Контакт

Општество

Уставниот суд оценуваше шест закони и одлука

Објавено пред

Уставниот суд на Република Македонија на седницата во средата разгледа иницијативи за оценување на уставноста на шест закони и една одлука.

dobivaj vesti na viber

 

Судиите не поведоа постапка за член 137 став 1 точки 4, 5, 6, 7 и 12 од Законот за авторското право и сродните права и член 74, став 3 од Законот за прекршоците.

Постапка не е поведена и за член 104 од Законот за безбедност на храна на животните, член 9 ставови 4 и 5 од Законот за спортска академија и член 2 од Одлуката за измена и допонување на Одлуката за комунален ред на Општина Гевгелија.

На седницата беше отфрлена иницијативата за поведување постапка за оценување на уставноста и законитоста на член 29, став 28 од Законот за спречување судир на интереси и член 8 од Методологијата за пресметка на цените на пресметковните елементи по кои производителот на електрична енергија ја испорачува електричната енергија на снабдувачот на електрична енергија за тарифни потрошувачи и снабдувачот во краен случај со електрична енергија./крај/мф

Македонија

Град Скопје со нов јавен повик за линиите 20 и 22, „Слобода превоз“ и „Макекспрес“ нема да може да конкурираат

Објавено пред

Градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, најави јавен повик кој треба да биде објавен денеска, а се однесува на линиите од кои градот Скопје има потреба. Се работи за линиите со бр. 20 и бр. 22. Но, како што нагласи Арсовска, ниту  „Слобода превоз“ ниту „Макекспрес“ нема да може да конкурираат една година од денот на раскинување на договорот поради прекршување на одредбите од договорот од нивна страна.

dobivaj vesti na viber

„Јавниот градски превоз го организираат органите на локалната самоуправа, а не приватни бизнисмени, политички партии или други интересни групи. Во случајот организацијата на јавниот градски превоз е обврска на Град Скопје и ЈСП ‘Скопје’“, се истакнува во соопштението од Град Скопје.

Основна заложба на ова градско раководство, како што велат од таму, е оптимизација на непродуктивните трошоци и пренасочување на тие средства кон проекти од корист за граѓаните. Додаваат дека Град Скопје и ЈСП во последните шест месеци успеаја да оспособат 130 автобуси од флотата на ЈСП, со што бројката на градски автобуси се зголеми од 140 активни во овој период минатата година на 270.

На овој начин, како што посочуваат, граѓаните на градот Скопје добиваат подобра, поевтина, сигурна и стандардизирана услуга.

Прикажи повеќе...

Македонија

Продолжуваат блокадите во Скопје, хаос во сообраќајот

Објавено пред

Трет ден по ред хаос во Скопје поради блокадите од страна на приватните превозници. Блокирани се неколку клучни крстосници во главниот град.

dobivaj vesti na viber

Приватните превозници најавија дека протестот ќе трае сè додека ЈСП и Град Скопје не им го исплатат долгот. Градоначалничката Данела Арсовска најави дека денеска ќе биде отворен јавен повик за нови превозници за линиите 20 и 22. Таа нагласи дека на овој повик нема да можат да се пријават превозниците од „Слобода превоз“ и од „Макекспрес“.

Прикажи повеќе...

Македонија

Јовановски: Ова не е бавча на Арсовска, граѓаните треба да ѝ се лутат на неа

Објавено пред

Ленин Јовановски од „Слобода превоз“ најавува дека блокадите не само што остануваат, туку и ќе ги прошират се’ додека не почнат преговори за да им се исплатат околу два милиони евра на приватните превозници.

dobivaj vesti na viber

Градоначалничката Данела Арсовска и ЈСП, Јовановски вели дека не ги исконтактирале за време на викендот и затоа продолжуваат со протестите, овој пат порадикално.

„Ова не е бавча на градоначалничката Арсовска па си ја работи како сака. Таа треба да постапува законски и според одлуките на Совет на Град Скопје“, рече Јовановски и нагласи дека уличарското однесување на градоначалничката довело до блокади.

Според него, мора да се лоцира вината за блокадите и граѓаните, место на превозниците да и се лутат на градоначалничката оти ги довела во таква состојба.

„Не можат граѓаните да ги критикуваат приватните превозници. Треба да го критикуваат изворот на овој проблем, а тој е кај градоначалничката која дозволи нешто вакво да се случи. Не смеат граѓаните да дозволат да имаат градоначалник кој треба да се грижи за нивните интереси и за јавниот интерес, кој на ваков начин ќе го нарушува. Треба да се посочат виновниците онаму каде што се, а не кај она што е последица од такво однесување“, рече Јовановски.

Тој ја повика и Владата да се вклучи во изнаоѓање на решение за приватните превозници иако директно нема ингеренции за јавниот превоз, но може да побара објаснување од институциите.

Со блокадата „Слобода превоз“ го држи во заложништво цел град, а граѓаните со часови патуваат дури и на најкусо растојание оти се блокирани клучните крстосници во Скопје.

Јовановски и „Слобода превоз“ им се извинија на граѓаните за протестот со блокада на градот.

„Изразувам жалење што денеска приватните превозници, по неколку обиди да седнат и да се договорат, односно да бидат примени од градоначалничката Данела Арсовска мораа на еден ваков начин да го изразат својот револт и да го свртат вниманието кон себе и уште еднаш да ги кажат своите позиции и она што навистина се случува“, рече Јовановски.

Се одлучиле за блокада на цел град оти сметаат дека се исцрпени сите други методи, вклучително и протестот со блокирање само на градската администрација и очекуваат граѓаните да изреагираат и да извршат притисок за решавање на проблемот.

„Ние сакаме токму граѓаните да изреагираат и да го посочат вистинскиот човек кој што е проблем во целата оваа ситуација“, вели Јовановски.

Подготвени се, какао што самиот вели да ги „ослободат“ граѓаните и да ги кренат блокадите истиот момент кога градоначалничката или некој овластен од неа ги повика на разговор за да најдат заедничко решение.

„Првиот момент ако градоначалничката, еве не мора ни таа ако не ја познава работата и не знае да ја менаџира, нека ги пушти претставниците од Јавното сообраќајно претпријатие, од секторот за сообраќај, нека седнат со нас, ние ќе најдеме решение некако во оваа ситуација и да ги ослободиме граѓаните. Не зависи ништо од нас. Приватните превозници не се тие кои го продуцираат овој проблем“, повика Јовановски.

Градоначалничката Арсовска по прес – конференцијата на Јовановски не излезе да даде објаснување дали ќе дозволи граѓаните да останат заложници на проблемот што го има со приватните превозници. Од нејзиниот кабинет рекоа дека можеби во текот на денот ќе направат прес – конференција.

Таа ги раскина договорите со приватните превозници и најави дека ќе има нов оглас на кој ќе може да се пријават, а приватните превозници пак сметаат дека такво нешто е невозможно оти не е согласно одлуката на Советот на Скопје.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија28 минути

„Поддршка за членство во ЕУ имаме, наша задача се реформите“

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска заедно со претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, и министерката...

Европа4 часа

Путин: Русија ќе ги брани своите интереси со сите расположливи средства

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Москва ќе се обиде да ги брани своите интереси „со сите расположливи средства“,...

Македонија4 часа

Претседателот Пендаровски на Самит во Брисел: ЕУ е најдобрата алтернатива и патеката од која нема да се откажеме

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Брисел учествуваше на Самитот ЕУ – Западен Балкан во организација на аналитичкиот центар (тинк –...

Македонија5 часа

(Интервју) Наќе Чулев: Немаме гаранција дека не нè прислушкуваат

Состојбата во безбедносниот сектор е крајно хаотична. Македонија стана логистичка база за поддршка во издавање документи, државјанства, банкарски сметки на...

Македонија6 часа

Ленин Јовановски: Се повлекувам од протестот на превозниците, но блокадите остануваат

Директорот на „Слобода превоз“, Ленин Јовановски се повлекува од протестот на превозниците и од сите процеси кои ќе следат понатаму...

Македонија9 часа

Повторно закани за бомби во скопските училишта

Поради закана за поставена бомба и утрово наставата е прекината во девет скопски средни училишта. Учениците се евакуирани, а на...

Економија10 часа

Потпишани четири договори на компании од Македонија и Бугарија, вредни над три милиони евра

На иницијатива на министрите за надворешни работи на Македонија и Бугарија, Бујар Османи и Николај Милков, денес во Скопје се...

Македонија10 часа

Вооружени лица нападнаа чувар и запалија неколку банкомати во Чаир

Неколку вооружени лица рано утрово го нападнаa чуварот во трговскиот центар „Поинт ретаил парк“ и запалиja неколку банкомати. Утрово полицијата...

Свет10 часа

Лукашенко нареди преместување на воените сили на границата со Украина

Белорусија денеска и утре планира да премести воена опрема и безбедносни сили. Државната новинска агенција Белта објави дека Белорусија преместува...

Свет11 часа

Во Германија уапсени 25 десничари и поранешни војници кои планирале државен удар

Во рации низ Германија уапсени се 25 луѓе осомничени дека се обиделе насилно да ја соборат владата. Германските медиуми наведуваат...

Македонија11 часа

Град Скопје со нов јавен повик за линиите 20 и 22, „Слобода превоз“ и „Макекспрес“ нема да може да конкурираат

Градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, најави јавен повик кој треба да биде објавен денеска, а се однесува на линиите од...

Македонија12 часа

Продолжуваат блокадите во Скопје, хаос во сообраќајот

Трет ден по ред хаос во Скопје поради блокадите од страна на приватните превозници. Блокирани се неколку клучни крстосници во...

Регион24 часа

Вучиќ од Тирана: Подобро да се биде на масата отколку на менито

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по пристигнувањето на самитот на лидерите на ЕУ за Западен Балкан во Тирана, изјави дека...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски од Тирана: ЕУ покажа дека е посветена на проширувањето

Премиерот Димитар Ковачевски, денеска, на самитот Западен Балкан – ЕУ во Тирана изрази задоволство што првпат ваков самит на сите...

Македонија1 ден

Владата го поништи државјанството на Онишченко

Владата на денешната седница одлучи да се поништи одлуката за прием на Олександр Онишченко во државјанство на Република Северна Македонија....

Македонија1 ден

Агелер: Тим за санкции од Вашингтон ќе сузбива корупција во Македонија

Тим од Вашингтон допатувал во Македонија за да врши мониторинг врз правосудството и коруптивните актери. За ова на „Твитер“ објави...

Македонија1 ден

Пенов за блокадите во Скопје: Ова е самоволие, граѓаните трпат преголема штета

Ристо Пенов, министер за локална самоуправа, одби да каже кои се мерките кои државата ќе ги преземе за да ги...

Свет1 ден

Кремљ: Потребен е долгорочен мир, но во моментов нема шанси за разговори со САД

Од Кремљ пристигна одговор на коментарите на американските претставници, во кои Русија тврди дека е потребен фер и долгорочен мир,...

Регион1 ден

Урсула фон дер Лајен: Западен Балкан повторно оди напред

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска пред Самитот ЕУ-Западен Балкан во Тирана истакна дека напредокот повторно е...

Македонија1 ден

Потпишан договор за поевтини роаминг-услуги за земјите од Западен Балкан со земјите од ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во рамките на Самитот Западен Балкан – Европска Унија во Тирана заедно со лидерите од Западен...