Контакт

Политика

Мицкоски гарантира стабилно мнозинство ако се отфрли Законот за јазиците

Објавено пред

ВМРО-ДПМНЕ гарантира стабилно мнозинство само да се отфрли неуставниот Закон за јазици, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој го повтори партискиот став дека е видливо постоењето политичка концесија на премиерот Зоран Заев во поглед на Законот.

„Жалам што за вакво крупно прашање не се земаат  предвид аргументите и фактите, туку практично се погазува Уставот и по секоја цена се прави обид да се донесе закон што не е уставен. Не е возможно Законот да се донесе по демократски пат, а без притоа да се прекрши Деловникот на Собранието и не се изврши упад во процедурите бидејќи ние, ВМРО-ДПМНЕ, нема да отстапиме од единствениот начин на покажување  демократски пркос, а тоа се 36-те илјади веќе поднесени и прифатени амандмани“, рече Мицкоски.

Тој додаде дека се вршат настојувања Законот да биде донесен без дебата и разговор со опозицијата. Рече дека се игнорираат забелешките од претседателот на државата само за да се задоволат одредени политички апетити, и со самото тоа се врши пазарење на сметка на Уставот и законите.

„Уште еднаш повторувам дека Зоран Заев ќе ја има поддршката на ВМРО-ДПМНЕ во обезбедувањето  парламентарно мнозинство и стабилност на Владата само да не потпаѓа под уцените што  се на штета на државата и да не го донесе неуставниот закон. Во таков случај ВМРО-ДПМНЕ стои на располагање да учествува во изработка на законско решение кое е уставно, практично и применливо“, рече Мицкоски.

Тој апелираше до претседателот на Владата, Зоран Заев, да покаже разум и сите заедно да се посветат на реформските закони, што ќе значат поквалитетен живот за граѓаните. Според Мицкоски, доколку се прекршат процедурите за носење на ова законско решение, тоа ќе значи воспоставување нова незаконска пракса и истата ќе биде применувана  во иднина, а не ја отфрли ни можноста за нова политичка криза.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Чулев: Изборите поминаа во мирна, фер и демократска атмосфера

Објавено пред

„Овие парламентарни избори минаа во мирна, фер и демократска атмосфера и се уште еден доказ како за демократската свест на граѓаните така и за капацитетите на институциите, пред сè, на МВР, кое постапуваше крајно одговорно, бескомпромисно и неселективно и во согласност со законските надлежности“, оцени вечерва министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев.

Тој додаде дека на ваков начин МВР претставувало силен гарант за спроведување на граѓанската волја, но, како што рече, и за почитување на словото на Уставот и законите. Притоа, како што рече, биле преземени и мерки за заштита на здравјето на граѓаните, со оглед на тоа што овие избори се одржаа во услови на пандемија предизвикана од коронавирусот.

Тој изрази благодарност до сите вклучени во изборниот процес за тоа што тој поминал во демократска и фер атмосфера.

„Задоволство ми е и што успеавме во исклучително тешки околности да го дадеме својот максимум да ја обезбедиме безбедноста на овие парламентарни избори“, дополни Чулев.

Министерот за внатрешни работи на прес-конференцијата информира и за одредени неправилности и за мерките што биле преземени, како иза постапките што биле поведени.

„Заклучно до 20 часот, на сите осум сектори за внатрешни работи, денеска, од отворањето на гласачките места во 7 часот утрово, вкупно беа евидентирани 151 настан, од кои за 31 настан наводите во пријавите по нив не се потврдени. Констатирани се девет прекршоци“, рече Чулев.

Тој додаде дека за расчистување на настаните, приведени се осум лица, од кои четири за фотографирање гласачко ливче – три лица за сторени прекршоци и едно кај кое било најдено гласачко ливче.

Најмногу прекршоци се пријавени на подрачјето на СВР Струмица – вкупно 38 настани, а по 31 во Скопје и Штип, СВР Битола регистрира 23 настани, СВР Куманово – 14, СВР Тетово – шест и СВР Велес – пет, а најмалку, односно три настани, во Охрид.

Пријавите за настаните во најголем дел се за агитирање, вкупно 75,29 за давање поткуп, испишување графити – шест, нарушување на ЈРМ – пет настани, фотографирање гласачко ливче – шест, седум случаи на попречување гласачи и два настана кои се однесуваат на фотографирање гласачи.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Јанушев: И покрај неправилностите, имаме предност од 7-8 пратеници

Објавено пред

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, на прес-конференција изјави дека ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата победуваат речиси насекаде.

„Водиме во сите македонски општини. Од досега обработени 20 проценти, ВМРО-ДПМНЕ има предност од над 10 илјади гласа. Победуваме во Гази Баба, Аеродром, Илинден, Кратово и во Кривогаштани, во Охрид и Прилеп, Радовиш, Свети Николе и Бутел, Кисела Вода и во Велес. Обновата доаѓа – исправи се, Македонијо“, рече Јанушев.

Тој проектира дека предноста се движи околу 7-8 пратеника.

Јанушев на прес-конференција обвини за изборни нерегуларности укажувајќи дека биле евидентирани 20 случаи на поткуп, процесирани до надлежните институции.

„Информирани се и ОБСЕ/ОДИХР. Очекуваме институциите да постапат за овие случаи на поткуп“, додаде Јанушев.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Таравари: ДУИ оди во опозиција, не го прифаќаме нејзиниот концепт

Објавено пред

Арбен Таравари од Алијансата за Албанците на вечерашната прес-конференција алармира за изборни нерегуларности, но вели дека водат пред ДУИ.

„Ние сме во убедлива предност пред ДУИ“, изјави Таравари по затворањето на избирачките места.

Одговарајќи на новинарско прашање за изјавата на Бујар Османи од ДУИ дека сега кога избирачките места се затворени, треба сите да се обединат за концепотот за премиер Албанец, Таравари вели дека ДУИ заминува во опозиција.

Тој им се заблагодари на сите граѓани кои масовно излегле на овие избори и покрај тоа што, според него, имале притисоци.

„Би сакал да кажам дека за време на овие избори регистрирани се многубројни нерегуларности и тоа од партиите што се на власт – СДСМ со ДУИ. Употребено е заплашување на граѓаните, употреба на полиција, ние бевме оштетени од процесот бидејќи немаме членови во изборните комисии и во полициските екипи“, вели Таравари.

Според Таравари, имало бугарски воз во две села во Куманово.

„Злоупотреби имало и во Сарај, во селата Бојане, Рахович и Глумово. Злоупотреби на гласачите има и во другите изборни единици, но се надевам подоцна нашите екипи ќе ги регистрираат сите и ќе објават на следната прес-конференција“, вели тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија51 минута

Чулев: Изборите поминаа во мирна, фер и демократска атмосфера

„Овие парламентарни избори минаа во мирна, фер и демократска атмосфера и се уште еден доказ како за демократската свест на...

Македонија2 часа

Oдѕивот на парламентарните избори надмина 50 отсто

Десеттите парламентарни избори завршија со одѕив од 50,86 отсто. На гласање излегле 922.678 гласачи од обработени 3.466 избирачки места од...

Македонија3 часа

ДИК најави резултати во 23 часот

Гласањето во услови на Ковид-19 на овие парламентарни избори ќе заврши два часа подоцна од вообичаеното време, односно избирачките места...

Македонија3 часа

„Мост“: Полицијата интервенирала во Кичевско, каде што гласач го фотографирал ливчето

Набљудувачите на „Мост“ информираат дека на гласачкото место 0755, село Осој, општина Кичево, гласач го фотографирал гласачкото ливче и го...

Македонија5 часа

Битолчанка се обидела да изнесе ливче од гласачко место

Државната изборна комисија (ДИК) добила неколку претставки за нарушено избирачко право и неколку приговори за повреда на избирачко право и...

Македонија6 часа

Нови 198 заболени и четворица починати од коронавирус во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.382 тестирања, а регистрирани се 198 нови случаи на...

Македонија7 часа

ДИК: Гласањето во Бутел не е прекинато, се работело за недоразбирање

По обвинувањата дека на избирачко место во Бутел било фотографирано гласачко ливче, портпаролот на Државната изборна комисија, Адмир Шабани, вели...

Македонија7 часа

Поради неусогласени сериски броеви на ливчињата, имало кус прекин на гласањето во Лојане

На избирачкото место во селото Лојане, општина Липково, имало кус прекин на гласањето поради неусогласени сериски броеви на гласачките ливчиња,...

Македонија8 часа

МОСТ: Во сите изборни единици одзивот е околу 30 отсто, нема нерегуларности

Изборниот процес тече без неправилности, според потврдените информации добиени од набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ. Според податоците добиени од...

Македонија9 часа

Експретседателот на кривичниот суд сам се пријавил во затворот во Шуто Оризари

Експретседателот на кривичен суд Владимир Панчевски сам се пријавил во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари, откако вчера Основниот суд во...

Македонија10 часа

Пријавени случаи на организиран превоз, гласање во туѓо име и еден приведен на изборниот ден

Од отварањето на гласачките места до сега е регистрирано едно нарушување на јавниот ред и мир, соопшти на прес-конференција портпаролот...

Регион10 часа

Нови мерки во Србија: Забрана за собирање на повеќе од 10 лица, задолжително носење маски и на отворено

Српските медиуми јавуваат дека Кризниот штаб во Србија донел одлука за забрана на собирање на повеќе од 10 лица на...

Свет11 час

Индиската компанија „Зидус“ го почна тестирањето на вакцина против коронавирус врз луѓе

Индиската фармацевтска компанија „Зидус“ потврди дека нејзините експерти почнале клинички да тестираат можна вакцина против Ковид-19 врз луѓето. „Првите дози...

Македонија12 часа

МОСТ: Гласањето се одвива непречено

Според потврдените информации добиени од набљудувачите и регионалните канцеларии на МОСТ, на гласачките места покриени од МОСТ нема неправилности, а...

Македонија14 часа

МОСТ: Избирачките места се отворени и гласањето се одвива безбедно

Граѓанската асоцијација МОСТ го следи денешното гласање со 900 набљудувачи. На 696 гласачки места, избрани според случаен и репрезентативен примерок,...

Регион14 часа

Црна Гора со најмногу активни случаи на Ковид-19 по глава на жител во регионот

Откако црногорскиот Институт за јавно здравје во системот ги внесе резултатите од 2.000 тестови кои претходно поради малиот капацитет во...

Македонија15 часа

Граѓаните може да пријавуваат прекршувања на избирачкото право во Хелсиншкиот комитет

Со оглед дека веќе почна гласањето во рамки на предвремените избори за пратеници во Собранието, Хелсиншкиот комитет за човекови права...

Македонија16 часа

Бесплатна телефонска линија на Народниот правобранител за пријавување повреда на избирачкото право

Во канцеларијата на Народниoт правобранител денеска во периодот од 7 до 21 часот ќе функционира беслатната телефонска линија: 0800-54321, на...

Македонија16 часа

Во Македонија се одржуваат десеттите парламентарни избори

Под специфични услови денеска во Македонија се одржуваат десеттите парламентарни избори, петти предвремени парламентарни избори од независноста, на кои право...

Македонија24 часа

На вториот ден гласаа околу 86 отсто од пријавените гласачи

На вториот ден од гласање своето избирачко право го искористиле 9.330 гласачи, соопшти вечерва портпаролот на Државната изборна комисија, Адмир...

Досие