Контакт

Македонија

Македонија скокна 22 места според економска слобода

Објавено пред

Македонија оствари огромен напредок според Индексот на економоска слобода и во 2010 година се искачи за 22 места во споредба со лани.

Македонија оствари огромен напредок според Индексот на економоска слобода и во 2010 година се искачи за 22 места во споредба со лани.

Во извештајот на „Херитиџ Фондејшн“ и „Волстрит Журнал“, Македонија, со  65,7 индексни поени, се најде на 56 тото место од вкупно 184 земји од светот, Македонија во изминатата година беше рангирана на 78 место, со 61,2 индексни поени, а годинава напредување за 4,5 индексни поени.

Истражувањето на Херитиџ Фондејшн се заснова на 10 параметри: Бизнис слобода, Слобода на увоз-извоз, Фискална слобода, Финансиска слобода, Монетарна слобода, Трошоци на владата, Криминал и корупција, Слобода на инвестирање, Работнички права  и Сопственички права.

Македонија најдобро се покажала во делот на фискалната слобода (индекс 89,3) и во слобода на надворешната трговија (83,3), а најлошо е рангирана во делот на корупција (36) и заштита на сопственички права (35).

Единствено Албанија од земјите од регионот се наоѓа пред Македонија, заземајќи го 53 место, а зад нас се рангирани Словенија на 61 место, Црна Гора на 68, Бугарија на 75 место, а Хрватска е за дури 32 места подолу од Македонија.    Далеку зад Македонија се Србија на 104 и Босна и Херцеговина на 110 место. На европско ниво од вкупно 43 држави, Македонија се пласира на 26 место.

На првото место на ранг листата  што ја изготви Херитиџ Фондејшн за 2010 година се најде Хонг Конг, преземајќи го приматот од Сингапур кој 16 години по ред беше прв на листата според Индексот на слободна економија.

На трето и четврто место се Австралија и Нов Зеланд, а на дното од рангирањето, за 2010 година се најдоа Куба, Зимбабве и Северна Кореја./крај /бгн/ит©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Жителите на Кисела Вода кои аплицирале за инвертри, викендов треба да ги предадат старите печки

Објавено пред

Жителите на општината Кисела Вода што аплицирале за субвенции за набавка на клима инвертери и добиле електронска порака од Град Скопје, во текот на претстојниов викенд (утре и во недела) ќе можат да ги предадат своите стари печки на дрва или на нафта во дворот на средното училиште „Васил Антевски- Дрен“.

Акцијата ќе се спроведува од 10 до 16 часот, информираат градските власти.

„Во Град Скопје пристигнаа 5.000 апликации, а од општината Кисела Вода се пристигнати 787 апликации на овој јавен повик. Изминатите викенди, ваква акции за предавање на старите печки кои користат нееколошки енергенси во замена за инвертер клима уреди за затоплување се организираа во општините Сарај, Шуто Оризари, Карпош, Гази Баба и Аеродром“, се наведува во соопштението.

Во него се додава дека во наредните две години, согласно со условите од јавниот повик, градската или државната инспекција може да врши инспекциски надзор на лицата што добиле субвенција, за да се види дали навистина ги користат инвертерите или е направена измама, за што ќе биде поведена постапка за враќање на финансиските средства.

Прикажи повеќе...

Македонија

Делови од улицата Благоја Стефковски во Маџари ќе бидат затворени до понеделник

Објавено пред

Град Скопје известува дека поради градежни активности за реконструкција на улица Благоја Стефковски  од денеска до 21 часот во понеделник на 02 номври, на оваа улица ќе биде воведен времен сообраќаен режим.

„За да може да се реализира проектот во најкраток можен рок, а и да се искористат престојните денови од викендот, затворена за сообраќај ќе биде улицата Благоја Стефковски на потегот веднаш по железничката рампа и пруга Скопје – Белград (гледано од правец Трубарево – Центар на Скопје), со што ќе се остави можност за премин од Трубарево кон Хотел Белви каде ќе се насочи целиот сообраќај по автопатот кон бул. Александар Македонски во Автокоманда. По истата рута ќе се движат и сите градски автобуси коишто сообраќаат кон Катланово и обратно“, соопшти Град Скопје.

Во другата насока улица Благоја Стефковски ќе се затвори кај крстосницата со ул. Дончо Штипјанчето во непосредна близина на црквата св. Спас во Маџари.

„Апелираме до сите учесници во сообраќајот да бидат внимателни и да ја прилагодат својата брзина на движење според условите на патот, како и да ја искористат околната улична мрежа за да стигнат до посакуваните дестинации“, се наведува во соопштението.

Прикажи повеќе...

Македонија

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Скандал е што наместо оставка, Шилегов го награди Караџовски

Објавено пред

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ на град Скопје реагира за доделената награда „13 Ноември“ на епидемиологот Жарко Караџовски. Тие велат дека е скандал што наместо оставка за над 900 мртви, Шилегов и власта на Караџовски му дале награда.

„Вистински скандал е што наместо оставка на Жарко Караџовски за над 900 починати лица поради КОВИД пандемијата, градот Скопје, Петре Шилегов и власта на Заев му дадоа награда 1’3 Ноември’. Тоа претставува деградирање и омаловажување на самата награда. Заслугите на Жарко Караџовски се тоа што во земјава дневно се заразуваат над 800 лица, Градот Скопје е главен корона кластер и сме држава со убедливо најголем процент на починати лица по глава на жител во регионот“, се наведува во соопштението.

Дополнително, велат од ВМРО-ДПМНЕ, во составот на комисијата која одлучува за наградата „13 Ноември“ е и советникот на Зоран Заев Љубиша Станковиќ, што, според советниците од ВМРО-ДПМНЕ, значи советникот на Заев му доделил награда на сатрапот на македонското здравство Караџовски, а Шилегов тоа го одобрил.

„Секаде во светот фрштат оставки поради лошото справување со кризата само кај нас делат награди. Петре Шилегов со ова ја деградира наградата ’13 Ноември’“, велат советниците од ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје.

Наградата „13 Ноември“ на Град Скопје се доделува на физички и правни лица како знак на признание на Градот Скопје за остварувања во стопанството, науката, уметноста, културата, воспитанието и образованието, здравствената и социјалната заштита, спортот и физичка култура, техничката култура, заштитата и унапредувањето на животната средина и природата, како и во други сегменти на животот, трудот и творештвото, што претставуваат посебен придонес за развојот на градот Скопје и за неговиот севкупен напредок и афирмација во Република Северна Македонија и во светот.

Наградата се доделува со тајно гласање кое оваа година го спроведе Комисијата што ја именува Одборот, во следниот состав: претседател Вангелина Мојаноска и членови: Лорета Георгиевска-Јаковлева, Газанфер Бајрам, Севдаиљ Демири, Халил Зендели, Бранко Цветкоски, Виолета Томовска, Петре Арсовски, Роландо Кутиров, Љубиша Станковиќ и Даница Стојанова.

Наградата од областа на здравствената заштита ја доби епидемиологот Жарко Караџовски за заслуги во здравството и тимот на доктори кои ја извршија првата трансплантација на срце во Македонија.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет26 минути

Фаучи: Првите дози од вакцината ќе бидат достапни кон крајот на декември или почетокот на јануари

Ако сè оди добро, првите дози на безбедна и ефикасна вакцина против коронавирус најверојатно ќе бидат достапни кон крајот на...

Македонија34 минути

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Скандал е што наместо оставка, Шилегов го награди Караџовски

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ на град Скопје реагира за доделената награда „13 Ноември“ на епидемиологот Жарко Караџовски. Тие велат дека...

Европа51 минута

Научник од Оксфорд: Вакцината е подготвена, создава имунолошки одговор и може да се започне со вакцинација

Хрватскиот научник Кристијан Рамадан, професор по молекуларна медицина од Оксфорд, откри дека во првата и втората фаза се покажало дека...

Регион1 час

Во Хрватска 2.772 новозаразени од коронавирус, 20 починати

Во Хрватска се евидентирани 2.772 нови случаја на зараза од коронавирус, така што бројот на активни случаи во Хрватска е...

Македонија2 часа

Мицкоски предлага здравствените работници еднаш месечно бесплатно да се тестираат

Во време на ковид-пандемија, во насока да ги заштитиме тие што се грижат за нашето здравје и спасуваат животи, предлагам...

Актуелно2 часа

Почина актерот Данчо Чевревски

На 69 години синоќа во Скопје почина Данчо Чевревски, македонски театарски и филмски актер и продуцент. Чевревски е роден на...

Европа3 часа

Дарманин: Франција е во војна против исламистите

Францускиот министер за внатрешни работи, Жерар Дарманин, вели дека е можно повеќе напади да се случат на територијата на Франција...

Европа4 часа

ЕУ обезбеди 220 милиони евра за прекуграничен превоз на заболени од корона

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, во четвртокот објави 220 милиони евра помош за прекуграничен транспорт на луѓе...

Европа4 часа

(Видео) Огромен метеж во Париз, луѓето повторно празнеа полици пред новото затворање

Десетици илјади парижани синоќа предизвикаа масовен сообраќаен метеж во обид да ја напуштат француската престолнина пред почетокот на новото затворање...

Свет16 часа

Автомобил удри во група луѓе во Германија – загина дете, а има и тешко повредени

Дванаесетгодишно момче загина, а тројца се тешко повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи доцна попладнево во Германија, пренесуваат...

Македонија17 часа

Во Скопје 390 новозаболени и петмина починати, најмладата жртва има 35 години

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани 390 нови случаи на Ковид-19 и петмина починати. Меѓу починатите најмладата жртва...

Македонија17 часа

Нови 862 заразени и 14 починати од Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на...

Свет19 часа

(Видео) Макрон се обрати на нацијата – нема да се откажеме од нашите вредности

Франција повторно беше цел на терористички напад, порача францускиот претседател, Емануел Макрон, во Ница, каде што утрово беа убиени тројца...

Македонија20 часа

Кривична за Лидија Димова, се товари дека злоупотребила милиони од европски фондови

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе кривични пријави против директорката на...

Македонија21 час

(Видео) За Заев е неприфатливо тоа дека македонскиот јазик извира од бугарскиот

Премиерот Зоран Заев изјави дека не се прифатливи некои од сигналите што доаѓаат од Бугарија. „Не е прифатливо“, изречно рече...

Македонија21 час

Пендаровски: До овој момент не се размислува за полициски час каков што имавме

Претседателот Стево Пендаровски, по денешната седница на Советот на безбедност, изјави дека во овој момент не се размислува за полициски...

Македонија23 часа

Спасовски пренесен на Инфективната клиника во Скопје

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, вчеравечер е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Согласно протоколите, тој со...

Економија1 ден

АЕК ќе спроведува физибилити-студија за влијанието на 5Г-мрежата врз здравјето на луѓето

Агенцијата за електронски комуникации набргу ќе распише меѓународен тендер за избор на компанија што ќе изработи физибилити-студија за влијанието на...

Македонија1 ден

Задолжителна самоизолација од закажувањето тестирање на Ковид-19, казните се 50 евра

Со новите законски измени самоизолацијата е задолжителна при тестирање на Ковид-19 од закажување на тестот или самото тестирање, па сè...

Свет1 ден

Во нападот во Ница убиени три лица, една жена е обезглавена

Во нападот што се случи во Ница, за кој се сомнева дека е терористички, убиени се три лица со нож,...

Досие