Контакт

Македонија

Oпозицијата и власта со меѓусебни обвинувања: Едните бараат оставка на Заев, другите на Мицкоски

Објавено пред

Не стивнуваат партиските реакции по настаните во Собранието во четвртокот, кога опозицијата не успеа да обезбеди мнозинство за изгласување на недоверба на Владата.

Од ВМРО-ДПМНЕ утрово порачаа дека премиерот Зоран Заев треба да си даде оставка, бидејќи неговата партија изгуби на локалните избори со над 100.000 гласови разлика, а Владата е делегитимирана.

„Тој мораше да киднапира пратеник за да може да остане да владее и да краде. Со такви методи на присила не се исклучува можноста тој и да го зголеми мнозинството за пратеник или два, но сето тоа кратко ќе трае, затоа што народот е за промени, и револтот кај граѓаните кон Заев и неговите насилнички методи е се поголем. Заев е политичарот поради кој сме на 111 место на Транспаренси, на врвот на листата во Европа по бројот на починати од КОВИД на еден милион жители. Заев е виновен затоа што земјата е ословена како хибриден режим, за 215 пасоши издадени на белосветски криминалци, за шверцот со дрога во која беше фатен возач на член на неговото семејство“, порача ВМРО-ДПМНЕ.

СДСМ, пак, утрово порача дека опозицискиот лидер, Христијан Мицкоски е тој којшто треба да поднесе оставка од претседател на партијата бидејќи лажел дека има парламентарно мнозинство. Според нив, Мицкоски треба да понесе одговорност за својот политички дебакл. Слепо воден од желба за власт по секоја цена, велат од СДСМ, Мицкоски седна на маса со оние коишто се против НАТО, против ЕУ, против Преспа, против добрососедските односи, против Рамковниот договор.

„Се покажа дека со измами, со манипулации не може да се дојде до парламентарно мнозинство, се потврди, дека мнозинството пратеници се за напредок, за задржување на вистинскиот пат, за продолжување на европските интеграции, за добри односи со соседите и стабилни меѓуетнички односи, за економска сигурност. Не му успеа на Мицкоски тоа што го посакуваше: дестабилизација, криза, враќање назад, рушење на постигнатото во однос на стратешките интереси на земјата.“, наведе СДСМ преку соопштение.

 

Македонија

(Видео) Со највисоки државни почести преземени телата на загинатите – семејствата во тага и неверување

Објавено пред

Со највисоки државни почести беа преземени телата на 45 македонски државјанаи кои трагично го загубија својот живот во автобуската несреќа која се случи во Бугарија. Семејствата кои дојдоа на скопскиот аеродром се во шок и неверување, со солзи додека македонските војници ги пренесуваат посмртните останки во погребалните возила.

Последна почит, оддаваат државниот врв предводен од премиерот Зоран Заев, шефот на државата Стево Пендаровски, домашни и странски делегации, роднини на загинатите. Присутни се и од претставници на Исламската верска заедница, како и Македонската православна црква.

Според протоколот, телата за загинатите со 45 погребални возила ќе бидат пренесени кај семејството, а потоа погребани. Истовремено, последна почит се оддава и на плоштадот „Скендербег“.

Прикажи повеќе...

Македонија

Градоначалникот Димитриевски потпиша меморандум за соработка со Здружение за хумано домување „Хабитат Македонија“ – Скопје

Објавено пред

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски, денеска потпиша меморандум за соработка со Здружението за хумано домување „Хабитат Македонија“ – Скопје.

Целта на потпишувањето е заедничкиот интерес на двете страни за подобрување на условите за домување на семејствата, кои живеат во станбени објекти, преку нивно приклучување кон системот за дистрибуција на природен гас, како и развивање системски мерки за учество на локалната самоуправа во поддршка на домувањето, преку модели за управување и инвестициско одржување на колективни станбени згради.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Пристигнаа останките од трагично загинатите во автобуската несреќа

Објавено пред

На Меѓународниот аеродром во Скопје пристигнаа двата авиона со останките од трагично загинатите патници во автобуската несреќа во Бугарија.

Полетувањето на авионите беше одложено поради временските услови.

По повод пристигнувањето на останките на Скопскиот аеродром е организирана церемонија на која присуствуваат претседателот на државата Стево Пендаровски, претседателот на Собранието Талат Џафери, премиерот Зоран Заев, првиот вицепремиер Артан Груби, вицепремиерот Љупчо Николовски, министрите Бујар Османи, Фатмир Бесими, Крешник Бектеши, Насер Нуредини, Јагода Шахпаска и Благој Бочварски, пратеници, како и поглаварот на Исламската верска заедница.

На плоштадот „Скендербег“ во Скопје, пак, се поставени венци пред кои граѓаните можат да им оддадат почит на загинатите во автобуската несреќа во Бугарија.

На барање на семејствата на загинатите откажана е поворката која требаше да помине низ главниот град.

Сообраќајната несреќа се случи на на 23 ноември, на втопатот „Струма“ во близина на градот Перник во Бугарија кога автобусот на „Беса транс“ – Скопје се враќал од Истанбул. Загинаа 45 граѓани, а седум беа повредени.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа29 минути

Карл Нехамер нов канцелар на Австрија

Министерот за внатрешни работи Карл Нехамер ја презема функцијата лидер на Народната партија (ОВП) и канцелар на Австрија. Нехамер многу...

Македонија47 минути

(Видео) Со највисоки државни почести преземени телата на загинатите – семејствата во тага и неверување

Со највисоки државни почести беа преземени телата на 45 македонски државјанаи кои трагично го загубија својот живот во автобуската несреќа...

Македонија1 час

(Видео) Пристигнаа останките од трагично загинатите во автобуската несреќа

На Меѓународниот аеродром во Скопје пристигнаа двата авиона со останките од трагично загинатите патници во автобуската несреќа во Бугарија. Полетувањето...

Забава3 часа

Алек Болдвин навестува крај на кариерата по фаталното пукање

Алек Болдвин откри дека неговата актерска кариера најверојатно е завршена по фаталниот инцидент во кој загина снимателката Халина Хачинс на...

Свет3 часа

По Шаленберг, оставка најави и министерот за финансии на Австрија

Австрискиот министер за финансии, Гернот Блимел, најави оставка. Неговата оставка следи откако лидерот на Народната партија на Австрија (ОВП), Себастијан...

Свет4 часа

Стапија на сила санкциите на САД, ЕУ, Британија и Канада кон Белорусија

САД, Европската Унија, Велика Британија и Канада воведоа нови санкции за белоруски физички и правни лица. САД воведоа ограничувања за...

Свет14 часа

Омикрон има способност да избегне имунитет од претходна инфекција со коронавирус, предупредуваат научници

Омикрон има значителна способност да избегне имунитет од претходна инфекција со ковид, покажува првата вистинска студија во светот за ефектот...

Европа17 часа

Британија со речиси 54 илјади нови случаи во еден ден, највисока бројка по Европското фудбалско првенство

Велика Британија забележа 53.945 нови случаи на коронавирус – највисока дневна бројка од средината на јули по Европското фудбалско првенство....

Регион17 часа

Бугарските истражители: Познати причините за пожарот во автобусот во кој загинаа 45 луѓе

Познати се причините за пожарот во автобусот што се запали на автопатот „Струма“ во Бугарија. Ова го соопштија обвинителот Бисер...

Свет18 часа

Maж облечен како нинџа со меч нападна две полицајки во Франција

Маж облечен како нинџа нападнал со меч и повредил две полицајки во францускиот град Шербур, а досегашните податоци не укажуваат...

Македонија21 час

333 нови случаи на Ковид-19 и 16 починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.440 тестирања, а регистрирани се 333 нови случаи на...

Европа1 ден

Курц се повлекува од политиката: Не сум ниту светец, ниту злосторник

Поранешниот австриски канцелар Себастијан Курц се повлекува од политичкиот живот, објавија австриските медиуми. Курц денеска излезе пред новинарите и најави...

Економија1 ден

Цената на кесите да се зголемува постепено, примената на законот да се одложи, бараат стопанските комори

Заштитата на животната средина и одржливо располагање со ресурсите е важен општествен приоритет, но за оваа цел да биде реализирана...

Македонија1 ден

Јовески: Oбвинителите и судиите да работат непристрасно и професионално

Предизвикот на обвинителите и судиите во битката за обезбедување на владеењето на правото и еднаков пристап до правдата е секојдневен....

Европа1 ден

Зголемени тензиите на Западен Балкан, предупредува Столтенберг

Тензиите на Западен Балкан се зголемени , вклучително и во БиХ и Косово, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг....

Македонија1 ден

Сарафов: Идентификувани се сите 45 жртви од автобуската несреќа на автопатот Струма

Заменик-главниот обвинител и директор на Националната истражна служба Борислав Сарафов за БТА изјави дека веќе се идентификувани сите 45 жртви...

Свет1 ден

Гутереш: Затворањето на африканските граници поради омикрон е неправедно

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, рече дека затворањето на границите поради новиот сој на коронавирус омикрон е многу неправедно,...

Македонија2 дена

(Видео) Во СДСМ и во Алтернативата неделава партиски консултации за преговорите помеѓу Заев и Гаши

Се очекува до крајот на оваа недела да се обезбеди усогласување за влез на Алтернативата во Владата. Партиските тела на...

Македонија2 дена

(Видео) Имаме напредок, рече Гаши по средбата со Заев

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и претседателот на Алтернативата, Африм Гаши, по четири часа средба, заедно го напуштија Клубот на...

Македонија2 дена

Нови 410 заразени со Ковид-19, починале 11 луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.674 тестирања,...

Досие