Контакт

Македонија

Битиќи: Јавно здравство без партиципација и повисоки плати за медицинските лица

Објавено пред

„Срцето и душата на државата лежи во здравјето на нашите граѓани, а должноста на една социјалдемократска власт е да се погрижи тоа да биде негувано и заштитено. Ова бара квалитетен здравствен систем достапен за сите, каде инвестициите во современа медицинска опрема и болници, добро обучениот медицински персонал и конкурентните плати не се луксуз. Ние сето ова го разбираме како израз на посветеност и грижа за достоинството на секој наш граѓанин“, изјави Фатмир Битиќи, коносител на листа на кандидати за пратеници од Изборна единица 2 на Коалицијата за европска иднина, на денешната прес-конференција која се одржа во Шуто Оризари, Скопје.

dobivaj vesti na viber

Во изјавата тој потсети дека СДСМ рекордно да ги зголеми платите на медицинскиот персонал, односно платите на медицинските сестри се зголемија за над 20%, кај општите лекари ова зголемување изнесува 25%, специјалистите заработуваат за 40% повеќе.

„Ги зголемивме коефициентите за дежурствата за 15%, а за првпат обезбедивме исплата на плати за приватни специјализанти во висина на просечната плата која ја заработуваат општите лекари“, рече Битиќи.

Зборувајќи за предизборната „Програма за европска иднина“ на СДСМ, тој најави дека во наредните четири години ќе продолжи зголемувањето на платите за медицинските лица во јавното здравство.

„Докторите специјалисти ќе имаат плати од 140.000 до 180.000 денари, општите доктори месечно ќе заработуваат плата до 120.000 денари, а медицинските сестри од 60.000 до 90.000 денари. Нема импровизации и компромиси со здравјето на граѓаните и затоа тие кои се грижат за нив ќе бидат достоинствено наградени“, рече Битиќи и порача дека „ќе си ги вратиме лекарите од странство“.

Потпретседателот на СДСМ и коносител на листата на кандидати за пратеници во ИЕ2, најави инвестирање и во идните генерации на лекари.

„Ќе ги удвоиме квотите на медицинските, стоматолошките и фармацевтските факултети во државата. За 100% ќе ја зголемиме годишната продукција на медицински кадар. Сите студенти ќе бидат ослободени од трошоците, наместо родителите, нив ќе ги подмирува Владата. Ќе го изедначиме статусот на специјализантите меѓу „државните и приватните“ специјализанти, а секој од нив ќе добива почетен месечен надоместок од 60.000 денари. За секој специјализант ќе се креира работно место во здравствената мрежа, со фокус на приоритетните медицински области и градови во државата и до 2028 година ќе добиеме 1.000 нови специјализанти“, истакна Битиќи.

Тој најави инвестиции во медицинската инфраструктура и опрема.

„Ќе работиме на модернизација и регионализација на онколошките центри во државата (Скопје, Битола, Штип, Тетово, Куманово) за пациентите со малигни заболувања полесно да добиваат модерна терапија поблиску до своите домови“, рече Битиќи.

Потпретседателот на партијата најави дека во следниот мандат на Владата предводена од СДСМ ќе се укине партиципацијата во јавното здравство.

„Јавното здравство ќе биде бесплатно за сите осигуреници, нема да има плаќање на партиципација. Но бесплатното јавно здравство нема да предизвика дополнителни трошоци, придонесите за здравствено осигурување нема да ги зголемиме – тие ќе останат најниски во регионот, на ниво од 7,2%“, рече Битиќи.

Тој нагласи дека промените се потребни, но тие ќе се направат низ јавна дебата, преку која ќе се понуди систем за дефинирање на пакет на здравствени услуги, со соодветно ниво на квалитет и временски период, за кои придонесите ќе се корегирааат во релација со пакетите на здравствена заштита.

„Знаеме дека не постојат брзи решенија, но заедно со мнозинството граѓани уверени сме дека членството во Европската унија останува единствен начин за суштински и трајни позитивни промени во здравството. Затоа СДСМ не се откажува од иднината“, порача Битиќи од Шуто Оризари.

Македонија

Седумгодишно дете и уште три лице се изгубија на патот од Кожле кон Велес

Објавено пред

Четири лица планинарејќи го згрешиле патот и залутале на стрмно опасно место за понатамошно нивно движење. Меѓу лицата има едно малолетно седумгодишно дете. Тие залутале на патот од село Кожле кон Велес, месност Манастирски Мост.

dobivaj vesti na viber

Од ЦУК информираат дека тимови се на лице место за да ги извлечат изгубените лица од опасниот стрмен предел меѓу Кожле и Велес.

Прикажи повеќе...

Македонија

Без име на државава Сиљановска Давкова положи венец на спомен плочата на Св. Кирил и Методиј

Објавено пред

Претседателката на државата, Гордана Сиљановска – Давкова вчера на своето прво меѓународно учество на одбележувањето на ликот и делото на словенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј, постави венец, но бидејќи не го признава уставното име Северна Македонија, на венецот нема име на држава, туку пишува „Претеседател Гордана Сиљановска – Давкова“.

dobivaj vesti na viber

Откако стапи на должноста, Давкова избегнува да го каже името на државата, а освен уставното име таа не го изговара ниту името Република Македонија.

Претседателката Сиљановска Давкова ја посети и базиликата „Санта Марија Маџоре“, каде положи венец на спомен – плочата на македонски јазик во чест на делото на Светите браќа Кирил и Методиј, соопштија од кабинетот на претседателката.

Прикажи повеќе...

Македонија

Смрдеа затвори дел од салите за операции во комплексот клиники „Мајка Тереза“

Објавено пред

Претставник на Министерството за здравство бил сослушан во скопското Обивнителство, а по него според неофицијални информации следуваат директорите на хирушките клиники. По собраните искази и докази обвинител ќе процени дали постои основа да поведе постапка и против кого во врска со информациите дека само во три сали во комплексот клиники „Мајка Тереза„ во моментов се извршуваат исклучително итни операции. Останатите сали веќе 7-ми ден се затворени, поради ширеење на непријатна миризба.

dobivaj vesti na viber

Вработените и натаму не знаат кога салите ќе се вратат во функција, а од Министреството за здравство одговор нема.

Пацинетите кои не се третираат како итни слуачи се препраќаат во другите здравствени установи.

Од ВМРО ДПМНЕ денеска на прес конференција обвинија дека не работат ниту лифтовите на клиниката за трауматологија, па велат, пациенти со скршеници, но и оние што одат на контрола или во посета, или треба да одат по скали или да се туркаат со оние лифтови кон операционите сали. И за овие обивнувања се обративме до министерството за здравство но одговор нема.

„Цела недела 4 лифта не работат, ниту двата мали кај влезот, ниту двата кај трауматологија, па пациенти со скршеници, но и оние што одат на контрола или во посета, или треба да одат по скали или да се туркаат со оние лифтови кон операционите сали. Цела недела, од минатата сабота трае проблемот со системот односно цевководот за кислород до операциски сали, цела недела нема испитување што е, што мириса, дали е загадено, дали навистина има јаглерод диоксид“, изјави Наум Стоилковски ВМРО ДПМНЕ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 часа

Седумгодишно дете и уште три лице се изгубија на патот од Кожле кон Велес

Четири лица планинарејќи го згрешиле патот и залутале на стрмно опасно место за понатамошно нивно движење. Меѓу лицата има едно...

Македонија15 часа

Смрдеа затвори дел од салите за операции во комплексот клиники „Мајка Тереза“

Претставник на Министерството за здравство бил сослушан во скопското Обивнителство, а по него според неофицијални информации следуваат директорите на хирушките...

Топ16 часа

При контрола на угостителски објекти за дрога се приведени девет лица

Полициските службеници од Единицата за недозволена трговија при СВР Скопје вчера по план на СВР Скопје ивршија контрола во повеќе...

Регион18 часа

Ден посветен на Данка Илиќ: Центарот за исчезнати и малтретирани деца празникот го посвети на девојчето од Бор

Центарот за исчезнати и малтретирани деца денеска, Меѓународниот ден на исчезнатите деца, го посвети на двегодишната Данка Илиќ од Бор,...

Македонија21 час

Ангелов бара пешачки премин или изградба на кружен тек на булеварот Србија кај трговскиот центар Џевахир (ВИДЕО)

Граѓаните на скопската населба Аеродром Центарот имаат потреби кои беа упатени до Центарот за убправување со кризи (ЦУК), а кои...

Македонија1 ден

Поради реконструкција, без вода жителите на Водно, Козле, Клиничкиот центар, а во Сарај ќе има намалување на притисокот на водоснабдување

Од ЈП Водовод и Канализација известуваат за пуштање на употреба на нова водоводна мрежа во реоните Сарај и Центар. ЈП...

Македонија1 ден

Безбедно пронајдени и евакуирани граѓани од височините на Осоговските планини

Денеска, во 16.15 часот од лицето за контакт од Доброволнота спасувачка служба „Осогово“ Кочани, ЦУК добил известување дека неколку лица...

Македонија1 ден

Сиљановска Давкова со италијанскиот претседател Матарела: побарани гаранции за европските интеграции

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова во рамки на посетата на Италијанската Република денеска оствари средба со италијанскиот претседател Серџо Матарела. На...

Свет2 дена

Путин: Русија ќе разговара за мирот во Украина само со легитимните лидери во Киев

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека мировните преговори во Украина мора да се обноват, но дека Москва ќе соработува...

Свет2 дена

Судот во Хаг му нареди на Израел да ја прекине офанзивата на Рафах

Меѓународниот кривичен суд во Хаг денеска одлучи дека Израел мора веднаш да ја прекине воената офанзива и другите дејствија во...

Македонија2 дена

Ахмети: Да работиме заедно за правилно образование на генерациите, во духот на меѓусебното почитување

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети со објава на својата Фејсбук страница го честиташе 24 мај – Денот на светите браќа...

Македонија2 дена

Мицкоски: За скоро време ќе имаме нова влада, следува ново поглавје со работа, одговорност и резултати

Првенствено ќе се посветам на она што најмногу го засега секој еден човек, а тоа е потребата за подобар живот...

Македонија2 дена

Левица: Аманет да си го браниме јазикот од сите напади, денес ги има повеќе од било кога

Значајни за Македонија, но и за останатите словенски народи, Кирил и Методиј, основоположниците на словенската писменост имале единствена мисија: да...

Топ2 дена

Загина 76-годишен маж: со тракторот се превртел на патот во Кочанско

Вчера во 13.29 часот во СВР Штип било пријавено дека на локалниот пат с.Зрновци–с.Мородвис, кочанско, на коловозот се превртел трактор...

Европа2 дена

Орбан: Во Брисел во тек се подготовки за влез на Европа во војна

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека во Брисел се водат подготовки за влез на Европа во војната и додаде...

Македонија2 дена

Сиљановска Давкова по повод Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј: Тие се наш патоказ за иднината

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова упати честитка по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј. „Од...

Регион2 дена

Претседателката на Косово: Негирањето на геноцидот нема да го отвори патот за мир

Косовската претседателка Вјоса Османи на X се осврна на усвојувањето на резолуцијата за геноцидот во Сребреница. Османи вели дека со...

Свет2 дена

Дали имало траги од куршуми на хеликоптерот? Објавен е прелиминарен извештај за падот на авионот на иранскиот претседател

Трупот на хеликоптерот на починатиот претседател на Иран, Ебрахим Раиси, се запалил откако удрил во рид, се наведува во прелиминарниот...

Свет2 дена

САД воведува визни ограничувања за Грузијците: „Вреди за оние кои ја гушат демократијата“

Соединетите Американски Држави денеска објавија нова политика на визни ограничувања за жителите на јужнокавкаската република Грузија, откако тамошната влада го...

Европа2 дена

Пукање во Истанбул: расправија во кафуле прераснала во вооружен судир, има убиени и повредени

ТРИ лица загинаа, а пет се повредени, од кои две потешко, во пукотница што се случи синоќа во кафуле во...