Контакт

Македонија

Снег на Солунска глава !

Објавено пред

Врнежи од снег се регистрирани ноќеска и изутрината на планинскиот врв Солунска глава, а минималната температура се спуштила до минус 1 степен

Врнежи од снег се регистрирани ноќеска и изутрината на планинскиот врв Солунска глава, а минималната температура се спуштила до минус 1 степен.

Ова денеска за Макфакс го изјави дежурен синомтичар во Управата за хидро метеоролошки работи.

Снежните врнежи траеле до осум часот изутрината, кога температурата се искачила над нулата, по што врнежите од снег преминале во дожд.

Снег е забележан само на Солунска глава, на планината Јакупица, додека на Шар планина, каде минималната температура се спуштила до еден степен над нулата, биле регистрирани само врнежи од дожд.

Врнежи од снег се забележани и во соседна Србија, каде што на Пештерската висорамнина, според локалните медиуми, снежната покривка достигнала пет сантиметри.

Синоптичарите за утре најавуваат стабилизирање на времето и значително повисоки температури. /крај/ап/©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Мицкоски: Ако заокружите за СДСМ, заокружувате за распарчена Македонија

Објавено пред

Ве гледам вечерва и во вас гледам голема одлучност, голема победа се најавува на 15 јули, рече во својот говор во Гевгелија, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Според него, ситуацијата во Македонија може да се измени и тоа ќе го направи ВМРО-ДПМНЕ.

„Кога некој ви вели се е попусто, не, не е. Македонија ќе биде дом за секој еден Македонец, Албанец, Турчин, Ром и сите останати. Македонија ќе биде дом за сите. Сега има една тажна мачна сурова реалност во која живееме, многу млади иселени и нивни роднини баби, дедовци кои чекаат повик. Ќе заврши ова време, младите ќе останат тука“, кажа Мицкоски.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ зборуваше и за политичката матрица на СДСМ, објаснувајќи кои се нивните четири чекори на владеење.

„Првиот чекор е предизборна лага, а потоа доаѓа вториот чекор или национален срам, трет корупција и кримнал, и четврт, а тоа е заробено обвинителство и судство со цел пресметка со неистомисленици“, кажа Мицкоски.

Како што рече тој, коалицијата СДСМ-Беса ја ставила иднината на Македонија на маса, по што следи нејзина федерализација, а потоа и нејзино уништување.

„Заокружувајќи за Заев и СДСМ секој треба да знае дека заокружува за распарчена Македонија, но јас сум убеден дека граѓаните без разлика на етничка припадност се определени за обнова, за Македонија која ќе биде пристојно место за живеење за секој роден овде во Македонија“, посочи Мицкоски и повикувајќи ги граѓаните да го заокружат бројот 14 порача дека доаѓа казната за власта на Заев и СДСМ.

Прикажи повеќе...

Македонија

Богојески на граѓанска трибина: Компромисот со криминалот нè носи далеку од ЕУ

Објавено пред

Петар Богојески, лидер на Македонски концепт и носител на изборна листа за пратеници за ИЕ1 на вечерашната граѓанска трибина која се одржа во Аеродром подетално се осврна на закочените евроинтеграциски процеси во Македонија и, како што рече, руинираниот судски ситем во државата.

„Никој не кажува која е причината за забавување на процесот на интеграција во Европската унија. Не е вистина дека не мрази учителката како што се обидуваат политичарите во Македонија да го претстават тоа. Никој не не мрази, туку си се мразиме самите себе со тоа што со прст не мрднавме да направиме реформи во она што ни беше најважно за земјата, а тоа се правдата и правото. Токму поради тоа станавме некредибилен партнер за преговори со ЕУ”, истакна тој.

Како што рече Богојески, многу луѓе завршиле во затвор, вклучувајќи го и чичкото со ќебапите од Велес, ама никој не завршил во затвор од политичарите или високите функционери.

Освен ЕУ интеграциите и судството, тој се осврна и на темите за борба против криминалот и корупцијата, економијата, земјоделието и внатрешната политика.

„Владее ненормалност во земјата и токму ова е последна шанса за нормална држава. Македонски концепт создаде понуда, создаде број 10 и граѓански листи кои се најдобриот избор за Македонија. Гласот за број 10 е глас за граѓански пратеници во парламентот“, истакна Богојески.

Покрај него, на трибината говореа и кандидатите за пратеници д-р Елена Зафировиќ и Калин Митрески и адвокатот Владимир Бангиевски.

„Судската власт во изминатите 30 години од моментот на осамостојување на земјата убедливо е најслабата алка во системот на власта. Не сум личен поборник на теоријата дека е доволно само да го смениме законот и со тоа да ја завршиме целата работа. Ниту едната, ниту другата партија кои што само се менуваат на четири или повеќе години не придонесоа за стабилно, ефикасно, ефективно судство”, изјави Бангиевски.

Калин Митрески порача дека ако сакаме да имаме ефикасно судство, тоа треба да биде составено од професионалци, а не, како што кажа, од луѓе кои потекнуваат од одредена фамилија и генерации и само ја продолжуваат фамилијарната лоза.

Елена Зафировиќ, кандидат за пратеник за ИЕ1 која говореше на темата здравство рече дека како што ни треба правна држава, така ни треба и здравство и образование.

„Мора да направиме промени, затоа што луѓето кои што се способни, полни со знаење и ентузијасти си заминуваат од државата затоа што не се препознаени како такви. Не се препознаваат личните квалитети, туку политичката припадност“, порача таа.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Заев: Го распламтивме огнот на македонскиот идентитет

Објавено пред

Докажавме дека не само што не згаснал пламенот на македонскиот јазик и идентитет, напротив, го расплативме тој пламен, денес македонскиот јазик е признаен од целиот свет, порача претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на денешната трибина на СДСМ и коалицијата „Можеме“ во Прилеп.

„Бидете горди, создадовме држава суверена, каде што живеат Македонци, признаена од целиот свет. Тие што го нарекоа Блаже Конески џуџето од Небрегово не можат да продаваат лажен патриотизам и национализам. Нашиот идентитет го зачувавме со памет и со мудрост“, истакна Заев.

Според него, последен доказ дека сме го зачувале и зацврстиле нашиот идентитет и нашиот македонски јазик е преговарачката рамка со ЕУ.

„Таму јасно стои дека европското законодавство ќе биде преведено на македонски јазик. Со години во извештаите од ЕУ не стоеше македонски јазик, туку службен јазик или јазикот на мнозинството граѓани, денес тоа веќе го нема. Македонски јазик, без фусноти, без ѕвездички“, посочи претседателот на СДСМ.

Заев порача дека граѓаните гледаат сé – и кој се грижи за националните интереси, и кој мисли на економијата и затоа, како што кажа, нема да дозволат лажните патриоти од ВМРО-ДПМНЕ да ја вратат државата назад во изолација.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион6 часа

Вулин: Ова е обид за државен удар, вечерва се радуваат сите непријатели на Србија

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин вечерва во изјава за ТВ „Пинк“ рече дека она што се случува втора вечер...

Регион8 часа

(Видео) Српската полиција со жестока реакција ги растера демонстрантите од пред Собранието

Група луѓе предводени од Сојузот за Србија се собра попладнево пред српското собраните. Полицијата направи кордони пред влезот во зградата....

Регион8 часа

(Видео) Белград под опсада: Полицијата фрли солзавец, демонстрантите гаѓаат со факли

На протестите во Белград избија и првите инциденти пред Собранието. Се слушнаа неколку детонации, а полицијата фрла солзавец. Демонстрантите извикуваат...

Свет11 час

Бројот на заболени од коронавирус низ целиот свет надмина 12 милиони

Низ целиот свет oд новиот коронавирус досега се заразиле над 12 милиони луѓе, односно 12.002.132, според најновите податоци објавени на...

Регион13 часа

Вучиќ: Имаме сознанија за вмешаност на странски служби во вчерашниот протест

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги осуди синоќешните протести организирани пред националното собрание, оценувајќи ги како акт на политичко насилство....

Македонија13 часа

За гласање на изборите се пријавиле 137 заболени од коронавирус

Вкупно 137 лица позитивни на коронавирус се пријавиле за гласање на предвремените парламентарни избори, а Државната изборна комисија добила пријави...

Македонија14 часа

163 новозаболени од Ковид-19 во земјата, починаа осум лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.794 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на...

Македонија16 часа

Владата итно ќе одлучува за ПЦР-тестот за патници од регионот

Премиерот Оливер Спасовски информира дека Комисијата за заразни болести ѝ препорачала на Владата од утре при влез во нашата земја...

Регион16 часа

Белград по синоќешниот хаос – запалени автомобили, смет, скршени стакла

Заменик-градоначалникот на Белград, Горан Весиќ, објави на „Фејсбук“ фотографии од хаосот што остана на улиците на Белград по синоќешните немири....

Регион17 часа

(Видео) Демонстрант во Белград: Тато, ова е за тебе затоа што почина бидејќи немаше респиратор

Новинарка на телевизијата „Н1“ пред српскиот парламент ја сними шокантната исповед на Петар Ѓуриќ, син на познатиот уметник Љубиша Ѓуриќ,...

Регион17 часа

(Видео) Полицијата со палка тепа момчиња што мирно седат на клупа во Белград

Полицијата во Белград, по неколкучасовни масовни протести, почна да ги тепа луѓето, дури и оние што седат мирно. Како што...

Македонија18 часа

ИЈЗ: Намалување на бројот на новозаболени и починати, зголемување на бројот на оздравени

Неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 29 јуни до 5 јули 2020 година бележи намалување на...

Свет19 часа

Мистериозен синдром поврзан со коронавирусот предизвикува оштетување на мозокот кај децата

Коронавирусот може да предизвика големи невролошки проблеми кај некои деца, откриле научниците. Иако на младите им е полесно да се...

Свет19 часа

(Видео) Автобус полн со матуранти во Кина падна од мост во езеро, најмалку 21 загинат и 15 повредени

Најмалку 21 човек загина, а 15 се повредени кога автобус излета од патот и падна во езеро во Кина. Автобусот...

Свет20 часа

Во САД над 3 милиони заразени со Ковид-19

Бројот на заразени со коронавирус во САД надмина три милиони, сè повеќе сојузни држави бележат рекорден број нови случаи, а...

Македонија20 часа

Задолжителен тест за граѓаните на Србија, Косово, БиХ и на Црна Гора при влез во земјата, препорача Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести утрово одржа состанок, на кој донесе одлука да достави предлог до Владата од утре при влез...

Регион20 часа

(Видео) Солзавец и оклопни возила на протестите во Белград по најавата за нов полициски час

Полицијата во Белград утрово успеа да ги растера демонстрантите што од синоќа протестираа по најавата на претседателот на Србија, Александар...

Свет1 ден

СЗО: Епидемијата се забрзува, се појавуваат докази дека вирусот се пренесува преку воздух

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека епидемијата на коронавирус се забрзува и дека се појавуваат докази за пренесување на Kовид-19...

Регион1 ден

Србија го враќа полицискиот час, забрана за движење од петок до понеделник

Од утре во Србија ќе биде забрането собирање на повеќе од пет луѓе во отворен и затворен простор, а од...

Македонија1 ден

ДИК ќе прави симулација на изборниот ден во услови на пандемија

Државната изборна комисија утре ќе спроведе симулација на процесот на гласање под посебните протоколи поради пандемијата на коронавирус. Симулацијата ќе...

Досие