Контакт

Општество

Скопски outlet саем од 1 до 16 јуни

Објавено пред

За да ги задоволи потребите на своите лојални клиенти и посетители Скопски саем од оваа година воведува нова саемска манифестација под наслов Скопски outlet саем под мотото „Сé за вашиот дом!“
 

За да ги задоволи потребите на своите лојални клиенти и посетители Скопски саем од оваа година воведува нова саемска манифестација под наслов Скопски outlet саем под мотото „Сé за вашиот дом!“

 

Скопски outlet саем ќе се одржува цели 16 дена и ќе опфати три викенди.

 

Од 1. до 16. јуни 2013 Скопски outlet саем ќе биде единствениот шопинг настан во нашата држава и ќе претставува одлична сезонска понуда за реновирање, реконструирање, градење, уредување, преуредување, доуредување, разубавување на куќите, становите, градините, балконите, дворовите.

 

Целта на Скопски саем за организирање на ваков карактеристичен саем е акцелерација на продажбата од асортиманот на производителите и трговските компании во сезона, а за посетителите – можност да најдат сè на едно место по поволни цени. Воведен е уникатен изложбен систем базиран на концептот на ИКЕА со насочено движење за посетителите и можност за комплетна визуелизација на целиот простор.

 

Карактерот на Скопски outlet саем е поинаков од останатите саемски манифестации кои ги организира Скопски саем, и како новина, тој претставува саем со исклучително продажен карактер. Наменет е само за потрошувачите, па бидејќи има карактер на продажен саем, ќе претставува најголем алтернативен шопинг простор кој ќе понуди сè за домот, стотици производи по несекојдневни и специјални цени. Со ова, учесниците на саемот ќе им обезбедат на своите купувачи поголема вредност за вложените пари.

 

Ова прво издание ќе се простира на простор од 7.000 квадратни метри внатрешен изложбен простор во 3 хали и целокупниот надворешен простор со повеќе од 60 штандови. Посетителите ќе може да купат: дневни соби, спални, трпезарии, кујни, детски соби, гарнитури, лежаи, кревети за бебиња, ормари, комоди, ТВ витрини, основи за душеци-латофлекс, теписи, паркети, ламинатни подови, 3Д ѕидни панели, телевизори, термосифонски системи, канцелариски бироа, маси и столици за дворови и градини, завеси, корнизи, постелнина, душеци, врати и подови, туш кабини и кади, осветлување и електрика, климатизација, олефини воздушни завеси, радијатори, шпорети за парно, бела техника, опрема за дворови и тераси, детски лавиринти за играње, алати, хортикултура, електрични косилки за трева, брусилки, дупчалки, опрема за домаќинство и друго. 

 

За да ја промовира и претстави поблиску до посетителите оваа нова саемска манифестација, Скопски саем издаде рекламен каталог во кој се прикажани дел од производите што се нудат. По малку од сè по промотивни цени.

 

Скопски outlet саем за посетителите приреди и наградна игра со наслов „Градите? Реновирате? Преуредувате?“.

 

Промотивно, влезот за посетители на Скопски outlet саем ќе биде бесплатен. Работното време на Скопски оutlet саем е од 11,00 до 20,00 часот.

Со оглед на атрактивноста на настанот Скопски outlet саем, се очекува интензивна посета од над 50,000 посетители./крај/со/бб

Македонија

Попишани 1.619.857 граѓани во земјата и 198.589 од дијаспората, остануваат уште два дена од пописот

Објавено пред

Во земјата до вчера се попишани 1.619.857 лица, 503.491 домаќинство и 711.695 стана.

Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле 198.589 граѓани од дијаспората.

Денеска е 24-тиот ден од пописот 2021 и до крајот остануваат уште два дена пописни активности.

Освен во своите домови, граѓаните може да се попишат и на одредени пунктови во своите општини што ги отвори Државниот завод за статистика. Локациите за попишување се достапни на линкот на ДЗС: https://popis2021.stat.gov.mk/Upatstva/SpisokNaKPRzaPopisuvanje.pdf

Пописот на населението, домаќинствата и становите, кој официјално почна на 5 септември, ќе трае до 30 септември.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Пендаровски: Дезинформациите и пропагандите се опасен вирус

Објавено пред

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на регионалната конференција за медиумска писменост ЕУ – Западен Балкан на тема „Справување со дезинформациите“, во организација на Делегацијата на Европската Унија и Македонскиот институт за медиуми.

Во обраќањето Пендаровски порача дека константно треба да се работи на подигнување на нивото на медиумска писменост кај јавноста за граѓаните да може полесно да ги разликуваат вистината и фактите од манипулациите.

„На тој начин ќе помогнеме во развивањето на институционален и личен имунитет кон опасниот вирус на дезинформациите и пропагандите“, истакна претседателот.

Тој се повика на многу истражувања на оваа тема, кои, како што рече, покажуваат дека дезинформациите најчесто не се спонтани.

„Имено, тие се производ на планиран пристап кон одредена тема. Намерата е системски да се манипулира јавноста со пласирање погрешни информации, а со крајна цел да послужи на интересите на одредени политички или бизнис-центри на моќ. На тој начин, интернетот како алатка, која секојдневно ја употребуваат милијарди луѓе, многу лесно може од платформа за информирање да стане платформа за дезинформирање“, нагласи Пендаровски додавајќи дека многу држави во светот ги препознаваат и ги третираат дезинформациите како една од приоритетните закани за нивната национална безбедност.

Според претседателот, потребно е да се обезбедат подобри услови за професионално и независно работење во медиумите и справување со дезинформациите.

„Тоа подразбира и доследна имлементација на постојната регулатива и нејзино подобрување на линија на европските стандарди во оваа сфера. Исто така, потребно е да ги поддржиме саморегулаторните механизми во медиумската сфера, како и платформите за проверка на фактите“, порача Пендаровски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Фински образовни институции ќе ни помагаат во концептот за современо образование, најави Царовска

Објавено пред

Задоволство ми е што финските образовни институции ни подадоа рака и помагаат во имплементацијата на промените во основното образование, кои ги почнавме со почетокот на новата учебна година и денес нивни претставници спроведуваат обука за ефикасно градење демократска училишна клима, што ќе помогне во создавање генерации ученици што ќе бидат гласни во општеството и преку креативно и критичко размислување ќе придонесуваат кон неговиот развој. Ова го истакна министерката за образование и наука, Мила Царовска, на отворањето на обуката за поттикнување и процена на партиципативна училишна клима, која е наменета за директори, наставници и стручни соработници во училишта, а ја организира МЦГО со поддршка на УСАИД. Предавачи на обуката се претставници на Финската национална агенција за образование.

„Оваа обука се организира во вистинско време, токму кога навлеговме во имплементацијата на промените што ги предвидува нашиот автентичен концепт за унапредување на квалитетот на основното образование, кој на младите треба да им овозможи стекнување вистински вредности, што всушност и треба да ги поседува секој европски граѓанин. За тоа е потребно напредно граѓанско образование, но и добра демократска училишна клима, која сите заедно, и институциите на системот и директно раководствата и вработените во училиштата, треба да ја создадеме“, рече Царовска додавајќи дека во постигнувањето на целта во голема мера ќе помогнат претставниците од Финска, чие искуство и препораки се и важни затоа што, како што рече, токму нивната земја успеала да го изгради еден од најквалитетните образовни системи во светот.

„Благодарна сум што Финска ни помага, а тоа сметам дека е резултат на нивното согледување дека како Влада и како држава во развој навистина се трудиме да ги следиме глобалните образовни трендови и сакаме да напредуваме, сакаме да создадеме подобри услови и образовни можности за младите“, рече Царовска.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ7 минути

Агент за недвижности од Скопје земал капар за станови, а парите си ги ставал в џеб

Полицијата поднесе кривична пријава против агент за недвижности од Скопје кој земал капар за продажба на станови во изградба, но...

Свет1 час

Животот во Сиднеј за невакцинираните станува сѐ потежок – може да им се забрани влез и во продавници

Граѓаните на Сиднеј, кои не се вакцинирани против коронавирусот, ризикуваат да добијат забрана за разни социјални активности. Според планот за...

Македонија3 часа

Трета доза вакцина вчера примиле 69 граѓани

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера, вакцинирани се вкупно 784.244 граѓани. Прва доза вакцина вчера...

Македонија3 часа

Речиси 47 отсто од населението над 18 години е вакцинирано со една доза вакцина

Заклучно со 26 септември со една доза вакцина против Ковид-19 вакцинирани се 46,9 % од населението над 18-годишна возраст, соопшти...

Свет4 часа

(Видео) Силна експлозија во зграда во Гетеборг натера луѓе да скокаат од прозорец, најмалку 25 повредени

Најмалку 25 луѓе се повредени во експлозија што се случи денеска во станбена зграда во Гетеборг. Шведската полиција соопшти дека...

Регион4 часа

Нов силен земјотрес на Крит – стотици луѓе ја поминаа ноќта во шатори

По немирна ноќ и неколку силни земјотреси што вчера го погодија Крит, жителите на Ираклион утрово ги разбуди нов силен...

Македонија4 часа

Попишани 1.619.857 граѓани во земјата и 198.589 од дијаспората, остануваат уште два дена од пописот

Во земјата до вчера се попишани 1.619.857 лица, 503.491 домаќинство и 711.695 стана. Можноста за самопопишување на лица во странство,...

Македонија5 часа

Претседателката на Европската комисија денеска во Скопје, а утре еврокомесарот Вархељи

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, денеска попладне ќе допатува во посета на Скопје. Како што беше најавено,...

Македонија18 часа

Од модуларната болница во Штип избегал 84-годишен пациент

Вчера попладне, 84-годишен пациент избегал од модуларната болница во Штип, но подоцна бил вратен од полициски службеници. „На 26.09.2021 во...

Македонија21 час

Регистрирани 112 нови случаи на коронавирус, починаа 13 лица

Во последните 24 часа направени се 1.726 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 82, Кавадарци...

Европа24 часа

Олаф Шолц: Дојде време ЦДУ/ЦСУ да замине во опозиција

Пo објавувањето на нецелосните официјални резултати од парламентарните избори во Германија денеска рано наутро, социјалдемократите (СПД) и нивниот кандидат за...

Македонија24 часа

Пендаровски: Политичките тензии на моменти ја парализираат државата

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на свечениот научен собир „Современата македонска држава – две етапи во процесот на нејзиното...

Македонија1 ден

Црвенковски: Ако нашата идеја е „НАТО ќе нѐ брани, ЕУ ќе нѐ храни“, ниту ќе се одбраниме ниту ќе се нахраниме

Како поранешен премиер и претседател на Република Македонија имам право, но и обврска да проговорам, за тоа каде според мои...

Македонија1 ден

Шефицата на Европската комисија утре во Скопје

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, утре ќе допатува во земјатаа, а ќе ја пречека премиерот Зоран Заев...

Европа1 ден

(Видео) Најмалку една жртва по серијата земјотреси во Грција, Турција издаде предупредување за цунами

Неколку земјотреси утрово го погодија грчкиот остров Крит, а најсилниот беше со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала, јавуваат...

Свет1 ден

По три месеци, Сиднеј го укинува целосното затворање

Австралиските власти најавија крај на тримесечното целосно затворање за вакцинираните жители на Сиднеј. Карантинот во Сиднеј и во преостанатиот дел...

Македонија1 ден

СДСМ со митинг во Битола, ВМРО-ДПМНЕ во Охрид – почнува кампањата за локалните избори

Од денеска почнува изборната кампања за локалните избори, кои се закажани на 17 октомври. Кампањата за првиот круг ќе заврши...

Македонија1 ден

Почнува вакцинирањето со трета доза во Македонија

Граѓаните што имаат над 60 години, здравствените работници и лицата со имунолошки болести од денеска со потврда ќе може да...

Топ2 дена

Пронајден починат лекар во Психијатриската болница „Скопје“

Дежурен лекар во Психијатриската болница „Скопје“ бил пронајден починат синоќа по полноќ на работното место. Како што соопшти МВР, здравствениот...

Регион2 дена

Борел: Ја следиме ситуацијата на северот на Косово, провокациите се неприфатливи

Високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел рече дека внимателно се следи ситуацијата на северот на Косово и им кажа на...

Досие