Контакт

Општество

Ивановски : Македонија напредува на светската информатичка мапа

Објавено пред

Република Македонија оваа година е рангирана на 57 место, што претставува напредок за 10 места од минатата 2013 година, кога беа рангирани само 144 земји. Ова се резултатите објавени во 13-то издание на Глобалниот извештај за информатичка технологија објавено од Светскиот Економски Форум, кои денес ги соопшти министерот Ивановски на конференцијата „Европски ден на претприемачот и СЕЕИТА и МАСИТ Отворени денови“.

 

 

„Најдобро рангирани и на прво место сме за вкупни даноци, следува второто место за број на денови да се започне нов бизнис, па трето место за број на процедури да се започне нов бизнис итн. Секако дека има и индикатори каде што е потребно повеќе да се работи за да се подобри позицијата на Република Македонија во наредните извештаи.„- рече во обраќањето Ивановски.

 

Според бројот на интернет корисници во вкупното население, Македонија е на 43 место, според бројот на мобилни корисници на 82 место, потоа според домаќинствата што имаат интернет сме на 49 место, широкопојасен интернет на 48, домаќинства што имаат компјутер 55 место, широкопојасен интернет преку мобилен на 63 место, интернет пристап во училиштата 40-то, софтвер пиратерство на 62 место, пристап до најновите технологии на 80 место итн.

 

Ивановски се осврна и на глобалните трендови во ИКТ сферата и темите кои се дискутираат на меѓународно ниво на повеќе меѓународни конференции, а едно од прашањата кои повторно беа покренати на 14-та Пленарна конференција на Меѓународната телекомуникациска унија во Јужна Кореја беше „Кој и како владее со интернетот “.

 

„Оваа тема повеќе се дискутира години, но во изминативе шест месеци и наредната година се очекува да се донесат историски одлуки околу интернетот, одлуки кои може да ја променат целата слика во владеењето и функционирањето на интернетот што го знаеме. На неодамна одржаната Регионална министерска конференција посветена на темата на интернет владеење, чиј домаќин беше Македонија, произлезе иницијатива за потпишување на Балканска Декларација за владеењето со интернетот. Сите сакаме Интернетот да продолжи да се развива во координација со сите засегнати страни, според т.н мултистејк холдер модел, модел кој што ќе придонесе до побрзо одлучување при локални, регионални, национални или светски проблеми што се присутни или што допрво ќе се појават“, додаде Ивановски.

 

Инаку, Министерството за информатичко општество и администрација започна со изработка на две ИКТ стратегии – едната која ќе биде на краток рок до 2017 година и втората на подолг рок до 2020 година. Министерството подготвува и стратегија за креирање на Дигитална одржлива економија, која што ќе биде соодветно вклопена во ИТК стратегиите. За таа цел, веќе е поднесена апликација до Европската Унија за привлекување на експерти во оваа област, кои што ќе помогнат при нејзиното креирање.

 

„Во 2014 година го донесовме и Законот за користење на отворени податоци, а го лансиравме и Проектот за отворени податоци. Вкупно 128 дата сетови се достапни за било кој да креира сервиси за нивни потреби или за потребите на граѓаните. Податоците се 100% поставени на Клауд, со што уште еднаш се потврдува стратегијата на Владата на Република Македонија и Министерството за информатичко општество и администрација за максимално користење на услугите што се нудат во облак“, рече министерот Ивановски.

 

На денешната конференција на МАСИТ свои обраќања имаа и претседателот на Европската бизнис асоцијација, Глигор Бишев, претседателот на Управниот одбор на МАСИТ, Слаѓан Михалјовски, деканот на ФИНКИ, Димитар Трајанов и др. /крај/со/ст

 

 

Македонија

(Видео) Владина делегација положи цвеќе во чест на 23 Октомври

Објавено пред

Делегација на Владата на Република Македонија предводена од министерот задолжен за подобрување на инвестициска клима за домашните компании, Зоран Шапуриќ, во чест на празникот „Ден на македонската револуционерна борба – 23 октомври”, положи венец со свежо цвеќе на споменикот на Гоце Делчев во Градскиот Парк во Скопје.

Во составот на Владината делегација беа и Националниот координатор во Владата на Република Македонија за здруженијата на бранители, Стојанче Ангелов и Драган Василевски, советник за одбрана на Премиерот на Владата на Република Македонија.

Во честитката до граѓаните, министерот Шапуриќ подвлече дека „Денот на македонската револуционерна борба – 23 октомври“ нè обврзува заеднички да ги водиме нашите идни битки – за мир, за стабилност, за подобар живот во Македонија.

Истакнувајќи ја храброста на нашите револуционери, на кои денес им се поклонуваме и ги чествуваме, министерот подвлече дека македонскиот народ низ историјата секогаш бил определен кон западно-европските цивилизациски вредности и порача дека наша должност е да продолжиме по тој пат, патот кон НАТО и ЕУ.

Во чест на 23 Октомври – Денот на националната борба, денот кога во 1893-та година во Солун беше основана Македонската револуционерна организација (МРО), на споменикот на Гоце Делчев, симболот на македонската револуционерна борба, положија цвеќе и делегации на Собранието на Република Македонија, на Претседателот на РМ, на АРМ, на Сојузот на борците на РМ, како и претставници на МАНУ, на УКИМ, на политичките партии и на дипломатскиот кор во земјата.

Прикажи повеќе...

Македонија

ВМРО-Народна го честиташе 23 Октомври

Објавено пред

ВМРО-Народна партија упатува честитка до целата нација по повод празникот Денот на Македонската револуционерна борба и 125 години постоење на ВМРО.

„Овој историски ден всушност ја отсликува непрекинатата борба на Македонскиот народ која пренесена во континуитет продолжува и денеска со стремежот за економско воздигнување, унапредување на човековите права, благосостојба но и зачувување на ова парче земја односно стремежот за безбеден и сигурен живот во Македонија.

Со остварувањето на вековниот сон кој како дел од Уставот на македонските револуционери, Македонија – независна и суверена држава, се остваруваат и идеалите на нашите предци, но и идеалот на новите генерации, да ја видат Македонија како дел од големото Европско семејство и НАТО алијансата. Нека е за многу години и нека е вечна организацијата!“ се наведува во честитката.

Прикажи повеќе...

Македонија

Делегација на ДОМ положи цвеќе по повод 23 Октомври

Објавено пред

По повод државниот празник 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба, делегација на ДОМ во состав Љупчо Јаневски директор на Агенцијата за подршка и развој на туризмот, Слаѓана Стаменкова Томиќ претседателка на Комисијата за животна средина и Анета Поповска од општинската организација на Тетово, положија свежо цвеќе на споменикот на Гоце Делчев во Градскиот парк во Скопје.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија35 минути

СЈО не добило барање од Мијалков за судот да му го врати пасошот

Кривичниот суд во Скопје ги демантира информациите кои се појавија во одредени портали, дека му бил вратен пасошот на ексдиректорот...

Македонија54 минути

МНР ги демантира тврдењата на Русија дека мнозинството во македонскиот парламент е обезбедено со уцени и закани

Министерството за надворешни работи на Република Македонија категорично ги отфрла вчерашните наводи и квалификации изнесени во коментарот на Департманот за...

Свет2 часа

Ердоган: Имаме силни докази дека убиството на саудискиот новинар било со денови планирано

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска во турскиот парламент рече дека постојат силни докази дека убиството на новинарот Џамал Кашоги...

Свет2 часа

Пронајдено телото на убиениот саудиски новинар

Телото на саудискиот новинар Џамал Кашоги е пронајдено во бунар на територијата на резиденцијата и конзулатот на Саудиска Арабија во...

Македонија3 часа

Софија Куновска: И мене ме разреши СДСМ зашто реагирав дека слават во барокниот театар

Немаше да го напишам овој текст ако не почуствував дека сега е моментот да бидеме искрени до крај ако навистина...

Свет4 часа

Караван мигранти од Хондурас се движи кон САД и покрај заканите на Трамп

Илјада мигранти од Хондурас ја преминаа границата со Мексико и се упатија кон американската граница наспроти предупредувањата на мексиканските власти...

Свет4 часа

Мексико се подготвува за удар на ураганот Виља, се евакуираат илјадници луѓе

Мексиканските власти започнаа евакуација на илјадници граѓани во подрачјето на ниска надморска височина, поради исклучително опасниот ураган Виља, кој се...

Македонија14 часа

(Видео) ЦК предложи Мијалков и Тодоров да бидат исклучени од ВМРО-ДПМНЕ

За ексдиректорот на УБК и поранешен висок функционер во ВМРО-ДПМНЕ, Сашо Мијалков, како и поранешниот министер за здравство, Никола Тодоров,...

Македонија16 часа

Јанчев и Богданов исклучени од функциите во ВМРО-ДПМНЕ

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Митко Јанчев, и членот на Извршниот комитет Костадин Богданов, кој дојде од редот на реформаторите, се разрешени...

Македонија19 часа

(Видео) Палмер: Не се сретнавме со Мицкоски зашто ми ги кажа ставовите во писмото

Заменикот на помошник-државниот секретар на САД, Метју Палмер, на заедничка прес-конференција со премиерот Зоран Заев изјави дека не остварил средба...

Македонија19 часа

(Видео) Да дозволиме помирувањето од Собранието да продолжи во институциите, порача Заев

Помирувањето започна во Собранието, да дозволиме да продолжи во институциите, порача првиот човек на Владата, Зоран Заев, на заедничката прес-конференција...

Економија20 часа

Општините со три милијарди денари ќе ги покриваат долговите

Владата го усвои законското предлог-решение со кое на општините им се ставаат на располагање 3 милијарди денари за покривање на...

Македонија21 час

Ѕанакопулос очекува договорот од Преспа да помине во грчкиот парламент

Со гласањето за почеток на уставните промени беше направен историски чекор што ќе ги однесе двете страни поблиску до стапување...

Македонија23 часа

Поддршка за Мицкоски или барање за негова смена на состанокот на ЦК?

Од обвинувања за изолација на партијата и избрзани одлуки на раководството со исклучувањето на пратениците до поддршка за лидерот на...

Македонија1 ден

Кирацовски: Ќе видиме дали националното помирување ќе биде само за 27 април или пошироко

Пратеникот на СДСМ, Александар Кирацоски, ги повика пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да се приклучат кон иницијативата за национално обединување бидејќи, како...

Македонија1 ден

Беса може да го условува спроведувањето на уставните измени во Собранието

Пратеникот Фадил Зендели, дел од крилото на Беса со кое предводи Биљал Касами, вели дека во процесот на уставните измени...

Крвав четврток1 ден

Сакаме да ги поддржиме храбрите пратеници што гласаа, рече обвинетиот Вилијам Михајловски

На почетокот од судењето за 27 април обвинетиот Вилијам Михајловски рече дека сака да им даде поддршка на храбрите пратеници...

Крвав четврток1 ден

(Видео) Пратениците што гласаа за уставните измени се појавија на судско рочиште за 27 април

Пратениците што во петокот гласаа за уставните измени во Собранието утрово се појавија на судско рочиште за настаните што се...

Свет1 ден

Екстремно опасeн ураган од петта категорија му се заканува на Мексико

Новоформираниот ураган Виља бргу прерасна во крајно опасна бура од речиси петта категорија во областа на источен Пацифик, која во...

Свет1 ден

Саудиски министер: Убиството на Кашоги е огромна грешка

Саудискиот министер за надворешни работи, Адел ал-Џубеир, изјави дека саудискиот новинар Џамал Кашоги бил убиен во неовластена операција, објави Би-би-си....

Досие