Контакт

Општество

Хуманитарна акција за собирање училишен прибор

Објавено пред

Хуманитарна акција за собирање училишен прибор за децата од социјално загрозените семејства почнува од понеделник и ќе трае до 31-ви август.

dobivaj vesti na viber

Сите граѓани кои сакаат да донираат прибор за дечињата истото може да го направат во продавницата на „Биокосмос“ зад Работничкиот дом Кочо Рацин, на паркингот на Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ). 

Хуманитарната акција ја организира организацијата Art of Living.крај/мф

Македонија

Побарал кисела вода, а добил корозивно средство – битолчанец заврши со труење на Токсикологија

Објавено пред

45-годишен битолчанец пред два дена завршил на скопската Клиника за токсикологија во лоша здравствена состојба.

dobivaj vesti na viber

Пациентот, според првичните информации, тврдел дека во кафуле во Битола побарал кисела вода и се отрул по само една голтка.

Се прават испитувања за тоа што исконзумирал.

Настанот го потврдија и од полиција. Истиот се работи во координација со Обвинителство.

Прикажи повеќе...

Македонија

ЗНМ и МВР со протокол за безбедност на новинарите на интернет

Објавено пред

Претседателот на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), Младен Чадиковски, со претставници од извршната канцеларија на ЗНМ и работната група, кои беа вклучени во изработка на новиот протокол за безбедност на новинарките на интернет, остварија работна средба со министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. Како резултат на изработката на овој протокол, меѓу другото, во МВР е назначено лице – контакт-точка за интернет-заканите кон новинарите и воопшто медиумските работници. Протоколот нуди практични чекори како новинарите да постапат кога ќе бидат предмет на закана преку социјалните мрежи и воопшто на интернет преку поактивна вклученост на МВР во заштита на медиумските работници. Ова е една од низата активности што заеднички ги спроведуваат МВР и ЗНМ за подобрување на безбедноста на новинарите од 2017 година кога беше потпишан меморандум за соработка.

dobivaj vesti na viber

На средбата имаше дискусија и за други аспекти за безбедност на новинарите, новинарките и медиумските работници при вршење на дејноста, заканите што се присутни во интернет-просторот, потребата од слободно и непречено известување од настани на терен, ефикасноста при заштитата на новинарите со целосна имплементација на правните инструменти што ги имаат институциите и беше потенцирана одличната соработка меѓу ЗНМ и МВР.

Чадиковски рече дека овој протокол е чекор плус во градењето безбедна атмосфера за работа на новинарите.

„Сметаме дека ова е позитивен исчекор во рамките на зголемување на безбедноста на колегите новинари и новинарки. Денес, не само што се соочуваме со намалување на нашата безбедност туку се соочуваме и со опасноста од онлајн-закани, каде што, за жал, поголеми жртви се новинарките. На овој начин очекуваме нападите и опасноста од нив да се намали, а неказнивоста на сторителот да исчезне. Се надеваме дека препораките што се наоѓаат во овој протокол ќе го најдат своето место во градењето безбедна атмосфера за работа на новинарките и новинарите“, рече тој.

„Јасна е нашата посветеност како Министерство на новинарите да им се обезбедат сите услови за тие непречено да си ја вршат работата и тоа го покажавме од 2017 до сега. За тоа не смее да има дилема, затоа што слободата на медиумите е еден од базичните столбови на кој се потпира демократијата. И овој протокол, во чие изработување учествуваа претставници од МВР, ЗНМ и експерти од академската заедница, нуди решенија кои ќе придонесат секој новинар, особено новинарките, да се чувствуваат безбедно, но и да знаат како да постапат во случаи на закани преку интернет. За нас, слободата на новинарите е приоритет и во таа насока продолжуваме и со наредни активности во соработка со ЗНМ. Во претходниот период реализиравме многубројни обуки, заеднички со ЗНМ и со Мисијата на ОБСЕ во Скопје, го изработивме прирачникот за безбедност на новинарите за време на настани со висок ризик, а денеска можеме да констатираме дека е изработен и протоколот за безбедност на новинарите на интернет“, потенцира Спасовски.

Во процесот на подготовка на овој протокол беа направени широки анализи, беше искористена актуелната правна литература на темата, како и многубројни институционални практики, со цел да се најде најдобриот пристап за поголема заштита и безбедност на новинарките и новинарите на интернет. На овој начин ќе се намали можноста за самоцензура поради постоен страв од напад, а ќе се зголемат слободата на изразување и професионалните новинарски стандарди.

Членови на работната група составена за подготовка на овој протокол од ЗНМ беа Младен Чадиковски и Драган Секуловски, Никола Дујовски, професор на Факултетот за безбедност – Скопје при УКЛО – Битола, Јасна Бачовска-Недиќ, професор на Правниот факултет „Јустинијан Први“ – копје, Тони Ангеловски, помошник на министерот за односи со јавност и стратешко планирање при МВР, а од новинарките членови на работната група беа Сашка Цветковска, Еви Шкопи и Кристина Атовска.

Прикажи повеќе...

Македонија

Студентскиот отпор: Ќе ги искористиме сите механизми за остварување на целите

Објавено пред

Сакаме да го изразиме нашето незадоволство од институциите и нивниот игнорантски, незаинтересиран однос кон студентите, кој континуирано се зголемува во текот на годините, а особено изминативе месеци, реагираат од Студентскиот отпор.

dobivaj vesti na viber

Ги потсетуваат, како што велат, одговорните и надлежните дека немаат намера да се откажат сè до целосно исполнување на нивните барања:
– Барање за средба со министерот за образование и претставници од Студентскиот отпор, како и вклучување наши претставници во работните тела;
– Изедначување на стипендиите (ретроактивна исплата и нов анекс на договорите);
– Покачување на дневниот износ на субвенционираниот студентски оброк во согласност со инфлацијата на 160 денари;
– Дигитализација и укинување на т.н. скриени трошоци на факултетите;
– Бесплатен/субвенциониран меѓуградски превоз за студентите;
– Прецизни рокови за почнувањето и реализацијата на најавената реконструкција на студентските домови;
– Стипендирање на студентите на втор циклус студии;
– Модернизирање на лабораториите на природните и техничките факултети;
– Прецизни рокови за почнување и реализација на изградбата на зградите на ФИНКИ и ДИФ.

Повикуваат сите студенти да се придружат во нивната борба бидејќи, според нив, само со сплотеност може да се постигнат достоинствени услови за студирање на младите и заедно да се изгради иднината.

„Напоменуваме дека ќе дејствуваме во насока на остварување на нашите цели користејќи ги сите расположливи механизми и средства“, велат од Студентскиот отпор.

Прикажи повеќе...

Најново

Домашен10 часа

(Видео) По победата на Вардар, Чкембари испратени со специјалци и полициски возила од Аеродром

Битолската навивачка група Чкембари, со шест автобуси и едно комбе заминаа од салата „Јане Сандански“, откако Вардар го совлада Пелистер....

Македонија12 часа

Тешка сообраќајка во Чаир: Крв на улицата, еден возач однесен во болница

Тешка сообраќајка се случи вечерва во Чаир, во близина на стадионот. Во несреќата учествувале автомобил марка „фолксваген“ и моторцикл. Според...

Спорт13 часа

(Видео) Инциденти на ракометно дерби, прекинат натпреварот Вардар – Еурофарм Пелистер

Дербито во Првата македонска ракометна лига меѓу Вардар 1961 и Еурофарм Пелистер е прекинат попладнево во Скопје поради сериозни инциденти...

Свет16 часа

(Видео) Дрон камиказа падна во близина на Москва, се сомнева дека леталото било украинско

Во областа Тула во Русија, недалеку од поширокиот московски регион, се урнало и експлодирало беспилотно летало камиказа. „Две лица се...

Регион17 часа

Вучиќ: Предупредив дека доаѓа војна, не ми кажа Путин туку сам сфатив

Српскиот претседател Александар Вучиќ зборуваше за состојбите во светот. Тој вели дека Американците создаваат „нов блок во Европа, кој значително...

Македонија18 часа

(Фотогалерија) Охрид, Водно, Градски парк, Кучково – викенд места за прошетка на сонце

Убав пролетен ден не е за седење дома. На вакво мислење се голем број наши сограѓани кои сончевото време го...

Македонија19 часа

Заев вети, институциите исполнија, хотелот во Лагадин на чичко Никола е легален

По десетина поништени решенија на Општина Охрид и исто толку жалби од инвеститорот, две пресуди на Управен суд и нешто...

Македонија19 часа

Дабиќ: Во МНР масовно се впумпуваат партиски кадри, па се унапредуваат со злоупотреба

На денешната панел дискусија на тема „Алармантните состојби во македонската дипломатија“ обраќање имаше амбасадорот и претседател на Македонски дипломатски синдикат...

Македонија22 часа

Спасовски: Лажните дојави за бомби се од група од Македонија и ќе одговараат за тероризам

Набргу група македонски државјани ќе добијат кривични пријави за тероризам и ќе одговараат за лажните дојави за бомби во училиштата...

Свет23 часа

Нови гробови на историските гробишта во Украина: Победата е наша, но оваа е цената

Сместени во југоисточниот дел на Лавов, гробиштата Личакив се едни од најстарите во Европа и често се споредуваат со историскиот...

Македонија23 часа

Пратеник од ДУИ барал пари за да гласа уставни измени, тврди ВМРО-ДПМНЕ

Ковачевски знае дека ниту неговите пратеници нема да поддржат уставни измени и затоа е нервозен. Иста е состојбата и во...

Свет24 часа

Трамп: Јас сум жртва на лов на вештерки

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера во Тексас им порача на илјадници приврзаници дека е подложен на една по друга лажни...

Македонија1 ден

Македонските патарини лани собрале над 53 милиони евра

На наплатните станици во државава лани е остварен промет во износ од 53.242.070 евра, соопшти Јавното претпријатие за државни патишта...

Македонија1 ден

Времето денес сончево и топло

Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност, велат од УХМР. Ќе дува слаб до умерен ветер од...

Свет2 дена

Русија по грешка призна дека Украинците сепак ѝ потопиле воен брод

Украинските сили пред една година тврдеа дека рускиот воен брод Саратов е целосно уништен, што Русите постојано го негираа. На...

Свет2 дена

Каде ќе започне контраофанзивата?: Генерал изненади со најавата, Москва ја менува тактиката

Пролетта пристигна во Украина – при крајот на март температурите достигнаа највисоки 17 Целзиусови степени низ поголемиот дел од источниот...

Топ2 дена

Обвинителството со детали за девојчето во Струга: едниот силувач бил семеен пријател

Обвинителството бара притвор за тројцата кои силувале 14-годишно девојче во Струга. За случајот поведена е истрага против две лица, на...

Топ2 дена

Филмска потера на автопатот кај Тетово – полицијата пукала во тркалата на автомобил со кој бегале дилери на дрога

Полициска бркотница се одвивала синоќа на автопатот Гостивар-Тетово кога дилери на дрога ја забележале полицијата и одлучиле да се дадат во...

Македонија2 дена

Оштетувања на дигесивниот тракт има битолчанецот кој испил корозивно средство во кафуле, а нарачал кисела вода

Веќе петти ден на Клиниката за Токсикологија е хоспитализиран битолчанецот поради испиено корозивно средство во кафуле. Според информациите што вчера...

Македонија2 дена

Од што починала петгодишната Јана ќе покаже обдукцијата – се чека наодот додека се испитуваат лица

Обдукцијата на телото на петгодишната Јана Христовска, ќе треба да го дадат одговорот од што починало девојчето во битолската болница...