Дебар и околината

Објавено пред

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје вечерва во 21 часот и 15 минути, регистрираше земјотрес чиј епицентар се наоѓа во соседна Република Албанија, во епицентралното подрачје Драч, 170 километри југозападно од Скопје.

Според досегашните податоци, Рихтеровата локална магнитуда изнесува ML=5 степени, а почувствуван е во западните делови на Македонија, особено од населението во Дебар и околината со интензитет од III до IV степени, според Европската макросеизмичка скала.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион12 минути

Србија ќе забрани увоз на автомобили со Евро 3-мотори

Во Србија се подготвува забрана за увоз на стари автомобили со Евро 3-мотори, која може да стапи во сила во...

Економија26 минути

Без работа 3,5 милиони Руси

Во декември во Русија имало имало речиси 3,5 милиони невработени. Тоа е 4,6 проценти од економски активната популација, покажуваат прелиминарните...

Македонија11 час

Земјотрес со јачина од 4,5 степени почувствуван во земјата

Земјотрес со јачина од 4,5 степени вечерва беше почувствуван во земјата и регионот. Епицентарот, како што јавуваат медиумите од регионот,...

Македонија13 часа

(Видео) Јовески: Потребно ни е силно, професионално и одговорно обвинителство

Државниот јавниот обвинител, Љубомир Јовески, смета дека треба да има силно, професионално и одговорно обвинителство, да не се задоволуваат дневнополитички...

Македонија13 часа

Владата бара од инспекторите да извршат увид на градбите во Охрид и Струга

Владата на денешната седница го задолжи Државниот инспекторат за градежништво и урбанизам да изврши надзор над изградбата на градби од...

Македонија15 часа

Жбогар: Да продолжат реформите, законот за Јавното обвинителство да се донесе пред да се распушти Собранието

Евроамбасадорот Самуел Жбогар порача дека земјава треба да продолжи со реформите во клучните области и дека новиот закон за Јавното...

Спорт15 часа

За 24 часа милион ипол луѓе се потпишаа Коби да е на новото лого на НБА

Повеќе од 1.5 милиони луѓе за помалку од 24 часа се потпишаа на он-лајн петицијата силуетата на Коби Брајант да...

Македонија15 часа

„Анима мунди“: Ужас на скопските улици, се превезува распнат коњ

Здружението за заштита на животните „Анима мунди“ објави вознемирувачка фотографија на распнат коњ како со камион го превезуваат на скопските...

Македонија16 часа

Откриени креаторите на „Јавна соба“, МВР ќе ги достави доказите до Обвинителството

Министерство за внатрешни работи, сектор за компјутерски криминал и дигитална форензика, во координација со СВР Скопје изврши идентификација на сопственикот...

Македонија18 часа

Вештак во судењето за Ласкарци: Човечкиот фактор пресуден за несреќата

Првата реакција и обидот за сопирање кај возачот настанала во првата секунда, кога ја кренал ногата за гас и ја...

Македонија20 часа

(Видео) Чулев: Спасовски последниот ден делел решенија и во 12 навечер

Само во последните две години МВР потрошило над 4 милиони евра за судски постапки од вработени кои тужеле главно за...

Македонија20 часа

Филипче: Состојбата е под контрола, нема причина за паника за коронавирус во нашата држава

Состојбата е целосно под контрола, во овој момент нема ниту една причина за некаков ризик или паника за коронавирус во...

Македонија21 час

Рустеми: Јанева бараше да се утврди штетата во „Поштенска банка“ и да се затвори истрагата

Обвинителот Бурим Рустеми од поранешното СЈО сведочеше денеска пред судот за случајот „Рекет“ каде обвинети се Бојан Јовановски и ексшефицата...

Топ21 час

Се судрија автобус и автомобил на автопатот Куманово-Табановце, дваесетина луѓе повредени

Дваесет и едно лице се тешко повредени во сообраќајна несреќа што синоќа се случила на автопатот Куманово-Граничен премин Табановце, помеѓу...

Култура22 часа

Тимот на „Медена земја“ на настан пред „оскарите“ во друштво со големите холивудски ѕвезди

Тимот на „Медена земја“ беше дел од настан во театарот „Долби“ во Холивуд организиран од американската Академија за филмски уметности и...

Свет22 часа

Откриено што се случувало во хеликоптерот на Брајант во последните моменти пред несреќата

Кошаркарската легенда Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа во неделата наутро по локално време откако леталото во кое беше ѕвездата...

Свет24 часа

Трамп денеска ќе го објави мировниот план за Блискиот Исток

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека денеска ќе го претстави мировниот план за Блискиот Исток, кој претходно го најави како...

Свет24 часа

Во Германија потврден прв случај на коронавирусот

Во Германија е потврден прв случај на смртоносниот коронавирус, кој се појави во Кина и се прошири и во други...

Свет1 ден

Бројот на жртви од коронавирусот во Кина надмина 100

Бројката на починати од коронавирусот во Кина надмина 100. Според најновите податоци, се работи за 106 смртни случаи, а во...

Македонија2 дена

(Видео) Поранешни вработени во ОХИС: Во фабриката има остатоци од опасна жива

Поранешни вработени во фабриката ОХИС тврдат дека во кругот на фабриката има опасна жива како остаток од работењето на некогашниот...

Досие