Контакт

Македонија

Месечен извештај на ТМ за борба со криминалот и корупцијата

Објавено пред

Случаите со разрешениот директор на државниот пазарен инспекторат, патот кон НАТО и ЕУ низ призмата на буџетот за 2010, мистеријата околу велешката Топилница, како и партизираното

Случаите со разрешениот директор на државниот пазарен инспекторат, патот кон НАТО и ЕУ низ призмата на буџетот за 2010, мистеријата околу велешката Топилница, како и партизираното донесување на законите влегоа во декемврискиот извештај на невладината Транспарентност во врска со состојбата со корупцијата и криминалот во Македонија.

Според Транспарентност Македонија(ТМ), разрешувањето на Сашо Аќимовски од позицијата директор на државниот пазарен инспекторат е партиска директива во која се вмешани високи функционери на власта.

Тие ги повторија гласините во јавноста дека станува збор за монтиран случај во кој сопственик на ноќен клуб близок до власта му се одмаздува на директорот кој не покажал ефикасност во затворање на конкурентски објекти.

За ТМ, во целиот случај сомнителна е и изјавата на премиерот Никола Груевски кој рече дека Аќимовски е сменет поради политичка и морална одговорност, а не поради сомнеж за корупција и криминал во оваа висока државна институција.

Тие исто така запрашаа дали власта преку одделните инспекторати врши организиран притисок и зема рекет од македонските бизнисмени. Во врска со ова, од ТМ потсетија на случајот со кочанските угостители кои протестираа бидејќи постојано биле жртви на рекет.

Со анализа на буџетот за 2010 јасно се гледа дека владата не планира да ги интензивира, туку да ги намали активностите што водат кон интеграција во ЕУ, велат од Транспарентност Македонија.

Од таму обвинија дека владините ресори одговорни за интеграцијата во ЕУ, оваа година ќе добијат помалку буџетски средства во споредба со 2009 година и дека на тој начин Владата полека се откажува од НАТО, ставајќи го членството во алијансата во втор план.

За транспарентност сомнителен е и случајот со велешката Топилница бидејќи никој не знае кој е сопственик и дали планира да ја рестартира фабриката. ТМ упати повик до општина Велес и министерството за животна средина да ги информира граѓаните за тоа кој стои зад Топилницата.

Партизираното донесување на законите е уште една од забелешките на која укажаа од Транспарентност Македонија. Тие потсетија  на обидите за притисоци врз Уставниот суд од страна на власта откако оваа судска инстанца поништи неколку законски иницијативи иницирани токму од Владата.

13:49:48Од ТМ запрашаа и дали некој во 2009 година ја видел Државната комисија за спречување корупција или дали барем слушнал нешто за неа./крај/вм©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Инспекциските служби од синоќа работат со поголеми овластувања – затворен локал во Гостивар на самото место

Објавено пред

Од вчера стапија во сила новите измени и дополнувања на Законот за заштита на задравјето на населението од заразни болести. Со тоа и инспекциските служби добија нови овластувања при постапување со прекршителите на здравствените протоколи.

Државниот пазарен инспекторат синоќа во повеќе градови во државата извршил 48 надзори и 742 контроли во угостителски објекти, казина и обложувачници во согласност со Законот за угостителската дејност, Законот за заштита од пушењето и здравствените протоколи.

„При спроведените контроли во Гостивар (2 надзора и 50 контроли) во угостителски објект што се наоѓа во ТЦ ‘Јавор’, констатирано е прекршување на новите одредби од изменетиот Закон за заштита на здравјето на населението од заразни болести за што ќе се преземат соодветни мерки. Не е затекнато прекршување на работното време кај контролираните објекти. Во истиот момент кога се констатирани прекршувањата ДПИ на самото место го затвори објектот, а изречена е и парична казна.

Најмногу контроли и надзори се спорведени во Скопје, односно 213 контолри и 12 надзори, при што не се констатирани прекршувања на здравствените протоколи, потоа во Битола (9 надзори и 131 контрола), Штип (3 надзори и 83 контроли), Кавадарци (3 надзори и 63 контроли), Струмица (2 надзора и 50 контроли), другите контроли и надзори се во Тетово, Охрид, Куманово, Битола, Струга“, се наведува во извештајот на ДПИ.

Инаку, според новите измени и дополнувања на Законот за заштита на здравјето на населението од заразни болести, доколку на терен инспекткорите констатираат дека одредено правно лице ги прекршува здравствените протоколи, во истиот момент ќе му се изрече привремена забрана за вршење на дејноста од 10 до 30 дена, односно објектот на самото место ќе биде затворен. Дополнително, според новите измени висината на глобите ќе варира во зависност од големината на правниот субјект – микро, мало, средно или големо претпријатие, како и соодветни глоби за одговорен на правно лице, трговец поединец или физичко лице.

Прикажи повеќе...

Македонија

Царовска: Нема ширење на Ковид-19 во училиштата

Објавено пред

Немаме ширење на Ковид-19 во училиштата, додека не се создадат услови за затворање, остануваме на овој модел, изјави министерката за образование Мила Царовска како одговор на барањето на СОНК наставниците да работат од дома.

„Сите држави во светот, а и СЗО и УНИЦЕФ, препорачуваат училиштата да останат отворени. Секаде во светот се отворени. Ние немаме голем број заразени. 0,05 проценти е заразеноста кај учениците и 0,6 проценти кај наставниците, што значи не надминуваме ни еден процент“, рече Царовска.

Според неа, социјалниот дијалог меѓу СОНК и Министерството е на многу високо ниво.

„Ние со ребалансот на буџетот обезбедивме финансирање. Училиштата во кои има доказ за надминување на часовите, во согласност со Законот за работните односи, треба да ги исплатат прекувремените работни часови“, вели Царовска по однос на барањето на СОНК наставниците да добијат додаток на платата.

Царовска, сепак, вели дека нема голем број училишта каде што има надминување на бројот на часови.

Прикажи повеќе...

Македонија

За еден месец казнети над 16.000 возачи во Македонија

Објавено пред

Полицијата за еден месец казнила над 16.000 возачи во Македонија за разни прекршоци, соопшти МВР.

„Се санкционираат сите сообраќајни прекршоци, а особено оние што се најчеста причина за сообраќајни незгоди со тешки последици. Досега за речиси еден месец по почнувањето со засилените сообраќајни контроли, изречени се над 16.000 санкции“, рече портпаролот на МВР, Тони Ангеловски.

Министерството за внатрешни работи, освен во Скопје, спроведува засилени акциски контроли за санкционирање на непочитувањето на сообраќајните правила и прописи и во другите градови, меѓу кои и Кавадарци.

Портпаролот на МВР апелира до граѓаните на Кавадарци да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да се зголеми безбедноста во сообраќајот.

„Само за еден час во денешната акциска контрола во Кавадарци се изречени над 80 санкции, пред сè, за нерегистрирани возила, возење без возачка дозвола и др.“, соопшти Ангеловски, кој потенцира дека акциските контроли продолжуваат и во наредните денови, а целосните податоци од денешната засилена акциска контрола во Кавадарци ќе бидат презентирани утре.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија43 минути

Царовска: Нема ширење на Ковид-19 во училиштата

Немаме ширење на Ковид-19 во училиштата, додека не се создадат услови за затворање, остануваме на овој модел, изјави министерката за...

Македонија2 часа

СОНК бара да се преиспита наставата со физичко присуство

СОНК бара Министерството за образование и наука да ја преиспита одлуката за настава со физичко присуство, односно да им овозможи...

Македонија3 часа

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Скандал е што наместо оставка, Шилегов го награди Караџовски

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ на град Скопје реагира за доделената награда „13 Ноември“ на епидемиологот Жарко Караџовски. Тие велат дека...

Регион3 часа

Во Хрватска 2.772 новозаразени од коронавирус, 20 починати

Во Хрватска се евидентирани 2.772 нови случаја на зараза од коронавирус, така што бројот на активни случаи во Хрватска е...

Македонија4 часа

Мицкоски предлага здравствените работници еднаш месечно бесплатно да се тестираат

Во време на ковид-пандемија, во насока да ги заштитиме тие што се грижат за нашето здравје и спасуваат животи, предлагам...

Актуелно5 часа

Почина актерот Данчо Чевревски

На 69 години синоќа во Скопје почина Данчо Чевревски, македонски театарски и филмски актер и продуцент. Чевревски е роден на...

Европа5 часа

Дарманин: Франција е во војна против исламистите

Францускиот министер за внатрешни работи, Жерар Дарманин, вели дека е можно повеќе напади да се случат на територијата на Франција...

Европа6 часа

ЕУ обезбеди 220 милиони евра за прекуграничен превоз на заболени од корона

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, во четвртокот објави 220 милиони евра помош за прекуграничен транспорт на луѓе...

Европа6 часа

(Видео) Огромен метеж во Париз, луѓето повторно празнеа полици пред новото затворање

Десетици илјади парижани синоќа предизвикаа масовен сообраќаен метеж во обид да ја напуштат француската престолнина пред почетокот на новото затворање...

Свет18 часа

Автомобил удри во група луѓе во Германија – загина дете, а има и тешко повредени

Дванаесетгодишно момче загина, а тројца се тешко повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи доцна попладнево во Германија, пренесуваат...

Македонија19 часа

Во Скопје 390 новозаболени и петмина починати, најмладата жртва има 35 години

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани 390 нови случаи на Ковид-19 и петмина починати. Меѓу починатите најмладата жртва...

Македонија20 часа

Нови 862 заразени и 14 починати од Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на...

Свет21 час

(Видео) Макрон се обрати на нацијата – нема да се откажеме од нашите вредности

Франција повторно беше цел на терористички напад, порача францускиот претседател, Емануел Макрон, во Ница, каде што утрово беа убиени тројца...

Македонија23 часа

Кривична за Лидија Димова, се товари дека злоупотребила милиони од европски фондови

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе кривични пријави против директорката на...

Македонија23 часа

(Видео) За Заев е неприфатливо тоа дека македонскиот јазик извира од бугарскиот

Премиерот Зоран Заев изјави дека не се прифатливи некои од сигналите што доаѓаат од Бугарија. „Не е прифатливо“, изречно рече...

Македонија24 часа

Пендаровски: До овој момент не се размислува за полициски час каков што имавме

Претседателот Стево Пендаровски, по денешната седница на Советот на безбедност, изјави дека во овој момент не се размислува за полициски...

Македонија1 ден

Спасовски пренесен на Инфективната клиника во Скопје

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, вчеравечер е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Согласно протоколите, тој со...

Економија1 ден

АЕК ќе спроведува физибилити-студија за влијанието на 5Г-мрежата врз здравјето на луѓето

Агенцијата за електронски комуникации набргу ќе распише меѓународен тендер за избор на компанија што ќе изработи физибилити-студија за влијанието на...

Македонија1 ден

Задолжителна самоизолација од закажувањето тестирање на Ковид-19, казните се 50 евра

Со новите законски измени самоизолацијата е задолжителна при тестирање на Ковид-19 од закажување на тестот или самото тестирање, па сè...

Свет1 ден

Во нападот во Ница убиени три лица, една жена е обезглавена

Во нападот што се случи во Ница, за кој се сомнева дека е терористички, убиени се три лица со нож,...

Досие