Контакт

Политика

ВМРО-ДПМНЕ: Заев прв ја отвори вратата за дебата за идентитетот и федерализација

Објавено пред

Прв кој што ја отвори вратата за дебатирање и оспорување на македонскиот идентитет, како и федерализација на Република Македонија е Зоран Заев, рече на прес конференција во петок Жаклина Пешевска од ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

„Потврда дека целта на оваа Тиранска Платформа е федерализација на Република Македонија е тоа што пристигнуваат секојдневно од сите негатори на највисоките државни и национални интереси на Македонија. Последен кој отворено зборуваше за редефинирање на Република Македонија преку оваа платформа која што ја прифати Зоран Заев е Питер Ванхауте. Човек кој што без ниту тронка срам го навредуваше и потценуваше македонскиот народ, под маската на дипломат“, рече Пешевска.

Таа додаде дека партнерите на Зоран Заев секојдневно со скандалозни изјави го навредуваат и омаловажуваат македонскиот народ и држава.

„Еден од најблиските партнери на Зоран Заев, Зијадин Села отворено го негира македонскиот идентитет и вели дека пред 100 години не постоеле Македонци, како и дека не ја признава и почитува македонската химна. Зоран Заев и СДСМ ниту еднаш не ги осудија овие изјави, исто како што не ги осудија и изјавите на Трифун Костовски кој што им го одзеде правото на Македонците по потекло од Егејска Македонија да се изјаснуваат околу иднината на земјава“, истакна Пешевска.

Според неа, излез од оваа ситуација е отфрлање на Тиранската платформа од страна на Заев и СДСМ, а за возврат поддршка од ВМРО-ДПМНЕ за неговата влада.

„Доколку, пак, Зоран Заев сè уште смета дека елементите од Тиранската Платформа треба да се прифатат, тогаш за да не ги измами граѓаните како на последните избори, нека прифати парламентарни избори заедно со локални и нека ги вклучи елементите од Платформата во својата Програма“, порача Пешевска. /крај/со/мф

Македонија

Работна група на СДСМ ќе ги продолжи разговорите со ВМРО-ДПМНЕ за уставните измени

Објавено пред

ЦО на СДСМ оцени дека е добро што на средбата со опозициската ВМРО-ДПМНЕ е воспоставен дијалог во исклучително важен момент за иднината на државата, истакна по седницата на ЦО на СДСМ, портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска.

dobivaj vesti na viber

„СДСМ уште еднаш покажа државнички капацитет и понуди рака за отворен дијалог. Пред земјата и граѓаните е историска шанса за продолжување на историскиот пат и воспоставениот дијалог може да придонесе кон носење одлуки за европската иднина на земјата и доброто на граѓаните. Остварувањето на генерацискиот сон е во рацете на политичките партии“, рече таа.

„Го поздравуваме првиот чекор што го направи претседателот на ВМРО-ДПМНЕ со прифаќањето на уставните измени. ЦО на СДСМ оценува дека сето ова е добра основа за продолжување на дијалогот со сите парламентарни политички партии. Врз основа на заклучоците, ЦО на СДСМ, донесе одлука за формирање на работна група за продолжување на разговорите со ВМРО-ДПМНЕ и сите други парламентарни политички партии за операционализација на следните конкретни чекори. Работната група ќе ја предводи генералниот секретар на партијата Миле Зечевиќ“, информира Кузеска.

ЦО, додаде таа, му дава апсолутна поддршка на претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски и работната група да продолжат со напорите за обезбедување широк консензус за уставните измени, а со тоа и продолжување на европскиот пат на земјата.

Прикажи повеќе...

Македонија

ГРОМ: Ја напуштивме коалицијата со Христијан Мицкоски поради неговата дволичност, лажење и превртливост

Објавено пред

Причината за напуштање на коалицијата од страна на ГРОМ со Христијан Мицкоски е токму неговата неодговорност, дволичност, лажење и
превртливост, соопштија од оваа партија.

dobivaj vesti na viber

Неговите главни маани, како што велат, излегоа на виделина токму со бугарскиот договор и потребата за промена на Устав за влез на Бугарите во највисокиот законодавен акт.

„Нели Мицкоски земаше нотарски изјави од пратениците дека нема да гласаат за влез на Бугарите во Уставот?“, прашуваат од ГРОМ.

Според нив, веројатно овие изјави ќе ги употреби наместо тоалет хартија.

„Се колнеше ако пратениците гласаат за оваа измена тој ќе си даде оставка.Еве зошто минатата година не гласаше против бугарскиот договор туку само го напушти парламентот за да може сега да гласа. Врв на неговото фолирантство беа минатогодишните фингирани протести. Дали сега се уверија граѓаните дека тоа беше фарса и дека само глумеше шетање по скопските улици малтретирајќи го своето членство и мамејќи ги граѓаните на Македонија за наводна грижа за Македонците оценувајќи го бугарскиот договор како неприфатлив?
Уште поцинично е неговото гласање на договорот со Бехтел и Енка. Затоа ниту еднаш не рече дека договорот е проблематичен, туку плаќањето пенали. Згора на тоа тврди дека тие кога ќе дошле на власт ќе изграделе уште 100 километри автопат со истата компанија.
Тоа значи зад грб на народот гласа и го поддржува договорот а јавно продава демагогии со некакви си пенали“, се истакнува во реакцијата на партијата.

Оценуваат дека токму од овие причини и ваквите залутани луѓе, граѓаните политиката ја споредуваат со најстариот занает.

Прикажи повеќе...

Македонија

Неписмената будала треба веднаш да биде кривично гонета, тој не е ставен за министер за да се грижи за граѓаните на други држави, вели Најчевска за Меџити

Објавено пред

Неписмената будала треба веднаш да биде кривично гонета за злоупотреба на службената должност, а составен дел на казната да бидат читање на Уставот, Законот за државјанството, Законот за здравственото осигурување, Законот за здравствената заштита, Законот за Владата, Законот за органите на управата и секако Кривичниот законик, вели професорката Мирјана Најчевска за министерот Фатмир Меџити, кој вчера изјави дека граѓаните на Косово и Албанија ќе плаќаат исти цени за лекување во нашето државно здравство, како и македонските граѓани.

dobivaj vesti na viber

Неговата изјава предизвика реакции во јавноста, меѓу кои и од Најчевска. Таа вели дека Меџити не е ставен за министер за да се грижи за граѓаните на други држави, туку за граѓаните на Македонија.

„Неписмени крелци не смее да бидат поставени на раководни позиции. А Ковачевски да престане лажно да се претставува како премиер.

Наместо да се избориме со дискриминацијата кон етничките Албанци на тој начин што ќе обезбедиме образование на повисоко ниво од она што го имале во претходниот период, ние го направивме тоа на тој начин што го симнавме нивото на образование за сите, ги симнавме сите критериуми за вработување и професионално напредување и создадовме услови најголемиот шлајм од сите етнички заедници во Македонија да дојде на раководни позиции. Некои велат дека сме го достигнале дното.

И тоа е точно, меѓутоа ние влегуваме во нова креативна фаза – копаме дупка во дното што го допревме“, напиша Најчевска.

Меџити вчера рече дека косовските граѓани досега плаќале двојни цени, и тоа само во јавното здравство, а не во приватното.

„Дадовме наредба од Министерството за здравство ова да се израмни и да има исти цени како за државата бидејќи, всушност, не доаѓаат странци во Македонија, тие се од Косово, особено за здравствени потреби. Презедов мерки и за граѓаните од Албанија, кои доаѓаат и ги посетуваат болниците во Охридскиот Регион“, изјави министерот Фатмир Меџити.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 минути

(Видео) Тоа што Мицкоски прифати уставни измени, во партијата им дојде како шок, вели Ковачевски

Премиерот Димитар Ковачевски смета дека ВМРО-ДПМНЕ треба да останат во процесот за да се договорат уставните измени. Одговарајќи на новинарски...

Топ45 минути

20-годишна девојка загина во Бутел, паднала од зграда

Дваесетгодишна девојка вчера била пронајдена на плочник пред зграда на подрачје на Бутел. Девојката со иницијали С.Д.(20) од Скопје била...

Македонија1 час

Османи: Оптимист сум дека ќе обезбедиме мнозинство за Уставните измени

„Скрининг процесот со Европската Унија е во тек и се одвива со добра динамика врз основа на што ќе ги...

Македонија3 часа

Прашањата од матурата по англиски јазик се појавија на група на „Вибер“, од ДИЦ велат дека тестот не е пробиен, туку споделен

Матуранти, во група на апликацијата „Вибер“ си ги разменувале одговорите на матурскиот тест по англиски јазик. По информациите во јавноста,...

Македонија4 часа

Милошоски: Да не губиме време, СДСМ нека кажат кој од двата предлози го прифаќаат

Социјалдемократскиот сојуз треба да каже кои од двата предлози на ВМРО-ДПМНЕ за нив е прифатлив, во спротивно нема потреба од понатамошни...

Македонија5 часа

Гужви и нервоза оти е затворен влезот на Охрид; Пецаков: Ова што го правите нема смисла!

Поради изградба на автопатот, затворен е влезот на Охрид. Градоначалникот Кирил Пецаков реагира, негодувајќи дека тоа е случува на почетокот...

Македонија6 часа

Муареми ја тужи Русковска: Во емисии лажеше и ме клеветеше, ќе докажам

Ексдиректорот на Финансиската полиција, Арафат Муареми, поднел тужба против обвинителката Вилма Русковска која го гонеше, а вчера предметот беше затворен...

Свет8 часа

Како децата преживеаjа 40 дена во густата џунгла – биле од домородна заедница, го користеле знаењето на нивните предци

Неухранети и изедени од инсекти, ги пронашла војската четирите деца кои 40 дена живеле сами во џунгла по авионска несреќа...

Македонија8 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Дали директорот на БЈБ влијаел врз случај каде се тепани припадници на полицијата

Дали директорот на Бирото за јавна безбедност влијаел врз случај каде се тепани припадници на Единицата за брзо распоредување? Вадени...

Свет9 часа

(Видео) По 40 дена во џунгла најдени се живи четирите деца од авионската несреќа во Колумбија

Четири деца во Колумбија се пронајдени живи на југот на земјата повеќе од пет недели откако авионот со кој патуваа...

Свет9 часа

Бајден ги носи кутиите со доверливи документи насекаде, рече Трамп и за обвинителот кажа дека е психопат

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп објави фотографија од обвинителот Џек Смит на својата социјална мрежа „Вистина“, додека ги читаше обвинувањата...

Свет9 часа

Доверливите документи за нуклеарната програма на САД, Трамп ги чувал во купатило

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп, републиканскиот кандидат за реизбор следната година, е обвинет по 37 точки од обвинението за незаконско...

Македонија19 часа

Работна група на СДСМ ќе ги продолжи разговорите со ВМРО-ДПМНЕ за уставните измени

ЦО на СДСМ оцени дека е добро што на средбата со опозициската ВМРО-ДПМНЕ е воспоставен дијалог во исклучително важен момент...

Македонија21 час

(Видео) Ковачевски за барањата на ВМРО-ДПМНЕ: Се надевам дека секој ќе остане на својот кажан збор

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски изјави дека по лидерската средба одржуваат состаноци на ИО и на ЦО на кои партијата...

Македонија23 часа

Муареми по отфрлањето на кривичната: Предметот беше за дискредитација, им беше во прилог на криминални структури

Ексдиректорот на Управата за финансиска полиција, Арафат Муареми, затворањето на предметот против него го смета за правда која ја очекувал....

Македонија1 ден

Арафат Муареми прогласен за невин, претресот на Русковска бил залуден и не донел докази, тврди Обвинителството

Постапувајќи по двете кривични пријави против поранешниот директор на Управата за финансиска полиција и вработени службеници во Управата за финансиска...

Македонија1 ден

(Видео) Штипјанец шета со оружје и стрела животни, друг влече куче врзано на автомобил – се бара итна истрага против насилниците

„Анима мунди“ објави вознемирувачки видеа од двајца мажи од Штип и Виница, кои малтретираат животни. Додека штипјанецот среде бел ден...

Македонија1 ден

Загина жената што се преврте со автомобил во тунелот кај Демир Капија

Почина жената која била возач на автомобилот што се преврте во тунелот кај Демир Капија. Таа имала 47 години и...

Македонија1 ден

Меџити појаснува за лекувањето на Косовците: Ова и порано функционирало, граѓаните со здравствено нема да се подредени

Во врска со ценовникот за давање здравствени услуги на странци, Министерството за здравство информира дека до сите универзитетски клиники и...

Македонија1 ден

Слупчане не попушта, во Арачиново денеска се завршува постапувањето на ЕВН за кражбите на струја да паднат на 10 отсто

Во кумановско Слупчане колективниот отпор за влез на екипите од ЕВН во селото трае, а за компанијата, Арачиново е успешна...