Контакт

Политика

Иванов му го додели мандатот за состав на нова влада на Груевски

Објавено пред

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во понеделник попладне го врачи мандатот за состав на новата Влада, на лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски.

dobivaj vesti na viber

Претседателот на државата е должен во рок од 10 дена од конститутивната седница на Собранието која се одржа на 30 декември, мандатот за состав на новата влада да го довери на кандидат на партијата, односно партиите што имаат мнозинство во Собранието, а рокот истекуваше денеска.

Според членот 90 од Уставот, мандатарот, односно Груевски, „има рок од 20 дена од денот на доверувањето на мандатот, на Собранието да му поднесе програма и предлог-состав на Владата“.

Груевски во интервју за „Дневник“ изјави дека ќе се обиде да состави Влада, но не по секоја цена.

На предвремените парламентарни извори на 11 декември, ВМРО-ДПМНЕ освои најголем број пратенички маднати – 51, СДСМ има 49, ДУИ – 10, Движење Беса – 5, Алијанса за Албанците – 3 и ДПА освои 2 пратеници. /крај/мф

Македонија

Стојановски: Со законот за данок на солидарност власта воведува арач за успешните компании

Објавено пред

Солидарниот данок е новото економско промашување. Власта на СДСМ и ДУИ внесува нестабилност во работењето на бизнисот во Република Македонија. Имено, со донесениот закон за таканаречен данок на солидарност власта воведува арач за успешните компании наместо да се бори со сивата економија, изјави пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Бојан Стојановски.

dobivaj vesti na viber

Сведоци сме, вели тој, дека одредени делови од Македонија претставуваат даночен рај, а се врши трговија и во странски валути, што е исто така казниво.

Тој потсети дека со овој закон за солидарност секоја фирма што работела успешно во 2022 година ќе плаќа дополнителен еднократен данок од 30 % покрај веќе постојните 10 % данок на добивка. Ова, според Стојановски, не е солидарност, ова е арамилак.

„Власта го злоупотреби европското знаменце за да донесе закон со кој фирми од сите сектори, а не само фирми од енергетскиот сектор, како што е во Европа, ќе го плаќаат овој данок. Дополнително, овој закон уште со денот на негово објавување во ‘Службен весник’ ќе биде обжален од сите стопански комори во државата.

ВМРО-ДПМНЕ не го поддржа овој закон од повеќе причини:

1. Воведува правна несигурност кај компаниите. Непредвидливоста во даночните политики го намалува инвестирањето на постојните компании, внесува дополнителен ризик кај потенцијалните инвеститори, а за ваквата појава стопанските комори секојдневно реагираат, но власта никако да се коригира веќе 6 години;

2. Не постои ваков закон во рамките на Европа. Како што кажав и погоре, постои закон за дополнително даночење на екстремните добивки кај енергетските компании што стекнаа огромни добивки поради нарушувањата на пазарите на енергија поради војната во Украина;

3. Владата не е солидарна со бизнисот. Ова најдобро се потврдува ако го разгледате буџетот за 2023 година и како се трошат парите на даночните обврзници. Секојдневно гледаме скандали, каде што фирми блиски до функционери од власта добиваат тендери во милионски износи;

4. Сериозно нарушување на ликвидноста кај компаниите. Во услови кога сè повеќе компании имаат проблеми со наплата на своите побарувања, кога се соочуваат со зголемени каматни стапки на кредитите, а со тоа и повисоки рати за исплаќање, власта одлучи да им одземе голем дел од ликвидните средства и со тоа ќе им нанесе сериозни последици во работењето;

5. Новоформираните компании не се опфатени. Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За обнова на Македонија“ побараа и компании формирани во 2022 година да бидат опфатени со овој закон, но власта тоа не го прифати. По едно ТВ-гостување на најмоќниот партиски претседател од владината коалиција, ни стана јасно зошто мнозинството го одби нашиот предлог, со кој претприемачките способности на овој политички бизнис-клан ќе беа опфатени;

6. Се дестимулираат инвестициите. Со вака поставениот закон сите компании што остваруваат поголеми добивки поради свои поранешни инвестиции во машини, опрема, во дополнително надградување на своите вработени, ќе бидат сериозно обесправени, а како резултат на тоа ќе размислат добро дали повторно да инвестираат.

Ова се само некои од причините поради кои сметаме дека законот за данок на солидарност ќе влијае лошо врз целокупната економија. Власта планира со овој закон да собере дополнителни 76 милиони евра за да може да ги подели на тендери во четири очи со свои компании. Власта прави прераспределба на средства со која крати од заштитата на животната средина и зелениот развој, модернизација во Министерството за одбрана, урбанизам и градежништво, водостопанство, изградба и реконструкција на основни и средни училишта и студентски домови итн.“, нагласи Стојановски.

На Македонија ѝ е неопходно граѓаните да одлучат дали сакаат да се продолжи со моментните штетни политики или силна и просперитетна Република Македонија, заклучи Стојановски.

Прикажи повеќе...

Македонија

МВР со превентивни активности: полицајци ги едуцираа и советуваа граѓаните

Објавено пред

Превенцијата од имотни деликти, заштитата на шумите од пожари и сообраќајната безбедност беа во фокусот на вчерашните (21.09.2023) превентивни активности одржани на подрачјата на Секторите за внатрешни работи Битола, Велес, Штип, Тетово.

dobivaj vesti na viber

Така, на подрачјето на СВР Битола, поточно во општина Новаци полициски службеници ги едуцираа и советуваа граѓаните во врска со заштитата и превенирањето на разните облици имотни деликти (кражби, разбојништва, измами) додека, пак, во Ресен во содејство со Шумската полиција се реализираа средби со граѓани околу заштитата на шумите од пожари, а во Крушево полициските службеници акцентот го ставија на превенцијата од употреба на оружје и недозволени пиротехнички средства при веслеби и прослави.

И на подрачјето на СВР Штип, односно во Кочани беше спроведена превентивна активност во рамки на кампањите „МВР за граѓаните“ и „Сигурноста и безбедноста на граѓаните-наша обврска“, а со цел запознавање и едуцирање на граѓаните за заштита од имотни деликти. Идентично на ова, и во Тетово од страна на полициски службеници при СВР Тетово на локации околу Градскиот пазар беа спроведени активности, односно разговори со продавачи, сопственици на колонијални дуќани и граѓани околу начините на заштита и препознавање на имотните деликти и важноста од соработка и комуникација со полицијата.

На подрачјето на СВР Велес, поточно во Кавадарци за второодделенците од основното општинско училиште „Страшо Пинџур“, во соработка со општинскиот Совет за безбедност на сообраќајот на патиштата беше одржана едукативна работилница, а во насока на заштита на децата како пешаци – учесници во сообраќајот.

Прикажи повеќе...

Македонија

МОН со поддршка од ЕУ креира нов електронски дневник, кој ќе се применува во второто полугодие

Објавено пред

Со финансиска поддршка од ИПА-фондовите на Европската Унија, Министерството за образование и наука изработи нов интегриран систем за електронска работа на училиштата. Во новото софтверско решение интегрирани се сугестиите на наставниците, родителите на учениците и сите институции што имаат пристап до системот и се очекува досегашните предизвици целосно да бидат надминати.

dobivaj vesti na viber

Првичните тестирања на новиот систем се веќе спроведени, во координација на МОН со Бирото за развој на образованието, Државниот просветен инспекторат, Државниот испитен центар и со наставници од училиштата.

Од МОН велат дека паралелно се спроведуваат и обуки за примена на новиот електронски дневник, при што тие досега се посетени од страна на 40 училишни ИТ-администратори, каде што најпрвин софтверското решение ќе пилотира како втора фаза од процесот на тестирање во текот на оваа учебна година. Обуките ќе продолжат во следниот период, со опфат на сите училишни ИТ-администратори.

Новиот систем, како што се наведува, ќе биде официјално применет во сите училишта кога ќе бидат исполнети сите услови предвидени во процесот на тестирање и по миграцијата на податоците од постојниот систем во новиот. Очекувањата се тоа да се случи во текот на второто полугодие на тековната учебна година или на почетокот на следната.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион56 минути

Ковачевски апелира на деескалација во Косово и уверува дека безбедносната состојба во Македонија е стабилна

Премиерот Димитар Ковачевски се огласи со коментар по денешните престрелки на северот на Косово апелирајќи на деескалација и осудувајќи ги...

Регион2 часа

Косовската полиција: Уапсен и вториот напаѓач на полицијата, ситуацијата се’ уште е тензична

Косовската полиција вечерва соопшти дека надлежните полициски единици го уапсиле вториот напаѓач, кој исто така бил во воена униформа и...

Регион3 часа

Вучиќ го осуди убиството на полицаецот: Се побунија Срби од Косово не можејќи да го трпат теророт на Курти

Србите, а не луѓето од централна Србија како што лажеа, се револтираа и не сакаат повеќе да го трпат теророт...

Македонија4 часа

МНР: Седум македонски државјани меѓу кои и дете се во близина на манастирот во Косово

Министерството за надворешни работи објави дека во раните утрински часови, преку дежурниот телефон на Министерството за надворешни работи, добиена е...

Топ6 часа

Дете од Прилеп загина при пад од дрво

Малолетно момче од селото Црнилиште, Прилепско загина вчера по пад од дрво. Момчето од здобиените повреди починало на лице место. Според...

Македонија8 часа

Мицкоски му посака добро здравје на Груевски: „И’ заби нож во грб на сопствената партија“

Морам да кажам дека како човек оваа јавна преписка со поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ не ме прави среќен, ниту ова...

Регион11 часа

Курти: Триесет вооружени лица продолжуваат со нападите врз косовската полиција

Косовскиот премиер Аљбин Курти  изјави дека продолжуваат нападите врз косовската полиција, како и дека во нив учествуваат 30 вооружени лица....

Македонија14 часа

Пендаровски: Потребни ни се блиски врски меѓу Македонија и дијаспората

Претседателот Стево Пендаровски за време на работната посета на САД по повод учеството на 78. Генерално Собрание на Обединетите Нации,...

Македонија15 часа

Активни шест пожари во околината на Прилеп и Битола

Вчера биле регистрирани 36 поголеми пожари. Според информациите што стигнале до Секторот за операции и координација во Центарот за управување...

Свет15 часа

Италија ќе произведува нови борбени авиони заедно со Британија и Јапонија

Италија денеска соопшти дека ќе стане рамноправен партнер во борбената програма на следната генерација со Британија и Јапонија, додека во...

Свет15 часа

Ким Џонг-ун му испрати писмо на кинескиот претседател: „Се надевам на пријателство и соработка“

Севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-Ун, во писмо до кинескиот претседател Шји Џинпинг вети дека ќе ги унапредува односите на соработка, објави...

Култура16 часа

„Домаќинство за почетници“ на Горан Столевски го отвори „Браќа Манаки“

Филмот „Домаќинство за почетници“, по сценарио и во режија на Горан Столевски, а во продукција на Лист Продукција го отвори...

Македонија1 ден

Албанската опозиција за измените во Кривичниот законик: Злоупотребено е европското знаменце

Демократското движење, Алтернатива и Движењето Беса ја обвинија власта дека го злоупотребила европското знаменце за измените на Кривичниот законик. Потпретседателот...

Македонија1 ден

Пресврт во случајот со пожарот во Хром: мажот кој беше извлечен мртов, претходно бил избоден

Триесет и петгодишниот маж од скопската населба Хром чиешто тело беше извлечено вчера за време на пожарот во станот, претходно...

Топ1 ден

Бебе тешко повредено во градинка во Скопје – родителите тврдат дека кога го зеле не престанало да плаче

Единаесетмесечно бебе било земено од градинка во Шуто Оризари со тешки повреди. Родителите кои го пријавиле случајот во МВР, велат...

Македонија1 ден

Мицкоски: Ахмети и Џафери да ја кажат вистината за содржината на УСБ-то и пликото кои што им биле дадени

При денешната посета на општина Брвеница претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање во однос на споменатите информации...

Македонија1 ден

Пожарот кај Милетино се гасне и од воздух – гори борова шума

Центарот за управување со кризи (ЦУК), известува дека полета еден авион на ДЗС, а втор авион се подготвува, за дејствување...

Македонија2 дена

Османи до Македонците во Албанија: Слободно да ја изразите вашата припадност на пописот

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, порача до Македонците во Албанија во следните шест недели слободно да ја изразат својата...

Култура2 дена

Под мотото „Прекрасното непознато“ почнува 44. издание на фестивалот „Браќа Манаки“

Под мотото „Прекрасното непознато“ Фестивалот на филмска камера „Браќа Манаки“ вечерва ќе го започне своето 44. издание. Свеченото отворање е...

Свет2 дена

Полскиот премиер до Зеленски: Не ги навредувај Полјаците

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки вчера му порача на украинскиот претседател Володимир Зеленски да не ги навредува Полјаците, продолжувајќи со својата...