Контакт

Македонија

Реновирани турбоагрегатите на ЕЛЕМ во Железара

Објавено пред

Два ревитализирани и модернизирани когенеративни турбоагрегати, лоцирани во скопската населба Железара, денеска беа пуштени свечено во употреба.

Два ревитализирани и модернизирани когенеративни турбоагрегати, лоцирани во скопската населба Железара, денеска беа пуштени свечено во употреба.

Станува збор на проект на Електрани на Македонија (ЕЛЕМ), кој за оваа намена инвестираше 3,5 милиони евра сопствени средства .

Двата агрегати, кои од денеска се вклучени во енергетскиот систем, имаат моќност од вкупно 30 MW.

Капацитетот „Енергетика“, кој се наоѓа во комплексот “Рудници и железарници”, се предвидува да произведува до 160 GWh електрична енергија годишно , со истовремена можност за производство до 200 GWh топлинска енергија.

Како погонско гориво ќе се користи природниот гас, кој досега на истата локација се користеше само за производство на топлинска енергија.

На денешната свеченост присуствуваа македонскиот премиер Никола Груевски, Директорот на ЕЛЕМ Влатко Чингоски , пратеници и други гости.

Притоа премиерот Груевски истакна дека решавањето на прашањето со снабдување со електрична енергија ќе ја намали нашата зависност од увоз на електрична енергија.

„Знаејќи ја ваквата потреба, македонската влада преку државните енергетски компании, постојано инвестира и работи на осовременување на системот за енергетска поврзаност, изградба на нови капацитети и надградба на постоечките“, рече Груевски.

Според него, придобивките од инвестицијата во капацитетот „Енергетика“ се огромни, бидејќи се обезбедува пониска цена на струјата, а природниот гас кој се користи како погонско гориво ќе влијае врз намалување на загадувањето на природната околина.

„Бенефициите за граѓаните и стопанството се огледаат и во тоа што топлинската енергија, која тука ќе се произведува, ќе може да ја користат и голем број на индустриски капацитети, а се планира и развивање на мрежа за топла санитарна вода за индустријата и домаќинствата, но и за потребите на оранжериите“, рече Груевски

Тој најави дека ќе продолжат инвестициите на државата во енергетскиот сектор, кој е од клучна важност за развој на Република Македонија.

„За сериозноста на нашите намери говори и најавата за капиталниот проект вреден 56 милиони евра за модернизација на најголемиот капацитет за производство на електрична енергија РЕК Битола во следните три години“, изјави Груевски.Чингоски изјави дека после подол период електроенергетскиот систем е збогатен со производствен капацитет, кој можеби е мал по обем, но е значаен по својата суштина.

„Енергетскиот капацитет кој треба да ги зајакне перформансите на ЕЛЕМ во овој дел на градот, ќе влијае и на зголемувањето на производството на електрична, но и на топлинска енергија во функција на потрошувачите“, рече Чингоски. /крај/ап/

Македонија

Планинар синоќа залутал на косовска територија, утрово е пронајден во бачило

Објавено пред

Утрово е пронајден 42-годишен планинар од планинарското друштво „Љуботен“, кој синоќа залутал на косовска територија.

Тој се движел во група сочинета од 8 планинари, на потегот помеѓу тетовските села Јелошник и Вејце, но се оддалечил од групата и залутал поради густата магла.

Откако случајот бил пријавен во полицијата, полициски службеници на СВР Тетово и двајца планинари започнале со пребарување на теренот и утрово  околу 05.30 часот, тој бил пронајден во бачило во месноста „Коњушка река“.

Планинарот е без повреди и во добра здравствена состојба.

Прикажи повеќе...

Македонија

Косово воведе задолжителен тест за влез на граѓаните од Македонија, Црна Гора и од БиХ

Објавено пред

Косовската влада воведе задолжителен негативен тест РТ-ПЦР при влез во земјата за граѓаните од Македонија, Црна Гора и од Босна и Херцеговина.

Тестот е со цел да се докаже дела лицето што влегува во Косово не е заболено од Ковид-19, а тој не смее да биде постар од 72 часа.

Доколку граѓаните од овие три земји слетаат на аеродромот „Адем Јашари“ во Приштина, тие не треба да приложат негативен тест, но се обврзани да потпишат изјава дека во рок од три часа ќе го напуштат Косово.

Од оваа обврска се ослободени превозниците што влегуваат во Косово и странските дипломати и нивните семејства, како и државјаните на трите земји, кои имаат и косовско државјанство и живеалиште во Косово.

Прикажи повеќе...

Македонија

Глоби за 13 лица во Скопје

Објавено пред

Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе девет предлози за издавање казнени налози против 13 лица што го сториле кривичното дело непостапување според здравствените прописи за време на епидемија, од член 206 став 1 од Кривичниот законик.

Обвинетите не го почитувале полицискиот час што бил во сила, односно биле затечени како се движат без да поседуваат дозвола, спротивно на одлуката за забрана и посебен режим за движење на територијата на Република Северна Македонија.

Основното јавно обвинителство Скопје на Основниот кривичен суд Скопје му предложи за сите обвинети да изрече парични казни од 100 дневни глоби, при што висината на една дневна глоба да биде определена на 20 евра во денарска противвредност.​​

Прикажи повеќе...

Најново

Топ25 минути

Нова мигрантска драма во кумановското село Ваксинце – Пакистанци во залошништво држеле мигранти

Нова мигрантска драма деновиве се случувала во кумановското село Ваксинце, каде што две лица од Пакистан во засложништво држеле 19...

Македонија41 минута

Косово воведе задолжителен тест за влез на граѓаните од Македонија, Црна Гора и од БиХ

Косовската влада воведе задолжителен негативен тест РТ-ПЦР при влез во земјата за граѓаните од Македонија, Црна Гора и од Босна...

Македонија2 часа

Тројца починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија регистрирани се три смртни случаи и 88 новозаболени од коронавирус. Излекувани се 123 пациенти,...

Свет5 часа

Италијански лекари: Ковид-19 не е само распираторно заболување, туку убиец што го погодува целото тело

Последиците од Ковид-19 врз пациентите кои се излечени би можеле да бидат полоши од што се мислеше. Италијански лекари предупредуваат...

Европа5 часа

Германците одложиле 50.000 онколошки операции поради коронавирусот

Поради пандемијата на коронавирус во Германија се одложени десетици илјади онколошки операции, терапии и мерки за рано откривање на карцином,...

Топ6 часа

Повредени 11 мигранти во сообраќајна несреќа на патот Радовиш – Штип

Единаесет мигранти се повредени во сообраќајна несреќа што се случила вчера на патот Радовиш – Штип во која учествувале два...

Топ6 часа

Ангела Ѓорѓиевска осудена на 19 години затвор за соучесништво во убиството на Пино

Ангела Ѓорѓиевска доби 19-годишна казна затвор поради свирепото убиство на Пино Секондо. Судијката Ленка Давитковска ја прогласи за виновна, односно...

Македонија6 часа

Почна изборниот процес, гласаат 706 лица кои се во самоизолација

Денеска е првиот ден од тридневниот гласачки процес за предвремените парламентарни избори во Македонија, кои ќе завршат в среда. Од...

Регион7 часа

При дефект на рингишпил во Сомбор повредени осум деца, три од нив потешко

Како што објавија српските медиуми, синоќа околу 20:30 часот се случила несреќа во Србија во село кај Сомбор. Локалните портали...

Регион7 часа

Од денеска во Хрватска задолжително е носење маска

Од денеска во Хрватска е задолжително носењето маска во продавниците. Маски, исто така, ќе мора да носат и вработените во...

Свет8 часа

(Видео) Експлозија и пожар на американски воен брод

Во експлозија и пожар што избувнал на американски брод во Калифорнија се повредени 21 лице, соопштија локалните власти. Американските медиуми...

Свет9 часа

Од коронавирус заболени 12,7 милиони луѓе во светот

Според Универзитетот „Џон Хопкинс“, 12,7 милиони луѓе ширум светот се заразени со коронавирус, а повеќе од половина милион починале. Во...

Регион9 часа

Хашим Тачи на сослушување во Хаг

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, денеска во Хаг треба да биде сослушан од меѓународните обвинители за воени злосторства. Тoj беше врвен...

Македонија9 часа

Почнува тридневното гласање – први ќе се изјаснат заразените со Ковид-19 и лицата во самоизолација

На полноќапочна предизборниот молк, кој ќе трае до среда, кога ќе се одржат парламентарните избори во земјава. Денеска ќе гласаат...

Македонија23 часа

Бројот на заболени од коронавирус во земјава надмина 8.000 лица

Од почетокот на пандемијата во Македонија, досега заболеле 8.111 лица, откако само денеска беа регистрирани 136 новозаболени. Според последните информации, вкупната...

Македонија23 часа

Во Скопје има 1.830 активни случаи, најмногу во Чаир, Гази Баба и Аеродром

Во Скопје во моментов има 1.830 активно заболени лица од ковид-19. Според информациите по општини, најголем број од заболените се...

Топ24 часа

Бегајќи од полиција скокнал во Вардар, а по него во реката влегол и полицаецот кој се повредил

Бркотница се случувала вчера во Скопје, кога 33-годишен скопјанец (Е.А.) бегал од полициски службеник. Полицаецот вршел обезбедување врз Е.А. кому...

Македонија24 часа

Денеска се регистрирани 136 нови случаи, починаa 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 991 тестирања, а регистрирани се 136 нови случаи на...

Свет1 ден

Унгарија воведува нови мерки за влез од ризични земји како Македонија

Унгарија воведува нови рестрикции за патници на граничните премини поради спречување на ширењето на коронавирусот, најави унгарскиот премиер Виктор Орбан....

Топ1 ден

Се удави скопјанец во езерото Младост

Дваесет и осумгодишен скопјанец вчера се удави во водите на езерото Младост во Велес. Според информациите од МВР, М.С. влегол...

Досие