Контакт

Политика

Ахмети и Груевски се сретнаа – ги анализирале резултатите од изборите и политичката состојба

Објавено пред

Претседателите на ДУИ и ВМРО ДПМНЕ, Али Ахмети и Никола Груевски во среда остварија средба на која што акцентот во разговорите беше ставен на две точки и тоа анализа на резултатите од изборите одржани на 11 декември, кои беа оценети како слободни фер и демократски, како и анализа на актуелната политичка состојба.

dobivaj vesti na viber

„Двајцата лидери разменија мислења за актуелната политичка ситуација по изборите и за престојните предизвици на тој правец“, се вели во заедничкото соопштение од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски го доби мандатот за состав на новата влада, но за да успее да формира влада, потребно му е коалицирање со ДУИ, со оглед на тоа дека останатите албански партии, кои освоија пратенички места, БЕСА, Алијансата на Албанците и ДПА, се изјаснија дека не би коалицирале со ВМРО-ДПМНЕ.

Од друга страна, лидерот на ДУИ Али Ахмети, во неколку наврати рече дека на маса се повеќе опции, коалицирање со ВМРО-ДПМНЕ, со СДСМ, заминување во оппозиција, како и нови избори. /крај/со/ст

Македонија

Николоски од Тетово: Програмата на ВМРО-ДПМНЕ води кон подобра инфраструктура и решавање на проблемот со водоснабдувањето

Објавено пред

„Би сакал да ја поздравам иницијативата ‘Го сакам Тетово’, која овие два дена организира и концерти, кои навистина вчера беа масовно посетени, а очекувам и вечерва да има масовна посетеност, така што во рамките на овие посети се обидуваме да поразговараме со луѓето за нивното секојдневие, за нивните проблеми. Изборите за советници во Тетово даваат добра можност да можеме уште еднаш да поразговараме со луѓето и да ги видиме нивните барања и нивните проблеми“, порача денеска потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски.

dobivaj vesti na viber

Тој напомена дека „програмата на ВМРО-ДПМНЕ е веќе поделена во градот Тетово, таму имаме конкретни мерки за подобрување на инфраструктурата, понатаму вложување во екологијата, пред сè, во развој на паркови и создавање голем градски парк, понатаму решавање, конечно, на проблемот со водоснабдувањето и многубројни други проблеми со кои се соочуваат тетовци. Секако, тука се и економските предизвици, кои и не секогаш се во надлежност на Советот да може тој да помага, а овие локални избори мислам дека ќе бидат и вовед во предвремени парламентарни избори“.

„Очекувам околу ВМРО-ДПМНЕ да се обединат што поголем број граѓани и да ѝ дадат доверба на ВМРО-ДПМНЕ со цел да може да се реализираат многубројни проекти. Ние нема да сме скромни и ќе кажам дека очекуваме да имаме најмалку 6 советници во Советот, кои ќе бидат клучни при одредувањето на мнозинството во Советот и ќе ја одредат идната патека на градот Тетово и на општината Тетово“, порача Николоски.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Талески: Наместо проекти, градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ удираат по џебот на граѓаните

Објавено пред

„Градоначалниците од редовите на ВМРО-ДПМНЕ 10 месеци не работат ништо, освен што парите на граѓаните ги трошат на луксуз и партиски вработувања. Наместо поддршка кон граѓаните, во време на криза градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ дополнително удираат врз стандардот на семејствата преку покачување на комуналните услуги“, рече на денешната прес-конференција Миле Талески, пратеник на СДСМ.

dobivaj vesti na viber

Тој рече дека „додека цените на услугите растат, во исто време гледаме како јавните претпријатија раководени од кадри од ВМРО-ДПМНЕ се полнат со партиски кадри“.

„Неспособните градоначалници од ВМРО-ДПМНЕ и нивните директори за 10 месеци успеаја да ги задолжат и партизираат јавните претпријатија со кои раководат за сега да бараат помош од Владата со цел да ја скријат нивната неспособност. Тоа е ВМРО-ДПМНЕ, додека глуми загриженост за економскиот стандард, нејзини функционери летуваат на монденски локации, а нејзините градоначалници удираат по џебот на граѓаните“, смета Талески.

Прикажи повеќе...

Македонија

Стефковски: Нема веќе злоупотреба на службените возила

Објавено пред

Градоначалникот на општина Гази Баба, Бобан Стефковски, во објава на официјалната страна на „Фејсбук“ ги информира граѓаните за воведувањето на новиот мониторинг-систем за службените возила на Општина Гази Баба. Во објавата градоначалникот Стефковски напиша:

dobivaj vesti na viber

„Воведен е 24-часовен мониторинг-систем на движењето на службените возила на Општина Гази Баба.

Со цел рационално искористување на општинските ресурси воведен е мониторинг-систем на движењето на службените возила.

Во Општина Гази Баба се работи чесно и домаќински!

Овој систем произлезе како барање на граѓаните, кои во минатото биле сведоци на злоупотреба на службените возила.

Нема веќе користење на службените возила за приватни цели.

На крајот од работниот ден сите службени возила се оставаат на паркингот пред Општината.
Градоначалникот и општинската администрација се во Општината за да им служат на граѓаните, а не да вршат злоупотреба на ресурсите!“, напиша Стефковски.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија4 часа

(Интервју) Ванчо Узунов: Даночниот систем е во хаос, сиромашните плаќаат, богатите се богатат

Сегашниот даночен систем е тотално несоодветен, а состојбата е таква што секогаш е време за реформи, вели во интервју за...

Македонија4 часа

МОН: Учебната година почнува на 1 септември, во тек се активности за успешен почеток

Министерството за образование и наука информира дека учебната 2022-2023 година ќе почне на 1 септември и за оваа цел веќе...

Македонија5 часа

Ковид-статистика: 600 позитивни на вирусот, пријавени 10 починати лица

Во осгласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се...

Европа6 часа

Резников: Руските зборови не вредат ниту за хартијата на која се напишани

Украинскиот министер за одбрана, Олексеј Резников, присуствуваше на донаторска конференција за Украина во Копенхаген со данскиот министер за одбрана, Мортен...

Регион7 часа

Вучиќ: Приштина подготвува ликвидација на нашиот народ под превезот на борба против криминалот

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави денеска дека Приштина ја користи ситуацијата во Украина за да води кампања против Србија...

Економија7 часа

Цената на бензините се намалува 2 денара

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Свет9 часа

Борел предупреди: Поддршката за Украина има своја цена

Европејците мора да бидат подготвени да ја платат цената за поддршката на Украина и за зачувувањето на единството, изјави шефот...

Економија10 часа

Шефот на „Рајанер“: Крај на ерата на евтини летови од 10 евра

Мајкл О’Лири, извршен директор на „Рајанер“, изјави дека ерата на евтини билети од 10 евра е завршена и дека нискобуџетската...

Македонија11 час

ВМРО-ДПМНЕ: Срамната епизода „Стево и плочата“ до вчера се фалеше, денес вели дека била спомен-плоча од привремен карактер

Според опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Пендаровски води политика од денес за утре. „Сè е сведено само на гол пиар и зад неговите...

Македонија11 час

СДСМ: Лагите на ВМРО-ДПМНЕ потонаа, во ЕУ со заштитен македонски идентитет и јазик

СДСМ со одговорен, државнички пристап за пет години ги реализира двете најголеми стратешки цели на државата поставени при осамостојувањето пред...

Европа11 час

Тајван го отфрла кинескиот модел „една земја, два система“

Тајван го отфрла моделот „една земја, два система“ што Пекинг го претстави во својата стратегија за решавање на тајванското прашање,...

Македонија23 часа

Изолација и епидемиолошко следење за сите суспектни случаи на мајмунски сипаници во земјава

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок ја анализираше актуелната состојбата поврзана со појавата на суспектен случај на мајмунски сипаници...

Македонија24 часа

Кабинет на Пендаровски: Плочата за АСНОМ во манастирот „Св. Прохор Пчињски“ за Илинден беше од времен карактер

„Плочата за АСНОМ којашто беше поставена во манастирот ‘Св. Прохор Пчињски’ за Илинден беше од времен карактер со цел да...

Европа1 ден

Силвио Берлускони најави враќање на политичката сцена

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони (85) најави дека ќе се кандидира за место во Сенатот на изборите следниот месец и...

Топ1 ден

Фатен е бегалец од затвор баран со потерница, осуден на казна затвор од над 10 години

Од МВР информираат дека денеска (10.8.2022) во 16:45 часот полициски службеници од Оперативен тим – потраги при СВР Скопје во...

Свет1 ден

Кинескиот амбасадор во Москва: Вашингтон е иницијатор и главен двигател на кризата во Украина

Кина денеска ги нарече САД „главниот двигател“ на кризата во Украина. Во интервју за руската новинска агенција ТАСС, објавено денеска,...

Македонија1 ден

Нови 693 позитивни на Ковид-19, починати се две лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.480 тестови,...

Економија1 ден

Државата нема контрола како се враќаат парите од ковид-мерките, тоа ќе ја чини 23 милиони евра

Државата не предвидела како ќе го контролира враќањето на доделените средства за финансиска поддршка на работодавците и физичките лица за...

Македонија1 ден

Нема хоспитализиран пациент со мајмунски сипаници на Клиниката за инфективни болести

Нема хоспитализиран пациент суспектен за мајмунски сипаници, информираат од Клиниката за инфективни болести. „Во врска со пациентот што се споменува...

Европа1 ден

Полскиот премиер ја обвини ЕУ за империјалистичко однесување кон помалите членки

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки ја обвини Европската Унија за империјалистичко однесување кон помалите членки во статија објавена на веб-страницата „Велт“...